Národní muzeum··6 min

Czech Press Photo v Národním muzeu

Národní muzeum

Národní muzeum

Národní muzeum v Praze (zkratka NM, od roku 1848 České muzeum, v letech 1854–1919 Museum Království českého) je nejvýznamnější česká muzejní instituce. Bylo založeno v roce 1818 jako Vlastenské muzeum za vlády Františka I. ze soukromých sbírek tehdejší české šlechty. Poslední významná rekonstrukce byla dokončena v říjnu 2018, na sté výročí vzniku Československa.

Tisková zpráva

Od dnešního dne hostí Historická budova Národního muzea již potřetí výstavu fotografií Czech Press Photo. Do 28. ročníku soutěže se přihlásilo 234 autorů z Česka a Slovenska, kteří zaslali více než šest tisíc prací. Vítězové a partnerské ceny letošního ročníku byli vyhlášeni na slavnostním večeru v Národním muzeu. Fotografií roku se stal snímek Vojtěcha Dárvíka Mácy Masakr v Buči. Výstava Czech Press Photo 2022 bude v Národním muzeu k vidění do 31. července 2023.

V letošním ročníku bylo vypsáno osm fotografických kategorií. Soutěžilo 234 fotografek a fotografů, kteří zaslali přes šest tisíc snímků. Příspěvky byly přihlašovány elektronicky v průběhu celého měsíce září. Odborná mezinárodní porota pracovala ve dnech 13. až 15. října v galerii Czech Photo Centre ve složení: předseda poroty – šéfredaktor fotobanky ČTK Petr Mlch, Evgeniy Maloletka a Mstyslav Chernov, ukrajinští fotografové, kteří pracují pro AP, česká fotografka a dokumentaristka Dana Kyndrová, reportážní fotograf agentury EPA Filip Singer, zástupce maďarského Press Photo Tamás Szigeti a ředitel Panos Pictures Adrian Evans z Velké Británie.

„Jsem velmi rád, že jsme společně s Czech Press Photo založili tuto pěknou tradici a výstava nejlepších fotografických snímků se i letos koná v Historické budově Národního muzea. Je to velmi symbolické spojení, a je logické, že fotografie zachycující mnohdy některé ze zásadních okamžiků dějin, jsou vystaveny v instituci, která již 205 let dokumentuje a také prezentuje naší historii,“ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Na velkoformátových fotografiích si mohou návštěvníci prohlédnout nejen vítězné snímky, ale už druhým rokem také práce mladých nadějných fotografek a fotografů ze základních a středních škol, kteří v rámci Czech Press Photo Junior soutěžili ve třech kategoriích.

Zároveň s výstavou bude probíhat bohatý doprovodný program: přednášky, komentované prohlídky, autorské prezentace či dny s firmou Canon a Samsung.

Výstava je otevřena stejně jako Muzejní komplex Národního muzea každý den od 10 do 18 hodin. Cena běžné vstupenky je 200 korun, snížené vstupné činí 120 korun.

VÝSLEDKY CZECH PRESS PHOTO 2022

AKTUALITA

  1. místo: Vojtěch Dárvík Máca / volný fotograf / Masakr v Irpini a Buči
  2. místo: Jan Zátorský, Mafra / Londýn, rozloučení s královnou Alžbětou II. 1926–2022
  3. místo: Gabriel Kuchta / Deník N / Buča

REPORTÁŽ

  1. místo: Milan Bureš / Respekt / Čekání na vlak do bezpečí
  2. místo: Petr Topič / Mafra / Běženci z Ukrajiny na hlavním nádraží
  3. místo: Lenka Klicperová / volná fotografka / Russkij mir – utrpení na Ukrajině

KAŽDODENNÍ ŽIVOT

  1. místo: Jarmila Štuková / volná fotografka / Operace 18měsíční Yulie z Ukrajiny
  2. místo: Petr Topič / Mafra / 22. 2. 2022, 22, 22.22
  3. místo: Jiří Šneider / volný fotograf / Těžce pracující

PORTRÉT

  1. místo: Petr David Josek / AP / Poslední pohled na rakev s královnou Alžbětou II.
  2. místo: Michael Tomeš / volný fotograf / Martina Viktorie Kopecká je jednou z nejviditelnějších propagátorek křesťanské víry u nás.
  3. místo: Jana Mensatorová, volná fotografka / Až tohle skončí. Příběh Terezy Vytlačilové pro web Bez frází.

