ESET··7 min

ESET: Spyware v lednu posílil na pětinu všech detekcí

ESET

ESET

Jsme jednou z prvních evropských společností se zaměřením na digitální bezpečnost. Soukromou společnost ESET stále vedou inženýři, kteří ji před 30 lety založili. Díky naší nezávislosti se můžeme soustředit na náš nejdůležitější cíl – na ochranu koncových zákazníků a firem na jejich cestě k úspěšnější budoucnosti.

Tisková zpráva

Praha, 15. února 2024 – Nebezpečné e-mailové přílohy šířící spyware Agent Tesla, spyware Formbook a password stealer Fareit byly nejčastějšími lednovými hrozbami pro uživatele operačního systému Windows v Česku. Vyplývá to z pravidelné statistiky kybernetických hrozeb od společnosti ESET. Přílohy útočníci dlouhodobě vydávají za doklady k objednávkám či za faktury. V lednu byly opět buď součástí větších, globálních kampaní, nebo v českém překladu cíleně zaměřeny na uživatele v České republice. Bezpečnostní experti především doporučují nepodcenit kvalitní antispamovou ochranu elektronické pošty.

Spyware a další škodlivé kódy, které se zaměřují na naše přihlašovací údaje, zůstávají hlavními hrozbami pro uživatele operačního systému Windows v Česku. V lednu se s více než 15 procenty všech detekovaných případů objevil v čele statistiky opět spyware Agent Tesla. Také další dva dlouhodobě přítomné škodlivé kódy, spyware Formbook a password stealer Fareit, v lednové statistice nechyběly.

„Větší kampaně měly v lednu spyware Agent Tesla a spyware Formbook. Nebezpečné e-mailové přílohy, jejichž prostřednictvím se tento typ škodlivého kódu šíří Českem dlouhodobě, ale ve většině případů nebyly přeloženy do češtiny. Naopak u třetího nejčastěji detekovaného škodlivého kódu, password stealeru Fareit, jsme objevili větší objem českých e-mailů. Podle dlouhodobého pozorování je to právě poslední jmenovaný škodlivý kód, u kterého zpravidla detekujeme nejvíce hrozeb šitých na míru českým uživatelům,“ říká Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské pobočce společnosti ESET.

Password stealer Fareit se v lednu objevoval v příloze s názvem „P.O-NO 683054_ViT Logistics.exe“ a v česky pojmenované příloze „Faktura pro potvrzení_INV_604-0335.exe“.

V případě spywaru Agent Tesla se v lednu objevovaly nebezpečné přílohy s názvy „10.PURCHASEORDER_TLGPOS2024JAN_AppendicesABDE_PRODUCTS_XLSX.exe“ či „Poptavka 00413_pdf.exe“. Spyware Formbook pak bezpečnostní specialisté z ESETu objevili v přílohách „DHL DOC IMG010342024.exe“ či „nákupní objednávka pdf.exe“.

Netypickou příponu „.exe” uživatelé snadno přehlédnou

Podle dlouhodobého sledování bezpečnostních expertů se útočníci stále drží osvědčené strategie, kdy přílohy ukrývající spyware vydávají za doklady objednávek a za faktury. Především zaměstnanci firem, kteří běžně pracují s větším objemem e-mailové komunikace, mohou takový e-mail v záplavě jiných zpráv snadno přehlédnout a nebezpečnou přílohu v zařízení spustit.

„Ačkoli soubory mají příponu .exe, která poukazuje na nějaký spustitelný soubor, nikoli na klasické dokumenty, uživatelé nemusí takový soubor na první pohled rozeznat. Dokumenty v přílohách mívají dvě koncovky, přičemž tu druhou z nich, příponu .exe, uživatelé nemusí vždy vidět. Naopak, e-mailová příloha se může jevit jako dokument v programu MS Word, ve formátu PDF nebo jako obrázek, na který uživatelé mohou kliknout v domnění, že se nejedná o nic nebezpečného. Před otevřením by si však měli název přílohy dobře prohlédnout, a to zvlášť v případech, kdy jim zpráva přišla z adresy, na kterou běžně nekomunikují, nebo jim takový e-mail přijde poprvé. Jistotu ochrany před spywarem mají každopádně vždy s bezpečnostním softwarem, který se na koncovky příloh v e‑mailech cíleně zaměřuje,“ vysvětluje Jirkal.

