Národní muzeum··5 min

Dětské muzeum – expozici s unikátním konceptem pro malé návštěvníky otevírá Národní muzeum

V prostorách Nové budovy Národního muzea se 30. června 2023 otevírá návštěvníkům zcela nová expozice s názvem Dětské muzeum. Pečlivě připravený, unikátní koncept klade důraz na dětskou kreativitu a imaginaci, a pomocí interaktivit se zaměřuje na objevování světa kolem nás a odhalování nových perspektiv a souvislostí. Zároveň je místem společných zážitků a mezigeneračního vzdělávání, kde se při společném poznávání setkává generace dětí, rodičů a prarodičů.

„Národní muzeum se dlouhodobě a systematicky zaměřuje na dětské návštěvníky. Všechny naše expozice a výstavy připravujeme tak, aby byly zajímavé, atraktivní a srozumitelné i pro dětského návštěvníka. Pro děti a mládež pořádáme mnoho workshopů a vzdělávacích programů pro školy. Nyní otevíráme další z našich stálých expozic – Dětské muzeum, která je plně interaktivní a komunikuje s dětmi především prostřednictvím herních prvků, ilustrací či obrázkových manuálů. Deset hlavních témat, se kterými si tu volně hrajeme, nabízí zcela nový pohled v rovině přírodovědné, společenské i symbolické, a nechává na dětech, jak a zda ve svých myslích témata propojí a budou s nimi dále pracovat. Chceme děti nechat si hrát a při tom poznávat svět a jeho fyzikální zákonitosti či přírodní anomálie. Velmi důležité podle mě je, že si na vše mohou děti sáhnout, vyzkoušet si, jak co funguje. Zároveň je zábavnou formou seznamujeme s našimi sbírkami a tématy, kterým se Národní muzeum věnuje. Snažíme se, aby již i malé děti vnímaly muzeum jako místo poznání a zábavy, a vytvořili si k němu pozitivní vztah i do budoucnosti,“ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Rozmanitost témat a jejich nevšední pojetí prostupuje celou expozicí. V námětu vývoj děti poznají, jakým způsobem plyne čas v přírodě – od larvy k motýlovi, od přesličky k černému uhlí. Téma obydlí ukáže, jak bydlí zvířata i lidé. Obrana je hezkou ukázkou paralely zvířecího krunýře a lidského brnění. Téma smysly porovnává vnímání lidí a jiných živočichů. Záznam zdokumentuje příběhy skryté v geologii i v technologii. Křehkost upozorní na půvab jemných křídel hmyzu i vzácné keramiky. Chyba je téma ukazující odchylky od norem a pravidel jako zdroj jedinečnosti. Let ptáků, migraci stád, ale i tok dat jsou zachyceny v tématu pohyb. Pomíjivý i trvalý lesk přírodnin a lidských výrobků reprezentuje téma blyštivosti, a hra dává věcem univerzální princip napříč dějinami i živočišnou říší. Tato specifická témata se vzájemně prolínají ve všech třech expozičních sálech.

První z nich je věnován hře a jeho dominantou je velká herní stěna obsahující sérii her ovládaných házením míčků, doplněná netradiční skluzavkou a prolézačkou. Druhý sál, který je určen k poznávání, je na první pohled tradičním expozičním sálem o třech podlažích, kde na návštěvníky ale nečekají pouze klasické vitríny a exponáty, ale také velké množství interaktivních a herních prvků. Ústředním motivem je tu zeměkoule, která ukrývá promítací sál s projekcí připravenou ve spolupráci s ČT:D a také herní kiosek obsahující hry z dílny webu Déčko.cz. Třetí sál je pak věnován tvořivosti. Děti si tu mohou číst, hrát stolní hry, kreslit.

Cestou z druhého do třetího sálu je možné se zastavit ve fotografické laboratoři. Tady se děti seznámí s technikou klasické fotografie, vybavením temné komory, a vyzkouší si aktivity spojené s projekcí světla.

