ESET··7 min

ESET: Spyware Formbook potvrdil, že je novou hrozbou číslo jedna pro české počítače

ESET

ESET

ESET spol. s r.o. je slovenská softwarová firma, která se specializuje na kybernetickou bezpečnost. ESET vyvíjí a poskytuje bezpečnostní software ve více než 200 zemích světa. Společnost vznikla formálně v roce 1992 v Bratislavě v Československu, nicméně první antivirový program vyvinuli její později spoluzakladatelé Miroslav Trnka a Peter Paško již v roce 1987. V současnosti je ESET pravidelně oceňován jako nejúspěšnější slovenská firma roku.

Tisková zpráva

V listopadu se počet detekcí spywaru Formbook nečekaně přiblížil k podílu téměř poloviny všech zachycených případů v Česku. Vyplývá to z pravidelné statistiky kybernetických hrozeb pro operační systém Windows v České republice od společnosti ESET. V listopadu se nejvíce objevovaly nebezpečné e-mailové přílohy s českými překlady, které útočníci v některých případech vydávali i za domnělé faktury s vyúčtováním energií.

Podle expertů společnosti ESET již spyware Formbook definitivně nahradil v Česku dlouhodobě dominující spyware Agent Tesla. Ten se pro tuto chvíli drží co do počtu detekcí na druhé příčce pravidelné statistiky. Podobně jako ostatní typy spywaru, i Formbook útočníci používají ke krádežím citlivých informací z počítačů s operačním systémem Windows. Formbook se specializuje na naše údaje uložené v prohlížečích, dokáže pořizovat snímky obrazovky, zaznamenávat stisknuté klávesy a stahovat a spouštět další soubory.

„Spyware Formbook stál v listopadu téměř za polovinou všech případů škodlivého kódu v Česku. Útočné kampaně, ve kterých ho útočníci využili, byly nejsilnější v období od 13. do 15. listopadu. Útočníci nadále pokračují v rozesílání falešných e-mailů, které vydávají za informace k objednávkám nebo nákupům. Již od minulého měsíce si navíc opět dávají práci s překlady názvů nebezpečných příloh obsahujících spyware do češtiny – nejčastěji zastoupená příloha se jmenovala Úhrada faktury k platbě 12. listopadu 2024.xlsx.exe,“ říká Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské výzkumné pobočce společnosti ESET.

V listopadu bezpečnostní experti zachytili také kampaně spywaru Agent.BWU. Byly zacílené na celý region střední Evropy. Na české uživatele a uživatelky pak konkrétně cílily e-mailové přílohy, které útočníci vydávali za faktury s vyúčtováním energií.

„Vynalézavost útočníků je velká a dokládá to i jejich dobrá znalost chování uživatelů a přehled pohledávek, které pravidelně v určité období musí zaplatit. Vánoce pro ně bohužel bývají z pohledu útoků úspěšným obdobím, protože řada z nás může ve spěchu falešný e-mail přehlédnout a přílohu se spywarem spustit,“ vysvětluje Jirkal a dodává: „Spyware se zaměřuje na naše hesla a přístupové údaje do různých online účtů. Pokud bych měl uživatele upozornit na jednu oblast, které by v kontextu této hrozby měly věnovat pozornost, tak jsou to naše hesla a jejich bezpečná správa. Úplně tím základním pravidlem je to, že si pro každý účet vytvoříte jedinečné heslo, které nikde nebudete opakovat. V případě jeho krádeže totiž zamezíte tomu, aby útočníci po jeho získání prolomili stejnou kombinací vašeho e-mailu a hesla i jiné účty pomocí automatizovaných útoků.“

Spyware jde po heslech, Češi tuto hrozbu ale vážně neberou

Podle nejnovějšího průzkumu od společnosti ESET, který byl zaměřen na nákupní chování českých uživatelů a uživatelek na internetu, pouze čtvrtina z nás správně využívá unikátní heslo pro přihlášení do našich účtů v e‑shopech. Třetina z nás pak hesla používá opakovaně nebo je minimálně obměňuje. Meziročně se v tomto chování bohužel příliš nelepšíme, a to ani v kontextu stále připomínané hrozby v podobě spywaru.