Jak chránit svou e-mailovou schránku – a celý počítač

Bezpečnostní specialisté vždy na prvním místě uživatelům doporučují, aby se zaměřili na vytváření silných a unikátních hesel. Takové heslo by mělo obsahovat alespoň 12 různých znaků, jako jsou číslice, velká a malá písmena či speciální znaky. Silným heslem může být i tzv. heslová fráze – věta nebo sousloví, které se uživatelům dobře pamatuje a dává smysl jen jim. Pro každý online účet by pak uživatelé měli mít heslo, které nikde jinde nepoužívají. Lidí, kteří přitom v Česku s hesly riskují a „recyklují“ je pro více svých účtů, je podle posledního průzkumu o dodržování kybernetické bezpečnosti při online nakupování stále třetina. Odcizené přihlašovací údaje jsou častým zbožím na černých trzích, kde je mohou útočníci dobře zpeněžit. Seznamy odcizených hesel pak mohou sloužit k přípravě útoků tzv. hrubou silou.

„Nebezpečné e-mailové přílohy jsou strategií, která mezi útočníky rozhodně není nová, a uživatelé se tak před ní mohou chránit například dobře nastavenou antispamovou ochranou. Nemusí tak riskovat, že nebezpečný e-mail přehlédnou a spyware vpustí do svého počítače. Šikovným pomocníkem pro bezpečné uchovávání hesel je pak správce hesel. V něm mohou mít uživatelé všechna svá hesla i v těch nejsložitějších podobách a program je za ně automaticky vyplňuje při přihlašování do jejich účtů. Pamatují si pak už jen jedno heslo, a to k přihlášení právě do tohoto programu,“ říká Jirkal z ESETu.

Správce hesel i antispamová ochrana je součástí moderních bezpečnostních řešení, která dnes uživatele chrání nejen před malwarem, ale nabízí právě celou řadu nástrojů a funkcí pro celkové zabezpečení digitálního života na internetu.

Nejčastější kybernetické hrozby pro operační systém Windows v České republice za leden 2024:

  1. MSIL/Spy.AgentTesla trojan (17,14 %)
  2. Win32/Formbook trojan (4,14 %)
  3. Win32/PSW.Fareit trojan (2,25 %)
  4. MSIL/Spy.Agent.AES trojan (2,12 %)
  5. PowerShell/Agent.BGO trojan (1,54 %)
  6. Win64/Rozena trojan (1,34 %)
  7. VBS/Agent.RQJ trojan (1,26 %)
  8. BAT/Runner.II trojan (1,25 %)
  9. MSIL/Spy.RedLine trojan (1,06 %)
  10. PowerShell/Spy.Keylogger trojan (0,92 %)

Uživatelé produktů ESET jsou před těmito hrozbami chráněni.

Více informací

Více informací o trendech v kyberbezpečnosti pro širokou veřejnost najdete například v online magazínu Dvojklik.cz nebo v online magazínu o IT bezpečnosti pro firmy Digital Security Guide. Nejčastějším rizikům pro děti na internetu se věnuje iniciativa Safer Kids Online, která má za cíl pomoci nejen jejich rodičům, ale také například učitelům či vychovatelům zorientovat se v nástrahách digitálního světa.

Společnost ESET ve spolupráci s kyberbezpečnostními odborníky dále připravuje podcast True Positive. Vysvětlení aktuálních kyberbezpečnostních pojmů a trendů najdete dále na stránkách Slovníku ESET.

O společnosti ESET

Společnost ESET již od roku 1987 vyvíjí bezpečnostní software pro domácí i firemní uživatele. Drží rekordní počet ocenění a díky jejím technologiím může více než miliarda uživatelů bezpečně objevovat možnosti internetu. Široké portfolio produktů ESET pokrývá všechny populární platformy, včetně mobilních, a poskytuje neustálou proaktivní ochranu při minimálních systémových nárocích.

ESET dlouhodobě investuje do vývoje. Jen v České republice nalezneme tři vývojová centra, a to v Praze, Jablonci nad Nisou a Brně. Společnost ESET má lokální zastoupení v Praze, celosvětovou centrálu v Bratislavě a disponuje rozsáhlou sítí partnerů ve více než 200 zemích světa.

Kontakt pro média:

Rita Gabrielová

Senior PR & Communication Manager

ESET software spol. s r.o.

tel: +420 720 829 561

[email protected]

Lucie Mudráková

Specialistka PR a komunikace

ESET software spol. s r.o.

tel: +420 702 206 705

[email protected]

Další články

Další články od ESET

ESET popsal kyberšpionáž Ruskem podporované skupiny Gamaredon, cílem byla Ukrajina a země NATO

ESET popsal kyberšpionáž Ruskem podporované skupiny Gamaredon, cílem byla Ukrajina a země NATO

