České dráhy··6 min

Železničáři se rozloučí s „banány“ na koridoru Praha – Ostrava – Žilina

České dráhy

České dráhy

České dráhy, a.s. (VKM: ČD) jsou česká železniční společnost, která podniká jako železniční dopravce v osobní dopravě. Má formu akciové společnosti, jejímž jediným akcionářem je Česká republika. Zakladatelem společnosti je Ministerstvo dopravy České republiky. Akciová společnost České dráhy má množství dceřiných společností, včetně železničního nákladní dopravce ČD Cargo, které dohromady vytváří Skupinu České dráhy.

Tisková zpráva

Po 46 letech končí provoz legendárních lokomotiv řady 151, původně E 499.2, přezdívaných například „banán“ nebo „dvojka“ na železničním koridoru Praha – Ostrava – Žilina. Tyto silné a rychlé lokomotivy byly původně určeny pro dopravu rychlíků a expresů na prvním československém tahu z Prahy přes Moravu do Košic a Čierné nad Tisou. Železničáři se s provozem těchto legendárních lokomotiv rozloučí na konci roku.

Řada 151 (E 499.2) je považována za jeden z ikonických typů lokomotiv Československa a Česka. V roce 1978 ji v počtu 27 kusů vyrobila plzeňská lokomotivka Škoda. Určené byly pro těžké dálkové rychlíky a expresy na prvním železničním tahu socialistického Československa z Prahy do Košic a Čierné nad Tisou.

„Tento typ lokomotiv odvedl pro ČSD a ČD velký kus práce. Dodnes patří mezi železničáři a železničními fanoušky mezi nejobdivovanější stroje. Jediná lokomotiva bez pomoci dalšího stroje dokázala dopravit přes horské rampy v Beskydech a Tatrách i více než 600 tun těžký expres s 15 nebo 16 vozy. Díky modernizaci zajistila řada 151 také zavedení rychlosti 160 km/h na koridoru z Prahy do Ostravy. Za dobu svého provozu ujely tyto lokomotivy přes 216 milionů kilometrů, což odpovídá úctyhodné vzdálenosti ze Slunce na Mars. Od nového jízdního řádu 2025 je na koridoru z Prahy na východ republiky nahradily úplné nové lokomotivy Siemens Vectron. Odcházející stroje si zaslouží naše poděkování za odvedenou službu. Železničním fanouškům chceme umožnit rozloučit se s touto řadou legendárních lokomotiv na jejich původní trati, proto jsme připravili na konci roku mimořádné nasazení několika strojů na vybraných spojích,“ říká Jiří Ješeta, člen představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu.

Lokomotiva ř. 151

Mimořádné nasazení řady 151

České dráhy plánují v rámci rozloučení s dosluhující řadou 151 na její historické trati mimořádné nasazení v těchto dnech a na těchto spojích:

  • ve dnech 21. a 22. prosince pojede řada 151 po své historické trase, pro kterou byly v roce 1978 určeny, a to na vlacích EC 241 / 240 Košičan Praha – Košice – Praha;
  • ve dnech 27. a 28. prosince se uskuteční v areálu Centra historických vozidel v Olomouci setkání lokomotivních legend z původního prvního československého železničního tahu Praha – Košice – Čierná nad Tisou, vedle řady 151 se předpokládá účast např. lokomotivních řad 121, 122, 140, 141, 182 a dalších, v plánu jsou také jízdy zvláštních vlaků v okolí Olomouce a z / do Prahy, v pátek 27. prosince se uskuteční také přehlídka lokomotiv před rotundou u točny s možností fotografování (v čase 14:00 až 15:30 a 17:00 až 18:30);
  • ve dnech 27. až 30. prosince 2024 na vlacích EC 241 / 240 Košičan Praha – Košice – Praha;
  • dne 31. prosince vyjedou lokomotivy řady 151 na koridoru Praha – Žilina úplně naposledy, a to na vlacích EC 141 / 140 Praha – Žilina – Praha, IC 546 / EC 143 / R 342 Jablunkov – Praha – Žilina – Ostrava-Svinov a R 343 / EC 142 / IC 547 Ostrava Svinov – Žilina – Praha – Bohumín.

