Praha··7 min

Další ročník inovačního maratonu Nakopni Prahu startuje. Praha vítězný projekt ocení finanční odměnou až do výše 250 tisíc korun

Máte nápad, nebo dokonce už projekt, který zlepší život v metropoli? Magistrát hlavního města Prahy spolu s městskou společností Operátor ICT, a. s. (OICT) nejen finančně podpoří týmy, které mají chuť svou myšlenkou postavenou na moderních technologiích a inovativních řešeních zlepšit a rozvíjet Prahu. Stačí, aby svůj nápad, nebo projekt zaregistrovaly do konce ledna do soutěže Nakopni Prahu.

Nakopni Prahu je soutěž ve formátu inovačního maratonu, ze které během její tříleté historie vzešlo mnoho úspěšných projektů. A to i díky řadě workshopů a přednášek zejména od odborníků na městské inovace, kteří týmům pomáhali s realizací jejich projektu a radili jim, jak proměnit nápad v úspěšný projekt. V loňském ročníku si odbornou porotu získal tým Zavaděči, který svým projektem Řadička pomůže řešit problematiku tramvajové dopravy. Ta hlavně v centru města balancuje na hraně kapacity. Řadička se tak může stát pomocníkem řidičů tramvají, kterým předá potřebné informace jasnou a srozumitelnou cestou přímo do palubního počítače v kabině řidiče a umožní jim plynulejší provoz na frekventovaných tramvajových křižovatkách. Tým Zavaděči na jejím rozvoji nadále spolupracuje přímo s Dopravním podnikem hl. města Prahy, který je připraven otestovat princip fungování inovačního nástroje Řadička v reálném provozu. Dále porota druhým místem ocenila projekt reKáva, který pro zapojené kavárny, firmy a další instituce zajišťuje svoz vyprodukované kávové sedliny pro její další využití, např. do farem pro pěstování hlívy ústřičné. Lógr se ukládá do „smart košů“ s integrovaným čipem, který monitoruje zaplněnost koše a data odesílá do aplikace, aby měl řidič elektrického cargo kola v reálném čase přehled o tom, kde je plný koš lógru, a mohl ho odvézt do farmy. Na třetím místě se umístil projekt Gamifit, což je gamifikovaná fitness aplikace nejen pro děti inspirovaná sportovními trackery a workouty. Je vytvořená tak, aby ji děti mohly snadno, a rády, využívat doma. Aplikaci samozřejmě mohou využít také školy a motivovat děti k pohybu i mimo hodiny tělesné výchovy, nebo v případě lockdownů. Loňští vítězové získali dohromady finanční odměnu v celkové výši 100 000 Kč a dalších 420 000 Kč na pomoc s realizací vzniklého nápadu.

Za dobrý nápad finanční odměna

Týmy, které v létě ocení porota letošního ročníku, získají i letos „šek“ na finanční odměnu v celkové výši sto tisíc korun s tím, že vítěznému týmu připadne 50 000 Kč. Tým, který se umístí na druhém místě, dostane 30 000 Kč, a pro třetí umístěný tým je určeno 20 000 Kč. Na podporu spojenou s vlastní realizací nápadů do funkčních prototypů mají oceněné týmy možnost získat dokonce až 600 tisíc korun, tj. 200 tisíc korun pro umístěný tým.

„Praha je významným centrem zrodu mnoha chytrých nápadů a také startupových projektů. Proto jsme se už před třemi lety rozhodli, že umožníme jejich zapojení do lepšího fungování města i městských společností prostřednictvím hackhatonu inovací. I letošní ročník Nakopni Prahu nepochybně přinese nové projekty a obohatí tak rozvoj našeho města,“ uvádí Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy.

„Jde o jedinečnou akci, která je velkou příležitostí pro lidi, kteří mají chuť svým inovativním nápadem přispět ke zkvalitnění života v Praze. Jako městská společnost, která v rámci metropole zavádí inovativní projekty, věříme, že na vytváření nové, přátelské a efektivní Prahy se můžeme podílet hlavně společně s lidmi, kteří v metropoli žijí, pracují nebo v ní tráví svůj čas, ať už je spojený se zábavou, nebo studiem. Soutěž Nakopni Prahu jim současně otevírá příležitost zkusit si vyvinout produkt či službu od nápadu až po realizaci, včetně sestavení business plánu, a to za podstatné podpory odborníků a mentorů z řad pražských městských organizací i soukromého sektoru a zástupců Magistrátu hl. města Prahy,“ říká Tomáš Barczi generální ředitel společnosti OICT, která je organizátorem soutěže.

„Projektoví manažeři a experti na zavádění inovativních řešení jsou v každém případě připraveni vybraným projektům poskytnout maximální podporu a pomoc přetavit dobrou myšlenku ve funkční prototyp. Nadšencům, inovátorům, kteří se rozhodnout jít se svým nápadem do jedné z projektových výzev Nakopni Prahu, stačí, aby dali dohromady tým o dvou až čtyřech členech a přihlásili se. U nás v OICT se těšíme na to, že se nám podobně jako loni sejdou zajímavé projekty, které konkrétním způsobem přispějí ke zlepšení kvality života Pražanů,“ doplňuje ředitel úseku Smart City, inovací a projektového řízení Petr Suška, který se jako mentor a porotce Nakopni Prahu pravidelně účastní.