Bezpečnostní analytici společnosti ESET prozkoumali kyberšpionážní operace APT skupiny Gamaredon napojené na Rusko. Gamaredon je v současnosti nejaktivnější APT skupinou na Ukrajině a většina jejích kyberšpionážních útoků je vedena proti ukrajinským vládním institucím. ESET ale zaznamenal také několik pokusů o napadení cílů v zemích NATO – konkrétně v Bulharsku, Lotyšsku, Litvě a Polsku. Ani v jednom z těchto případů však útok nebyl úspěšný. Skupina Gamaredon v poslední době výrazně vylepšila své schopnosti v provádění kyberšpionáže a vyvinula několik nových nástrojů pro krádež cenných dat z aplikací poskytovatelů e‑mailových služeb, chatovacích aplikací jako je Signal nebo Telegram a webových aplikací. Analýza expertů z ESETu odhalila také infostealer PteroBleed, který skupina využívá k odcizení dat z ukrajinského vojenského systému.
| ESET
Přehled hrozeb pro Android: Srpnová bilance kyberhrozeb v Česku opět poukázala na podceňovaný adware

Přehled hrozeb pro Android: Srpnová bilance kyberhrozeb v Česku opět poukázala na podceňovaný adware

Srpnová statistika kybernetických hrozeb pro platformu Android zatím potvrdila očekávání bezpečnostních expertů a uživatelé se ani ve druhé polovině léta nesetkali s výraznými odchylkami od dlouhodobě monitorovaných škodlivých kódů. V čele kyberhrozeb nadále stojí adware Andreed a doplňuje ho malware Agent.HQS s bankovním trojským koněm Cerberus. Bezpečnostní experti upozorňují, že ačkoli je adware někdy ze strany uživatelů podceňovaným rizikem, může být součástí větších a propracovanějších útoků, jejichž cílem jsou naše data a finance. Vyplývá to z pravidelné analýzy detekčních dat společnosti ESET.
| ESET
ESET: Škodlivý kód Agent Tesla v srpnu utlumil svou aktivitu, spyware však v Česku přesto útočil

ESET: Škodlivý kód Agent Tesla v srpnu utlumil svou aktivitu, spyware však v Česku přesto útočil

Zatímco počty detekcí spywaru Formbook a spywaru Agent.AES zůstaly v srpnu bez výrazného poklesu nebo nárůstu, u spywaru Agent Tesla zaznamenali bezpečnostní experti výrazný propad v počtu zachycených útoků na uživatele a uživatelky operačního systému Windows v Česku. Vyplývá to z pravidelné statistiky kybernetických hrozeb od společnosti ESET. I přesto, že počet případů škodlivého kódu Agent Tesla tentokrát nepřekročil ani sedm procent, spyware je jako typ hrozby v Česku stále aktivní. Bezpečnostní experti situaci monitorují a nevylučují novou vlnu vylepšených útočných kampaní.
| ESET
ESET zmapoval nejnovější aktivity ransomwarového gangu CosmicBeetle, který útočil na organizace a firmy v Česku

ESET zmapoval nejnovější aktivity ransomwarového gangu CosmicBeetle, který útočil na organizace a firmy v Česku

Bezpečnostní analytici společnosti ESET popsali chování nového ransomwaru ScRansom, který pro své útoky vyvinula skupina CosmicBeetle. Cílem tohoto ransomwarového gangu jsou především malé a střední firmy v Asii a v Evropě, včetně České republiky. Své oběti napadá prostřednictvím několik let starých zranitelností v jejich systémech. Podle zjištění společnosti ESET skupina experimentuje s uniklým nástroji nechvalně proslulé kyberkriminální skupiny LockBit a využívá její známé jméno k tomu, aby útoky vypadaly přesvědčivěji a přiměla oběti zaplatit výkupné. Podle expertů je také možné, že se skupina CosmicBeetle stala v nedávné době partnerem ransomwarového gangu RansomHub, který na ransomwarové scéně působí od března 2024 a patří k nejaktivnějším útočníkům současnosti. Bezpečnostní experti před útoky gangu CosmicBeetle varují, protože jeho nespolehlivé procesy zašifrování a dešifrování nemusí vždy vést k úspěšné obnově souborů po útoku.
| ESET
Přehled hrozeb pro Android: Neoficiální verze her mohou ohrozit bankovní účty v Česku

Přehled hrozeb pro Android: Neoficiální verze her mohou ohrozit bankovní účty v Česku

Statistiku kybernetických hrozeb pro platformu Android v Česku v červenci vedl opět adware Andreed, který se dlouhodobě šíří prostřednictvím falešných mobilních her. Objem jeho detekcí ale mírně klesl. Na předních příčkách zůstává také nebezpečný spyware. Vyplývá to z pravidelné analýzy detekčních dat společnosti ESET. Bezpečnostní experti varují před stahováním aplikací a her mimo oficiální obchody s aplikacemi.
| ESET
ESET objevil malware NGate, který útočníci využili k výběrům peněz z českých bankomatů

ESET objevil malware NGate, který útočníci využili k výběrům peněz z českých bankomatů

