Ministerstvo průmyslu a obchodu··6 min

Výdaje na domácnost máme jedny z nejvyšších v EU. K úsporám vede renovace starších budov, tempo je zatím nedostatečné

Ministerstvo průmyslu a obchodu

Ministerstvo průmyslu a obchodu

Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky (MPO) je ústřední orgán státní správy pro státní politiku v oblasti průmyslu, obchodu, surovin a ekonomických vztahů vůči zahraničí.

Tisková zpráva

Snižování energetické náročnosti budov může ušetřit až polovinu nákladů domácností na energie, tedy úsporu až 90 miliard korun ročně. Výdaje na domácnost, v nichž právě energie hrají výrazný podíl, jsou u nás jedny z nejvyšších v EU – Česká republika se v unii řadí až na 22. místo. Pro energeticky efektivní rekonstrukce je třeba vytvořit prostředí, které bude motivovat a zrychlí tempo renovací. S tím může pomoci mapování budov, reforma poradenského systému a kontinuita státní finanční podpory.

S ohledem na cíle Evropské unie vedoucí ke klimatické neutralitě do roku 2050, ke kterým patří i zvyšování energetické účinnosti budov, jsou v České republice míra i tempo renovací nedostatečné.

Renovace vedoucí k nižší energetické náročnosti budov mají jak ekologický, tak ekonomický efekt. Z aktuálních údajů Indexu prosperity a finančního zdraví vyplývá, že 26 % z celkových výdajů obyvatel ČR připadá na výdaje na domácnost. Ve srovnání s ostatními zeměmi evropské sedmadvacítky nás to řadí až na nelichotivé 22. místo. „Jsou to právě renovace budov a snížení jejich energetické náročnosti, co může výrazně přispět k menšímu zatížení rodinných rozpočtů,“ uvádí Marta Gellová, ředitelka aliance Šance pro budovy. V případě některých domácností nejsou renovace jen otázkou úspor, ale také nevyhnutelnou nutností. Více než 8 % populace žije v domácnostech, do kterých zatéká nebo se potýkají s vlhkostí zdí a podlah.

Dle posledních dostupných údajů disponují byty postavené do roku 1970 jen v 26 % zateplenými střechami a jen necelých 40 % z nich má zateplené stěny. „Ve srovnání s novější výstavbou je nedostatečné zateplení starších bytů jasně patrné. U výstavby zahájené po roce 2015 už hovoříme o zateplení střech zhruba v 80 % a zateplené stěny má více než 90 % bytů. Obecně nejčastěji využívaným energetickým úsporným prvkem jsou tepelně izolační okna, což platí i pro starší budovy,“ říká Marta Gellová a dodává, že účinná jsou pouze komplexní energeticky úsporná opatření. Podrobnému srovnání přínosů jednotlivých energeticky úsporných opatření se věnuje i analýza Česko v datech. Roční spotřeba domácností představuje 31 % veškeré spotřeby energií v Česku, což převyšuje dokonce i celkovou spotřebu průmyslového sektoru.

Spolehlivá data, reforma poradenského systému a státní podpora jako klíčové prvky

Odborníci se shodují, že s ohledem na cíl dosažení bezemisního bytového i nebytového fondu do roku 2050 jsou aktuální míra i tempo renovací nedostatečné – tempo renovací je potřeba až ztrojnásobit, aby bylo reálné tohoto cíle dosáhnout. Více než polovina Čechů žije v domech, které byly postaveny před rokem 1980 a jsou stále v původním stavu. Studie ukázala, že dva miliony bytů nemají zateplené zdi, milion nemá izolační okna a 700 tisícům chybí jakékoli zateplení.

Základem jsou spolehlivá data, která podpoří naši snahu o renovaci budov v Česku a zachytí náš posun. Proto připravujeme velké mapování budov v Česku, které ukáže jak potenciál úspor v budovách, tak možný efekt investic. Renovace totiž nejsou pouze o úspoře peněz a energie, ale i o zlepšení vnitřního prostředí a zdraví jejich obyvatel,“ říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček s tím, že návrh strategie plánuje MPO předložit vládě ke konci letošního roku.