Kde a jak se přihlásit

Registrace do soutěže je pro dvou- až čtyřčlenné týmy otevřena do 31. ledna 2023, a to prostřednictvím jednoduchého online formuláře: registrace.nakopniprahu.cz. Již 23. února 2023 v pražském CAMPu odstartuje letošní, v pořadí 4., ročník soutěže Nakopni Prahu úvodní akcí „Nakopni Workshop“, kde se přihlášené týmy dozví všechny potřebné informace o jednotlivých výzvách, harmonogramu soutěže a seznámí se s mentory.

Stručně o Nakopni Prahu:

  • finanční odměna pro vítězný tým činí 50 000 Kč, pro tým, který se umístí na druhém místě 30 000 Kč, a pro třetí umístěný tým pak 20 000 Kč;
  • všechny tři vítězné týmy získávají též možnost 6 měsíců trvající projektovou podporu od OICT a finance na rozvoj projektu ve výši 200 000 Kč na projekt;
  • soutěž probíhá během 4 měsíců od prosince 2022 do května 2023 (prosinec = vyhlášení výzev, únor – květen = vlastní práce na projektech), v tomto období budou rozvíjeny pilotní projekty zacílené na zlepšení kvality života obyvatel Prahy;
  • hlásit se mohou 2 - 4členné týmy, které si zvolí jednu z projektových výzev a dále ji rozvedou;
  • cílem je představit funkční prototyp nové služby či produktu odborné porotě složené ze zástupců města i nezávislých expertů a následně i široké veřejnosti;
  • hodnotitelé „konceptu“ nové služby nebo produktu jsou odborníci na technologie, inovace, realizaci projektů;
  • semifinále proběhne formou představení celého prototypu včetně business plánu odborné porotě (únor – duben 2023);
  • finálové projekty budou detailně vyhodnoceny a odborná porota vybere 3 nejlepší, které získají i finanční odměnu (květen 2023).

Více informací, včetně pravidel soutěže, na: www.nakopniprahu.cz.

Zdroj: www.praha.eu

Zadavatel
Praha

Praha

Praha je vysoce ekonomicky vyspělým a bohatým regionem s vysokou životní úrovní, přičemž tímto vyniká nejen nad české, ale i nad evropské standardy. V roce 2019 z indexu kvality života vyplynulo, že Praha má druhou nejlepší kvalitu života v Česku. Podle statistik Eurostatu je devátým nejbohatším regionem v Evropě. HDP na obyvatele v Praze dosahuje 171 % průměru celé Evropské unie (HDP na obyvatele Česka dosahuje pouze 80 %). V Praze sídlí celkem 12 univerzit (vysokých škol univerzitního typu).

Další články od Praha

Stará čistírna v Bubenči dostane ve spolupráci s Petrohradská kolektiv nový kulturní život i kavárnu
Praha

Stará čistírna v Bubenči dostane ve spolupráci s Petrohradská kolektiv nový kulturní život i kavárnu

Areál významné industriální památky Stará čistírna v Bubenči bude brzy obohacen o nový gastroprovoz zaměřený na kvalitní občerstvení, ale i na umění, besedy nebo přednášky. Nový provozovatel muzea stokování ve Staré čistírně v Bubenči, městská firma TCP a.s., aktuálně vybral v otevřeném výběrovém řízení nájemce kavárny a sezónního baru ve stodole: Petrohradská kolektiv. Novinka bude pro všechny návštěvníky areálu k dispozici od konce letošního srpna.
Festival Poznej Vltavu oslaví Mezinárodní den řek a nabídne netradiční zážitky
Praha

Festival Poznej Vltavu oslaví Mezinárodní den řek a nabídne netradiční zážitky

Na Mezinárodní den řek v neděli 22. září ožije Vltava a její nejbližší okolí v Praze 1. ročníkem multižánrového festivalu pro širokou veřejnost Poznej Vltavu. V oblasti od Podolské vodárny až po Starou čistírnu odpadních vod v Bubenči se budou konat prohlídky, umělecké intervence, workshopy i speciální program pro děti. Aktivity budou až na výjimky pro návštěvníky zdarma.
Projekt Kulturní míle nabízí zvýhodněné vstupné do galerií a muzeí v centru Prahy
Praha

Projekt Kulturní míle nabízí zvýhodněné vstupné do galerií a muzeí v centru Prahy

Od pondělí 15. července je možné v Praze navštívit vybrané galerie a muzea za zvýhodněnou cenu. Do projektu Kulturní míle je zapojených šest institucí v centru Prahy. Když zájemci navštíví jednu z nich, do všech ostatních získají po dobu jednoho týdne slevu na vstupném 20 %. Cílem nového projektu v oblasti kultury a cestovního ruchu je zviditelnit výtvarné umění v Praze a představit instituce vystavující umění více návštěvníkům.
Pražská developerská společnost žádá o povolení na výstavbu 450 nových městských bytů a mateřské školy
Praha