Na rozlučkové vlaky se plánuje nasazení především lokomotivy 151.023 v retronátěru a 151.006 v nátěru Univerzita Pardubice, Dopravní fakulta Jana Pernera.

Změny při nasazení hnacích vozidel z provozních důvodů jsou možné.

Historie a provoz řady 151

Elektrické lokomotivy původní řady E 499.2, později označené jako řada 150.2 s rychlostí 140 km/h a řada 151 s rychlostí 160 km/h jsou výkonné lokomotivy pro tratě napájené stejnosměrnou soustavou 3 kV DC. V roce 1978 je vyrobila lokomotivka Škoda v Plzni v počtu 27 kusů. Československé státní dráhy je určily pro dopravu těžkých expresů a rychlíků na tehdejším prvním železničním tahu z Prahy přes Pardubice, Olomouc, Ostravu nebo Vsetín do Žiliny, Košic a Čierné nad Tisou na hranicích s tehdejším Sovětským svazem. Ve své době to byly nejvýkonnější stejnosměrné elektrické lokomotivy v Československu s výkonem 4 000 kW a maximální tažnou silou 227 kN. Na sklonově náročných úsecích přes Beskydy nebo na úpatí Tater měly nahradit dvě starší a méně výkonné lokomotivy v čele vlaků s 15 až 16 vozy, které měly hmotnost kolem 600 tun.

Během provozu byly lokomotivy modernizovány a vybaveny např. radiostanicí GSM-R, modernějším vlakovým zabezpečovačem LS 90 a u části lokomotiv byla zvýšena rychlost na 160 km/h.

Vedle provozu na své kmenové trati z Prahy do Košic a Čierné nad Tisou jezdily v uplynulých letech také v čele vlaků z Prahy do Děčína nebo do Hradce Králové. Pomalejší řada 150.2 dojezdila na regionální lince R41 Vrchlice Praha – Kutná Hora a zpět. Rychlejší řada 151 byla deponována v Bohumíně a dopravovala především vlaky InterCity a EurtoCity na trase Praha – Bohumín – Žilina.

Lokomotivy řady 150.2 a 151 najely dohromady od uvedení do provozu více než 216 milionů kilometrů. Pětice lokomotiv (151.001, 006, 011, 014 a 019) překročila od vyrobení dokonce 10 milionů ujetých kilometrů.

Od změny jízdního řádu od 15. prosince 2024 zůstává řada 151 nasazena v pravidelném provozu už pouze ve dvou turnusových dnech na rychlících Labe mezi Prahou a Děčínem. V čele těchto vlaků se budou střídat různé provozní lokomotivy řady 150.2 a 151, kterých mají České dráhy aktuálně celkem 14 provozních. Lokomotivy se mohou ještě jako záloha objevit i na některých dalších výkonech na tratích, kde nebude výhradní provoz pod dohledem ETCS.

Banán, dvojka

Lokomotivy dostaly svou přezdívku „banán“ díky původnímu nátěru s převažující krémovou barvou doplněnou v dolní části zelenou. Podle původního řadového označení E 499.2 se jim přezdívalo také „dvojka“. V současnosti je většina lokomotiv v modro-šedém korporátním nátěru Českých drah. Několik lokomotiv neslo také reklamní nátěry, například k propagaci vlaků InterCity nebo propagující Univerzitu Pardubice, Dopravní fakultu Jana Pernera. Lokomotiva 151.023 je opatřen jedním z původních krémovo-zelených retronátěrů.

