Státní veterinární správa··4 min

Česká republika je ode dneška sezónně prostá katarální horečky ovcí

Státní veterinární správa

Státní veterinární správa

Státní veterinární správa je organizací zřízenou na základě zákona č. 166/1999 Sb., o veterinární péči a o změně souvisejících zákonů (veterinární zákon), ve znění pozdějších předpisů, jako správní úřad v resortu Ministerstva zemědělství a nejvyšší orgán veterinární správy s celorepublikovou působností.

Tisková zpráva

Státní veterinární správa (SVS) počínaje dnešním dnem vyhlašuje v České republice tzv. období sezónně prosté katarální horečky ovcí (KHO). Opravňují ji k tomu výsledky entomologického monitoringu za měsíc listopad, které ukazují již jen minimální aktivitu krevsajícího hmyzu, který nákazu mezi zvířaty přenáší (tiplíků rodu Culicoides). Tím dochází k zastavení šíření nákazy v ČR. Pokud nedojde k něčemu nepředpokládanému, budou na konci ledna 2025 ukončena všechna existující ohniska KHO v ČR a v nich budou zrušena mimořádná veterinární opatření (MVO).

Monitoring, v jehož rámci byly na vybraných zhruba čtyřech desítkách hospodářství rozmístěny lapače hmyzu, provádí od začátku listopadu SVS ve spolupráci se Státním veterinárním ústavem Jihlava. „Z výsledků monitoringu vyplývá, že tiplíci již svou aktivitu ukončili. Vzhledem k této skutečnosti i chladnějšímu počasí, dochází v ČR k zastavení šíření nákazy mezi vnímavými zvířaty,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Nová ohniska se sice ještě objevují (od minulého týdne pět), nicméně se jedná o případy, kdy byla zvířata nakažena ještě v období, kdy byl hmyz aktivní. Zvíře totiž po nakažení zůstává infekční až 60 dní, což odhalí provedené vyšetření krve. I u aktuálně přibývajících ohnisek je třeba prozatím přijímat MVO. Mimo jiné je tomu tak kvůli případnému přemísťování zvířat do zahraničí. Infekční zvířata totiž po přesunu do státu, kde hmyz zůstává aktivní, mohou onemocnění dále přenášet.

Po 60 dnech od vyhlášení období bez výskytu přenašeče nákazy KHO, budou ukončena všechna ohniska nákazy na území ČR. Těch je v ČR aktuálně necelá stovka.

Entomologický monitoring bude na vybraných hospodářstvích probíhat i během následujícího období „sezónně prostého KHO“, a to až do konce tohoto období, který se předpokládá na přelomu dubna a května, kdy hmyz začíná být opět aktivní. Pokud by výsledky monitoringu ukázaly dřívější zahájení aktivity přenašeče nákazy, dojde k ukončení příznivého období dříve.

Pokud jde o pravidla pro přemísťování zvířat do jiných členských států, tak zvířata vnímavá ke KHO (skot, ovce, kozy) je možné i nadále přemísťovat, dle podmínek, které mají jednotlivé členské státy (ČS) stanovené na webu Evropské komise. Daný ČS si může v těchto podmínkách stanovit, že přijímá zvířata ze státu sezónně prostého KHO (tímto státem je od dnešního dne ČR). Toto přemístění aktuálně umožňuje Itálie, Chorvatsko a Bulharsko. Dále mohou být zvířata přemístěna do Německa, Nizozemí, Belgie a Lucemburska, poněvadž tyto státy přijímají zvířata ze zemí s výskytem sérotypu 3 KHO bez dalších podmínek. Detaily k přemísťování zvířat na webu SVS.

V České republice aktuálně zůstávají platná MVO pro již vyhlášená ohniska a zároveň celorepubliková MVO upravující podmínky pro vakcinaci proti katarální horečce ovcí.

