Finanční správa vybrala v prodloužené lhůtě do 1. července, ve které za daňové subjekty podává daňové přiznání daňový poradce nebo advokát, celkem 2 875 594 daňových přiznání, což zhruba odpovídá loňskému počtu. Stejná lhůta platí i pro daňové subjekty, které mají zákonem uloženou povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem. Z celkového počtu podaných přiznání bylo více než 2,3 milionu od fyzických osob a přes 539 tisíc od osob právnických. Za loňský rok bylo podáno rekordních 73 % přiznání elektronicky.
„Z našich evidencí je patrné, že lidé začali upřednostňovat podání daňového přiznání online. Elektronický způsob podání je pohodlnější, rychlejší a bezpečnější a zároveň snižuje administrativní zátěž jak pro poplatníky, tak pro úřady. Portál MOJE daně už využívá k plnění svých daňových povinností téměř 800 tisíc občanů,“ uvádí generální ředitelka finanční správy Simona Hornochová.
Obliba elektronických podání daňových přiznání má ještě jeden důležitý význam, a to ekologický. „Díky tomu, že tradiční růžové formuláře používají Češi čím dál méně, podařilo se meziročně na papírových podáních ušetřit přes 8 tun papíru, což mimochodem znamená 112 zachráněných stromů,“ dodává Simona Hornochová.
Fyzické osoby využily elektronický způsob podání ve zhruba 67 % případů, právnické osoby podávají daňové přiznání elektronicky dlouhodobě takřka ve 100 % případů. Aktuální data k 7. červenci 2024 ještě nejsou konečná, neboť bez sankce lze daňové přiznání podat pět pracovních dnů po zákonné lhůtě, tj. do 9. července 2024.
Zdroj: www.financnisprava.cz