Ministerstvo zemědělství··8 min

Chytré technologie, podpora mladých zemědělců i investice do lesů. Ministerstvo rozdělí přes 6 miliard, přednost mají malé a střední podniky

Tisková zprávaMinistr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) dnes schválil pravidla pro udělování dotací na rozvoj venkova v rámci strategického plánu Společné zemědělské politiky (SZP). V podzimním 4. kole příjmu žádostí mohou zemědělci a vlastníci lesů získat z celkové částky 6,3 miliardy korun příspěvek na investice do zemědělských podniků, na zpracování produktů, obnovu lesů po kalamitách nebo na zahájení činnosti mladého zemědělce.

„Zaměřujeme se zejména na střední zemědělské podniky, které by měly na dotace lépe dosáhnout. Preferenční výhodu při přidělování dotace totiž získají zemědělci obhospodařující 150 až 2500 hektarů polí. Větší preferenci získají i malé a rodinné podniky. Při posuzování velikosti podniku se bude důsledně kontrolovat propojenost, tedy to, zda je podnik například součástí skupiny více propojených podniků,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný.

Ve 4. kole příjmu žádostí se rozdělí přibližně 6,3 miliardy korun, které budou směřovat zejména na investice do zemědělských a potravinářských podniků, na zahájení činnosti mladých zemědělců, do lesnictví – konkrétně do obnovy kalamitních ploch a ochrany melioračních a zpevňujících dřevin, a rovněž na podporu inovací a projektů spolupráce.

„Pokračujeme v trendu zjednodušování a zrychlování administrativy. Žadatelé nebudou muset dokládat takzvané posouzení shody, tedy dokumentace od výrobce, což usnadní život zejména žadatelům pořizujícím drobnější vybavení. Už dříve jsme plošně zrušili povinnost dokládat potvrzení finančního úřadu o bezdlužnosti. Dobře připravené projekty pak budou administrovány rychleji,“ uvedl ministr zemědělství Marek Výborný

Nejvíce přidělí Ministerstvo zemědělství (MZe) na Investice do zemědělských podniků, celkem 3 miliardy korun. Zemědělci získají formou dotace nejméně 40 % vynaložených nákladů, mladí začínající zemědělci dostanou navíc ještě 10 %, ekologičtí zemědělci rovněž 10 %. Maximálně tedy může začínající zemědělec hospodařící ekologicky získat až 60 %. V rámci této intervence mohou chovatelé nově získat příspěvek na dobré životní podmínky pro prasnice. Vedle již zavedené podpory na welfare drůbeže tak jde o další krok ke zlepšení životních podmínek zvířat a chovatelé si budou moci pořídit například haly s volným výběhem pro nosnice nebo volné porodní kotce pro prasnice. V rostlinné výrobě dostanou preferenční body pěstitelé citlivých komodit, jako jsou například ovoce, zelenina, chmel nebo okrasné a léčivé rostliny. MZe bude preferovat projekty zaměřené na precizní zemědělství, jako jsou pořízení satelitní navigace pro zemědělskou techniku, zařízení pro přesné dávkování hnojiv a osiv, robotické technologie do stájí a na pole. Při posuzování o přidělení dotace budou mít přednost menší projekty, zpracování vlastní produkce, projekty zaměřené na welfare, citlivé komodity nebo snížení emisí.

Na Investice do zpracování zemědělských produktů se počítá s částkou 2,2 miliardy korun. Cílem je podpořit zpracování zemědělských produktů a jejich přímý prodej. Hlavní cílovou skupinou jsou malé a střední podniky. Velké mohou žádat o dotaci, pouze pokud jejich projekt přispěje ke zmírnění klimatických změn. Základní míra dotace je 30 % a může být navýšena o 10 % pro mladé začínající zemědělce a o 10 % pro mikro a malé podniky. Maximální míra podpory je tak 50 % způsobilých výdajů například na nákup zařízení pro výrobu potravin a krmiv, na sklady a rekonstrukce budov a vybavení prodejen.

„Pro investice do zemědělských podniků a zpracování zemědělských produktů jsou nastavené limity. Na jeden projekt tak může žadatel získat maximálně 30 milionů korun a na celé programové období do roku 2027 a na všechny své projekty může obdržet nanejvýš 200 milionů korun,“ řekl ministr zemědělství Výborný.

