Praha··4 min

Aktualizují se pravidla pro městský kamerový systém, radní schválili jeho koncepci

Pražští radní v pondělí schválili aktualizaci Koncepce rozvoje a zajištění provozu Městského kamerového systému hl. m. Prahy na deset let. Koncepce nastavuje způsob řízení provozu a rozvoje městských kamer a možnosti využití prvků umělé inteligence. Ta bude využívána jen ke sběru anonymizovaných statistik pro řízení dopravy, a nikoliv pro systémy rozpoznávání obličejů.

Usnesení rady reaguje také na nepravdivou zprávu, podle které údajně primátor vypnul webkameru na Václavském náměstí během sobotní demonstrace. Odpojená však byla pouze soukromá webkamera na hotelu Jalta, se kterou nemá magistrát nic společného a odpojená byla od začátku srpna. Magistrátní kamery naopak byly v sobotu funkční a pomohly policii v odhadu počtu 70 tisíc účastníků.

Aktualizovaná koncepce popisuje, jakým způsobem se městský kamerový systém bude rozvíjet a jak bude řízen jeho provoz a rozvoj. Byla také naplánována další aktualizace pro stanovení podmínek, za kterých bude možné zveřejňovat některé vybrané videostreamy z městských kamer z významných veřejných prostranstvích.

„Díky funkčnímu městskému kamerovému systému mohla v sobotu policie odhadnout počet účastníků akce na Václavském náměstí na 70 tisíc lidí. Není pravda, že by vedení města vypnulo nějakou webkameru na hotelu Jalta kvůli demonstraci. Tento někdejší soukromý studentský projekt videostreamu z Václavského náměstí nijak nesouvisí s magistrátem a je mimo provoz už od začátku srpna,“ uvádí Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy.

Sobotní demonstrace podle něj také ukázala, že veřejnost má o online přenos dění v Praze zájem, tuto službu však dosud městský kamerový systém neposkytoval. Do budoucna by se mohly přenášet některé vybrané online streamy z významných veřejných prostranství.

Výstupy z kamerového systému budou zpracovávány v souladu s platnou legislativou upravující ochranu osobních údajů. Jakmile je naplněn účel, pro který se záznam zpracovával, dojde k jeho vymazání.

V kamerovém systému primárně dojde k náhradě starých analogových kamer s nízkým rozlišením za nové moderní kamery, které umožňují záznamy lépe využít. V souvislosti s novou technologií byly proto aktualizovány pravidla užívání celého systému.

„Aktualizovaná koncepce městského kamerového systému žádným způsobem nehodlá využívat systémy umělé inteligence pro rozpoznávání obličejů. Umělá inteligence se bude využívat výhradně pro anonymizované statistické vyhodnocování situace v dopravě, například pro počítání osobních a nákladních automobilů či jízdních kol,“ říká Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy.

Zřizovatelem kamerového systému je hlavní město Praha, využívají jej zejména složky Integrovaného záchranného systému. Městský kamerový systém je budován jako otevřený metropolitní systém, do kterého je možno integrovat kamery dalších provozovatelů kamerových systémů. Hlavním účelem je prevence kriminality, monitorování bezpečnostní situace veřejného prostranství s cílem zvýšit bezpečnost občanů a návštěvníků HMP. Systém je zároveň využíván k řízení a kontrole dopravního zatížení v silničním provozu, ochraně památek a hmotného majetku a může být využit při řešení mimořádných událostí, resp. krizových stavů.

Zdroj: www.praha.eu

Zadavatel
Praha

Praha

Praha je vysoce ekonomicky vyspělým a bohatým regionem s vysokou životní úrovní, přičemž tímto vyniká nejen nad české, ale i nad evropské standardy. V roce 2019 z indexu kvality života vyplynulo, že Praha má druhou nejlepší kvalitu života v Česku. Podle statistik Eurostatu je devátým nejbohatším regionem v Evropě. HDP na obyvatele v Praze dosahuje 171 % průměru celé Evropské unie (HDP na obyvatele Česka dosahuje pouze 80 %). V Praze sídlí celkem 12 univerzit (vysokých škol univerzitního typu).

Další články od Praha

Stará čistírna v Bubenči dostane ve spolupráci s Petrohradská kolektiv nový kulturní život i kavárnu
Praha

Stará čistírna v Bubenči dostane ve spolupráci s Petrohradská kolektiv nový kulturní život i kavárnu

Areál významné industriální památky Stará čistírna v Bubenči bude brzy obohacen o nový gastroprovoz zaměřený na kvalitní občerstvení, ale i na umění, besedy nebo přednášky. Nový provozovatel muzea stokování ve Staré čistírně v Bubenči, městská firma TCP a.s., aktuálně vybral v otevřeném výběrovém řízení nájemce kavárny a sezónního baru ve stodole: Petrohradská kolektiv. Novinka bude pro všechny návštěvníky areálu k dispozici od konce letošního srpna.
Festival Poznej Vltavu oslaví Mezinárodní den řek a nabídne netradiční zážitky
Praha

Festival Poznej Vltavu oslaví Mezinárodní den řek a nabídne netradiční zážitky

Na Mezinárodní den řek v neděli 22. září ožije Vltava a její nejbližší okolí v Praze 1. ročníkem multižánrového festivalu pro širokou veřejnost Poznej Vltavu. V oblasti od Podolské vodárny až po Starou čistírnu odpadních vod v Bubenči se budou konat prohlídky, umělecké intervence, workshopy i speciální program pro děti. Aktivity budou až na výjimky pro návštěvníky zdarma.
Projekt Kulturní míle nabízí zvýhodněné vstupné do galerií a muzeí v centru Prahy
Praha

