ČSOB··7 min

Dny spálených nosů jsou tu! Dejte si pozor na nejčastější nesnáze při dovolené

Sezona dovolených se blíží. A to znamená jediné. Nezapomenout si doma opalovací krém, kartičku pojištěnce a sjednat si vhodné cestovní pojištění! Praxe i statistiky dokazují, že se jedná o důležitou součást vašich (nejen) letních radovánek. Den spálených nosů v nadcházejícím slunečném období čeká asi každého, ale na cestách nás často potkají i složitější problémy. A právě cestovní pojištění vám může pomoci s finančními následky spojenými s nesnázemi, která vás mohou nepříjemně zaskočit v zahraničí.

Dovolenou si chce každý užít a nepříjemnosti, jakými mohou být nemoci, úrazy, anebo třeba krádeže dokladů, si nechce pravděpodobně nikdo připouštět. Obliba exotických dovolených stoupá, opatrnost cestovatelů ale podle zkušeností pojišťoven klesá. Z toho důvodu vzrostl počet hospitalizací a s tím spojených repatriací zpět do České republiky. „Přestože se sjednání cestovního pojištění může zdát jako nadbytečná položka na dovolenkovém seznamu, je to malá cena ve srovnání s možnými finančními ztrátami a nepříjemnostmi, které vám vzniknou v případě, že se na vaší cestě něco pokazí,“ varuje produktová manažerka cestovního pojištění ČSOB Pojišťovny Ivana Nekvindová.

TOP 5 pojistných událostí z dovelených:

 1. Horečka/angína
 2. Bolesti ucha
 3. Střevní potíže
 4. Alergie/vyrážky
 5. Bolest zubů

Chcete cestovat? Pojistěte se

Inflace se „podepsala“ i na cenách ošetření. Návštěva lékaře v dovolenkové destinaci se tak kvůli bolestem uší, dehydrataci, úrazu v zábavním parku, v horším případě třeba zlomenině, může vyšplhat klidně až do desítek tisíc korun. V případě hospitalizace v nemocnici už se jedná o částky statisíců a vyšších. „Pokud se zraním například při horské turistice a je třeba zásah helikoptéry, následná hospitalizace a převoz zpět do České republiky, tak pak mohou být náklady i k půl milionu korun,“ vypočítává Ivana Nekvindová.

Sjednat si vhodnou ochranu v podobě cestovního pojištění by se proto mělo stát alfou a omegou každého cestovatele. Cena tohoto produktu se odvíjí od výše vybraných limitů pojistného plnění, zvolených rizik i případných doplňkových připojištění. Při jeho sjednání myslete nejen na své vlastní zdraví a ochranu, ale také na situace, při nichž se může zranit někdo jiný.

Další nejčastější dovolenkové nesnáze:

 • Úraz – pád na kole, uklouznutí u bazénu
 • Hospitalizace – těžší úrazy, zlomeniny, vážnější nemoci
 • Ostatní zdravotní komplikace – úžeh, úpal
 • Specifické – šlápnutí na ježka, žahnutí medúzou
 • Ztráta zavazadel – odcizení, odeslání jinam
 • Problémy s vozem – nehody, poruchy, policejní kontroly
 • Stornopoplatky – přerušení zájezdu, zrušení letu
 • Krádež – dokladů, peněz, dokumentů

„Jako takovou zajímavost, že ne vždy se může jednat jen o zdraví klienta, ale i jeho okolí, může být případ, kdy náš pojištěný byl na atrakci v aquaparku, která ho vyhodila mimo dráhu a on při dopadu zalehl jiného člověka. Klientovi se nic nestalo, nicméně poškozený po něm požadoval odškodné. V rámci sjednaného pojištění odpovědnosti za újmu jsme však celou situaci vyřešili ke spokojenosti obou stran,” uvádí příklad z praxe Ivana Nekvindová.

Já cestovní pojištění nepotřebuji, aneb nejčastější mýty o cestovním pojištění

Fakt, že vám na zahraniční dovolené stačí ochrana v podobě vaší kartičky pojištěnce, je jeden z mýtů, s nimiž se můžete setkat. Stejně tak jeden z důvodů, proč se v případě úrazu v zahraničí může z dovolené stát opravdová noční můra. Nejasností týkajících se cestovního pojištění je však mnohem více.