Petr Vorlíček

tiskový mluvčí SVS

Zdroj: www.svscr.cz

Další články

Další články od Státní veterinární správa

Od pondělka bude na vybraných místech Libereckého kraje pokračovat akce, při níž s odstřelem divočáků kvůli africkému moru prasat pomohou policejní střelci

Od pondělka bude na vybraných místech Libereckého kraje pokračovat akce, při níž s odstřelem divočáků kvůli africkému moru prasat pomohou policejní střelci

Od pondělí 20. ledna bude v části Libereckého kraje pokračovat akce v jejímž rámci budou s odstřelem přemnožených prasat divokých pomáhat policejní střelci. Odstřel má pomoci zabránit možnému šíření afrického moru prasat (AMP) z oblasti, kde se tato nákaza vyskytuje. Odstřel bude zpočátku probíhat v honitbách Rádlo na Jablonecku, Liberec-Vesec a Vratislavice na Liberecku. Na základě údajů z monitoringu černé zvěře drony a fotopastmi pak bude pravděpodobně odstřel pokračovat i v dalších vytipovaných honitbách. Odstřel bude probíhat ve večerních, nočních a brzkých ranních hodinách vždy od pondělí do čtvrtka, a to až do 13. února 2025. Z bezpečnostních důvodů bude v ohraničeném území v tuto dobu omezen volný pohyb osob.
V České republice byl po pěti letech zjištěn výskyt nebezpečného parazita u uloveného divočáka

V České republice byl po pěti letech zjištěn výskyt nebezpečného parazita u uloveného divočáka

V České republice byl po více než pěti letech zjištěn výskyt nebezpečného parazita svalovce (trichinella) u uloveného prasete divokého. Vyšetření ve Státním veterinárním ústavu (SVÚ) Olomouc potvrdilo přítomnost trichinel u divočáka uloveného v katastrálním území Bukovec u Jablunkova v Moravskoslezském kraji v blízkosti polských a slovenských hranic. Poslední podobný nález byl zaznamenán v roce 2019. Státní veterinární správa (SVS) při této příležitosti připomíná povinnost vyšetřovat všechnu ulovenou černou zvěř na výskyt trichinel.
SVS před Vánoci zkontrolovala přes 600 prodejců kaprů, závadu zjistila u 2,5 procenta z nich

SVS před Vánoci zkontrolovala přes 600 prodejců kaprů, závadu zjistila u 2,5 procenta z nich

Inspektoři Státní veterinární správy (SVS) zkontrolovali před uplynulými vánočními svátky více než 600 prodejců kaprů v ulicích. Nějakou závadu zjistili pouze u 2,45 procenta z nich. Mezi zjištěnými závadami převládaly prohřešky proti hygieně a pochybení administrativního rázu. Pozitivní je, že pouze ve dvou případech bylo zjištěno porušení zásad welfare ryb. Prodejci ryb v ČR před Vánocemi nahlásili bezmála 2 500 prodejních míst.
V souvislosti se slintavkou a kulhavkou v Německu žádá SVS chovatele o zvýšení biologické bezpečnosti

V souvislosti se slintavkou a kulhavkou v Německu žádá SVS chovatele o zvýšení biologické bezpečnosti

Kvůli potvrzenému případu slintavky a kulhavky (SLAK) v Německu z minulého týdne Státní veterinární správa (SVS) vyzývá chovatele ke zvýšenému dodržování pravidel biologické bezpečnosti a důsledné kontrole původu zvířat. O podezřelých případech jsou pak chovatelé povinni informovat příslušnou krajskou veterinární správu. Riziko přenosu SLAK se neomezuje jen na přímý přenos mezi zvířaty. Nákaza se může šířit také nepřímým způsobem (skrze obuv, oblečení, dopravní prostředky, ale i větrem nebo živočišnými produkty).
Nové případy vztekliny v sousedních zemích