Přestože je expozice Dětského muzea plně interaktivní, jednotlivé prvky jsou většinou mechanické a celkové výtvarné ladění vychází z tradičních materiálů (dřevo a kov) a postupů (perokresba, dřevoryt). Každé téma reprezentuje jak vitrína s exponáty, tak samostatně stojící skulptury či modely a interaktivní prvky. S propojováním zdánlivě vzdálených témat pracují rovněž doprovodné edukační materiály a lektorované programy pro školy, které je možné rezervovat na webu Národního muzea. Lektoři pak prostřednictvím tvořivých workshopů s jednotlivými náměty, jako je například kaligrafická dílna či komunikace včel, seznámí děti s expozicí a světem kolem nás.

Dětské muzeum je určeno dětem od 4 let, vstup pro návštěvníky je z Nové budovy Národního muzea na časové vstupenky. Ty lze zakoupit na 1,5hodinový časový slot 30 dnů předem online či v pokladnách za jednotnou cenu 120 korun. Další expozice a výstavy Národního muzea jsou pro děti do 15 let přístupné zdarma.

Zdroj: www.nm.cz

Zadavatel
Národní muzeum

Národní muzeum

Národní muzeum v Praze (zkratka NM, od roku 1848 České muzeum, v letech 1854–1919 Museum Království českého) je nejvýznamnější česká muzejní instituce. Bylo založeno v roce 1818 jako Vlastenské muzeum za vlády Františka I. ze soukromých sbírek tehdejší české šlechty. Poslední významná rekonstrukce byla dokončena v říjnu 2018, na sté výročí vzniku Československa.

Další články od Národní muzeum

Národní muzeum a Česká televize zvou děti na Den s Déčkem v muzeu
Národní muzeum

Národní muzeum a Česká televize zvou děti na Den s Déčkem v muzeu

Národní muzeum miluje děti. Společně s Českou televizí připravilo na sobotu 8. června den pro rodiny s dětmi plný her, zábavy, tvoření a objevování. Známé pohádkové postavy z vysílání stanice Déčko, jako je ptáček Duháček, Jů a Hele, králíci z klobouku, Večerníček a další provedou dětské návštěvníky tvořivými dílnami, expozicemi Historické budovy a Dětským muzeem. Vstup pro děti a jejich doprovod je na akci v rámci muzejní hry zdarma.
Národní památník na Vítkově se stal součástí Vojenského historického ústavu
Národní muzeum

Národní památník na Vítkově se stal součástí Vojenského historického ústavu

Národní památník na Vítkově, který byl od roku 2000 součástí Národního muzea, přechází od 1. června 2024 do rukou Ministerstva obrany. Jeho převzetí a spojení s komplexem budov Vojenského historického ústavu Praha tak umožní jeho užívání jako původně zamýšleného symbolu demokratického státu a památníku těch, kteří za něj položili své životy. Až do konce srpna letošního roku zůstanou pro veřejnost v památníku otevřeny expozice a výstavy Národního muzea.
Více než 100 tisíc návštěvníků si v Národním muzeu nenechalo ujít unikátní výstavu Baroko v Bavorsku a v Čechách
Národní muzeum

Více než 100 tisíc návštěvníků si v Národním muzeu nenechalo ujít unikátní výstavu Baroko v Bavorsku a v Čechách

Právě dnes, kdy Historickou budovu opouští poslední exponáty, se Národní muzeum rozloučilo s velmi úspěšným výstavním projektem Baroko v Bavorsku a v Čechách. Unikátní skvosty z období 100 let 17. a 18. století si v době od 8. prosince do 8. května přišlo prohlédnout 103 295 návštěvníků, včetně žáků a studentů v rámci školních programů. I do budoucna chystá Národní muzeum velké výstavní projekty mezinárodního významu.
České primadony v Met opeře. Národní muzeum představuje v New Yorku světové úspěchy českých operních pěvkyň
Národní muzeum

České primadony v Met opeře. Národní muzeum představuje v New Yorku světové úspěchy českých operních pěvkyň