Pro zrychlení tempa renovací je důležité vytvořit prostředí, které bude dostatečně motivovat. To ostatně od členských států EU požaduje i Směrnice o energetické náročnosti budov. „Je důležité renovace propagovat a zdůrazňovat jejich výhody, ale samo o sobě by to nestačilo. Velkou roli hraje i správně nastavený poradenský systém, zachování kontinuity dotačních programů a jejich přizpůsobování aktuálním potřebám obyvatel,“ vysvětluje Marta Gellová.

Strukturovaný poradenský systém je pro dosažení cílů EU v oblasti energetické účinnosti budov zásadní a jeho reforma by měla zahrnovat víceúrovňový přístup. „Bude nutné budovat síť základního poradenství pro předprojektovou přípravu, kde lidé dostanou základní informace s využitím inovativních prvků digitálních technologií, aplikací nebo kalkulaček. V další úrovni musí být připraven pro pokročilejší konzultace systém odborného poradenství se zapojením energetických specialistů a projektantů, kteří pomohou zajistit detailní projektovou přípravu a dohled nad realizační fází,“ popisuje místopředseda Hospodářského výboru Poslanecké sněmovny Antonín Tesařík.

Novinkou v reformě poradenského systému jsou takzvané renovační pasy, klíčové dokumenty pro plánování renovací. Důraz na maximální úsporu energií a podporu komplexních rekonstrukcí klade i aktuální redesign dotačního programu Nová zelená úsporám.

Z hlediska motivace je velmi důležitá i pokračující státní finanční podpora, především pro nízkopříjmové skupiny. Je také zapotřebí prosazovat myšlenku, se kterou jsem se ztotožnil, že provedené renovace a energeticky úsporná opatření mohou být zároveň vhodným nástrojem pro ušetření peněz v důchodovém věku, kdy náklady za energie tvoří velkou část výdajů,“ uzavírá Antonín Tesařík.


https://www.indexprosperity.cz/2024/uroven-bydleni-3/

https://csu.gov.cz/produkty/spotreba-paliv-a-energii-v-domacnostech-energo-2021

https://www.ceskovdatech.cz/clanek/181-usporna-energeticka-opatreni-domacnosti/

https://www.burinka.cz/aktuality/kvuli-spatnemu-stavu-domu-protopi-cesi-az-100-miliard-rocne-zbytecne/?utm_source=chatgpt.com

Zdroj: mpo.gov.cz

Další články

Další články od Ministerstvo průmyslu a obchodu

Jak regulovat AI i nové technologie a nebrzdit inovace?

Jak regulovat AI i nové technologie a nebrzdit inovace?

Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví (ÚNMZ) a Česká agentura pro standardizaci (ČAS) obnovily tradici a uspořádaly Den ÚNMZ a ČAS. Letos byl tento event zaměřený na roli standardizace, metrologie a zkušebnictví v oblastech AI, zdravotnických prostředků a udržitelných technologií ve stavebnictví a energetice. Tři panelové diskuse, moderované Janou Peroutkovou z České televize, propojily pohledy státní správy, akademického i soukromého sektoru. Panelisty byli primárně odborníci a odbornice na inovace, bezpečnost výrobků, technologií zaváděných na český trh, příslušná evropská nařízení a konkurenceschopnost ČR.
Snižování byrokracie a nová strategie pro zlepšení vnitřního trhu. Náměstek Frélich jednal v Bruselu o posilování konkurenceschopnosti průmyslu EU

Snižování byrokracie a nová strategie pro zlepšení vnitřního trhu. Náměstek Frélich jednal v Bruselu o posilování konkurenceschopnosti průmyslu EU

Zvyšování konkurenceschopnosti, lepší fungování vnitřního trhu, menší byrokracie pro firmy či efektivnější veřejné zakázky. To byla hlavní témata zasedání Rady pro konkurenceschopnost, které se uskutečnilo ve čtvrtek 22. května v Bruselu. Ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka na jednání zastupoval náměstek Martin Frélich.
Ministr Vlček jednal s eurokomisařem Séjourném a francouzským ministrem Ferraccim

Ministr Vlček jednal s eurokomisařem Séjourném a francouzským ministrem Ferraccim

