Diskuzní fórum pro obce a města #8: Nejaktivněji se do rozvoje obcí zapojují třicátníci a čtyřicátníci

|

CzechInvest tento týden uspořádal ve spolupráci s Národní sítí Zdravých měst v pořadí již osmé Diskuzní fórum pro města a obce. Fórum proběhlo online formou a tentokrát se zaměřilo na participaci firem a občanů na rozvoji obce.

Celkově se diskuzního fóra zúčastnilo skoro 50 zástupců municipalit či jimi zřízených organizací. V první části setkání proběhly odborné prezentace o strategickém plánování rozvoje obce a tématu participace. Druhá obsáhlejší část pak byla věnovaná diskuzi účastníků a sdílení dobré praxe. Díky otevřené diskuzi se ukázalo, že mnozí zástupci municipalit řeší v souvislosti se zapojením občanů a firem do rozvoje obce velmi podobné problémy.

„Jsme rádi, že se naše diskuzní fóra osvědčila a těší se u naší cílové skupiny velké oblibě. Vysvětlujeme si to mimo jiné tím, že účastníci mají možnost se setkat s kolegy, kteří narážejí na podobné překážky. Kromě toho, že se účastníci našich diskuzních fór obvykle dozví, jak konkrétní problémy vyřešili v jiných obcích, často se také inspirují ohledně konkrétních rozvojových plánů a aktivit,“ uvedl Michal Urban, ředitel Divize podnikatelského prostředí CzechInvestu.

V samotné diskuzi se významně prosadilo téma participativních rozpočtů a otázka oslovení jednotlivých cílových skupin občanské společnosti a lokálních firem. Zkušenost většiny obcí pak ukázala, že nejaktivnějšími věkovými skupinami, které se zapojují do veřejné diskuze o rozvojových plánech obce, jsou třicátníci a čtyřicátníci.

Participativní rozpočet, který zavádí čím dál více obcí, klade na straně municipalit značné nároky na komunikaci s různými skupinami občanů, ať už se jedná o mladé lidi, podnikatele, seniory, nebo odbornou veřejnost. Možnost dozvědět se, jaké způsoby oslovení těchto cílových skupin fungují, má pro vedení obcí velký význam, protože jim to šetří čas, energii a finanční prostředky,“ uzavírá Martin Marek z regionální kanceláře agentury CzechInvest, který měl na starosti organizaci celé akce.

Aktivity a služby CzechInvestu pro obce a města naleznete na adrese czechinvest.org/proobce.

Kontakt pro média:

David Hořínek

PR manažer a tiskový mluvčí

+420 724 591 667

[email protected]

Zdroj: www.czechinvest.org

Czech Invest

Brno se stalo na dva dny centrem inovací. Odehrálo se tu celoevropské setkání inovačních agentur, akcelerátorů i inkubátorů

Od úterý do čtvrtka hostilo Brno největší evropské setkání inkubátorů, inovačních center, akcelerátorů, vědeckých parků a hybatelů inovací pod hlavičkou Evropské sítě inovačních center (EBN). Kongresu se zúčastnilo přes 300 lidí ze 27 zemí světa včetně například Tchaj-wanu, Libanonu nebo Spojených arabských emirátů. Kromě panelových diskuzí bylo hlavním cílem akce sdílení zkušeností napříč evropskými organizacemi. Prostor dostali i zástupci inovačních center z Ukrajiny.

Czech Invest

Třetí ročník soutěže STARTupUJ NA VYSOČINĚ se blíží

Agentura CzechInvest ve spolupráci s Krajem Vysočina a dalšími partnery vyhlásí už třetí ročník soutěže pro začínající podnikatele z regionu. Soutěž STARTupUJ NA VYSOČINĚ bude otevřena od 1. září do 15. října 2023 a na vítěze čeká odměna 30 tis. korun od Kraje Vysočina a mentoring v oblasti podnikání od specialistů agentury CzechInvest.

Czech Invest

Premiér Fiala podpořil investici výrobce polovodičů Onsemi v ČR

Předseda vlády ČR Petr Fiala se v úterý 20. června 2023 setkal ve Strakově akademii s prezidentem a výkonným ředitelem polovodičové společnosti Onsemi Hassanem El-Khourym, se kterým jednal o investičních plánech společnosti v ČR a podpoře polovodičového průmyslu. Setkání se za českou stranu zúčastnil také ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. Výrobce čipů nyní rozhoduje o uskutečnění investice ve výši zhruba 2 miliardy dolarů do rozšíření současné produkce a zavedení nové výroby polovodičových desek.