 • Cestovní pojištění? Vyhozené peníze! Mnoho lidí si myslí, že ho nikdy nebudou potřebovat, tak proč si ho kupovat? Zejména proto, že vám může poskytnout finanční jistotu v případě neočekávaných událostí, jako je zrušení cesty, odcizení zavazadel, nehoda s vypůjčeným autem nebo naléhavé zdravotní potíže. Tyto události mohou být nákladné a v případě absence pojistného krytí způsobit velké finanční problémy.
 • Vyplatí se jen pro zahraniční cesty Myslíte si, že když budete cestovat v rámci České republiky, cestovní pojištění nepotřebujete? Omyl. Cestovní pojištění může být stejně důležité pro tuzemské cesty jako pro ty zahraniční.
 • Pokud je let zpožděn nebo zrušen, letecká společnost mě odškodní Toto tvrzení neplatí vždy. Letecké společnosti nejsou vždy povinny odškodnit cestující za zpoždění nebo zrušení letu. Pokud tak učiní, může být výše odškodnění omezená. Cestovní pojištění naproti tomu může poskytnout krytí v některém z těchto případů. Může vám také uhradit dodatečné výdaje, jako je ubytování a strava. Takovou situaci je nejprve nutné řešit s aerolinkami, následně s pojišťovnou.
 • Cestovní pojištění je nejužitečnější pro milovníky extrémních sportů Pravdou je, že naprostá většina pojistných událostí z cestovního pojištění pochází z „menších“ léčebných výloh, ze zpoždění či zrušení cesty, odcizení zavazadel nebo se týkají potíží s automobilem. Extrémní sporty (potápění, via ferrata, bungee jumping, canyoning atd.) jsou tzv. rizikové aktivity, na které se vztahuje speciální připojištění. Cestovní pojištění by se mělo stát součástí každé dovolené, ať už je ryze odpočinková nebo „odvážnější“.
 • Cestovní pojištění je vyžadováno pouze ve vybraných zemích Častou mylnou představou o cestovním pojištění je, že ho potřebujete pouze v případě, že je povinné v zemi, kterou navštěvujete. Je pravda, že některé země ho mohou vyžadovat jako podmínku vstupu na své území. Bez ohledu na tento vstupní požadavek může cestovní pojištění nabídnout užitečné krytí a je proto důležité si ho před jakoukoliv cestou zřídit, bez ohledu na zemi, kterou chcete navštívit. K nepředvídaným událostem může dojít kdykoli a kdekoli.
 • Cestovní pojištění pokryje všechny dovolenkové problémy Není tomu tak. Necháte-li například na pláži bez dozoru své doklady a osobní věci, pojišťovna vám v tomto případě nepomůže. Vždy je potřeba důkladně si přečíst podmínky cestovního pojištění. Jednotlivé nabídky se mohou lišit, pokud jde o rozsah krytí, limity, výluky a plnění.

Za ČSOB Pojišťovnu na závěr Ivana Nekvindová dodává: „Pojištění klientovi sice náklady související s pojistnou událostí pokryje, ale pamatujme, že nikdo nejsme superman a polovina úspěchu a radosti začíná u nás samotných. Buďme proto obezřetní k sobě i okolí, ať nám nenadálá situace nezkazí dovolenou, na kterou se dlouho těšíme.”

Zdroj: www.csob.cz

Zadavatel
ČSOB

ČSOB

Československá obchodní banka, a. s., známá pod zkratkou ČSOB, je bankovní instituce působící na českém a slovenském trhu finančních služeb a řídící osoba stejnojmenného koncernu. Poskytuje bankovní a další finanční služby fyzickým osobám, podnikatelským subjektům, korporátním a institucionálním klientům.

Další články od ČSOB

Na prospěšné projekty vybrala ČSOB s veřejností téměř 5 a půl milionu korun. Nejvyšší částkou lidé po roce opět podpořili psí seniory z jihu Moravy
ČSOB

Na prospěšné projekty vybrala ČSOB s veřejností téměř 5 a půl milionu korun. Nejvyšší částkou lidé po roce opět podpořili psí seniory z jihu Moravy

V jarním kole programu ČSOB pomáhá regionům získalo 75 projektů v 15 regionech celkem 5 439 020 Kč. O finanční podporu banky i široké veřejnosti se v každém regionu ucházelo 5 projektů. Vůbec nejúspěšnějším se stal spolek Smečka z Knihánkova. Obhájce pomyslného vítězství z minulého jara si na účet připsal bezmála půl milionu korun. Peníze organizaci pomohou nadále poskytovat doživotní domov, péči a lásku starým a opuštěným psům.
ČSOB financovala spojení lídrů českého a slovenského elektro obchodu Datart a NAY
ČSOB

ČSOB financovala spojení lídrů českého a slovenského elektro obchodu Datart a NAY

Firma HP Tronic Zlín, spol. s.r.o. , pod níž patří síť maloobchodů s elektronikou Datart, a společnost Nay provozující konkurenční značku Electroworld, se spojily a vytvořily největšího obchodníka spotřební elektroniky na českém a slovenském trhu. Na financování se významně podílela skupina ČSOB.
ČSOB Leasing ještě výhodnější - eKatalog bude nově dostupný v aplikaci ČSOB Smart
ČSOB