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček dnes jednal prostřednictvím videokonferencí s francouzským ministrem energetiky Marcem Ferraccim a eurokomisařem Stéphanem Séjourném. Hlavním tématem byla výstavba nových jaderných bloků v Dukovanech a postup francouzské státní společnosti EdF.
Ministr Vlček z Vysočiny: Pojízdná učebna inspiruje žáky ke studiu technických oborů

Ministr Vlček z Vysočiny: Pojízdná učebna inspiruje žáky ke studiu technických oborů

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček navštívil základní školu ve Ždírci nad Doubravou na Vysočině, kde si prohlédl unikátní kamion Pojízdné učebny techniky. Ten v rámci projektu Technika do škol přiváží moderní technologie přímo za žáky základních škol a inspiruje je k zájmu o technické a řemeslné obory.
Historie a inovace pod jednou střechou: MPO přivítalo návštěvníky a poprvé uspořádalo Gaming Day

Historie a inovace pod jednou střechou: MPO přivítalo návštěvníky a poprvé uspořádalo Gaming Day

Více než dva a půl tisíce návštěvníků o víkendu zavítalo do historických prostor sídla Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) v ulici Na Františku, a to v rámci již 11. ročníku festivalu otevřených budov Open House Praha. Letošní ročník byl výjimečný i tím, že MPO vůbec poprvé představilo Gaming Day – akci věnovanou českému videohernímu průmyslu.
Veřejná konzultace k protiopatřením EU v reakci na americká cla

Veřejná konzultace k protiopatřením EU v reakci na americká cla

Evropská komise na svých stránkách 8. května 2025 spustila veřejnou konzultaci k balíčku možných protiopatření v reakci na cla na dovozy automobilů a automobilových dílů a plošná cla, která USA zavedly na řadu zemí, včetně EU.
MPO v rámci OP TAK uspořádalo již pátý ročník konference Cirkulární ekonomika v praxi

MPO v rámci OP TAK uspořádalo již pátý ročník konference Cirkulární ekonomika v praxi

Podnikání v kruhu, zisk, který dává smysl. To bylo motto již pátého ročníku konference Cirkulární ekonomika v praxi, kterou uspořádalo Ministerstvo průmyslu a obchodu v rámci OP TAK. Odborníci i široká veřejnost diskutovali o jednom z klíčových témat současné ekonomiky, udržitelném podnikání. V prostředí industriálního areálu Dolních Vítkovic, v objektu bývalé výklopny a mlýnice černého uhlí FUTUREU, se ve dnech 13.–14. května 2025 setkali zástupci státní správy, samosprávy, podnikatelského i finančního sektoru, včetně hostů ze Švédska, partnerů a řečníků konference.
Ministr Vlček v Bruselu: Transatlantické vztahy, ekonomická bezpečnost a zájmy českých exportérů

Ministr Vlček v Bruselu: Transatlantické vztahy, ekonomická bezpečnost a zájmy českých exportérů

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček se v Bruselu zúčastnil jednání Rady EU pro zahraniční věci ve formátu ministrů obchodu. Hlavními tématy byly obchodní vztahy mezi EU a USA, evropská ekonomická bezpečnost a probíhající jednání s obchodními partnery.
Výbor pro umělou inteligenci jednal o dalším rozvoji AI v Česku

Výbor pro umělou inteligenci jednal o dalším rozvoji AI v Česku

Neformální zasedání Výboru pro umělou inteligenci se uskutečnilo 5. května 2025 na Ministerstvu průmyslu a obchodu. Setkání spojilo zástupce státní správy, podnikatelského sektoru, akademické sféry i odborné veřejnosti s cílem posunout vpřed klíčová témata spojená s umělou inteligencí.
Vyjádření ke zdvořilostnímu dopisu eurokomisaře Séjourného

Vyjádření ke zdvořilostnímu dopisu eurokomisaře Séjourného

Jak dnes potvrdil také mluvčí Evropské komise, zdvořilostní dopis zaslaný panu ministru Vlčkovi panem francouzským eurokomisařem Séjourném není právně závazný. Pan ministr na dopis odpověděl do 4 pracovních dní od jeho přijetí, po vyhodnocení závaznosti zdvořilostního dopisu a ověření tvrzení pana francouzského eurokomisaře u dotčených společností a úřadů. Společnost KHNP odpověděla na dotazy Evropské komise 27. 2. a od té doby nedostala žádnou reakci.