Dvacet jedna zemí Evropy včetně Česka se zapojilo do průzkumu Startup Nation Standards Report. Ve třetině zemí se založí společnost během jednoho dne

|

Významná evropská platforma Europe Startup Nation Alliance (ESNA) minulý týden vydala report Startup Nations Standard Report, na kterém se podílelo 21 evropských států. Ten ukazuje, že digitalizace je v Evropě na dobré cestě a většina zemí zavádí osvědčené postupy v oblasti digitálních služeb a regulačních inovací pro startupy. Zároveň však poukazuje na nedostatky v oblasti sociálního začleňování. Zdůrazňuje také potřebu lepších vízových programů a diverzifikace financování pro posílení startupového ekosystému.

Základem reportu je analýza přijetí osmi standardů Startup Nation (SNS), které hodnotí jejich úsilí při zavádění. Osm standardů excelence je zaměřeno hned na několik oblastí, jako je rychlé založení startupu a hladký vstup na trh, dále přilákání a udržení talentů, následují akciové opce, inovace v regulacích a inovace v zadávání veřejných zakázek, pokračuje přes oblast sociálního začlenění a končí přístupem k financím a digitální připravenosti.

„CzechInvest je plnohodnotným členem ESNY a aktivně se zapojuje do těchto aktivit. Česko se podpisem SNS zavázalo ladit své legislativní a obecně podnikatelské prostředí tak, aby lépe vyhovovalo potřebám startupů. Uveřejněný report na evropském srovnání ukazuje oblasti, na kterých musíme nadále pracovat, ale i země ze kterých si můžeme v různých oblastech brát příklad,“ uvedl Ivo Denemark, ředitel divize startupů agentury CzechInvest a focal point ESNY v Česku.

Hlavními výstupy reportu jsou:

  1. Rychlé vytvoření startupu je efektivní: V 33 % zkoumaných zemí EU lze založit společnost během jednoho dne a v 57 % z nich je to možné za méně než 100 EUR.
  2. Probíhá digitalizace: Pozitivním trendem je výrazný pokrok v oblasti digitálních služeb šitých na míru podnikům.
  3. Výzva k začlenění: Zpráva ESNA odhaluje kritickou mezeru v ekosystému, neboť sociální začleňování je označeno za nejhůře fungující standard.
  4. Inovativní regulační mechanismy: 52 % zemí zavedlo regulační sandboxy. Zvýšení účasti startupů je zásadní pro podporu skutečně kreativního prostředí.
  5. Přilákání a udržení talentů: Zpráva vyzývá ke zvýšení investic do vízových programů a atraktivnějších opčních programů, aby se zajistily technologické talenty nezbytné pro růst a konkurenceschopnost. Existenci programů na přilákání technologických talentů z EU zpět do regionu prokazuje 24 % zemí.
  6. Financování: Pouze 33 % zemí v současnosti podporuje různorodý kapitál pro společné investice do začínajících podniků.

„ESNA vznikla na základě poptávky po instituci na evropské úrovni, která by měla na starosti podporu startup ekosystému a sdružovala snahy jak v různých evropských institucích, tak i na národních úrovních. Důležitá je podpora hlavně v modernizaci legislativy zaměstnaneckých akcii, podpory akademických spin-offů a zvýšení objemu rizikového kapitálu na podporu začínajících startupů,” shrnuje vznik celé aliance Vít Horký, člen Advisory Boardu ESNA a spoluzakladatel platformy Czechfounders.

Report zahrnuje těchto 21 zemí: Belgie, Bulharsko, Česko, Dánsko, Estonsko, Francie, Chorvatsko, Irsko, Kypr, Litva, Lucembursko, Malta, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko a Švédsko.

Celá zpráva je k dispozici zde.

Kontakt pro média:

David Hořínek

PR manažer a tiskový mluvčí

+420 724 591 667

[email protected]

Zdroj: www.czechinvest.org

Czech Invest

Vítězem českého finále Creative Business Cup 2024 je startup E-CAFE BIKE s elektrickým cargo vozíkem Komuter

Národní kolo soutěže Creative Business Cup 2024 podporující kreativní startupy zná svého vítěze. Stal se jím startup E-CAFE BIKE, kterého včera během slavnostního večera v libereckém kině Varšava vybrala odborná porota z finálové desítky. Vítěze soutěže, kterou pořádá agentura CzechInvest, čeká světové finále v Kodani. Cenu publika si odnesla loutková hra Kenka puppetgame.

Czech Invest

MPO a agentura CzechInvest podpoří startupy v oblasti finančních inovací a technologií. Vznikne Digitální regulatorní sandbox

Vláda na návrh Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) schválila vytvoření Digitálního regulatorního sandboxu, který v oblasti finančních inovací a decentralizovaných technologií podpoří rychle rostoucí společnosti, jako jsou startupy a spin-offy. Sandbox bude poskytovat vybraným účastníkům různé formy podpory od komplexního a nezávislého poradenství, přes právní konzultace v nově regulovaných oblastech nejen na finančním trhu, až po technické testování inovativních produktů. Agentura CzechInvest spustí sandbox ve spolupráci s univerzitami a fintechovými asociacemi do konce prvního pololetí letošního roku.

Czech Invest

AI může revolučně změnit fungování MSP, zaznívalo na konferenci Digitalizace MSP v Jihlavě

Ve středu 20. března 2024 se v areálu Vysoké školy polytechnické v Jihlavě za přítomnosti více jak 130 účastníků konala konference Digitalizace MSP 2024: Využití AI v průmyslové výrobě. Akce, kterou každoročně pořádá agentura CzechInvest a Národní centrum Průmyslu 4.0 ve spolupráci s Vysokou školou polytechnickou Jihlava (VŠPJ), se tentokrát zaměřila na trendy v oblasti zavádění umělé inteligence do průmyslových procesů.