Zdroj: www.ceskedrahy.cz

Další články

Další články od České dráhy

„Zelené“ bateriové vlaky zvýšily zájem o železnici, za čtvrt roku už obkroužily čtyřikrát zeměkouli

„Zelené“ bateriové vlaky zvýšily zájem o železnici, za čtvrt roku už obkroužily čtyřikrát zeměkouli

Čtyři bateriové vlaky RegioPanter najely v Moravskoslezském kraji dohromady už 170 tisíc kilometrů. V provozu jsou od poloviny prosince 2024 na trati z Ostravy přes Studénku a Štramberk do Veřovic. Nasazení vlaků s tímto alternativním pohonem umožnilo zavést přímé spojení bez přestupů, cestování je rychlejší a šetrnější k přírodě díky úspoře emisí CO2.
| České dráhy
České dráhy posílí dopravu na Pochod Praha – Prčice, nabídnou speciální celodenní jízdenku

České dráhy posílí dopravu na Pochod Praha – Prčice, nabídnou speciální celodenní jízdenku

V sobotu 17. května se koná již 58. ročník Pochodu Praha – Prčice. České dráhy i během tohoto ročníku výrazně posílí vlakovou dopravu do míst startů pochodu. Pro pochodníky vypraví speciální vlaky, posílí pravidelné dálkové i regionální spoje a zajistí mimořádná zastavení odpoledních dálkových vlaků v Heřmaničkách. Jízdní řády posilových vlaků se v tuto chvíli připravují a po přidělení kapacity dráhy budou zanesené do vyhledávačů spojení. České dráhy i letos nabídnou speciální „Celodenní jízdenku – region Středočeský / Prčice“ za 199 Kč, která bude platit v den pochodu ve 2. třídě všech vlaků ČD v širší oblasti Středočeského kraje. Nově ji účastníci pochodu budou moci využít i k jízdě do Milevska.
| České dráhy
Agentura Moody’s zlepšila výhled investičního ratingu Českých drah na pozitivní, ocenila jejich finanční stabilitu a posilování konkurenceschopnosti

Agentura Moody’s zlepšila výhled investičního ratingu Českých drah na pozitivní, ocenila jejich finanční stabilitu a posilování konkurenceschopnosti

Mezinárodní ratingová agentura Moody’s potvrdila rating Českých drah na úrovni Baa2 v investičním pásmu. Meziročně došlo ke zlepšení výhledu úvěrového hodnocení ze stabilního na pozitivní. Moody’s ocenila především silné a stabilní postavení společnosti na českém železničním trhu, finanční výkonnost, zvláště s přihlédnutím k rekordním investičním výdajům, které dopravce v posledních letech uskutečňuje, a také objem zajištěné likvidity na budoucí výdaje. České dráhy skončily již třetí rok po sobě v hospodářském zisku, Skupina ČD za rok 2024 zaznamenala zisk 1,3 miliardy korun.
| České dráhy
České dráhy získaly evropský certifikát ECM pro servis vlaků na dalších 5 let

České dráhy získaly evropský certifikát ECM pro servis vlaků na dalších 5 let

České dráhy obhájily evropské osvědčení ECM („entity in charge of maintenance“) v oblasti údržby drážních vozidel. Obnovené osvědčení obdržely České dráhy na 5 let a umožňuje jim zajišťovat údržbu lokomotiv, ucelených vlakových jednotek, osobních i nákladních vozů, traťových strojů, ale i vysokorychlostních vozidel vlastními silami.
| České dráhy
Vlakem do Německa na jaře a v létě: Sezónní pár vlaků EC z Prahy do Berlína a cestování jen s rezervacemi

Vlakem do Německa na jaře a v létě: Sezónní pár vlaků EC z Prahy do Berlína a cestování jen s rezervacemi

Cestující na dálkové lince spojující Prahu s Berlínem a dalšími městy v severním Německu čeká v letní sezóně několik změn. České dráhy společně se svým partnerským dopravcem Deutsche Bahn zajistí od 9. května do 15. září sezónní pár vlaků EC mezi českou a německou metropolí ve večerních a časně ranních hodinách. V souvislosti se zvýšenou poptávkou po cestách bude zároveň možné v období od 15. června do 31. srpna cestovat z ČR do Německa a zpět jen s rezervacemi, které budou ve všech prodejních kanálech ČD při současném nákupu s jízdenkami zdarma. Cestující by také neměli přehlédnout změny v jízdních řádech v souvislosti se stavebními pracemi na německé železniční infrastruktuře.
| České dráhy
Dopravce ČD Bus nakoupí desítky nových autobusů

