Seriál připomínek začal už v pátek 2. května dopoledne u Památníku obětem II. světové války v parku Komenského. „Osvobození našeho města patří k nejdůležitějším událostem v dějinách Zlína. Návrat míru v roce 1945 znamenal naději na nový začátek po letech utrpení a nesvobody. Dnes žijeme v době, kdy je svoboda a demokracie samozřejmou součástí našich životů. O to důležitější je nezapomínat, jak těžce jsme si tyto hodnoty museli vybojovat. Pietní akt, na který vás všechny zvu, je výrazem naší vděčnosti a závazku, že si tyto hodnoty budeme chránit i nadále,“ uvedl primátor Jiří Korec.
Konec války připomene i volně přístupná panelová výstava Nezapomeňme – 80 let od vítězství, která začala už 22. dubna na náměstí Míru a potrvá zde do 12. května. „Donedávna byly hrůzy světové války pouze mementem a varováním. Dnes jsou však i připomínkou opět přítomné hrozby. Výstava organizace Paměť národa přináší skutečné lidské příběhy z války,“ uvedla ředitelka Živého Zlína Jana Kubáčová.
Následovat bude v úterý 6. května v Golden Apple Cinema projekce Valašské Lidice – Konec války na Zlínsku s následnou besedou s autorem Adamem Drdou (v 10 hodin pro školy, v 18 hodin pro veřejnost). „Dokument z produkce Paměti národa se opírá o výpovědi lidí, kteří všechno zažili: vzpomínají v něm Eva Jiřičná, Iva Ondráčková, Jan Hronek, Bohuslav Žák a další,“ upřesnila Jana Kubáčová.
Ve čtvrtek 8. května v 15 hodin vystoupí na náměstí Míru dixielandová kapela Záhumenní Street Band, poté hudebníky vystřídají zástupci města se svými projevy. Na závěr náměstí ovládne Swing Kong Dance Orchestra.
V pátek 9. května zvou organizátoři na zámek a do Sadu Svobody. V 17 hodin se v sále zámku uskuteční přednáška Vlastimila Hely o letecké bitvě nad Bílými Karpaty. „Výběr nejlepších jazzových skladeb z let 1925 – 1945 pak venku zahraje kapela Funny Fellows. Promítneme také digitalizovaný film Život v RAF, který doplní beseda a výstava,“ upřesnila Jana Kubáčová.
Oslavy vyvrcholí v sobotu 10. května celodenním programem před zámkem. Od 10 hodin bude k vidění výstava dobové pozemní techniky, od automobilů až po letadlo Spitfire. „Jedná se o techniku, která má širší souvislost s koncem 2. světové války v naší zemi. Stejně tak bude velkým lákadlem nejen pro děti i prezentace modelářů s modely techniky na dálkové ovládání,“ doplnila Jana Kubáčová. Chybět nebudou ani tvůrčí dílny pro malé návštěvníky a dobrá muzika. Ve 13 hodin vystoupí kapela Jazzbook, v 17 hodin uzavře program swingová tančírna se SwingShower.
Na rozdíl od jiných krajů byl závěr 2. světové války na Zlínsku mimořádně drsný a bolestivý. V listopadu 1944 zasáhlo Zlín spojenecké bombardování, zhruba ve stejné době přišli na Valašsko partyzáni ze Slovenska, kteří se opírali o pomoc místních lidí. Mnozí za ni zaplatili životem v posledních týdnech nacistické okupace. Jednotka SS vyvraždila 3. dubna 1945 obyvatele Juříčkova mlýna v Leskovci, 19. dubna byla vypálena Ploština (24 mrtvých), 23. dubna pokračovalo vraždění v Prlově (21 mrtvých). Když Němci 2. května vypalovali osadu Vařákovy paseky, byly už z dálky slyšet oslavy osvobození a příchod Rudé armády. Sovětští vojáci však nepřinesli jen svobodu, předznamenali také brzký pád Československa do komunistické totality.
Záštitu nad akcí převzalo Ministerstvo obrany ČR. Partnery jsou Paměť národa, Muzeum aviatiky, Jeep klub a další.
Zdroj: www.zlin.eu