Projekt Kulturní míle nabízí zvýhodněné vstupné do galerií a muzeí v centru Prahy

Od pondělí 15. července je možné v Praze navštívit vybrané galerie a muzea za zvýhodněnou cenu. Do projektu Kulturní míle je zapojených šest institucí v centru Prahy. Když zájemci navštíví jednu z nich, do všech ostatních získají po dobu jednoho týdne slevu na vstupném 20 %. Cílem nového projektu v oblasti kultury a cestovního ruchu je zviditelnit výtvarné umění v Praze a představit instituce vystavující umění více návštěvníkům.
Pražská developerská společnost žádá o povolení na výstavbu 450 nových městských bytů a mateřské školy
Praha

Pražská developerská společnost žádá o povolení na výstavbu 450 nových městských bytů a mateřské školy

U prvních projektů městského nájemního bydlení, které Pražská developerská společnost (PDS) připravuje pro hlavní město, začíná stavební řízení. PDS podala před koncem června tohoto roku kompletní dokumentaci a žádosti o stavební povolení či územní rozhodnutí pro cca 450 bytových jednotek v projektech Jalový Dvůr (Praha 4), Nový Zlíchov (Praha 5), V Botanice (Praha 5), Peroutkova (Praha 5), Palmovka – Zenklova (Praha 8), Dolní Počernice Projekt 1 a také pro projekt mateřské školy v lokalitě Kyje – Hutě. PDS očekává, že stavební povolení budou vydána do cca devíti měsíců, orientačně tedy na jaře 2025. Celkové náklady na realizaci těchto bytových jednotek PDS odhaduje na dvě miliardy korun.
Rekonstrukce a úpravy hal v Holešovické tržnici i nadále pokračují
Praha

Rekonstrukce a úpravy hal v Holešovické tržnici i nadále pokračují

V Holešovické tržnici pokračují rekonstrukční a revitalizační práce v rámci celého areálu. Některé haly již částečnou revitalizaci či nutné opravy mají za sebou, u jiných pokračuje kompletní rekonstrukce, jako v případě jedné z hlavních budov tržnice - Burzy. V současné chvíli se dělá rekonstrukce v halách H1, H27 a 28, v halách H7, 8 a 9 (Jatka78, Alza) pak probíhá modernizace kotelen. Z míst, která se nyní opravují, byly prodejny přesunuty do nových prostor v rámci tržnice.
Praha podporuje zálohování PET lahví a plechovek, přinese jí čistší ulice a snížení nákladů
Praha

Praha podporuje zálohování PET lahví a plechovek, přinese jí čistší ulice a snížení nákladů

Ministerstvo životního prostředí odeslalo do legislativní rady vlády novelu zákona o obalech, která zavádí zálohování PET lahví a plechovek. Hlavní město Praha tento krok kvituje, budoucí zavedení zálohového systému by pro něj mělo přinést hmatatelné výsledky v podobě úspory finančních prostředků a také zlepšení pořádku na veřejných místech.
Zástupci pražského magistrátu a městských částí vystavili vysvědčení pokrokům v digitalizaci
Praha

Zástupci pražského magistrátu a městských částí vystavili vysvědčení pokrokům v digitalizaci

Tento týden se uskutečnil již čtvrtý ročník konference Digitalizujeme Prahu 2023-2026. Záštitu nad akcí převzal radní hl. m. Prahy pro IT, vědu, výzkum a inovace Daniel Mazur. Odborníci na digitalizaci, tajemníci městských částí, zaměstnanci IT odborů, stavebních odborů a další hosté vystavili pomyslné „vysvědčení” jednotlivým celoměstsky významným projektům v oblasti IT za osobní účasti místopředsedy vlády pro digitalizaci a ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše. Debatovali ale i o financování digitalizace veřejné správy v podmínkách hlavního města Prahy.
Hlavní město podpořilo charitativním během kolem Nové radnice Kačenku a Šimona v rámci akce Run and Help
Praha

Hlavní město podpořilo charitativním během kolem Nové radnice Kačenku a Šimona v rámci akce Run and Help

Představitelé hlavního města, zaměstnanci Magistrátu hl. m. Prahy i veřejnost dnes v poledne vyrazili z Mariánského náměstí na symbolický charitativní běh kolem budovy Nové radnice. Jedná se o součást akce Run and Help pořádané Kontem Bariéry, která se v letošním roce koná na podporu malé Kačenky a Šimona. Do projektu, který má za cíl pomáhat konkrétním lidem s jejich handicapem, se může ještě finančně zapojit také široká veřejnost.
Mapa spojů v aplikaci PID Lítačka ukáže polohu vozidel v reálném čase
Praha

Mapa spojů v aplikaci PID Lítačka ukáže polohu vozidel v reálném čase

Aplikace PID Lítačka přináší cestujícím novinku v podobě nové funkce Mapa spojů Pražské integrované dopravy, která umožňuje cestujícím sledovat polohu spojů v reálném čase. Tím se výrazně zjednoduší a zefektivní cestování po Praze a Středočeském kraji.
XVII. všesokolský slet nabídne pestrý program včetně tradičního průvodu, který si vyžádá dopravní omezení
Praha

XVII. všesokolský slet nabídne pestrý program včetně tradičního průvodu, který si vyžádá dopravní omezení

Ve dnech od 30. června do 5. července 2024 se v Praze uskuteční XVII. všesokolský slet. Největší sportovně-kulturní událost roku nabídne veřejnosti hromadná vystoupení a pestrý doprovodný program. V neděli 30. června dopoledne se bude konat slavnostní průvod centrem Prahy, který si vyžádá dopravní omezení. Slet sokolů se koná jednou za šest let a ten letošní se odehraje v duchu motta „Slet spojuje“.