Vodafone··6 min

Známkování od AI bude spravedlivější, věří 53 % studentů. Podle nich málo učitelů umělé inteligenci rozumí a umí ji používat

Vodafone

Vodafone

Vodafone (zkratka angl. voice-data-fone) je druhý největší mobilní operátor na světě . Působí v 28 zemích pěti kontinentů. Aktuálně má skupina Vodafone 650 milionů zákazníků, při tržní hodnotě firmy 105,5 mld dolarů.

Tisková zpráva

Devět z deseti mladých mezi 12 a 17 lety pracuje v Česku s nástroji umělé inteligence, ať už doma nebo ve škole. Neznamená to ale, že jsou žáci a studenti k AI bezmezně důvěřiví. Polarizující je třeba téma, jestli by AI nástroje měly být dostupné během zkoušek. To souvisí i s potřebou vzdělávání právě o samotných AI nástrojích, ovšem 76 % mladých vnímá, že na školách je málo učitelů, kteří AI rozumí a umí s ní při hodinách pracovat. Vyplývá to z rozsáhlému výzkumu společností Ipsos a Vodafone.

Společnost Vodafone se dlouhodobě věnuje tématu digitálního rodičovství a posilování povědomí o kyberbezpečnosti mezi dětmi. S tím souvisí i využívání nástrojů umělé inteligence a posilování kompetencí mladých v této oblasti. Proto ve spolupráci společností Ipsos a Vodafone vznikl výzkum, který se na oblast AI dotazoval více než 800 českých dětí ve věku 12 až 17 let. Výzkum mapuje jejich postoje a zkušenosti.

„Podle výzkumu 87 procent mladých mezi 12 a 17 lety pracuje s AI nástroji, ať už ve škole nebo doma. Nástroje umělé inteligence se stále více stávají součástí každodenního života a je nezbytné, aby mladí lidé tyto nástroje nejen používali, ale také jim dobře rozuměli. Školy hrají zásadní roli při rozvíjení digitální gramotnosti a přípravě studentů na budoucnost. Ve společnosti Vodafone věříme, že vybavení studentů správnými dovednostmi a znalostmi jim umožní využívat AI zodpovědně a efektivně, což jim otevře nové příležitosti pro inovace a růst,“ říká generální ředitelka Vodafonu v Česku Violeta Luca.

Pro 74 % studujících je podle čerstvého výzkumu důležité mít ve škole učitele, kteří AI rozumí a umí s ní při hodinách pracovat. Jenže 76 % mladých vnímá, že takových učitelů je na školách málo. Výrazně častěji si to myslí gymnazisté, děti vysokoškolsky vzdělaných rodičů a žáci, kterým už AI pomáhá při výuce.

Violeta Luca k tomu dodává, že vzdělání v oblasti AI bude důležité pro budoucí uplatnění mladých na trhu práce: „Naprostá většina našich zaměstnanců už AI při práci využívá. Třeba nástroj GitHub Copilot vývojářům u vytváření prototypů spoří až 80 procent času. Nebo máme změřeno, že zatímco dříve trvalo pracovníkovi péče o zákazníky 94 sekund a 8 kliknutí, než na intranetu vyhledal specifické potřebné informace, nyní může stejný úkol s pomocí AI zvládnout na 1 kliknutí a za pouhých 8 sekund. AI využíváme i pro našeho chatbota a voicebota jménem TOBi, který pomáhá zákazníkům najít odpověď na to, co je zrovna pálí.“

I ve školní výuce už je umělá inteligence celkem běžná

Téměř dvě třetiny dětí ve věku od 12 do 17 let pracují ve škole pod vedením vyučujících s nějakým nástrojem umělé inteligence, výrazně častěji jde o studenty gymnázií (83 %). Nejčastěji jde o nástroje Google Lens, Chat GPT a Duolingo. Naopak 36 % mladých ve škole AI nepoužívá. Platí, že AI ve školách méně využívají děti z rodin s čistým měsíčním příjmem domácnosti do 30 000 korun. A například Chat GPT je více využívaný ve školách zejména v Praze, častěji s ním mají zkušenost děti vysokoškolsky vzdělaných rodičů a z rodin s měsíčním příjmem nad 70 000 korun.