O Investice do obnovy kalamitních ploch může žádat jakýkoli subjekt hospodařící v lesích včetně státních podniků. Získá tak 100% příspěvek na obnovu lesa po požáru, suchu, větrné kalamitě, námraze nebo poškození škůdci. Intervence je však zaměřená i na prevenci, při obnově bude muset lesník vysázet více melioračních a zpevňujících dřevin, což přispěje k tomu, že v budoucnu les lépe přestojí případnou další kalamitu. Celkem je na intervenci určeno 107 milionů korun.

S výstavbou oplocenek, které chrání nově vysázený les před zvěří, pomůže intervence Investice do ochrany melioračních a zpevňujících dřevin. Je určena na budování dřevěných i drátěných oplocenek, přednost budou mít kvůli trvalé udržitelnosti oplocenky dřevěné. Míra dotace je opět 100 %, celková částka na dotace je téměř 25 milionů.

Zahájení činnosti mladého zemědělce napomáhá generační obnově v zemědělství, pomůže zatraktivnit a udržet mladé lidi v sektoru a usnadnit jim začátky podnikání. Příspěvek usnadní lidem mezi 18 a 40 lety začátky podnikání, přispěje jim na realizaci podnikatelského plánu. I tady MZe podmínky ve 4. kole oproti předešlým zjednodušilo a odstranilo byrokratické překážky. Především došlo k prodloužení doby, po kterou je žadatel považován za začínajícího, z 24 měsíců na 5 let od začátku jeho podnikání v zemědělství. Byla zrušena povinnost uspořádat výběrové řízení na dodavatele a uvolnily se některé podmínky na obsah podnikatelského plánu. Na tuto intervenci je připraveno celkem 708 milionů korun.

Až 60 % nákladů mohou získat s pomocí dotace žadatelé na potřebnou spolupráci s výzkumným subjektem při zavádění do praxe inovací při zpracování zemědělských produktů v rámci intervence Inovace při zpracování zemědělských produktů. Jde o projekty, které zavádějí nové nebo významně zlepšené produkty, postupy, nebo technologie.

Také Podpora operačních skupin a projektů EIP (Evropské inovační partnerství)s dotační pobídkou 130 milionů korun přispěje k zavádění inovací do praxe. Model vychází z praxe, kdy na projektu pracuje skupina složená z podnikatelů, vědců a výzkumníků i nestátních neziskových organizací. Výsledky projektů se pak uplatní na národní i evropské úrovni.

Pro jednotlivé intervence jsou peníze předběžně rozděleny takto:

IntervenceAlokace (Kč)
Investice do zemědělských podniků3 000 000 000
Investice do zpracování zemědělských produktů2 235 000 000
Investice do obnovy kalamitních ploch107 888 397
Investice do ochrany melioračních a zpevňujících dřevin24 962 882
Zahájení činnosti mladého zemědělce708 324 445
Inovace při zpracování zemědělských produktů100 776 000
Podpora operačních skupin a projektů EIP130 000 000
Celkem6 306 951 724

Konečná částka může být upravena podle aktuálního kurzového přepočtu, podle stavu plnění finančního plánu, či může být navýšena o případné nevyčerpané prostředky z předchozích kol příjmu žádostí.

Žádosti se budou přijímat pouze prostřednictvím Portálu farmáře od 8. října 2024 od 8:00 hodin do 29. října 2024 do 18:00 hodin.

Úplné znění Pravidel je k dispozici v elektronické podobě na internetové adrese Ministerstva zemědělství www.mze.gov.cz/spszp (subportál Dotace – Strategický plán SZP 2023–2027 a příslušné intervence) a rovněž na stránkách Státního zemědělského intervenčního fondu www.szif.cz v sekci Strategický plán 2023–2027.

Zdroj: mze.gov.cz

Zadavatel
Ministerstvo zemědělství

Ministerstvo zemědělství

Ministerstvo zemědělství je podle zákona č. 2/1969 Sb., o zřízení ministerstev a jiných ústředních orgánů státní správy ČR, ústředním orgánem státní správy pro zemědělství, vodní hospodářství, potravinářský průmysl a pro správu lesů, myslivosti a rybářství, mimo území národních parků. V každé oblasti jsou určité výjimky, které do kompetence ministerstva zemědělství nepatří jako například: ochrana přirozené akumulace vod, ochrana vodních zdrojů a ochrana jakosti vod.