V rámci Roku české hudby připravilo Národní muzeum pro milovníky opery projekt, v němž představuje umění a úspěchy českých operních pěvkyň v zahraničí. Ve spolupráci s Českým centrem a Metropolitní operou v New Yorku otevřelo 22. května zbrusu novou výstavu s názvem České primadony v Met opeře. Nejen prostřednictvím unikátních divadelních kostýmů ze sbírek Národního muzea a Metropolitní opery uvádí výstava slavné české pěvkyně od počátku 20. století až po současnost, které během své kariéry vystupovaly v jednom z nejprestižnějších světových operních domů, Metropolitní opeře v New Yorku, a mnohdy se zde zasloužily o provedení významných českých oper.
Náprstkovo muzeum Národního muzea slaví 150 let od prvního otevření expozic
Národní muzeum

Náprstkovo muzeum Národního muzea slaví 150 let od prvního otevření expozic

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur slaví 150 let od svého otevření. Významné výročí si připomene velkolepým sobotním Etnopiknikem, komentovanými prohlídkami běžně nepřístupných původních prostor domu U Halánků a tvořivými dílnami nejen pro děti.
Národní muzeum otevírá v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur výstavu Vietnam blízký a vzdálený
Národní muzeum

Národní muzeum otevírá v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur výstavu Vietnam blízký a vzdálený

V Náprstkově muzeu se v úterý 30. dubna otevírá nová výstava s názvem Vietnam blízký a vzdálený. Ta přiblíží návštěvníkům tradiční vietnamskou kulturu a dlouhou historii této země, ale i aktuální moderní Vietnam. Zároveň představí příběh početné komunity žijící v České republice, vzájemné vztahy obou kultur a problematiku společného soužití.
Startuje City Nature Challenge! Národní muzeum zahajuje už 7. ročník přírodovědecké výzvy
Národní muzeum

Startuje City Nature Challenge! Národní muzeum zahajuje už 7. ročník přírodovědecké výzvy

V pátek 26. dubna 2024 startuje už 7. ročník mezinárodní přírodovědecké výzvy City Nature Challenge. Ten bude letos v České republice opět probíhat v Praze, Brně, Českých Budějovicích a Uherském hradišti. Nově se zapojí také Ostrava a mikroregion Veselsko. Cílem projektu, který do České republiky přivedlo Národní muzeum, je ukázat, že i příroda ve městech může být unikátní a bohatá, a je potřeba ji chránit.
Výstava loutek v Prachaticích zavede návštěvníky do královéhradeckého Divadla Drak
Národní muzeum

Výstava loutek v Prachaticích zavede návštěvníky do královéhradeckého Divadla Drak

Národní muzeum po zimní přestávce opět otevřelo Muzeum české loutky a cirkusu v Prachaticích. Kromě stálé expozice návštěvníky přivítá také další výstava z cyklu Profily českých loutkových divadel. Loutky Marka Zákosteleckého je tentokrát zavedou do královéhradeckého Divadla Drak.
Národní muzeum vyráží Na turné. Nová výstava v Českém muzeu hudby vás vtáhne do světa hudebních hvězd
Národní muzeum

Národní muzeum vyráží Na turné. Nová výstava v Českém muzeu hudby vás vtáhne do světa hudebních hvězd

V Českém muzeu hudby Národního muzea je otevřena výstava mapující historii i současnost hudebního cestování. Jaké to je, když se hudebníci vydají na šňůru, jakým způsobem provozovali své řemeslo potulní muzikanti, jak cestovaly české hvězdy jako Antonín Dvořák či Jan Kubelík, a jak připravují svá turné současné rockové či big beatové hvězdy? Na tyto otázky odpoví výstava plná zajímavých vzpomínek a autentických předmětů nejen ze sbírek Národního muzea.
Možné podoby knihy představí v Historické budově Národního muzea výstava uměleckých vazeb a knižních projektů Elišky Čabalové
Národní muzeum

Možné podoby knihy představí v Historické budově Národního muzea výstava uměleckých vazeb a knižních projektů Elišky Čabalové

V Historické budově Národního muzea se otevírá výstava s názvem Možné podoby knihy. Ta představí část knižní tvorby Elišky Čabalové, která zde prezentuje jak umělecké vazby převážně současných bibliofilií, tak i některé své autorské knihy a knižní projekty. Výstava nabídne návštěvníkům Národního muzea pohled na knihu z několika úhlů a přiblíží možnosti zpracování po stránce obsahové, materiálové i řemeslné.