Vláda dnes schválila vystoupení České republiky z Mezinárodní organizace pro vesmírné technologie Intersputnik. Toto rozhodnutí vychází jak z ekonomických, tak geopolitických důvodů, a odpovídá současným prioritám v oblasti mezinárodní spolupráce v telekomunikacích.
„Vystoupení z Intersputniku je logickým krokem. Chceme, aby Česká republika byla součástí organizací, které přinášejí reálný užitek a jsou v souladu s naším směřováním. Česko už v posledních letech služby Instersputniku nevyužívalo,“ říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček s tím, že Česko spolupracuje s organizacemi, jako jsou Mezinárodní telekomunikační unie, satelitní organizace EUTELSAT nebo Mezinárodní organizace pro telekomunikační satelity.
Intersputnik vznikl v roce 1971 s cílem vybudovat mezinárodní družicový systém pro rozhlasové, televizní a datové přenosy. Organizace je stále více vnímána jako ruská instituce se sídlem v Moskvě. Její činnost byla výrazně ovlivněna ruskou agresí proti Ukrajině, což vedlo k omezení financování a dalším komplikacím. Z organizace již vystoupilo Německo a další evropské země tento krok zvažují nebo připravují. „Česko spolupracuje s řadou mezinárodních organizací, které pomáhají rozvíjet vesmírné technologie a posilují spolupráci s dalšími zeměmi. Na technické úrovni nemáme na dalším členství v Intersputniku žádný zájem. Podle dostupných informací jeho služby nevyužívají ani státní instituce, ani soukromý sektor,“ říká vrchní ředitel sekce digitalizace a inovací Petr Očko.
Proces vystoupení České republiky z Intersputniku probíhá v souladu s pravidly pro ukončování mezinárodních smluv a po projednání mezi příslušnými ministerstvy. Nyní bude materiál předložen Parlamentu ke konečné ratifikaci a poté předán prezidentovi k podpisu. Formální proces vystoupení bude dokončen zasláním oznámení depozitáři, tedy vládě Ruské federace. Vystoupení nabude účinnosti tři měsíce po doručení oznámení.
Zdroj: mpo.gov.cz