eAGRI··6 min

Expertní mise do Dánska: Inspirace nejmodernějšími chovy prasat, využití tepla z kejdy i nové trendy v produkci hmyzu

Během třídenní expertní mise po Dánsku, která dnes končí, navštívili zástupci českých zemědělců pod vedením ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) vývojáře a výrobce nejmodernější techniky pro chovy prasat, reprodukční farmu, ale i technologický park pro výrobu a využití zelené energie nebo hmyzí farmu. Mise se zúčastnili kromě expertů z Ministerstva zemědělství také čeští chovatelé prasat a další zástupci agrárního sektoru.

Delegace navštívila například sídlo společnosti SKOV A/S, která se zaměřuje na vývoj systémů řízení zemědělských podniků. Orientují se zde například na systémy moderních porodních boxů pro prasnice, díky kterým klesá úmrtnost selat v prvních dnech po porodu a výrazně se zvyšuje welfare zvířat. Vyvíjejí také dynamické systémy ventilace, které šetří desítky procent nákladů na energie.

„Živočišná výroba musí fungovat dlouhodobě udržitelně, k tomu je třeba najít rovnováhu mezi environmentálními aspekty, dobrými životními podmínkami zvířat a produktivitou. V dnešní době hrají významnou roli náklady na energie, moderní systémy ventilace dokážou přitom snížit spotřebu energie na chlazení či vytápění o více než polovinu. A nejen to, díky instalaci tepelných čerpadel lze využívat i přebytečné teplo, které vzniká při produkci kejdy, její chlazení pak snižuje emise čpavku až o třicet procent. V Dánsku se tyto systémy stále více rozšiřují, je to směr, kterým chceme jít i u nás,“ řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula.

Moderní ventilační systémy dokážou zmírnit i problém, kvůli kterému část veřejnosti v České republice odmítá stavby nových vepřínů. Díky uzavřenému cyklu proudění vzduchu a velkoobjemovým pračkám vzduchu lze výrazně eliminovat zápach spojený s chovem prasat. Současně se také výrazně snižuje produkce čpavku.

Tyto technologie využívá i reprodukční farma Krogsgaard Sohold Aps, kterou česká delegace rovněž navštívila. Farma patří mezi světovou špičku, a to jak z pohledu efektivity, tak pohody zvířat nebo využití přebytkového tepla.

„Je zajímavé sledovat nejnovější poznatky chovu prasat v praxi a následně je využít i pro české chovatele. Také v České republice již máme několik podobně vybavených podniků, které kombinují šetrný přístup k životnímu prostředí a welfare s vysokou efektivitou a produkčním zemědělstvím,“ uvedl předseda Svazu chovatelů prasat Josef Luka.

„Mise potvrdila, že čeští chovatelé za svými dánskými kolegy v produkčních parametrech rozhodně nezaostávají. Vzhledem k extrémně rostoucím nákladům v oblasti energií byl nicméně velmi inspirativní současný zvláštní zřetel místních chovatelů na energetickou efektivitu a nahrazení fosilních paliv obnovitelnými zdroji s využitím vstupů, které jsou v podstatě vedlejším produktem zemědělské výroby,“ řekl prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.

Možnosti výroby, přeměny, skladování a využití zelené energie ve velkém měřítku ukázala návštěva GreenLab poblíž města Skive. Jde o zelený, cirkulární energetický park, technologický park a národní výzkumné zařízení, které je celosvětově známé. Před třemi týdny jej například navštívil i bývalý americký prezident Barack Obama.

„Podniky, které zde sídlí, jsou zásobovány udržitelnou energií z více zdrojů energie ve formě, která nejlépe vyhovuje jejich výrobě. Snaží se zde maximálně efektivně využít veškeré energie, například z bioplynových stanic nebo větrných elektráren tak, aby se vše vzájemně doplňovalo,“ řekl ministr Nekula.

Zcela novou oblastí udržitelné produkce krmiv, ale i potravin, je chov hmyzu a jeho larev. Od roku 2017 buduje firma Enorm Biofactory hmyzí farmu, na které chce v budoucnu dosáhnout produkce až 100 tun živých larev denně. V současnosti funguje provoz ve zkušebním režimu.

„Jde o stále ještě velmi mladý obor, který má však velkou perspektivu. Produkce hmyzu je šetrnější k životnímu prostředí, navíc se při ní dá zpracovat velké množství zbytkové biomasy. Využití hmyzu je možné nejen v produkci potravin, ale zejména v produkci krmiv pro zvířata, kde může hmyzí moučka nahradit například rybí moučku, a snížit tak ‚drancování oceánů,“ uvedl ministr Nekula.