ČSOB Leasing ještě výhodnější - eKatalog bude nově dostupný v aplikaci ČSOB Smart

Svět výhod pro klienty ČSOB se neustále rozšiřuje. Novinku v portfoliu služeb nyní představuje ČSOB Leasing. Katalog ze světa auto - moto se ve třetím kvartálu transformuje také do e-verze. Dochází tak k zásadní změně, která nabízí klientům ještě větší a zajímavější benefity.
ČSOB a Policie ČR proškolila na kyberbezpečnost již půl milionu lidí
ČSOB

ČSOB a Policie ČR proškolila na kyberbezpečnost již půl milionu lidí

Banka ochránila v prvním pololetí 1,85 miliardy korun svých klientů, o které je chtěli připravit kyberpodvodníci.
Průzkum: 92 % lidí o státní příspěvek na penzijku přijít nehodlá
ČSOB

Průzkum: 92 % lidí o státní příspěvek na penzijku přijít nehodlá

1. červenec letošního roku přináší v oblasti penzijního spoření několik zásadních změn. Jde zejména o změny výše minimálního a maximálního příspěvku lidí v závislosti na výši státního příspěvku. To, jak se k připravovaným novinkám staví lidé, zjišťoval průzkum ČSOB Penzijní společnosti, který pro společnost vypracovala agentura pro výzkum trhu STEM/MARK. Z něj je mimo jiné zřejmé, že drtivá většina lidí má v plánu si svůj měsíční příspěvek navýšit tak, aby o státní podporu nepřišla.
ČSOB loni darovala na společensky odpovědné aktivity 64 milionů Kč
ČSOB

ČSOB loni darovala na společensky odpovědné aktivity 64 milionů Kč

Na rozvoj filantropie a podporu společensky odpovědných a udržitelných aktivit darovala ČSOB v loňském roce 64 milionů korun. Odpovědné chování a udržitelnost jsou základní součástí firemní filozofie ČSOB a opírají se o čtyři strategické pilíře: Pro soužití, Pro vzdělání, Pro přírodu a Pro podnikání. Uvádí to dnes zveřejněná Výroční zpráva o společenské odpovědnosti a udržitelnosti skupiny ČSOB za rok 2023.
ČSOB rozšiřuje podporu rodičům a stává se hlavním partnerem nové kampaně Mumdoo
ČSOB

ČSOB rozšiřuje podporu rodičům a stává se hlavním partnerem nové kampaně Mumdoo

Společný cíl aktivnějšího pracovního využití volného času rodičů s malými dětmi přivedl ke spolupráci skupinu ČSOB a platformu Mumdoo. ČSOB se stala hlavním partnerem nové kampaně „Mámy to chtěj taky“, která ukazuje, že práce během rodičovské není tabu. Mumdoo propojuje volné kapacity maminek s poptávkou ze strany sektoru malých a středních firem a podnikatelů.
Zelenými obcemi 2024 se staly Černovice a Kamýk nad Vltavou
ČSOB

Zelenými obcemi 2024 se staly Černovice a Kamýk nad Vltavou

Černovice z okresu Pelhřimov a Kamýk nad Vltavou z příbramského okresu se staly vítězi druhého ročníku soutěže Zelená obec roku. V kategorii Sociální počin roku získalo ocenění město Karviná. Slavnostní vyhlášení se konalo v rámci konference Udržitelná budoucnost obcí v pražské centrále pořadatelské skupiny ČSOB.
Dny spálených nosů jsou tu! Dejte si pozor na nejčastější nesnáze při dovolené
ČSOB

Dny spálených nosů jsou tu! Dejte si pozor na nejčastější nesnáze při dovolené

Sezona dovolených se blíží. A to znamená jediné. Nezapomenout si doma opalovací krém, kartičku pojištěnce a sjednat si vhodné cestovní pojištění! Praxe i statistiky dokazují, že se jedná o důležitou součást vašich (nejen) letních radovánek. Den spálených nosů v nadcházejícím slunečném období čeká asi každého, ale na cestách nás často potkají i složitější problémy. A právě cestovní pojištění vám může pomoci s finančními následky spojenými s nesnázemi, která vás mohou nepříjemně zaskočit v zahraničí.
Datum 1. 7. se blíží! Zvyšte si měsíční příspěvek na 1 700 Kč, ať dostáváte od státu maximum
ČSOB

Datum 1. 7. se blíží! Zvyšte si měsíční příspěvek na 1 700 Kč, ať dostáváte od státu maximum

Se začátkem července vejde v platnost celá řada změn vztahujících se ke spoření na penzi. Jednou z nejzásadnějších je úprava podmínek, za kterých mají lidé nárok na státní příspěvek k doplňkovému penzijnímu spoření.