Praha··3 min

Clam-Gallasův palác vyhrál titul Stavba roku 2022

Praha

Praha

Praha je vysoce ekonomicky vyspělým a bohatým regionem s vysokou životní úrovní, přičemž tímto vyniká nejen nad české, ale i nad evropské standardy. V roce 2019 z indexu kvality života vyplynulo, že Praha má druhou nejlepší kvalitu života v Česku. Podle statistik Eurostatu je devátým nejbohatším regionem v Evropě. HDP na obyvatele v Praze dosahuje 171 % průměru celé Evropské unie (HDP na obyvatele Česka dosahuje pouze 80 %). V Praze sídlí celkem 12 univerzit (vysokých škol univerzitního typu).

Tisková zpráva

Rekonstrukce Clam-Gallasova paláce získala prvenství ve dvou kategoriích prestižní soutěže Stavba roku 2022. Veřejnost barokní památku odměnila celkem 24 352 hlasy a cenu ji přiřkla i odborná porota. Do jubilejního 30. ročníku soutěže se přihlásilo celkem 79 staveb, do užší nominace se jich probojovalo 31. Slavnostní vyhlášení výsledků se uksutečnilo ve čtvrtek 13. října v Betlémské kapli v Praze za účasti primátora Zdeňka Hřiba.

Clam-Gallasův palác se po rozsáhlé rekonstrukci trvající čtyři roky slavnostně otevřel veřejnosti 28. září. Komplexní rekonstrukce domu na Mariánském náměstí se týkala interiérů, dvora a fasády.

„Toto prestižní ocenění mě těší o to více, že vychází právě z hlasování široké veřejnosti, pro kterou bude do budoucna Clam-Gallasův palác sloužit. Je vidět, že prostředky, které jsme do této stavby investovali, byly tou nejlepší cestou, jak vrátit život tomuto významnému historickému paláci. V rámci posledních čtyř let na revitalizaci Clam-Gallasova paláce pracovali ti největší odborníci a chtěl bych všem, kdo se na ní podíleli, velice poděkovat. Že odvedli skvělou práci, je vidět z reakcí veřejnosti a obrovského zájmu o prohlídky,“ říká ředitel magistrátu Martin Kubelka, který za úřad přebral ocenění od veřejnosti.

Hlavní město zaplatilo za jeho přeměnu přibližně 470 milionů korun bez DPH. Do budoucna bude prostory využívat Muzeum hl. m. Prahy pro výstavy a v plánu jsou i různé další akce pro veřejnost.

„Čtyři roky náročných a mnohdy do nejmenších detailů provedených prací vrátily Clam-Gallasovu paláci jeho krásu a zároveň jej znovu přiblížily jeho původní podobě ze začátku 18. století. Velmi si proto vážím, že odborná porota ocenila vynaložené úsilí i výsledek této práce, ze kterého máme sami radost. Zároveň bych chtěl upřímně poděkovat všem členům realizačního týmu za jejich odbornou a profesionální práci při obnově paláce,“ doplňuje ředitel odboru služeb Magistrátu hl. m. Prahy Lukáš Stránský, který za magistrát převzal ocenění od odborné poroty.

Stavba roku je celostátní a největší soutěž v oboru architektury, která každoročně mapuje úspěchy českých firem, jednotlivců i institucí na území České republiky i mimo ni. Soutěž úzce spolupracuje s nejvýznamnějšími partnery z řad státní správy, odborných institucí i masmédií. Účastí v této přehlídce si přihlašovatel zajistí prestiž a prokazatelnou kvalitu své stavby.

Jednotlivé stavby do soutěž přihlásili jejich majitelé, investoři či projektanti, nominaci pak vybrala odborná pětičlenná porota. Mezi sebou se utkaly administrativní budovy, dopravní stavby i bytové domy. Na druhém místě v kategorii hlasování veřejnosti skončila modulová přístavba k Mezinárodnímu filmovému festivalu v Karlových Varech, ta získala 24 134 hlasů a třetí příčku obsadil s 6125 hlasy nový pavilon goril v Zoo Praha.

Zdroj: www.praha.eu

Další články

Další články od Praha

Na náměstí Republiky byla navezena hromada hadrů. Upozorňuje na problematiku textilního odpadu ve městech

Na náměstí Republiky byla navezena hromada hadrů. Upozorňuje na problematiku textilního odpadu ve městech

V pondělí ráno se na náměstí Republiky objevila hromada přibližně čtyř tun oblečení. Ta má upozornit na textilní odpad, kterým se musí všechna města vyrovnat. Od roku 2025 čekají nové povinnosti obce v rámci zajištění separovaného sběru a recyklace textilního odpadu. Právě předchází vzniku textilního odpadu i nakládání s ním se týká dnešní konference Cirkulární města a byznys 3: Města jako šatníky co praskají ve švech v Kampusu Hybernská. Pořádá ji hlavní město společně s Pražským inovačním institutem (PII).
| Praha
Praha schválila Plán rozvoje nadřazených cyklistických tras na svém území a aktualizovala Systém celoměstských cyklotras

Praha schválila Plán rozvoje nadřazených cyklistických tras na svém území a aktualizovala Systém celoměstských cyklotras

Hlavní město schválilo klíčový dokument k dalšímu rozvoji cyklistiky na svém území a aktualizovala Systém celoměstských cyklotras schválený v roce 2022. Plán definuje konkrétní úseky nadřazených cyklotras určené k přednostní přípravě s ohledem na dostupné prostředky a přínos jednotlivých úseků. Aktualizace systému cyklotras pak reflektuje změny na území jednotlivých městských částí a též vyšší prioritu chráněných a zklidněných cyklotras v dalším plánování.
| Praha
Praha má plán pro ochranu a rozvoj svého centra. Radní odsouhlasili důležitou územní studii

