Zoologická zahrada v Hodoníně patří k nejvýznamnějším turistickým cílům města a regionu. Každý rok do ní zamíří téměř 200 tisíc návštěvníků.Letos si bude připomínat 50 let od svého vzniku. Na tiskové konferenci 9. dubna zoo představila řadu novinek včetně studií dalšího rozvoje. Nejbližší novou stavbou se stane pavilon akvárií, který zde vyroste do konce prvního pololetí příštího roku.
První zvířata přicházela do areálu pozdější zoo v roce 1975. Pro veřejnost bylo zařízení oficiálně otevřeno v roce 1977 jako Zookoutek Hodonín. Nejprve to byla domácí zvířata, potom také kočkovité šelmy, primáti i exotičtí ptáci. Postupným rozšiřováním získalo zařízení statut zooparku a zoologické zahrady. Dnes Zoo Hodonín pečuje o zhruba 400 zvířat ve stovce druhů. Patří mezi ně vzácné a ohrožené druhy opic, šelem, kopytníků, plazů a ptáků jak našich, tak exotických.
Zoologická zahrada, jejímž zřizovatelem je město Hodonín, prošla za pět desetiletí obrovskou proměnou. „Podporujeme rozvoj zoologické zahrady,“ řekl starosta města Libor Střecha. „Za poslední čtyři roky jsme zde jako zřizovatel investovali zhruba 120 milionů korun a stavba pavilonu akvárií, kterou právě zahajujeme, představuje dalších 80 milionů korun“.Tornádo v roce 2021 zcela zničilo dva objekty. Stavba prvního z nich, útulek pro opuštěná zvířata, byla nedávno dokončena. Druhým zničeným objektem byl pavilon akvárií. Poklepáním na základní kámen starosta města Libor Střecha, herec a patron Nadačního fondu Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje a Sbírky pro Zoo Hodonín Michal Isteník a ředitel zoologické zahrady Martin Krug tak po tiskové konferenci symbolicky zahájili novou potřebnou stavbu.
V současné době probíhá projektování modernizace celé zoo, o níž pohovořil její ředitel Martin Krug. „Po padesáti letech jsme se rozhodli jít novou cestou a zkusit zoologickou zahradu zatraktivnit,“ představil ředitel své plány. Zoologická zahrada se má postupně proměnit na Gondwanu, pramatku všech kontinentů, jejichž faunu bude chtít zahrada v budoucnu prezentovat v nových moderních pavilonech. V souvislosti s jubileem, které si zoo bude připomínat různými akcemi od Velikonoc až do podzimu, ředitel představil i nové logo, hlavní akce i sérii poštovních známek. „K našemu výročí jsme vydali arch poštovních známek s exotickými zvířaty a předpokládáme, že do konce května budeme mít ještě druhý soubor zaměřený na faunu Hodonínské Dúbravy. To proto, že zoologická zahrada je součástí Hodonínské Dúbravy a její fauna je všude kolem nás,“ vysvětlil ředitel. Známky se zvířaty se začnou prodávat už od 18. dubna.
Velkým zásahem do provozu zoologické zahrady bylo kromě období covidu-19 také tornádo v roce 2021. I když větrný vír neprošel středem zoo, poničil okolní les, relaxační prostor zahrady a zanechal po sobě velké škody. Díky úsilí zaměstnanců a velké vlně solidarity, dárců a dobrovolníků byla zoo uzavřena pro veřejnost pouhých pět týdnů. „Dodnes si pamatuji na ten moment bezprostředně po tornádu, kdy se vzedmula obrovská vlna solidarity v celé společnosti,“ zavzpomínal patron Nadačního fondu ZZS JMK a Sbírky pro Zoo Hodonín herec Michal Isteník. „Jsem tu znovu proto, abych pomohl podpořit Zoo Hodonín, a jsem opravdu rád, že budu u poklepání základního kamene akvária, protože jsem vášnivý rybář,“ řekl Michal Isteník. Prozradil také na sebe, že je členem Rybářského svazu v nedalekých Kosticích.
Zoologická zahrada Hodonín je zapojena v prestižních organizacích UCSZOO (Unie českých a slovenských zoologických zahrad) a EAZA (Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií). Prostřednictvím vlastní sbírky ZOO 2 NATURE dvěma korunami ze vstupného podporuje také projekty na záchranu zvířat (Altaica, Kukang Resscue Program, Rhino International).
Zdroj: www.hodonin.eu