„Dostatečně silné heslo by mělo mít minimálně 12 znaků včetně velkých a malých písmen, číslic nebo speciálních znaků. Dále je také důležité, jak svá hesla spravujeme a uchováváme. V našem posledním průzkumu lidé nejčastěji odpovídali, že si hesla pamatují z hlavy, někam si je zapíšou na papír, nebo je uloží do prohlížeče. Právě ale internetové prohlížeče mohou být vůči spywaru zranitelné. Speciální programy, tzv. správce hesel, využívá 15 % lidí. Jedná se přitom o nejspolehlivější nástroj k bezpečnému uchovávání přihlašovacích údajů v zašifrované podobě,“ říká Jirkal z ESETu.

Správce hesel si mohou uživatelé pořídit samostatně nebo v rámci moderního bezpečnostního softwaru. Usnadňuje používání unikátních silných hesel, která jsou příliš složitá k zapamatování z hlavy. Uživatelé si musí pamatovat jen jedno heslo, a to pro přístup do této služby.

Moderní bezpečnostní software je navíc vhodnou profesionální ochranou před spywarem a pojistkou, pokud přeci jen v nepozornosti otevřeme nebezpečnou e-mailovou přílohu se škodlivým kódem. Konkrétně v případě škodlivých e-mailů vytvoří program bezpečnou složku, do které detekovanou hrozbu přesune. Uživatelé si mohou poté e-mail ve složce v případě zájmu prohlédnout a pak jej smazat. Pokud bezpečnostní program rozpozná škodlivý kód v nějakém souboru, dokáže spuštění souboru zablokovat a přesunout ho do tzv. karantény, o čemž jsou uživatelé vždy informováni.

Nejčastější kybernetické hrozby pro operační systém Windows v České republice za listopad 2024

  1. Win32/Formbook trojan (42,30 %)
  2. MSIL/Spy.AgentTesla trojan (4,23 %)
  3. PowerShell/Agent.BWU trojan (3,73 %)
  4. MSIL/Spy.Agent.AES trojan (2,26 %)
  5. Win32/PSW.Fareit trojan (1,24 %)
  6. Win32/Expiro virus (1,18 %)
  7. Win32/Rescoms trojan (1,17 %)
  8. VBS/Agent.QMG trojan (1,09 %)
  9. Win32/Fynloski trojan (1,03 %)
  10. Win64/Rozena trojan (0,91 %)

Uživatelé produktů ESET jsou před těmito hrozbami chráněni.

Více informací

Více informací o trendech v kyberbezpečnosti pro širokou veřejnost najdete například v online magazínu Dvojklik.cz nebo v online magazínu o IT bezpečnosti pro firmy Digital Security Guide. Nejčastějším rizikům pro děti na internetu se věnuje iniciativa Safer Kids Online, která má za cíl pomoci nejen jejich rodičům, ale také například učitelům či vychovatelům zorientovat se v nástrahách digitálního světa.

Společnost ESET ve spolupráci s kyberbezpečnostními odborníky dále připravuje podcast True Positive. Vysvětlení aktuálních kyberbezpečnostních pojmů a trendů najdete dále na stránkách Slovníku ESET.

O společnosti ESET

Společnost ESET již od roku 1987 vyvíjí bezpečnostní software pro domácí i firemní uživatele. Drží rekordní počet ocenění a díky jejím technologiím může více než miliarda uživatelů bezpečně objevovat možnosti internetu. Široké portfolio řešení od ESET pokrývá všechny populární platformy, včetně mobilních, a poskytuje neustálou proaktivní ochranu při minimálních systémových nárocích.

ESET dlouhodobě investuje do vývoje. Jen v České republice nalezneme tři výzkumná a vývojová centra, a to v Praze, Jablonci nad Nisou a Brně. Společnost ESET má lokální zastoupení v Praze, celosvětovou centrálu v Bratislavě a disponuje rozsáhlou sítí partnerů ve více než 200 zemích světa.

