Eurovíkend v Istanbulu: Přinášíme třídenní itinerář pro vaši první návštěvu
Turecká metropole patří k místům, která by měl alespoň jednou za život navštívit opravdu každý. Dodnes je pomyslným mostem mezi Evropou a Asií, který kromě dechberoucích památek v čele s mešitou Hagia Sofia nabídne autentickou atmosféru s bohatou historií mísící židovskou, muslimskou i křesťanskou kulturu. Ztraťte se v ruchu velkoměsta právě na podzim, kdy zde panují příjemné teploty kolem 16 stupňů. Eurovíkend bude ideální pro prozkoumání památek
i posedávání v kavárnách.
Po stopách historie
Asi vás nepřekvapí, že na vrcholku vašeho itineráře pro první den bude návštěva chrámu Boží moudrosti neboli mešity Hagia Sofia. Původní křesťanská svatyně, která byla po dobytí Konstantinopole Osmany přestavěna, patří k nejimpozantnějším sakrálním stavbám na světě. Dodnes zde můžete spatřit architektonické prvky obou náboženství. „Hagia Sofia se nachází v dříve opevněné části města nazývané Sultanahmet. Pokud bydlíte v centru, snadno se sem dostanete pěšky, pro veřejnou dopravu pak doporučuji vystoupit na zastávce Sultanahmet, odtud je mešita vzdálena asi 400 metrů. Na cestě uvidíte spoustu stánků s pečenými kaštany a se simitem, což je něco jako místní preclík. Rozhodně ochutnejte,“ říká Jiřina Ekrt Jirušková, tisková mluvčí cestovní agentury Invia s tím, že vstup do mešity je nově zpoplatněn a stojí 25 eur na osobu. Asi tři minuty pěšky od Hagia Sofia se se v podzemí ukrývá jedna z původních starověkých cisteren známá jako Bazilika Cisterna. Tento unikátní prostor s kapacitou 80 000 metrů krychlových vody má rozměry katedrály. Strop podpírá 336 mramorových sloupů, každý vysoký 9 metrů. „Historický vodní filtrační systém pochází z 6. století a sloužil Velkému paláci v Konstantinopoli, dokonce fungoval až do moderní doby,“ dodává tisková mluvčí.
Nedaleko odtud stojí slavný palác Topkapi, po čtyři staletí oficiální rezidence tureckých sultánů. „Nacházel se zde největší harém na světě. Tvořily ho uzavřené prostory vyhrazené ženám, se 400 pokoji rozmístěnými v několika budovách. Není překvapením, že se mu přezdívalo zlatá klec,“ informuje Jiřina Ekrt Jirušková a doplňuje, že je známý pro svou bohatou architekturu, zahrady a rozsáhlé umělecké sbírky. Vaše další kroky mohou mířit k Hippodromu, bývalému centru byzantského kulturního a sportovního života a místu, odkud se vedlo proslulé povstání Níká. Dnes se na jeho místě nachází Náměstí sultána Ahmeda a slávu Hippodromu připomíná egyptský obelisk a hadí sloup z Apollonova chrámu v Delfách. Procházka skrz náměstí vede přímo ke slavné Modré mešitě, která je jednou z mála na světě s více než čtyřmi minarety a její majestátní architektura přitahuje miliony návštěvníků každý rok. Na konci dne si můžete dopřát pravé turecké lázně hammam. Jedná se o několikahodinovou regenerační, očistnou kúru, která kombinuje hned několik procedur. „První zmínky o veřejných lázních najdete už z 9. století, později byly budované i soukromé. Ačkoliv jsou ty tradiční oddělené pro muže a ženy, v turistických místech bývají často společné. Jedná se o naprosto unikátní zážitek, který si doporučuji dopřát hned na začátku výletu,“ radí tisková mluvčí.
Evropský Istanbul
Druhý den istanbulského eurovíkendu můžete vyrazit po evropských stopách. Začněte u dominantního paláce Dolmabahçe, který byl postaven v empírovém stylu. „Nachází se na evropském břehu Bosporu, sloužil především sultánům a byl správním centrem Osmanské říše. Postavil ho sultán Abdülmecid I., který se sem přestěhoval z paláce Topkapi. Chtěl tím symbolizovat posouvání říše směrem k vyspělejší Evropě,“ vysvětluje Jirušková a dodává, že v ceremoniální hale je možné spatřit vůbec největší lustr, který byl kdy vyroben: „Pochází z Čech, tvoří ho 750 světel a váží neuvěřitelných 4,5 tuny.“ Půl hodiny pěšky nebo 20 minut tramvají odtud najdete další se známých istanbulských zastávek, kterou je Galatská nebo také Kristova věž. Sloužila jako maják a byla součástí městského opevnění, nyní slouží jako muzeum. Dále se můžete vydat po slavné ulici Istikal a užít si rušnou atmosféru Istanbulu plnou restaurací, barů, kaváren a obchodů. „Ulicí můžete projít až k náměstí Taksim, jednomu z center moderního Istanbulu. A pokud nakupování a vysedávání v kavárnách není nic pro vás, doporučuji se projet historickou tramvají nebo se vydat na plavbu po Bosporu,“ podotýká tisková mluvčí cestovní agentury Invia. Skvělým místem, kam vyrazit na večeři nebo drink, bude čtvrť Beyoğlu, která nabídne směs moderní kuchyně a tradičních chutí.
Pitoreskní domy a Velký bazar
Váš poslední den můžete začít prohlídkou pestrobarevné čtvrti, která byla historicky centrem židovské komunity Istanbulu. „Balata je jednou z nejstarších čtvrtí, na které se podepsaly dějiny v období první světové války, a to Arménská genocida, nucené vystěhování Řeků po ukončení Turecké války za nezávislost i odchod Židů do Palestiny. Barevné domečky s arkýřovými okny a úzké, křivolaké uličky připomínají spíše Holandsko než Istanbul. Je perfektním spotem pro ranní kávu, a to především pro svou specifickou atmosféru,“ říká k turisty opomíjené čtvrti Jiřina Ekrt Jirušková s tím, že ty nejbarevnější domy najdete u schodů Kiremit Caddesi. Odtud se můžete vydat k Sulejmanově mešitě, jedné z dominant města.
Istanbulský eurovíkend doporučujeme zakončit v nejslavnějším tržišti na světě. Velký bazar byl postaven v polovině 15. století a zahrnuje 61 ulic se stovkami obchodů. „Najdete v něm téměř vše, od koření po kožené zboží, keramiku, látky i šperky. Rozhodně zde nakoupíte také nespočet suvenýrů, kterými můžete potěšit své nejbližší,“ uzavírá k návštěvě Istanbulu Jiřina Ekrt Jirušková.
Eurovíkend v turecké metropoli seženete v nabídce cestovní agentury Invia od 9 286 Kč za osobu. Na Invia můžete vybírat z nabídky desítek cestovních kanceláří. Eurovíkendy obvykle zahrnují cestu, ubytování a snídaně v dané destinaci. Nikoli přítomnost delegáta. Program zájezdu si tak určuje klient sám. Nejčastější forma dopravy je letecká.
Publikováno: 21.10.2024
Zdroj: www.invia.cz