Agrární vývoz i dovoz v první polovině letošního roku rostl

|

Obrat agrárního zahraničního obchodu České republiky (AZO) v meziročním srovnání prvního pololetí roku 2023 a 2022 se zvýšil o 12,4 procenta. Rostl jak agrární vývoz, tak agrární dovoz, přičemž vývoz posílil o 14,8 procenta a hodnota dovozu vzrostla o 10,4 procenta. Hlavním důvodem jsou celosvětově rostoucí ceny potravin, které zvyšují cenu obchodovaných produktů.

Agrárnímu obchodu se v prvním pololetí letošního roku dařilo. Trvale záporné saldo agrárního zahraničního obchodu ČR se zlepšilo o 15,7 procenta (z 22,3 miliardy na 18,8 miliardy korun).

„Agrární zboží směřovalo v letošních prvních šesti měsících zejména do Německa, kde činil podíl 28 procent, a s podílem přes 19 procent na Slovensko. Třetí nejvýznamnější destinací zůstalo Polsko s devíti procenty. Zejména z Německa a Polska také pocházel český agrární dovoz, podílely se na něm více než 19 a téměř 16 procenty. Dalšími významnými dovozci byly Nizozemsko, Španělsko, Itálie, Slovensko a Rakousko,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).

Nejvíce vyváženými českými agrárními položkami byly cigarety, přípravky k výživě zvířat, pšenice, pekařské zboží a potravinové přípravky. Do ČR se dováželo zejména vepřové maso, pekařské zboží, přípravky k výživě zvířat, potravinové přípravky, sýry a tvaroh.

K nejvýraznějšímu meziročnímu zlepšení bilance českého AZO v teritoriálním pohledu došlo v 1. pololetí roku 2023 v obchodě s Německem, (o 5,8 miliardy korun), zejména kvůli výraznějšímu navýšení vývozu cigaret, pšenice a přípravků k výživě zvířat, Slovenskem (o 2,4 miliardy korun), Maďarskem (o 1,1 miliardy korun) a Spojeným královstvím (o 556,2 milionu korun). Zhoršení bilance zaznamenal obchod zejména s Polskem (o 2,6 miliardy korun), a to kvůli nárůstu dovozu pekařského zboží a vajec a poklesu vývozu pšenice, Rumunskem (o 1,3 miliardy korun), Čínou (o 1,1 miliardy korun) a Ukrajinou (o 1 miliardu korun).

Více informací najdete zde: https://1url.cz/Euixt

Vojtěch Bílý

tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství

Zdroj: eagri.cz

eAGRI

Ministr zemědělství Marek Výborný dnes v Českých Budějovicích oslavil se zemědělci Národní dožínky a poděkoval za sklizeň

Výsledky celoroční práce dnes na tradičních Národních dožínkách oslavil se zemědělci také ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Tato slavnost se každoročně koná v rámci výstavy Země živitelka v Českých Budějovicích. Vlivem počasí je sice v různých částech České republiky kvalita úrody proměnlivá, objem sklizně je ale ještě o něco vyšší než v rekordním loňském roce.

eAGRI

Ministerstvo zemědělství: mimořádná podpora pro naše zemědělce se letos zvýší o 80 milionů na celkem 243 milionů korun

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) dojednal navýšení mimořádné evropské podpory pro zemědělce o příspěvek z českého rozpočtu. Ještě letos dostanou navíc národní dotaci ve výši 80 milionů korun, a to k více než 163 milionům, které už mají zajištěny ze zdrojů Evropské unie. Mimořádná pomoc tak dosáhne asi 243 milionů korun.

eAGRI

Ministr Výborný na zahájení Živitelky: Rozumné a odpovědné hospodaření je cesta pro české zemědělství, kterou plně podporuji

Na cestě k udržitelnosti je motto letošního 49. ročníku mezinárodního agrosalonu Země živitelka, který dnes v Českých Budějovicích spolu s vedoucími představiteli České republiky zahájil ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Na ploše 15 hektarů se ho účastní více než 600 vystavovatelů z téměř 20 zemí. Země živitelka je největší výstavou zaměřující se na zemědělský sektor napříč všemi jeho obory nejen v Česku, ale i na Slovensku. Potrvá do úterý 29. srpna.