Dopravní opatření platná v souvislosti se sportovní akcí Birell Grand Prix Praha 2023

|

Již 26. ročník mezinárodní sportovní akce Birell Grand Prix Praha se v ulicích hlavního města uskuteční tuto sobotu 2. září 2023. Program se skládá ze závodů Adidas Běh pro ženy na 5 km a Birell Běh na 10 km. Událost si vyžádá zejména v den konání akce zhruba od 16:30 do 22:00 hodin některá dopravní opatření včetně dočasných změn v trasách linek MHD. Postupná uzavírka pozemních komunikací se bude týkat centrální části metropole.

Závodů se v letošním roce zúčastní celkem 7 500 běžců 67 národností. Adidas Běh pro ženy 5 km startuje v 18:00 hodin na náměstí Republiky, Birell Běh na 10 km pak začíná v 19:30 na stejném místě, kde je v obou případech zároveň naplánován i cíl. Nicméně uzavírky v trase závodu, který se uskuteční v centru města, začnou platit už s předstihem. Naopak jednotlivé ulice budou postupně zprůjezdněny hned po proběhnutí posledního běžce. Dopravu zde bude řídit Policie ČR ve spolupráci s Městskou policií hl. m. Prahy.

Předpokládané úplné uzavírky komunikací se budou v čase od 16:30 do 22:00 hodin týkat dolní poloviny Václavského náměstí i ulice Na Příkopě a náměstí Republiky. V rozmezí od 17:30 do 21:00 hodin budou neprůjezdné ulice Revoluční, nábřeží Edvarda Beneše, Štefánikův a Čechův most, nábřeží Kpt. Jaroše ve směru do centra a Letenský tunel. V čase od 19:20 hodin pak postupně podle průběhu závodu až do 20:45 hodin bude uzavřeno Rohanské a Dvořákovo nábřeží, nábřeží Ludvíka Svobody, Těšnovský tunel, Lannova ulice a Nové mlýny.

V celé trase obou závodů bude také platit zákaz zastavení a jeho nerespektování bude znamenat odtažení vozidla. Kvůli vybudování zázemí celé akce bude navíc zákaz rozšířen v oblasti náměstí Republiky, Hybernská a Na Příkopě, kde bude platit už od pátku 1. září 2023 od 18:00 hodin, a to až do soboty 2. září 2023 do 24:00 hodin. Delší zákaz zastavení, konkrétně v sobotu 2. září 2023 od 12:00 do 23:00 hodin, bude pak zaveden také v ulici Revoluční, na nábřeží Edvarda Beneše, nábřeží Kpt. Jaroše i na Dvořákově a Rohanském nábřeží.

Dočasné změny se dotknou také povrchových linek MHD, proto bude vhodnější zejména v centru města využívat linek metra. V den závodu bude zhruba od 16:00 do 21:30 hodin obousměrně přerušen provoz tramvají a autobusů v oblasti náměstí Republiky, Revoluční ulice, Štefánikova a Čechova mostu a na nábřeží Edvarda Beneše. Změny se budou týkat tramvajových linek číslo 2, 6, 8, 15, 17, 26, 27, 41 a 42. V případě autobusů budou upraveny trasy linek 194 a 207. Více informací je k dispozici na webu Dopravního podniku hl. m. Prahy.

Pro dotazy v souvislosti s dopravním omezením bude dále k dispozici bezplatná informační linka na čísle: 800 165 102.

Pořadatelem Birell Grand Prix Praha 2023 je Prague International Marathon. spol. s r.o. Bližší informace k akci včetně podrobné mapy obou závodů jsou dostupné na stránkách RunCzech.

Zdroj: www.praha.eu

Praha

Pražští prvňáčci dostanou tradičně od hlavního města v rámci prvního školního dne praktické balíčky

Hlavní město Praha v letošním roce jako obvykle obdaruje všechny žáky prvních tříd základních škol v metropoli potřebami, které využijí nejen při výuce. Další drobné dary přidala řada městských společností a partnerů. Letos se jedná o přibližně 17 000 balíčků se školními potřebami a drobnými dárky, které putují do 221 školních zařízení. Balíčky stály celkem 1 817 300 Kč bez DPH.

Praha

Počty nálezů ztracených věcí v Praze se zvyšují. Za osm měsíců letošního roku jich je téměř tolik, co za celý loňský rok

Hlavní město do dnešního dne eviduje přes 4800 přijatých nálezů. Za celý loňský rok to přitom bylo 5000. Nejčastěji lidé ztrácí předměty v MHD, jedná se většinou o tašky, peněženky, sluchátka nebo mobilní telefony. Nachází se však i různé kuriozity, například mobilní klimatizace, školní vysvědčení, pily, ukulele nebo pouta. Majitelé si nicméně ve výsledku vyzvednou pouze malé množství ze svých věcí.

Praha

Duševní zdraví žáků v Praze je alarmující, odborníci bijí na poplach

Nárůst nadměrného a rizikového užívání technologií, vysoký výskyt úzkostí a depresí, malá spokojenost se životem na straně žáků. Problémy nově zmapoval výzkum duševního zdraví a rizikového chování žáků 2. stupně základních škol a studentů středních škol v Praze. Výsledky potvrzují obavy odborníků, že se covidová pandemie, ale také nekončící ruská agrese proti Ukrajině a nejasný hospodářský vývoj negativně podepisují na duševním zdraví, a to především u dětí a mladistvých. Výzkum připravila příspěvková organizace hlavního města Centrum sociálních služeb Praha ve spolupráci s Magistrátem hl. města Prahy, s analýzou dat pomohli datoví analytici z výzkumného týmu Anreva Solution.