Další články od Ministerstvo zemědělství

Povodně stále hrozí v jižních Čechách a na severní Moravě. V místech, kde již voda klesá, upozorňuje Ústřední povodňová komise, aby lidé při návratu domů dodržovali hygienická pravidla
Ministerstvo zemědělství

Povodně stále hrozí v jižních Čechách a na severní Moravě. V místech, kde již voda klesá, upozorňuje Ústřední povodňová komise, aby lidé při návratu domů dodržovali hygienická pravidla

Tisková zpráva — Déšť postupně slábne, nasycené půdě ale stačí i malé srážky a mohou hrozit další povodně. Další srážky, a s tím spojené nebezpečí povodní, hrozí v jižních Čechách. Nadále je situace kritická na severní Moravě, v Ostravě se protrhla hráz a probíhá evakuace obyvatel. Na některých místech již ale řeky klesají a začne se s obnovovacími pracemi. Ústřední povodňová komise upozorňuje občany a starosty zasažených oblastí, aby při návratu do zasažených domů a likvidačních pracích dodržovali hygienická pravidla a nakládali s odpady podle doporučených opatření.
Protipovodňový efekt připravované vodní nádrže Nové Heřminovy je nezpochybnitelný
Ministerstvo zemědělství

Protipovodňový efekt připravované vodní nádrže Nové Heřminovy je nezpochybnitelný

Tisková zpráva — V současné době jsou již vybudována technická a přírodě blízká opatření v povodí horní Opavy. Zásadní prvek efektivního dosažení potřebné povodňové ochrany tohoto území, což je vodní nádrž k akumulaci povodňových průtoků Nové Heřminovy, však stále chybí. Jasně se ukazuje, že přírodě blízká opatření a drobná doprovodná opatření v povodí přispívají ke zmírnění malých povodní, ale na zvládání extrémních povodňových situací nemají prakticky vliv.
Naléhavá výzva pro zemědělce postižené povodněmi: Pokud potřebujete urgentní pomoc, kontaktujte regionální pracoviště SZIF
Ministerstvo zemědělství

Naléhavá výzva pro zemědělce postižené povodněmi: Pokud potřebujete urgentní pomoc, kontaktujte regionální pracoviště SZIF

Tisková zpráva — Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) vyzývá zemědělce, které zasáhly povodně, aby se o pomoc obrátili na regionální pracoviště Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF). Pracovníci SZIF jsou na to už připraveni.
Ústřední povodňová komise žádá občany, aby spolupracovali při evakuaci svých domovů s hasiči i policisty
Ministerstvo zemědělství

Ústřední povodňová komise žádá občany, aby spolupracovali při evakuaci svých domovů s hasiči i policisty

Tisková zpráva — Silné srážky zasáhly do neděle především Beskydy a Jeseníky, kde napršelo více než 200 mm vody. Pozitivní zpráva je, že v nejzasaženějších oblastech severní Moravy přestává pršet. Na většině území spadlo do dnešního dopoledne přibližně 80 % očekávaného množství srážek. V neděli dopoledne dosáhla kulminace vodních toků třetího stupně povodňové aktivity na více než stovce míst. Ústřední povodňová komise žádá obyvatele postižených oblastí, aby spolupracovali při evakuaci a respektovali nařízení záchranných složek. Lidé, kteří chtějí pomoci věcnými dary, mohou nosit zejména balenou vodu a trvanlivé potraviny do potravinových bank.
Výhledová situace povodní se posouvá více na východ republiky, nejvyšší vzestupy očekáváme během soboty a neděle
Ministerstvo zemědělství

Výhledová situace povodní se posouvá více na východ republiky, nejvyšší vzestupy očekáváme během soboty a neděle

Tisková zpráva — Nyní přes Českou republiku přechází první vlna srážek, nejvyšší vzestupy hladin předpokládáme během soboty a neděle. V povodích, kde budou 24hodinové úhrny přesahovat hodnoty nad 120 mm, předpokládáme i možnost překročení limitů pro 50letý průtok, tedy extrémní povodňové ohrožení. Nejhorší situaci očekáváme na tocích, které odvodňují Jeseníky a další severovýchodní horské oblasti a Českomoravskou vrchovinu. Vydatné srážky budou postupně zesilovat na severním návětří hor z důvodu silného větru, který by měl v ČR foukat od pátku až do neděle.
Od posledních velkých povodní pomohlo MZe vybudovat protipovodňová opatření za téměř 31 miliard korun a zvýšit ochranu přes 1 milionu obyvatel ČR
Ministerstvo zemědělství

