Nejrůznějších podvodných SMS zpráv, telefonátů a e-mailů přibývá. Jednou z nich v poslední době je šíření SMS zpráv, že máte zaplatit pokutu za překročení maximální povolené rychlosti. Podvodníci se tak snaží vylákat údaje k vašemu internetovému bankovnictví. Na zprávy rozhodně nereagujte.
Podvodníci se snaží z důvěřivých lidí vylákat peníze s požadavkem na uhrazení pokuty za rychlou jízdu a nabízejí slevu za včasné uhrazení s cílem vyvolat pocit naléhavosti a stresu. „Tyto zprávy obsahují odkazy na falešné webové stránky, které na první pohled působí například jako oficiální výpis z bodového hodnocení řidiče. Lidem je poté, co na odkaz zareagují, nabídnuta možnost zaplatit pokutu, a to dokonce se slevou,“ objasňuje postup podvodníků Stanislav Lustig z odboru dopravních a správních agend. „Pokud by však lidé vyplnili požadované údaje, podvodníci by získali přístup k jeho osobním informacím či přihlašovacím údajům k internetovému bankovnictví,“ dodává vedoucí odboru Lustig. Právě na odbor dopravních a správních agend Městského úřadu Hodonín se občané často obracejí s dotazy, zda jim městský úřad, městská policie či Policie ČR nezaslali textovou nebo e-mailovou zprávu, která slouží k vymáhání pokuty za dopravní přestupek. Oficiální instituce však nikdy nevyžadují platby a neinformují občany o jejich prohřešcích prostřednictvím SMS zpráv s odkazy na webové stránky!
Pokud si chcete ověřit například stav svého bodového konta řidiče, nejrychlejší způsob je přes Portál občana (také Portál občana města Hodonína). Řidiči se do něj mohou přihlásit pomocí své bankovní identity, mobilním klíčem eGovernmentu, pomocí eObčanky apod. Najdou tam údaje o řidičských průkazech, výpis z evidenční karty řidiče a bodového konta a také údaje o přestupcích.
Podvodných SMS zpráv a telefonátů v poslední době přibývá. Kyberútočníci se snaží z důvěřivých lidí vylákat peníze i dalšími různými způsoby například smyšlenou nedoručenou zásilkou, vrácením přeplatku na daních apod. Jejich cílem je vždy získání přihlašovacích údajů do internetového bankovnictví.
Jak se bránit proti obdobným podvodům?
- Nereagujte na podezřelé SMS nebo e-mailové zprávy. Oficiální instituce niky nevyžadují platby prostřednictvím SMS zpráv s odkazy na webové stránky. Pokud obdržíte podobnou zprávu, neklikejte na odkazy a na zprávu nereagujte.
- Buďte opatrní. Nikdy nezadávejte přihlašovací údaje ke svému bankovnictví na stránkách, které vám byly zaslány prostřednictvím odkazů v SMS zprávách či e-mailech.
- Máte-li pochybnost o pravdivosti přijatých informací, u dotčených institucí si je sami ověřte.
Zdroj: Policie ČR
Zdroj: www.hodonin.eu