Bezpečnostní experti společnosti ESET nově objevili a popsali malware NGate, který se stal součástí útoků na klienty českých bank. Útočníci tentokrát zkombinovali využití tohoto malwaru s technikami sociálního inženýrství a s phishingem. Podle dat společnosti ESET stála za těmito útoky skupina, která na českém území působila od listopadu 2023 a malware pak zapojila do svých kampaní v březnu 2024. Analytici společnosti ESET se nicméně domnívají, že útoky jsou po zatčení jednoho z pachatelů aktuálně pozastaveny. Útočníci dokázali díky malwaru NGate a technologii NFC klonovat data přímo z fyzických platebních karet obětí a přenést je na zařízení útočníka. Ten pak mohl rovnou vybrat peníze obětí z bankomatů. ESET upozorňuje, že se jedná o první využití malwaru pro platformu Android s těmito funkcionalitami v praxi.
| ESET
ESET objevil nový phishingový útok využívaný v bankovních podvodech, cílem byli klienti českých bank

ESET objevil nový phishingový útok využívaný v bankovních podvodech, cílem byli klienti českých bank

Bezpečnostní analytici ze společnosti ESET objevili a popsali novou podobu phishingových kampaní využívaných pro bankovní podvody. Standardní phishingové techniky doručení škodlivého kódu byly tentokrát kombinovány s novou metodou – útočníci se zaměřili na uživatele platforem Android a iOS prostřednictvím aplikací PWA, a v případě platformy Android také prostřednictvím WebAPK. Instalace neobsahovaly ve zjištěných případech žádná varování o tom, že dochází k instalacím aplikací třetích stran. Většina pozorovaných aplikací cílila na klienty českých bank, experti společnosti ESET nicméně zaznamenali také aplikace zaměřené na banky v Maďarsku a Gruzii. Na základě analyzovaných dat dospěli k závěru, že za kampaněmi stály dvě různé skupiny útočníků. Společnost ESET informovala o těchto hrozbách banky obětí a pomohla také několik phishingových domén a řídících serverů odstranit.
| ESET
ESET: V červenci zůstaly největšími riziky pro české počítače škodlivé kódy, které kradou přihlašovací údaje

ESET: V červenci zůstaly největšími riziky pro české počítače škodlivé kódy, které kradou přihlašovací údaje

Podle červencové statistiky kybernetických hrozeb pro operační systém Windows v České republice je nejčastějším škodlivým kódem stále spyware, a to v zastoupení škodlivých kódů Agent Tesla, Formbook a Agent.AES. I když spyware Agent Tesla neměl v červenci tak výraznou útočnou kampaň jako v předešlém měsíci, stále zůstává v Česku největší kybernetickou hrozbou. Uživatelé a uživatelky se mohli tentokrát setkat především s globálními útoky a čeština se v překladech názvů nebezpečných příloh objevila spíše okrajově. Bezpečnostní experti nabádají k opatrnosti při práci s elektronickou poštou a upozorňují na trend, kdy útočníci mohou šířit malware kradoucí citlivé informace i prostřednictvím napodobenin známých aplikací, včetně nástrojů AI. Vyplývá to z pravidelné statistiky kybernetických hrozeb od společnosti ESET.
| ESET
Přehled hrozeb pro Android: Falešné hry Českem stále šíří adware a bankovní malware

Přehled hrozeb pro Android: Falešné hry Českem stále šíří adware a bankovní malware

Statistika kybernetických hrozeb pro platformu Android v Česku i v červnu zůstala neměnná. Největším rizikem je nadále adware Andreed, který v minulém měsíci znovu o něco posílil. Také v případě bankovního malwaru Cerberus, který se v Česku znovu začal objevovat od letošního jara, zůstávají detekce stabilní. Vyplývá to z pravidelné analýzy detekčních dat společnosti ESET. Falešné verze mobilních her jsou i nadále oblíbeným nástrojem kybernetických útočníků při šíření škodlivých kódů nejen v Česku. Bezpečnostní experti proto opakovaně varují před stahováním aplikací a her mimo oficiální obchody s aplikacemi pro chytré telefony.
| ESET
ESET: Velký návrat spywaru Agent Tesla, v červnu se jeho detekce vyšplhaly ke třetině všech případů

ESET: Velký návrat spywaru Agent Tesla, v červnu se jeho detekce vyšplhaly ke třetině všech případů

Počet detekcí spywaru Agent Tesla, který je v Česku dlouhodobě stabilním malwarem, dosáhl v červnu téměř třetiny všech případů škodlivého kódu pro operační systém Windows v Česku. Podle bezpečnostních expertů se jednalo o nejsilnější útok letošního roku. Vyplývá to z pravidelné statistiky kybernetických hrozeb od společnosti ESET. Útočníci spyware šířili prostřednictvím e-mailových zpráv od německé společnosti, která u českých obětí chtěla objednat zboží. Celá zpráva byla lokalizována do češtiny, včetně falešných kontaktních údajů a adresy webových stránek.
| ESET