Od posledních velkých povodní pomohlo MZe vybudovat protipovodňová opatření za téměř 31 miliard korun a zvýšit ochranu přes 1 milionu obyvatel ČR

Tisková zpráva — Od roku 2002 pomohl program Ministerstva zemědělství (MZe) obcím, městům i krajům zajistit téměř tisícovku protipovodňových opatření v celkové hodnotě zhruba 31 miliard korun. Z toho dotace od MZe činí necelých 26 miliard. Proti povodním tak byl od roku 2002 nově ochráněn jeden milion obyvatel České republiky.
Ústřední povodňová komise: Rozšířena výstraha před extrémními dešti, lidem doporučujeme omezit akce a nevstupovat do lesů
Ministerstvo zemědělství

Ústřední povodňová komise: Rozšířena výstraha před extrémními dešti, lidem doporučujeme omezit akce a nevstupovat do lesů

Tisková zpráva — Českou republiku zasáhnou vydatné srážky, které se na našem území udrží až do konce týdne. Dnešní predikce Českého hydrometeorologického ústavu rozšířila výstrahu před extrémními srážkami zhruba o 50 km více k západu, zejména v oblasti Šumavy. Výstraha na extrémní srážky platí kromě Karlovarského a části Ústeckého kraje pro celé území České republiky. Nejvydatnější srážky předpokládají modely do nedělního večera v pásu od Novohradských hor přes Vysočinu až po Jeseníky. Kvůli nebezpečí povodní se dnes sešla Ústřední povodňová komise, která řídí ochranu území v případě povodní. Ta doporučuje od pátečního poledne omezit akce pro veřejnost a také nechodit do lesů, kde hrozí pády stromů.
Českou republiku zasáhnou vydatné srážky, nejvíce na území od Novohradských hor po Jeseníky. Očekává se padesátiletá voda
Ministerstvo zemědělství

Českou republiku zasáhnou vydatné srážky, nejvíce na území od Novohradských hor po Jeseníky. Očekává se padesátiletá voda

Tisková zpráva — Českou republiku zasáhnou od půlnoci na čtvrtek 12. září vydatné srážky, které se na našem území udrží až do konce týdne. Nejvíce by mělo pršet během soboty. Výstraha na extrémní srážky platí kromě Karlovarského a části Ústeckého kraje pro celé území České republiky. Nejvydatnější srážky předpokládají modely do nedělního večera v pásu od Novohradských hor přes Vysočinu až po Jeseníky. Zejména na severním a severozápadním návětří Jeseníků dávají modely extrémní srážkové úhrny přes 300 milimetrů za čtyři dny.
Ministr zemědělství: Vodohospodáři se připravují na extrémní srážky, ve významných nádržích uvolňují prostor pro zachycení vody
Ministerstvo zemědělství

Ministr zemědělství: Vodohospodáři se připravují na extrémní srážky, ve významných nádržích uvolňují prostor pro zachycení vody

Tisková zpráva — Z Vltavské kaskády nyní odtéká dvakrát více vody, než do ní přitéká. Každou vteřinu to je 80 tisíc litrů vody, dispečink Povodí Vltavy navýšil odtok kvůli očekávaným srážek, které mají v následujících dnech zasáhnout Českou republiku. Odtoky z významných vodních děl zvýšili vodohospodáři i v dalších částech republiky, zejména v povodí Moravy a v povodí Odry, kde se předpokládají nejvydatnější deště.
8 důvodů, proč potřebujeme novelu mysliveckého zákona
Ministerstvo zemědělství

8 důvodů, proč potřebujeme novelu mysliveckého zákona

Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti (VÚLHM) odhadl minimální výši škod způsobovaných býložravou spárkatou zvěří na lesních porostech na 1,1 miliardy korun ročně. Kromě poškození lesa je třeba brát v úvahu také náklady na potřebnou ochranu lesních porostů, které činí zhruba 1,45 miliardy korun ročně. Minimální škody společně s náklady na opatření pro jejich předcházení tedy každý rok přesahují 2,5 miliardy korun. Odhad Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů (ÚHUL) je ještě vyšší, a to každoroční škody 4,8–5,5 miliardy korun. Nelze vynechat ani škody způsobené prasetem divokým jak na zemědělských pozemcích, zejména pastvinách, tak na plodinách.