Dopravce ČD Bus nakoupí desítky nových autobusů

ČD Bus, dceřiná firma Českých drah, rozšíří svůj vozidlový park o desítky nových autobusů. Společnost, která pro ČD zajišťuje náhradní autobusovou dopravu během výluk, aktuálně hledá dodavatele 122 vozidel. S jejich dodáním počítá dopravce v letech 2025 až 2028. Jedním z požadavků na nové autobusy je možnost jejich provozu na ekologické palivo HVO. V souvislosti s rozšířením vozidlové flotily firma chystá také vznik nových poboček.
| České dráhy
Skupina České dráhy loni hospodařila se ziskem 1,3 miliardy Kč

Skupina České dráhy loni hospodařila se ziskem 1,3 miliardy Kč

Konsolidovaný hospodářský výsledek Skupiny ČD před zdaněním dle Mezinárodních standardů účetního výkaznictví (IFRS) dosáhl v loňském roce 1,3 miliardy Kč. Samotné České dráhy vykázaly zisk 2,1 miliardy Kč. Růst zaznamenala osobní doprava, dařilo se navyšovat počty cestujících a pokračovala masivní obměna vozidlového parku, k jehož omlazení přispělo celkem 141 nových vozidel. Na více než miliardovém zisku měly podíly všechny společnosti Skupiny ČD, pouze nákladní doprava skončila v červených číslech.
| České dráhy
Instalace opakovačů mobilního signálu do railjetů je úspěšně dokončena. Na řadě jsou Pendolina

Instalace opakovačů mobilního signálu do railjetů je úspěšně dokončena. Na řadě jsou Pendolina

České dráhy dokončily instalaci 5G opakovačů mobilního signálu do všech netrakčních jednotek railjet. Zástavbu dle uzavřené smlouvy zajistilo konsorcium firem ČD – Telematika a.s. a Kontron Transportation s.r.o. V rámci snahy o zlepšení služeb a kvality mobilního signálu na palubách vlaků bude pokračovat instalace 5G opakovačů v jednotkách Pendolino a InterPanter.
| České dráhy
V mobilní aplikaci Můj vlak si mohou zákazníci nově koupit i jízdenky Integrovaného dopravního systému Olomouckého kraje (IDSOK)

V mobilní aplikaci Můj vlak si mohou zákazníci nově koupit i jízdenky Integrovaného dopravního systému Olomouckého kraje (IDSOK)

České dráhy ve spolupráci s Olomouckým krajem zavádějí další nabídku do oblíbené mobilní aplikace Českých drah Můj vlak. V nové verzi aplikace je možné si od 28. dubna 2025 zakoupit vybrané jízdenky dalšího krajského integrovaného dopravního systému. Cestující si v aplikaci nově zakoupí jízdenky na všechny autobusy a spoje MHD zahrnuté do systému IDSOK. Cestující si tak snadno koupí jízdenku pro cestu vlakem i v kombinaci s návazným integrovaným autobusem, nejen po Olomouckém kraji, ale třeba i na druhý konec ČR.
| České dráhy
Na svátek zamilovaných výhodně vlakem. České dráhy nabízí speciální Májovou jízdenku

Na svátek zamilovaných výhodně vlakem. České dráhy nabízí speciální Májovou jízdenku

Tuhle jízdenku si zamilujete! Prvního května můžete ve dvou vyrazit vlakem po celém Česku díky Májové celodenní jízdence Českých drah, a to za velmi výhodnou cenu. Jízdenku pořídíte na e-shopu ČD a v aplikaci Můj vlak.
| České dráhy