Blíží se hnízdění sokolů. ORLEN Unipetrol pro sokoly připravil pět hnízdních budek

|

Zima ještě zdaleka neskončila, ale již se blíží doba, kdy se sokoli stěhovaví opět slétnou ke svým hnízdištím, aby přivedli na svět novou generaci. ORLEN Unipetrol ve spolupráci s neziskovou organizací ALKA Wildlife i letos připravil celkem pět hnízdních budek. Dvě na komínech teplárny a etylenové jednotky v litvínovském výrobním areálu, jednu v rafinérii v Kralupech nad Vltavou, v Neratovicích a Pardubicích. V loňském roce sokoli vyvedli osm mláďat. V Litvínově i Kralupech se podařilo vyvést hned čtyři nové přírůstky tohoto kriticky ohroženého dravce. Přípravy na hnízdní sezonu jsou hotové a diváci se mohou i letos těšit na možnost sledování rodinných etud při výchově sokolích mláďat na tematické stránce starameseosokoly.cz​.

Hnízdní budky se na své pravidelné sokolí obyvatele připravují každoročně před příletem sokolích rodičů. Na ochoz komínu před jejich zahnízděním vylézá ornitolog, který budku vyčistí a připraví půdu pro spokojené sokolí bydlení v dalším roce. Sokoli preferují domov s dobrým výhledem do krajiny, proto se jejich budky nachází ve výšce dosahující až sta metrů. S takovým rozhledem pak mohou svým ostrým zrakem vidět potravu a užívat si nerušený klid pro výchovu mladých. Z tohoto důvodu si sokoli průmyslové areály čím dál častěji vybírají jako svá útočiště.

Díky pečlivým záznamům ornitologů je možné sledovat, kde se sokoli vylíhlí na komínech ORLEN Unipetrolu po svém výletu do světa nakonec usadili, a také s kým. Díky těmto záznamům je tak např. známé, že sameček okroužkovaný v Záluží u Litvínova v roce 2020 hnízdil v loňském i předloňském roce s německou samicí na teplárně v Trmicích. Naopak za hledáním německých samic se vydal litvínovský samec vylíhnutý v roce 2016. Zajímavostí je, že samice vylíhnuté v areálu ORLEN Unipetrolu zřejmě vylétly dále do světa a hnízdí daleko od své domovské krajiny, protože údaje o nich ze sousedních oblastí známé nejsou. To vše mohou ornitologové sledovat díky nasazení identifikačních kroužků, které sokolům slouží jako jejich „občanský průkaz“.

Po té, co si mladí dravci vyzkouší své první pokusy létání, které je možné sledovat přes online stream v období na konci května, se vydávají na zkušenou do světa. Během dvou až tří let si nachází vlastní teritorium, ve kterém se dokáží uživit a přivést na svět další generaci tohoto kriticky ohroženého ptačího druhu. Sokol stěhovavý může žít až 20 let a na svá oblíbená hnízdiště se vrací celý život.

​​

Zdroj: www.orlenunipetrol.cz

ORLEN Unipetrol

Vydání zprávy „Multienergetický ORLEN. Růst společnosti od roku 2016 do roku 2023“

„Od začátku své mise ve skupině ORLEN jsem pracoval v pevném přesvědčení, že průměrnost není řešením. Nyní mohu s hrdostí prohlásit, že společným úsilím jsme si úspěšně zajistili místo plnohodnotného člena první ligy hlavních evropských hráčů,“ prohlásil Daniel Obajtek, generální ředitel a předseda představenstva společnosti ORLEN S.A., v jeho úvodním prohlášení k naší nejnovější zprávě s názvem „Multienergetický ORLEN. Růst společnosti od roku 2016 do roku 2023". V této obsáhlé publikaci ORLEN popisuje své klíčové iniciativy a triumfy z posledních let, které byly zásadní pro dosažení našeho strategického cíle: založení největší středoevropské palivové a energetické skupiny s diverzifikovaným podnikáním, robustním obchodním modelem a schopností realizovat projekty energetické bezpečnosti a transformace v hodnotě miliard eur v celém regionu.

ORLEN Unipetrol

Skupina ORLEN Unipetrol se v žebříčku TOP zaměstnavatelé 2024 umístila na druhém místě

Skupina ORLEN Unipetrol se umístila na druhém místě v žebříčku TOP zaměstnavatelé 2024 v kategorii Energetika, plynárenství a petrochemický průmysl. Studie TOP zaměstnavatelé studentům prostřednictvím pravidelně vydávaných žebříčků pomáhá určit, kam se mají po konci svých studií za kvalitním zaměstnáním vydat. Skupina ORLEN Unipetrol letos obdržela již druhé ocenění. Na začátku roku obhájila prestižní mezinárodní certifikát TOP Employer, který ji řadí mezi nejlepší zaměstnavatele i v mezinárodním meřítku.

ORLEN Unipetrol

Zisk skupiny ORLEN Unipetrol za rok 2023 dosáhl pěti miliard korun, investice bezmála třinácti miliard korun

Rafinérská a petrochemická skupina ORLEN Unipetrol vykázala za uplynulý rok 2023 tržby ve výši 166,4 miliard korun. Provozní zisk EBITDA LIFO dosáhl 13,7 miliard korun a čistý zisk 5,2 miliardy korun. ORLEN Unipetrol pokračoval v realizaci intenzivního investičního plánu, když v uplynulém roce investoval 12,8 miliard korun. V maloobchodním segmentu ORLEN Unipetrol dále rozvíjel svou síť čerpacích stanic ORLEN v České republice, Maďarsku a Slovensku, přičemž klíčovou oblastí bylo postupné dokončení unifikace označení pod značku ORLEN.