Česká zjištění lze porovnávat také v kontextu dat z dalších evropských trhů, jak ukazuje mezinárodní studie Vodafone Foundation. Například nástroj Chat GPT se na zahraničních školách využívá výrazně více (47 %) než v Česku (23 %).

Bude AI známkovat férověji než učitelé?

Pokud bude známkování provádět AI, bude to spravedlivější, protože učitelé mohou mít studenty, které upřednostňují před ostatními, myslí si 53 % žáků a studentů. Výrazně častěji si to myslí ti, jejichž škola má nastavená pravidla pro používání AI. Otázka je to ale polarizující, protože 48 % mladých se naopak obává, že pokud bude hodnocení provádět AI, mohou být někteří studenti diskriminováni. „Podobně 41 % studentů je pro, ale 39 % proti používání AI během zkoušek. Tedy velká část z nich neví a je evidentní, že sami mladí lidé teprve různé oblasti umělé inteligence prozkoumávají a vedení učitelů v této oblasti pro ně bude důležité,“ říká Tereza Horáková, Associate Director společnosti Ipsos, kde měla aktuální výzkum o AI na starost.

Přesně 40 % dětí, které AI používají mimo výuku, říká, že díky ní dokáží rychleji plnit domácí úkoly. Čtvrtina mladých se prý díky ní může učit svým tempem nebo se může naučit více o tom, co je baví.

„Zároveň platí, že osm z deseti mladých si myslí, že by zkoušky měly testovat spíše schopnosti řešit problémy než pouhé memorování,“ dodává Tereza Horáková z Ipsosu.

Výzkum byl realizován na reprezentativním vzorku dětí ve věku 12 až 17 let z hlediska pohlaví, věku, kraje, velikosti místa bydliště, dotázáno bylo 817 dětí. Výzkum probíhal online v prosinci 2024.

Tady se na detail studie společnosti Ipsos a Vodafone můžete podívat.

Zdroj: www.vodafone.cz

Další články

Další články od Vodafone

Naše síť běží s vámi. Vodafone je partnerem běžecké závodní série RunCzech

Naše síť běží s vámi. Vodafone je partnerem běžecké závodní série RunCzech

Každý rok se na běžeckých tratích potkávají tisíce lidí, kteří sdílejí energii, radost z pohybu, vzájemnou podporu a společný cíl. RunCzech tak pro nás představuje přirozené spojení sportu, lidí i technologií.
| Vodafone
Ohromný skok pro český internet: Vodafone přináší rychlost 2 Gb/s nejvíce domácnostem v Česku. A jen za 299 korun

Ohromný skok pro český internet: Vodafone přináší rychlost 2 Gb/s nejvíce domácnostem v Česku. A jen za 299 korun

Společnost Vodafone opět významně zrychlila svou pevnou síť a je tak nejdostupnějším poskytovatelem superrychlého internetu v České republice. Po modernizaci nyní nabízí rychlost stahování až 2 Gb/s v daných lokalitách a zároveň se prudce zrychlilo i nahrávání dat, upload narostl až 8krát. Všechny rychlosti, včetně té absolutně nejvyšší, lze přitom získat na první rok za pouhých 299 korun měsíčně. Navíc startují hned dvě kampaně.
| Vodafone
Víc než jen spolupráce: Vodafone představuje nový partnerský program pro obchodní partnery

Víc než jen spolupráce: Vodafone představuje nový partnerský program pro obchodní partnery

Vodafone představuje nový partnerský program, který má za cíl posunout spolupráci s obchodními partnery na další úroveň. Program přináší tři úrovně partnerství a nabízí sadu konkrétních výhod, které mají podpořit partnery a jejich obchodní týmy v dalším rozvoji profesionality a společně s Vodafonem růst.
| Vodafone
Zpomalení, které dává smysl. Vodafone se připojuje k Národnímu dni bez spěchu

Zpomalení, které dává smysl. Vodafone se připojuje k Národnímu dni bez spěchu

Zpomalení není slabost, je to zodpovědnost. Národní den bez spěchu, který letos připadá na 23. dubna, upozorňuje na rizika rychlé jízdy a vyzývá k symbolickému zpomalení. K iniciativě se letos znovu přidává i Vodafone, který připomíná, že bezpečnost je důležitější než stihnout všechno včas.
| Vodafone
Operátoři společně chrání zákazníky proti podvodným hovorům