Zdroj: www.eset.com

Další články

Další články od ESET

Globální vývoj kyberhrozeb od ESET: Sociální sítě zaplavil nový typ investičního podvodu, jehož součástí je deepfake

Globální vývoj kyberhrozeb od ESET: Sociální sítě zaplavil nový typ investičního podvodu, jehož součástí je deepfake

Společnost ESET vydala svou nejnovější zprávu ESET Threat Report H2 2024. Zpráva shrnuje globální vývoj kybernetických hrozeb na základě dat z telemetrie a odborného pohledu analytiků společnosti, a to od června do listopadu 2024. Během tohoto období výrazně narostl počet investičních podvodů, a to o více než 335 % mezi prvním a druhým pololetím roku 2024. Investiční podvody v popsaném scénáři zaplavují sociální sítě a pomocí nástrojů umělé inteligence zneužívají jména známých osobností či firem. Nejvíce detekcí zachytili experti z ESETu v Japonsku, na Slovensku, v Kanadě, ve Španělsku a v České republice. Zpráva Threat Report H2 2024 se dále věnuje například rostoucím útokům na kryptoměnové peněženky, nástupu infostealeru Formbook či aktuálním proměnám ransomwarové scény.
| ESET
Přehled hrozeb pro Android: Adware doplnil v listopadu dropper v podobě falešné modifikace pro Roblox

Přehled hrozeb pro Android: Adware doplnil v listopadu dropper v podobě falešné modifikace pro Roblox

Ačkoli ještě v říjnu bezpečnostní experti zaznamenali v Česku větší příliv falešných verzí her různých žánrů, v listopadu evidovali na platformě Android v Česku výraznější útlum v počtu škodlivých kódů. Dlouhodobě přítomný adware Andreed se objevil pouze v desetině všech zachycených případů. Tentokrát na sebe spíše upozornil škodlivý kód typu dropper, který útočníci vydávali za herní modifikaci pro platformu Roblox. Ukrýval trojského koně Agent.GKE. Vyplývá to z pravidelné analýzy detekčních dat pro platformu Android v České republice od společnosti ESET.
| ESET
Komentář ESET: Rok 2025 bude ve znamení hrozeb pro platformu iOS a phishingových útoků generovaných AI

Komentář ESET: Rok 2025 bude ve znamení hrozeb pro platformu iOS a phishingových útoků generovaných AI

Experti společnosti ESET reflektují vývoj hrozeb v letošním roce a nabízí výhled do aktuálních kyberbezpečnostních témat pro nadcházející měsíce roku 2025.
| ESET
Průzkum ESET: Polovina Čechů neodkládá telefon ani na Štědrý den

Průzkum ESET: Polovina Čechů neodkládá telefon ani na Štědrý den

Ani na Štědrý den telefon Češi neodkládají, ovšem s výjimkou slavnostní večeře. U štědrovečerní tabule jej po ruce nemá 65 % Čechů, dalších 13 % jej používá pouze pro fotografování. Digitální půst je populární spíše mezi generací Z ve věku 18-24 let. Vánoční zážitky Češi nijak výrazně nesdílí, což chválí experti. Nadměrné sdílení může mít negativní dopady zejména na děti. Vyplývá to z průzkumu společnosti ESET realizovaného agenturou Median ve dnech 18. a 21. listopadu 2024 na 1020 respondentech v České republice.
| ESET
ESET: Spyware Formbook potvrdil, že je novou hrozbou číslo jedna pro české počítače

ESET: Spyware Formbook potvrdil, že je novou hrozbou číslo jedna pro české počítače

V listopadu se počet detekcí spywaru Formbook nečekaně přiblížil k podílu téměř poloviny všech zachycených případů v Česku. Vyplývá to z pravidelné statistiky kybernetických hrozeb pro operační systém Windows v České republice od společnosti ESET. V listopadu se nejvíce objevovaly nebezpečné e-mailové přílohy s českými překlady, které útočníci v některých případech vydávali i za domnělé faktury s vyúčtováním energií.
| ESET
Průzkum ESET: Češi stále raději nakupují přes chytrý telefon a v Číně, v přístupu k bezpečnosti se ale příliš nelepší

Průzkum ESET: Češi stále raději nakupují přes chytrý telefon a v Číně, v přístupu k bezpečnosti se ale příliš nelepší

Drtivá většina českých uživatelů a uživatelek dnes nakupuje online (97 %). Oproti minulým letům navíc roste obliba online nákupů prostřednictvím chytrého telefonu a mimo klasické české e‑shopy. Češi stále častěji nakupují online také v zemích EU a v Asii. Na známém čínském tržišti Temu nakoupila podle výsledků průzkumu již třetina dotázaných. Stále častěji také nakupujeme na bazarových platformách, na kterých se však můžeme setkat s propracovanými podvody. Ačkoli již věnujeme větší pozornost bezpečným platbám kartami na internetu, obecně se v přístupu k zabezpečení našich zařízení, hesel a v posuzování bezpečnosti e-shopů meziročně nelepšíme. Vyplývá to z průzkumu společnosti ESET připraveném agenturou Median, který probíhal v období od 18. do 21. listopadu 2024.
| ESET
ESET objevil zranitelnosti v produktech Mozilla a ve Windows, zneužívají je útočníci napojení na Rusko