V České republice je v současné době registrováno 5 provozoven, které zpracovávají hmyz pro lidskou spotřebu a 4 chovy hmyzu určeného k výrobě potravin či zpracování živočišné bílkoviny. Legislativa EU považuje hmyz za tzv. potravinu nového typu, využívají se zejména tzv. mouční červi, tedy larvy potemníka moučného, dále sarančata a cvrčci.

V Kodani česká delegace navštívila sídlo neziskové organizace Food Nation, která pomáhá mezinárodnímu soukromému a veřejnému sektoru zprostředkovat informace a kontakty na dánské zemědělské a potravinářské firmy a dodavatele technologií.

„Tato organizace je jakousi bránou k dánskému zemědělství a potravinářství a jejich know-how. Pokud bude některá z českých firem chtít využít dánské technologie a nemá v zemi své kontakty, může se obrátit na tuto organizaci, případně samozřejmě i na naše Ministerstvo zemědělství, kde jsme připraveni jim maximálně pomoci,“ řekl ministr Nekula.

V Kodani představitele českého agrárního sektoru seznámili zástupci Dánské rady pro zemědělství a potravinářství se způsoby, kterými se chce dánský sektor přiblížit udržitelné budoucnosti. Tématy jejich prezentace byla i implementace společné zemědělské politiky a problematika životního prostředí a energií.

Vojtěch Bílý

tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství

Zdroj: eagri.cz

Zadavatel
eAGRI

eAGRI

Hlavní ideou webového portálu eAGRI eagri.cz bylo vytvořit jeden centrální přístupový bod k informačním zdrojům Ministerstva zemědělství a jeho podřízených organizací. Jádro portálu bylo vytvořeno sloučením stránek www.mze.cz, www.upu.cz (stránky pozemkových úřadů) a www.farmar.eu (Portál farmáře) a začleněním Portálu sítě pro venkov. Jednotný portál sjednocuje webovou prezentaci organizací resortu MZe a rovněž vytváří předpoklady pro snadnou prezentaci datových zdrojů v kterékoliv části portálu. Portál rovněž zajišťuje uživatelům jednotný přístup do chráněných zón obsahující soukromá data, a to prostřednictvím jednoho přístupového jména a hesla.

Další články od eAGRI

Za úrodu zničenou jarními mrazy dostanou zemědělci kompenzace z unijního rozpočtu ve výši přibližně 378 milionů korun
eAGRI

Za úrodu zničenou jarními mrazy dostanou zemědělci kompenzace z unijního rozpočtu ve výši přibližně 378 milionů korun

Tisková zpráva — Zhruba 378 milionů korun (15 milionů eur) dostanou zemědělci jako odškodné za mimořádně silné mrazy, které na jaře spálily úrodu ovoce. Rozhodla o tom dnes Evropská komise. O podporu z unijního rozpočtu požádal už před časem Evropskou komisi ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Další náhradu dostanou zemědělci z českého rozpočtu.
Ministr zemědělství na návštěvě Slovenska: Shodli jsme se na nutnosti dalšího snižování byrokracie, budeme jej požadovat po nové Evropské komisi
eAGRI

Ministr zemědělství na návštěvě Slovenska: Shodli jsme se na nutnosti dalšího snižování byrokracie, budeme jej požadovat po nové Evropské komisi

Tisková zpráva — Společná zemědělská politika, dovozy z Ukrajiny, odlesňování a problémy spojené s velkými šelmami byla témata dnešního jednání ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) a slovenského ministra zemědělství a rozvoje venkova Richarda Takáče na Loveckém zámečku v Topoľčiankách. Věnovali se také dvojí kvalitě potravin. Ministr Výborný pozval kolegu Takáče na jubilejní, 50. ročník mezinárodního agrosalonu Země Živitelka v Českých Budějovicích.
V prvním čtení dnes poslanci projednali novelu veterinárního zákona připravenou Ministerstvem zemědělství. Na jatkách budou povinné kamery
eAGRI

V prvním čtení dnes poslanci projednali novelu veterinárního zákona připravenou Ministerstvem zemědělství. Na jatkách budou povinné kamery

Tisková zpráva — Poslanci dnes v prvním čtení projednali novelu veterinárního zákona. Její součástí je i novela zákona na ochranu zvířat proti týrání, podle které budou od začátku roku 2026 provoz na jatkách povinně monitorovat kamery. Cílem novely zákona je zlepšení úrovně ochrany zvířat proti týrání při porážení. Novela rovněž přinese byrokratické ulehčení.
Nová surovinová politika pro dřevo: V ČR se bude ve stavebnictví i v dalších odvětvích víc využívat dřevo z našich lesů
eAGRI

Nová surovinová politika pro dřevo: V ČR se bude ve stavebnictví i v dalších odvětvích víc využívat dřevo z našich lesů

