NEZAPOMEŇME 80 - je název venkovní výstavy, která byla zahájena 7. května na Masarykově náměstí a bude volně přístupná až do 13. května. Výstavu k 80. výročí konce II. světové války připravilo město ve spolupráci s Institutem Paměť národa a spolkem Post Bellum. Panely připomínají osudy desítky pamětníků válečných událostí.
„Druhá světová válka přinesla nesmírné utrpení, bolest, ale i příklady odvahy, lidskosti a statečného odporu proti zlu. Právě proto je důležité, abychom si válku připomínali nejen jako abstraktní data z učebnic, ale jako reálné lidské osudy. Mezi námi je už jen málo přímých pamětníků. O to důležitější je, abychom jejich vzpomínky chránili, abychom naslouchali jejich příběhům, a hlavně abychom nezapomněli,“ připomněl starosta města Libor Střecha. „A právě vy, studenti a žáci, hrajete v tomto úkolu velmi důležitou roli,“ obrátil se starosta na přítomné žáky, studenty a mladé lidi. „Vy jste ti, kteří po nás ponesou paměť dál o tom, co se stalo, a proč je tak důležité chránit hodnoty jako svoboda, demokracie, lidská práva a vzájemná úcta“, řekl starosta.
„Jsem moc ráda, že se město Hodonín zapojilo do našeho projektu, jehož cílem je připomenout výročí 80 let od konce druhé světové války,“ uvedla za organizátora výstavy Anna Varausová ze spolku Post Bellum. „Považujeme za důležité nejen si připomínat minulost a historické události, ale také se na ně podívat zpětně v kontextu současného geopolitického dění. A to je právě dobře možné skrze příběhy konkrétních lidí a zaznamenaných vzpomínek pamětníků, které v Paměti národa sbíráme a uchováváme dál,“ řekla zástupkyně spolku.
Do projektu se zapojilo přes sto měst z celé republiky. Na panelech v Hodoníně jsou přiblíženy osudy desítky lidí, mezi nimi i příběh Matěje Komosného z Hodonínska. Kromě textových informací a fotografií panely obsahují také QR kódy, které odkazují na další informace a zpracované vzpomínky pamětníků.
Zahájení výstavy se zúčastnili také žáci a studenti místních škol a gymnázia, kteří společně s ostatními se zájmem naslouchali poutavému a emotivnímu vyprávění zážitků pamětníka Stanislava Zámečníka na bombardování Hodonína a válečné události.
Položením květin k pamětní desce obětem bombardování a II. světové války umístěné na budově radnice pak přítomní vyjádřili úctu těm, kteří neměli to štěstí a konce války se nedožili. Slavnostní zahájení výstavy zakončila česká státní hymna.
Město Hodonín se připojilo také k projektu Ztišme republiku. V Den vítězství, tj. 8. května, v 19 hodin se na jednu minutu v řadě měst napříč republikou rozezní zvony jako připomínka válečných obětí. Díky vstřícnosti hodonínské římskokatolické farnosti a jejího správce P. Ladislava Bublána se rozezní také zvon na věži hodonínského chrámu svatého Vavřince.
Zdroj: www.hodonin.eu