„Jsme přesvědčeni, že nastal vhodný čas, aby se město Zlín více věnovalo rozvoji digitálních dovedností svých obyvatel, počínaje žáky základních škol, přes jejich rodiče, učitele, ale i úředníky, až po lidi na trhu práce. Město se proto rozhodlo podporovat průběžné rozšiřování mezinárodního konceptu ECDL/ICDL na všechny školy, které zřizuje, a umožnit tak nejen žákům získat nebo vylepšit digitální dovednosti,“ uvedla náměstkyně primátora pro školství Martina Hladíková.
Zapojení učitelů ostatních zlínských škol do spolupráce se ZŠ Okružní bude znamenat zpřístupnění nově etablovaného konceptu všem zájemcům z regionu. „Je to rozhodně skvělá zpráva, protože to umožní také efektivně využívat technické a programové vybavení i odborné lidské zdroje napříč všemi školami, což povede nejen ke zlepšení kvality a úrovně vzdělávání, ale v neposlední řadě také k finančním úsporám,“ zdůraznil primátor Jiří Korec.
V čem spočívá důležitost konceptu ECDL? Současná vzdělávací politika státu se zaměřuje především na podporu takzvaných profesních digitálních kompetencí v oblastech jako je programování, robotika, 3D tisk a podobně. To je podle náměstkyně Hladíkové bezesporu chvályhodné, ale stát v této politice poněkud pozapomíná na běžné uživatele digitálních technologií a tolik potřebné uživatelské digitální dovednosti, kterými by měl dnes být vybaven každý absolvent nejen základní školy. „Představa, že všichni mladí lidé již potřebné uživatelské digitální dovednosti mají, je mylná,“ upozornila Martina Hladíková. Poukázala přitom nejen na data z praktických zkoušek konceptu ECDL/ICDL, kterých už proběhlo více než 100 milionů, ale také na celosvětově rozšířený fenomén Digital Native Fallacy.
Ředitelka ZŠ Okružní Ivana Rejzková doplnila, že škola se snaží pokrýt různé vzdělávací požadavky, potřeby i schopnosti našich žáků, a proto od nového školního roku otevírá novou informatickou třídu specializovanou na profesně orientované digitální kompetence. „Současně s tím jsme se také rozhodli rozšířit vzdělávání podle nových RVP o celou řadu uživatelských digitálních dovedností, které jsou a budou pro naše žáky nezbytné, ať už se budou digitálními technologiemi v budoucnu živit nebo ne,“ upřesnila ředitelka.
O mezinárodním konceptu ECDL/ICDL
ECDL/ICDL – European, resp. International Certification of Digital Literacy and Digital Skills je celosvětově rozšířený vzdělávací a certifikační koncept v oblasti digitálních kompetencí, který vznikl za podpory Evropské komise v polovině 90. let minulého století.
Koncept ECDL/ICDL definuje mezinárodní standardy (minimální vzdělávací obsah) v podobě tzv. ECDL sylabů. Tyto sylaby pokrývající celou škálu oblastí, ve kterých jsou digitální technologie využívány a jsou průběžně na mezinárodní úrovni aktualizovány. Koncept ECDL/ICDL zároveň určuje metodu, jakou jsou digitální kompetence objektivně a nezávisle ověřovány. Tato metoda je založena na praktických zkouškách prováděných s využitím běžné výpočetní techniky v reálném programovém prostředí.
Zkoušky dle konceptu ECDL/ICDL jsou mezinárodně uznávané, celosvětově procesně standardizované, objektivní a nezávislé na konkrétní výpočetní technice a programovém vybavení. V celém světě se využívá jednotné a pravidelně aktualizované databáze testových úloh. Úspěšní absolventi zkoušek mohou získat některý z ECDL/ICDL certifikátů, které mají časově neomezenou mezinárodní platnost.
Za obsah sylabů a testových úloh odpovídá výhradní vlastník konceptu – ICDL Foundation Irsko, nezisková organizace založená v roce 1997 sdružením Council of European Professional Informatics Societies (CEPIS) za podpory Evropské komise. ICDL Foundation poskytuje licenci k provozování tohoto mezinárodního konceptu národním profesním společnostem se vztahem k informatice sdruženým v CEPIS – garantům kvality ECDL/ICDL zkoušek v národním prostředí.
Zdroj: www.zlin.eu