Nové případy vztekliny v sousedních zemích

Stání veterinární správa (SVS) zaznamenala v posledních týdnech několik nových případů vztekliny v sousedních zemích: v Polsku a na Slovensku. Vzteklina představuje nebezpečnou nákazu, proto SVS trvale sleduje mezinárodní nákazovou situaci. Česká republika je od roku 2004 mezinárodně uznávaná jako země prostá vztekliny. SVS opakovaně varuje před dovozy zvířat neznámého původu z oblastí s výskytem nákazy.
| Státní veterinární správa
Zveřejnění Metodiky kontroly zdraví zvířat a nařízené vakcinace na rok 2025

Zveřejnění Metodiky kontroly zdraví zvířat a nařízené vakcinace na rok 2025

Státní veterinární správa (SVS) společně s ministerstvem zemědělství zveřejnila Metodiku kontroly zdraví zvířat a nařízené vakcinace (MKZ). Jeden ze zásadních koncepčních dokumentů pro státní veterinární dozor a důležitý dokument pro chovatele hospodářských zvířat či myslivce každoročně navrhuje rozsah povinných preventivních a diagnostických úkonů, které mají předcházet vzniku a šíření nákaz a nemocí přenosných ze zvířat na člověka. Dokument zohledňuje vývoj nákazové situace. Pro příští rok přináší proti současnému stavu několik změn.
| Státní veterinární správa
Začínají kontroly prodejců vánočních kaprů

Začínají kontroly prodejců vánočních kaprů

Jako každoročně, kontroluje i letos Státní veterinární správa (SVS) v těchto dnech prodejce vánočních kaprů. Ti letos po celé České republice nahlásili necelých 2 500 prodejních míst. Při kontrolách se inspektoři SVS zaměří na hygienické podmínky prodeje, na welfare živých ryb a na to, zda nedochází ke klamání spotřebitele. Z dlouhodobého hlediska se situace zlepšuje a závady jsou zjišťovány jen u minima prodejců.
| Státní veterinární správa
Místa prodeje vánočních kaprů je třeba nahlásit SVS

Místa prodeje vánočních kaprů je třeba nahlásit SVS

Státní veterinární správa (SVS) připomíná prodejcům vánočních kaprů jejich povinnost nahlásit SVS minimálně týden před zahájením prodeje, kdy a kde budou letos ryby prodávat. Na základě obdržených hlášení plánuje SVS následně kontroly prodejců, kterých každoročně provede několik stovek. Seznam nahlášených míst prodeje je k dispozici na webu SVS, což mohou využít lidé plánující nákup ryby na štědrovečerní stůl.
Francouzské sýry obsahovaly zdravotně závadné bakterie yersinie

Francouzské sýry obsahovaly zdravotně závadné bakterie yersinie

Státní veterinární správa (SVS) nařídila stáhnout z prodeje dvě varianty sýru Mont d´Or od francouzského výrobce Fruitière des Jarrons kvůli obsahu bakterie způsobující průjmové onemocnění yersiniózu. Většinu z celkem 36 kusů balení se podařilo z prodeje stáhnout, sedm kusů se však prodalo ve dvou pražských prodejnách společnosti Fransýr. Spotřebitelé, kteří mají sýr doma, by jej neměli konzumovat a mohou je vrátit v místě nákupu.
Česká republika je ode dneška sezónně prostá katarální horečky ovcí

Česká republika je ode dneška sezónně prostá katarální horečky ovcí

Státní veterinární správa (SVS) počínaje dnešním dnem vyhlašuje v České republice tzv. období sezónně prosté katarální horečky ovcí (KHO). Opravňují ji k tomu výsledky entomologického monitoringu za měsíc listopad, které ukazují již jen minimální aktivitu krevsajícího hmyzu, který nákazu mezi zvířaty přenáší (tiplíků rodu Culicoides). Tím dochází k zastavení šíření nákazy v ČR. Pokud nedojde k něčemu nepředpokládanému, budou na konci ledna 2025 ukončena všechna existující ohniska KHO v ČR a v nich budou zrušena mimořádná veterinární opatření (MVO).
| Státní veterinární správa