Tisková zpráva — Ministerstvo zemědělství připravilo ve spolupráci s dalšími ministerstvy nový materiál o efektivním využívání dřeva z našich lesů - Surovinovou politiku pro dřevo. V dokumentu jsou popsány nové trendy a předpoklad vývoje zpracování dřeva. Záměrem je více ho využívat v různých oblastech a zpracovávat ho v co největší míře přímo v České republice. Surovinovou politiku pro dřevo projednala vláda.
Ministr zemědělství: Odhadujeme, že letošní sklizeň obilovin bude průměrná
eAGRI

Ministr zemědělství: Odhadujeme, že letošní sklizeň obilovin bude průměrná

Tisková zpráva — Sklizeň obilovin v letošním roce svým objemem bez problémů pokryje domácí potřebu, která se dlouhodobě pohybuje mezi 4,8 až 5,5 milionu tun obilovin celkem. Uvedl to dnes ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) na hospodářství soukromého zemědělce Jana Baláta v Žíšově na Kutnohorsku, který zahájil žně v pondělí sklizní ozimého ječmene.
Ministr zemědělství: Budoucnost evropského zemědělství je v mladých lidech a v moderních technologiích
eAGRI

Ministr zemědělství: Budoucnost evropského zemědělství je v mladých lidech a v moderních technologiích

Tisková zpráva — Budoucnost zemědělství v Evropské unii, monitorování odolnosti evropských lesů, ochrana zvířat během přepravy a udržitelný evropský rybolov řešili ministři zemědělství EU na jednání Rady v Lucemburku. Belgické předsednictví předložilo návrh dalšího obecného směřování zemědělství v EU, Česká republika tuto diskuzi oceňuje.
Výzkumné ústavy budou fungovat efektivněji, část jich Ministerstvo zemědělství sloučí. Vědecká činnost zůstane zachovaná
eAGRI

Výzkumné ústavy budou fungovat efektivněji, část jich Ministerstvo zemědělství sloučí. Vědecká činnost zůstane zachovaná

Tisková zpráva — Ministerstvo zemědělství (MZe) sloučí část veřejných výzkumných institucí ve své gesci. Jejich řízení bude efektivnější a racionálnější, díky změně se ušetří především provozní náklady, mj. za služby nebo nákup materiálu. Místa všech vědeckých pracovníků zůstanou zachovaná, tento krok tak neohrozí žádný z výzkumů. Naopak se budou moci řešitelské týmy v budoucnu snadněji zapojovat do mezinárodních projektů.
Novela nitrátové směrnice sníží znečištění vod ze zemědělských zdrojů a zjednoduší administrativu zemědělcům. Materiál projednala vláda
eAGRI

Novela nitrátové směrnice sníží znečištění vod ze zemědělských zdrojů a zjednoduší administrativu zemědělcům. Materiál projednala vláda

Tisková zpráva — Ministerstvo zemědělství (MZe) aktualizovalo nařízení vlády o provádění nitrátové směrnice chránící vody před znečištěním dusičnany ze zemědělství a také předchází tomuto znečištění. Rozšířilo území, na kterém budou zemědělci hospodařit v režimu, který vody více ochrání. Pro zemědělce se zjednoduší výpočet bilance dusíku. Nitrátová směrnice se povinně ve všech zemích EU aktualizuje jednou za čtyři roky, aby reagovala na současnou situaci.
Změny pravidel podmíněnosti pro zemědělské hospodaření: ČR do své legislativy přejímá úpravu přijatou Evropskou unií
eAGRI

Změny pravidel podmíněnosti pro zemědělské hospodaření: ČR do své legislativy přejímá úpravu přijatou Evropskou unií

Tisková zpráva — Ministerstvo zemědělství upravilo podmínky standardů dobrého zemědělského a environmentálního stavu půdy DZES 5 a DZES 8, tzv. pravidla podmíněnosti. Změny jsou na základě nařízení, které umožnila Evropská unie u DZES 8 i na základě dohody s Ministerstvem životního prostředí a zemědělskými nevládními organizacemi u DZES 5. Pro zemědělce se zmírňují některá pravidla hospodaření. Materiál projednala vláda.
Novela mysliveckého zákona je připravena. Ministerstvo zemědělství tak pomůže snížit škody na nově vysazovaných stromcích a na plodinách
eAGRI

Novela mysliveckého zákona je připravena. Ministerstvo zemědělství tak pomůže snížit škody na nově vysazovaných stromcích a na plodinách

Tisková zpráva — Ministerstvo zemědělství (MZe) dokončilo novelu mysliveckého zákona, která napomůže redukovat vysoké stavy spárkaté zvěře, a tím i škody na zemědělských pozemcích, plodinách a na lesích. Novela také zjednodušuje administrativu, posiluje práva vlastníků honebních pozemků, zavádí digitalizaci myslivosti a omezuje papírování. Materiál dnes projednala vláda.