LIDÉ, O KTERÝCH SE MLUVÍ

  1. místo: Roman Vondrouš / ČTK / Jmenování premiéra
  2. místo: Milan Jaroš / Respekt / Kampaň Andreje Babiše
  3. místo: Ondřej Deml / ČTK / Německá ministryně zahraničí v Lidicích

UMĚNÍ A KULTURA

  1. místo: Lukáš Bíba / Economia / Azyl 78
  2. místo: Lukáš Kaboň / Deník / Colours of Ostrava 2022
  3. místo: David Taneček / ČTK / Akustická zkouška

SPORT

  1. místo: Michal Červený / volný fotograf / Světový pohár horských kol 2022
  2. místo: Petr David Josek / AP / Mistrovství světa v plavání Budapešť
  3. místo: Vladimír Rys / volný fotograf / Ohňostroj mezi životem a smrtí

ČLOVĚK A ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ

  1. místo: Michal Fanta / HZS ČR / Lesní požár v Českém Švýcarsku
  2. místo: Martin Veselý / Mafra / Plechová abstrakce
  3. místo: Igor Mikula / volný fotograf / České Švýcarsko – požár

CZECH PHOTO JUNIOR

KATEGORIE MLADŠÍ ŽÁCI

  1. místo: Anežka Veselá / Masopust
  2. místo: Tomáš Mareš / Přehlídka flyboardingu na Nepomuckém rybníku
  3. místo: Martin Havel / Tudy projel

KATEGORIE STARŠÍ ŽÁCI

  1. místo: Lukáš Polanský / Bohoslužba v katedrále sv. Víta a Václava
  2. místo: Štěpánka Nová / Déšť
  3. místo: Cailin Čech / Je tu někdo?

KATEGORIE STUDENTI STŘEDNÍCH ŠKOL

  1. místo: Klára Mia Krečmerová / Dokumentace romského pohřbu
  2. místo: Sára Burešová / Ze života chrtaře
  3. místo: Hugo Kollar / Petržalka

Speciální cena Czech Photo Tadeáš Kučera/ následky raketového útoku, Lvov

Partnerské ceny:

V každoročním hlasování na webu magazínu Lidé a Země letos bodoval Michal Fanta se svým snímkem hořícího Hřenska a získal cenu čtenářů Lidé a Země. Canon Junior Award pro mladého autora získala Nikol Macoszková za sérii Kult těla. Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové ocenil sérii snímků Tomáše Řechtáčka, která dokumentuje léčbu závislých pacientů v Psychiatrické nemocnici Horní Beřkovice. Cenu Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) obdržel Lukáš Kaboň za sérii humanitárního vlaku na Ukrajinu. Speciální stipendium ČTK pro mladého autora do 26 let, které bude probíhat přímo v agentuře, získala Anna Boháčová za sérii Happeningu k masakru v Buči. Ve spolupráci se společností Samsung byla udělena cena fotografovi Martinu Divíškovi z agentury EPA za sérii ze zimních olympijských her.

Zdroj: www.nm.cz

Další články

Další články od Národní muzeum

Národní muzeum se připojí k Mezinárodnímu dni archeologie

Národní muzeum se připojí k Mezinárodnímu dni archeologie

Národní muzeum se v sobotu 9. listopadu připojí k Mezinárodnímu dni archeologie. V Historické budově bude pro návštěvníky muzea připraven tematický program včetně rukodělných dílen a komentovaných prohlídek. Součástí akce bude i program v českém znakovém jazyce nebo se simultánním přepisem.
| Národní muzeum
Národní muzeum vzdává hold Bedřichu Smetanovi: Výstava Má vlast oslavuje jeho dílo, život a význam v rámci české hudby

Národní muzeum vzdává hold Bedřichu Smetanovi: Výstava Má vlast oslavuje jeho dílo, život a význam v rámci české hudby

Národní muzeum zakončí letošní výstavní rok projektem Má vlast. Ten v rámci Roku české hudby a 200. výročí skladatelova narození připomene osobnost Bedřicha Smetany a jednu z jeho nejvýznamnějších skladeb. Prostřednictvím autentických poznámek, korespondence, a především partitur představí jednotlivé symfonické básně tak, jak je pojímal sám autor, historický kontext, ve kterém vznikaly, a ohlasy, jaké je provázely v pozdějších významných historických momentech našich dějin. Výstava je symbolicky otevírána 5. listopadu 2024 v den 142. výročí prvního souborného provedení Mé vlasti.
| Národní muzeum
Día de Muertos v Náprstkově muzeu na Betlémském náměstí

Día de Muertos v Náprstkově muzeu na Betlémském náměstí

Oblíbený mexický festival Día de Muertos (Den mrtvých) se po roce vrací do Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur Národního muzea. V sobotu 2. a v neděli 3. listopadu zaplní nádvoří Náprstkova muzea oslavy jednoho z nejdůležitějších svátků, které jsou zapsány na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO.
| Národní muzeum
Národní muzeum zrestauruje historickou pamětní desku Joachima Barranda na Barrandovských skalách