ESET objevil zranitelnosti v produktech Mozilla a ve Windows, zneužívají je útočníci napojení na Rusko

Bezpečnostní experti společnosti ESET objevili dosud neznámou zranitelnost CVE-2024-9680 v produktech organizace Mozilla, kterou v praxi pro své útoky využívá APT skupina RomCom napojená na Rusko. APT (Advanced Persistent Threat) je označení pro uskupení kybernetických útočníků, kteří se zaměřují na pokročilé přetrvávající hrozby a obvykle mají podporu států. Následující analýza pak odhalila další zranitelnost typu zero-day v operačním systému Windows. Jedná se o tzv. chybu eskalace oprávnění (privilege escalation bug), nyní označenou jako CVE-2024-49039. Kritická zranitelnost v případě produktů Mozilla, kterou ESET objevil 8. října 2024, má dle klasifikace zranitelností CVSS skóre 9,8 z 10. Ruskem podporovaná skupina RomCom útočila během letošního roku na Ukrajině, v Evropě i v USA. Podle dat společnosti ESET oběti, které od 10. října 2024 do 4. listopadu 2024 navštívily webové stránky obsahující škodlivý kód, pocházely převážně z Evropy, včetně České republiky, a Severní Ameriky.
| ESET
Přehled hrozeb pro Android: Česko v říjnu zasypaly falešné hry různých žánrů

Přehled hrozeb pro Android: Česko v říjnu zasypaly falešné hry různých žánrů

Zdrojem adwaru Andreed a trojského koně Agent.FBE byly v říjnu závodní, strategické i bojové a dobrodružné mobilní hry. K šíření škodlivé aplikace FakeApp.AFZ útočníci opět zneužili popularitu nástrojů umělé inteligence. Vyplývá to z pravidelné analýzy detekčních dat společnosti ESET. Bezpečnostní experti varují, že snahou útočníků může být přesměrovat uživatele na nebezpečné webové stránky nebo je prostřednictvím škodlivého kódu přihlásit k falešnému investování. Upozorňují také, že cílem těchto kybernetických hrozeb mohou být i nejmenší uživatelé z řad dětí.
| ESET
ESET: Útočníci využívají nejsilnější nákupní sezónu roku k šíření spywaru

ESET: Útočníci využívají nejsilnější nákupní sezónu roku k šíření spywaru

Již třetím měsícem zůstává v čele pravidelné statistiky kybernetických hrozeb pro operační systém Windows v Česku spyware Formbook. Ve větším útoku jej v říjnu i nadále doplňoval spyware Agent Tesla. Bezpečnostní experti z ESETu v říjnu opět zachytili zvýšené množství nebezpečných e-mailových příloh s českými překlady, které útočníci dlouhodobě využívají k šíření těchto škodlivých kódů. Není podle nich pochyb, že se útočníci připravují na každoroční hlavní sezónu nakupování, a to právě i zacílením přímo na české uživatele a uživatelky. Vyplývá to z pravidelné statistiky kybernetických hrozeb společnosti ESET.
| ESET
Průzkum ESET: Se svými daty Češi riskují, podceňují zálohy i jejich bezpečnost

Průzkum ESET: Se svými daty Češi riskují, podceňují zálohy i jejich bezpečnost

Bezpečnostní experti opakovaně upozorňují na nutnost zálohovat si data, přesto třetina Čechů zálohuje méně než jednou měsíčně a desetina dokonce nikdy. Osobní vzpomínky a cenné dokumenty mohou být přitom cílem hackerů. Zálohování je klíčové pro jejich ochranu. Češi pro zálohování preferují cloudová úložiště a velkokapacitní paměťové disky, naopak flash disky a CD už jsou spíše raritou. Více než třetina lidí si svá zálohovaná data již nijak dále nechrání. Vyplývá to z posledního průzkumu společnosti ESET. Odborníci doporučují pravidelně zálohy dat kontrolovat, používat silná hesla a vícefázové přihlášení i šifrování dat na zařízeních.
| ESET