Ministerstvo průmyslu a obchodu v reakci na tragickou událost v restauračním zařízení v Mostě nařídilo živnostenským úřadům provést kontroly v restauracích, kde se zpravidla využívají mobilní plynová topidla. V období od 16. ledna do 14. března 2025 proběhlo celkem 948 kontrol, přičemž ve 527 případech bylo zjištěno podezření na spáchání přestupku v oblasti živnostenských předpisů a jiných právních předpisů vztahujících se na živnostenské podnikání.
Kontrola se zaměřila na dodržování povinností stanovených živnostenským zákonem a dalšími předpisy vztahujícími se k živnostenskému podnikání, včetně nakládání s odpady a řádného proškolení zaměstnanců v oblasti bezpečnostních a hygienických předpisů. Pracovníci živnostenských úřadů vycházeli z místních znalostí a zaměřili se především na provozovatele hostinské činnosti, u kterých bylo možné předpokládat využití mobilních plynových topidel.
Z celkového počtu 948 kontrol bylo nejvíce provedeno ve Středočeském kraji (371), v Praze (150) a v Jihomoravském kraji (105). Nejvíce přestupků bylo zjištěno ve Zlínském kraji (342), následuje Ústecký kraj (46), Praha (39) a Středočeský kraj (34). V Jihomoravském a Karlovarském kraji nebylo zjištěno žádné podezření na porušení předpisů. Nejčastějšími přestupky bylo nesprávné označení provozovny a nesplnění povinností souvisejících s označením sídla podnikatele.
Kromě živnostenských přestupků byly v rámci kontrol předány podněty k prošetření jiným příslušným úřadům. Například v Plzeňském kraji bylo 6 případů postoupeno hasičskému záchrannému sboru (HZS), v Olomouckém kraji bylo předáno 6 případů stavebním úřadům, 4 případy odborům životního prostředí a 9 případů HZS. V Královehradeckém kraji byly předány 2 případy stavebnímu úřadu, v Praze 2 případy odboru životního prostředí a 6 případů Státnímu úřadu inspekce práce (SÚIP). V Ústeckém kraji bylo 9 případů předáno SÚIP, 5 případů hygienické stanici a 4 případy HZS.
Zdroj: mpo.gov.cz