Národní muzeum zrestauruje historickou pamětní desku Joachima Barranda na Barrandovských skalách

Národní muzeum zahájilo restaurování historické litinové pamětní desky s nápisem BARRANDE na Barrandovských skalách. Ta je v současnosti již ve špatném stavu a cílem restaurátorských prací je obnovit a zachovat tuto památku na významného vědce pro budoucí generace. Z tohoto důvodu byla deska dne 25. listopadu 2024 ze skal sejmuta. Symbolický pomník výjimečnému badateli na poli paleontologie v Českých zemích zdobí Barrandovské skály na levém břehu Vltavy už od roku 1884.
| Národní muzeum
Výstavou Olympijské příběhy připomene Národní muzeum úspěchy českých sportovců za posledních více než 100 let

Výstavou Olympijské příběhy připomene Národní muzeum úspěchy českých sportovců za posledních více než 100 let

Národní muzeum otevírá dnes, 16. října v Nové budově výstavu s názvem Olympijské příběhy. Ta mapuje úspěchy českých sportovců od jejich účasti na olympijských hrách v Londýně v roce 1908 až po letošní olympiádu v Paříži. Návštěvníci se mohou těšit na mnohdy nikdy nevystavené předměty ze sportovních sbírek Národního muzea či unikátní zápůjčky. Výstavu připravilo Národní muzeum ve spolupráci s Českým olympijským výborem.
| Národní muzeum
Nejkrásnější české knihy roku 2023 budou vystaveny v Národním muzeu

Nejkrásnější české knihy roku 2023 budou vystaveny v Národním muzeu

Syrově uhrančiví Muklové a šlajsny, ilustrovaná historie ragby, Štěpánka Haničincová a Čertík Bertík ve mnohakilové knize o loutkovém filmu, vysoká kniha o lese a miniaturní Jack London, rozverný houbový věstník nebo fotografická autorská kniha z freetechno scény – to je pouze pár příkladů knižních děl, které lze vidět na výstavě nejkrásnějších knih loňského roku.
| Národní muzeum
Národní muzeum otevírá novou výstavu Etiopie objektivem diplomata v Náprstkově muzeu

Národní muzeum otevírá novou výstavu Etiopie objektivem diplomata v Náprstkově muzeu

Na nádvoří Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur si mohou návštěvníci nově prohlédnout výstavu s názvem Etiopie objektivem diplomata. Výběr fotografií, jejichž autorem je Miroslav Kosek, představuje přírodní krásy a geografickou rozmanitost Etiopie i každodenní život jejích obyvatel.
| Národní muzeum
Národní muzeum na příští rok připravuje dvě světové výstavy – Čingischán a 100 předmětů, 100 příběhů z Národního palácového muzea na Taiwanu. Smlouvy jsou podepsány!

Národní muzeum na příští rok připravuje dvě světové výstavy – Čingischán a 100 předmětů, 100 příběhů z Národního palácového muzea na Taiwanu. Smlouvy jsou podepsány!

Národní muzeum připravuje na příští rok dvě velké výstavy světového významu. Ve spolupráci se zahraničními muzejními institucemi v Mongolsku a na Taiwanu představí v březnu příštího roku návštěvníkům výstavu Čingischán, kterou v září vystřídá výstava 100 předmětů, 100 příběhů z Národního palácového muzea. V Praze tak budou po celý rok vystaveny naprosto jedinečné předměty světového kulturního dědictví.
| Národní muzeum
Národní muzeum a Česká televize zvou děti na Den s Déčkem v muzeu

Národní muzeum a Česká televize zvou děti na Den s Déčkem v muzeu

Národní muzeum miluje děti. Společně s Českou televizí připravilo na sobotu 8. června den pro rodiny s dětmi plný her, zábavy, tvoření a objevování. Známé pohádkové postavy z vysílání stanice Déčko, jako je ptáček Duháček, Jů a Hele, králíci z klobouku, Večerníček a další provedou dětské návštěvníky tvořivými dílnami, expozicemi Historické budovy a Dětským muzeem. Vstup pro děti a jejich doprovod je na akci v rámci muzejní hry zdarma.
| Národní muzeum
Národní památník na Vítkově se stal součástí Vojenského historického ústavu

Národní památník na Vítkově se stal součástí Vojenského historického ústavu

Národní památník na Vítkově, který byl od roku 2000 součástí Národního muzea, přechází od 1. června 2024 do rukou Ministerstva obrany. Jeho převzetí a spojení s komplexem budov Vojenského historického ústavu Praha tak umožní jeho užívání jako původně zamýšleného symbolu demokratického státu a památníku těch, kteří za něj položili své životy. Až do konce srpna letošního roku zůstanou pro veřejnost v památníku otevřeny expozice a výstavy Národního muzea.
| Národní muzeum