Praha má plán pro ochranu a rozvoj svého centra. Radní odsouhlasili důležitou územní studii

⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠S rozlohou 895 hektarů tvoří historické centrum Prahy největší památkovou rezervaci v České republice a jednu z největších na světě. Od roku 1992 je zapsána v seznamu světového dědictví UNESCO, což přináší prestiž a zájem turistů, ale také určité závazky a výzvy. Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) vypracoval novou studii, která se stane důležitým dokumentem při rozhodování o budoucí podobě této cenné části hlavního města. Studii v srpnu 2024 schválil magistrátní odbor územního rozvoje a dnes ji odsouhlasila Rada hl. m. Prahy.
| Praha
Pražským vítězem Adapterra Awards 2024 je budova pro výzkum i výuku s fasádou s tisíci rostlinami

Pražským vítězem Adapterra Awards 2024 je budova pro výzkum i výuku s fasádou s tisíci rostlinami

Držitelem ceny Adapterra Awards pro nejlepší projekt, který připravuje Prahu na změnu klimatu, se stal Pavilon environmentálních studií České zemědělské univerzity. Budova propojuje prostor pro vzdělávání a výzkum s ekologicky šetrnou výstavbou veřejných budov. Hlavní výsadou budovy je fasáda s celkem 12 300 rostlinami.
| Praha
Pražský primátor navštívil v Kolodějích novou okružní křižovatku a řešil i plány na rozšíření zdejší základní školy

Pražský primátor navštívil v Kolodějích novou okružní křižovatku a řešil i plány na rozšíření zdejší základní školy

Cesta primátora hl. m. Prahy Bohuslava Svobody po jednotlivých městských částech pokračovala návštěvou MČ Praha–Koloděje. Prohlédl si nově otevřenou okružní křižovatku ulic K Běchovicím a V Lipách, seznámil se s plány na rozšíření zdejší základní školy a zajímal se také o koordinaci staveb dešťové a splaškové kanalizace.
| Praha
Praha hledá úspory v energetice. Řeší se úspory památkových objektů

Praha hledá úspory v energetice. Řeší se úspory památkových objektů

Oddělení energetického manažera Magistrátu hl. m. Prahy dlouhodobě hledá úspory v energetice a pomáhá naplňovat Klimatický plán hl. m. Prahy. Na základě rozhodnutí primátora Bohuslava Svobody pravidelně pořádá meetingy se zástupci městských částí, kterým pomáhá s úsporami. Na posledním meetingu se řešilo například téma úspor při rekonstrukci památkových objektů v centru města. Pro ty se nyní připravuje obecná metodika, která má urychlit povolovací procesy.
| Praha
Gymnázium Na Zatlance staví novou tělocvičnu a jídelnu

Gymnázium Na Zatlance staví novou tělocvičnu a jídelnu

Stavba nové tělocvičny a jídelny Gymnázia Na Zatlance byla ve středu slavnostně zahájena poklepáním na základní kámen. Nová budova o třech nadzemních podlažích vznikne v prostorách vnitřního dvora školy. Jídelna i tělocvična budou umístěné v jednom objektu a s budovou gymnázia budou propojeny pomocí spojovacího krčku. Stavební práce by měly trvat přibližně dva roky.
| Praha
Pravidelná zkouška sirén

Pravidelná zkouška sirén

Dnes, ve středu 6. listopadu 2024, se uskuteční na celém území České republiky pravidelná zkouška provozuschopnosti jednotného systému varování a vyrozumění. Ve 12:00 hodin se rozezní sirény, které budou vysílat zkušební nepřerušovaný tón po dobu 140 vteřin. Na území hlavního města Prahy budou před polednem na zkoušku lidé upozorněni prostřednictvím elektronických „mluvících“ sirén. Informace zazní v českém a anglickém jazyce.
| Praha
Pražská developerská společnost aktualizovala pravidla pro zadávání projektů základních škol na území metropole

Pražská developerská společnost aktualizovala pravidla pro zadávání projektů základních škol na území metropole

V roce 2022 připravila Pražská developerská společnost (PDS) ve spolupráci s Fakultou architektury ČVUT v Praze dokument s názvem „Základní školy – Manuál pro zadávání projektů veřejných budov“, který sjednotil praxi při zadávání projektů veřejného základního školství na území hl. m. Prahy. Po dvou letech užívání PDS dokument na základě poznatků své praxe doplnila o dvě nové části. Rada hl. m. Prahy aktualizovaný dokument schválila jako závazný pro všechny organizace hl. m. Prahy a doporučený pro jednotlivé městské části. Manuál komplexně shrnuje všechny aspekty, které by veřejnoprávní investoři měli při přípravě projektů základních škol zohlednit.
| Praha
Počet dětí s psychickým problémy dramaticky roste, Praha problém řeší

Počet dětí s psychickým problémy dramaticky roste, Praha problém řeší

Zatímco nárůst dospělých pacientů v psychiatrické péči se v Praze za posledních 10 let téměř nezměnil, nárůst byl jen o 8 %, u dětských psychiatrických pacientů do 19 let počet naopak rapidně stoupl. Ještě v roce 2013 v Praze bylo evidováno 4 738 dětských psychiatrických pacientů, v roce 2023 jich bylo již 8 311. Trend nárůstu bude podle prognózy pokračovat. Za dvacet let by se v Praze počet dětských psychiatrických pacientů mohl dostat až na 23 tisíc.
| Praha