Pražská developerská společnost žádá o povolení na výstavbu 450 nových městských bytů a mateřské školy

U prvních projektů městského nájemního bydlení, které Pražská developerská společnost (PDS) připravuje pro hlavní město, začíná stavební řízení. PDS podala před koncem června tohoto roku kompletní dokumentaci a žádosti o stavební povolení či územní rozhodnutí pro cca 450 bytových jednotek v projektech Jalový Dvůr (Praha 4), Nový Zlíchov (Praha 5), V Botanice (Praha 5), Peroutkova (Praha 5), Palmovka – Zenklova (Praha 8), Dolní Počernice Projekt 1 a také pro projekt mateřské školy v lokalitě Kyje – Hutě. PDS očekává, že stavební povolení budou vydána do cca devíti měsíců, orientačně tedy na jaře 2025. Celkové náklady na realizaci těchto bytových jednotek PDS odhaduje na dvě miliardy korun.
Rekonstrukce a úpravy hal v Holešovické tržnici i nadále pokračují
Praha

Rekonstrukce a úpravy hal v Holešovické tržnici i nadále pokračují

V Holešovické tržnici pokračují rekonstrukční a revitalizační práce v rámci celého areálu. Některé haly již částečnou revitalizaci či nutné opravy mají za sebou, u jiných pokračuje kompletní rekonstrukce, jako v případě jedné z hlavních budov tržnice - Burzy. V současné chvíli se dělá rekonstrukce v halách H1, H27 a 28, v halách H7, 8 a 9 (Jatka78, Alza) pak probíhá modernizace kotelen. Z míst, která se nyní opravují, byly prodejny přesunuty do nových prostor v rámci tržnice.
Praha podporuje zálohování PET lahví a plechovek, přinese jí čistší ulice a snížení nákladů
Praha

Praha podporuje zálohování PET lahví a plechovek, přinese jí čistší ulice a snížení nákladů

Ministerstvo životního prostředí odeslalo do legislativní rady vlády novelu zákona o obalech, která zavádí zálohování PET lahví a plechovek. Hlavní město Praha tento krok kvituje, budoucí zavedení zálohového systému by pro něj mělo přinést hmatatelné výsledky v podobě úspory finančních prostředků a také zlepšení pořádku na veřejných místech.
Zástupci pražského magistrátu a městských částí vystavili vysvědčení pokrokům v digitalizaci
Praha

Zástupci pražského magistrátu a městských částí vystavili vysvědčení pokrokům v digitalizaci

Tento týden se uskutečnil již čtvrtý ročník konference Digitalizujeme Prahu 2023-2026. Záštitu nad akcí převzal radní hl. m. Prahy pro IT, vědu, výzkum a inovace Daniel Mazur. Odborníci na digitalizaci, tajemníci městských částí, zaměstnanci IT odborů, stavebních odborů a další hosté vystavili pomyslné „vysvědčení” jednotlivým celoměstsky významným projektům v oblasti IT za osobní účasti místopředsedy vlády pro digitalizaci a ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše. Debatovali ale i o financování digitalizace veřejné správy v podmínkách hlavního města Prahy.
Hlavní město podpořilo charitativním během kolem Nové radnice Kačenku a Šimona v rámci akce Run and Help
Praha

Hlavní město podpořilo charitativním během kolem Nové radnice Kačenku a Šimona v rámci akce Run and Help

Představitelé hlavního města, zaměstnanci Magistrátu hl. m. Prahy i veřejnost dnes v poledne vyrazili z Mariánského náměstí na symbolický charitativní běh kolem budovy Nové radnice. Jedná se o součást akce Run and Help pořádané Kontem Bariéry, která se v letošním roce koná na podporu malé Kačenky a Šimona. Do projektu, který má za cíl pomáhat konkrétním lidem s jejich handicapem, se může ještě finančně zapojit také široká veřejnost.
Mapa spojů v aplikaci PID Lítačka ukáže polohu vozidel v reálném čase
Praha

Mapa spojů v aplikaci PID Lítačka ukáže polohu vozidel v reálném čase

Aplikace PID Lítačka přináší cestujícím novinku v podobě nové funkce Mapa spojů Pražské integrované dopravy, která umožňuje cestujícím sledovat polohu spojů v reálném čase. Tím se výrazně zjednoduší a zefektivní cestování po Praze a Středočeském kraji.
XVII. všesokolský slet nabídne pestrý program včetně tradičního průvodu, který si vyžádá dopravní omezení
Praha

XVII. všesokolský slet nabídne pestrý program včetně tradičního průvodu, který si vyžádá dopravní omezení

Ve dnech od 30. června do 5. července 2024 se v Praze uskuteční XVII. všesokolský slet. Největší sportovně-kulturní událost roku nabídne veřejnosti hromadná vystoupení a pestrý doprovodný program. V neděli 30. června dopoledne se bude konat slavnostní průvod centrem Prahy, který si vyžádá dopravní omezení. Slet sokolů se koná jednou za šest let a ten letošní se odehraje v duchu motta „Slet spojuje“.