Operátoři společně chrání zákazníky proti podvodným hovorům

Ochrana proti podvrženým hovorům, kdy volající falšuje čísla a vydává se za někoho jiného, je nově v Česku mnohem silnější. Proti takzvanému spoofingu vybudovali operátoři Vodafone, T-Mobile a O2 vzájemně propojené zabezpečení, které podvodníkům zabraňuje schovávat se za čísla jiných lidí nebo institucí, jako jsou banky a policie. Ochrana před spoofingem je pro zákazníky všech tří operátorů zdarma, ať už jde o mobilní čísla nebo pevné linky.
| Vodafone
Pomozte starým mobilem: v rámci nové kampaně Vodafone rozdá slevy za odevzdané nefunkční telefony

Pomozte starým mobilem: v rámci nové kampaně Vodafone rozdá slevy za odevzdané nefunkční telefony

U příležitosti Dne Země spustí Vodafone kampaň, která bude veřejnost vyzývat k recyklaci nefunkčních mobilů. Všichni, kteří odevzdají svůj starý přístroj, si kromě dobrého pocitu mohou odnést i slevu na nový mobil nebo chytrý lokátor Samsung Galaxy SmartTag2. Operátor navíc za každý vybraný kus přispěje Světovému fondu ochrany přírody (WWF) 27 korun.
| Vodafone
Z Prahy do Ostravy za 0,0000481667 minuty! Vodafone otestoval rychlost 400 gigabitů za sekundu včetně minimální latence

Z Prahy do Ostravy za 0,0000481667 minuty! Vodafone otestoval rychlost 400 gigabitů za sekundu včetně minimální latence

Na trase dlouhé 575 kilometrů, zahrnující regionální centra, Vodafone otestoval výkon i spolehlivost transportní DWDM technologie. Ta umožňuje přenos dat po optické síti extrémně vysokou rychlostí. Trasa začínala Prahou a přes Hradec Králové i Olomouc končila v Ostravě. Rychlost činila 400 gigabitů za sekundu a latence pouze 2,89 milisekundy mezi oběma koncovými body, což znamená z Prahy do Ostravy za 0,0000481667 minuty.
| Vodafone
Lidé z Vodafonu ve SMITIO TALK podcastu

Lidé z Vodafonu ve SMITIO TALK podcastu

Ve Vodafonu máme lidi, kteří opravdu rozumějí technologiím a umí je využít ve smysluplných projektech. Není tedy divu, že si je opakovaně zve Katka do svého podcastu SMITIO TALK, kde dostávají prostor profíci z IT a byznysu s reálnými zkušenostmi a jasným pohledem na věc.
| Vodafone
Tady je zásilka, obal si vezmu! Přes nEKOnečné boxy už Vodafone doručil tisíce balíčků a snižuje tak jejich uhlíkovou stopu

Tady je zásilka, obal si vezmu! Přes nEKOnečné boxy už Vodafone doručil tisíce balíčků a snižuje tak jejich uhlíkovou stopu

Mobilní telefony nebo třeba chytré hodinky Vodafone posílá lidem už i ve vratných obalech, takzvaném nEKOnečném boxu. Použít ho lze s jistotou alespoň padesátkrát a už po šestém použití je jeho uhlíková stopa neutrální v porovnání s jednorázovým obalem. Vedle toho se místo bublinkové fólie v zásilkách od Vodafonu používají rozložitelné obaly vytvořené s pomocí houbového mycelia – podhoubí.
| Vodafone
Oči technika jsou hned u vás doma. Nové nástroje usnadní život zákazníkům Vodafonu

Oči technika jsou hned u vás doma. Nové nástroje usnadní život zákazníkům Vodafonu

Statisíce uživatelů domácího internetu nebo televize od Vodafonu se mohou spolehnout na nové nástroje, které jim usnadní život nebo pomohou tehdy, když si s technikou nevědí rady. Díky nástroji Vodafone Remote Assistant nemusí situaci složitě vysvětlovat, technikovi jen nasdílí to, co sami vidí. Často není potřeba dělat vůbec nic, třeba o nejlepší nastavení domácího internetu se nově sám stará Wi-Fi Expert System. Kdo má naopak věci rád pod kontrolou, může si v samoobsluze Můj Vodafone spustit diagnostiku sítě.
| Vodafone