T-Mobile··7 min

Unikátní průzkum přináší závažná zjištění: 67 % adolescentů bylo oběťmi kyberšikany a 73 % mladých lidí z menšin zase nenávistných projevů online

T-Mobile

T-Mobile

T-Mobile je značkou skupiny Deutsche Telekom pro mobilní služby. Německá skupina Deutsche Telekom je mj. od roku 2014 100 % vlastníkem společnosti T-Mobile Czech Republic a.s., jež do roku 2002 působila pod názvem Radiomobil a. s. (obchodní značka Paegas).

Tisková zpráva

Praha, 20. května 2025 Až 94 % adolescentů bylo za posledních 12 měsíců vystaveno nenávistným projevům online. 63 % dětí a mladých lidí z ohrožených skupin je těmto projevům na internetu vystaveno dokonce jednou týdně a častěji. Zároveň 67 % adolescentů zažilo na vlastní kůži kyberšikanu – více než čtvrtina se s tím ale nikomu nesvěřila. Vyplývá to z unikátního šetření agentury Ipsos, zaměřeného na nenávistné projevy online a kyberšikanu. Účastnilo se ho 816 respondentů ve věku 11–21 let. T-Mobile, zadavatel výzkumu, se dlouhodobě zaměřuje na boj proti kyberšikaně a ve spolupráci s organizací In IUSTITIA i proti nenávistným projevům on-line.

Mladí lidé tráví stále více času na sítích, kam se přesouvá jejich každodenní život i některé problematické jevy – šikana nebo i nenávistné projevy. V českém prostředí zatím výzkumů zaměřených na tato témata bylo málo. T-Mobile proto prostřednictvím agentury Ipsos a ve spolupráci s In IUSTITIA nechal sestavit panel 816 respondentů ve věku od 11 do 21 let – z toho 578 příslušníků majority a 194 členů vybraných minoritních skupin, které jsou více ohrožené nenávistnými projevy.

„Výzkumů na téma nenávistných projevů online bylo zatím minimum a my nyní přicházíme s aktuálními daty. Ukázalo se například, že respondenti pracují s širší koncepcí nenávistných projevů než odborná veřejnost, protože s nimi přicházejí do styku. Na druhou stranu kyberšikana se vyskytuje v takové míře, že ji respondenti už často ani za kyberšikanu nepovažují – bude potřeba na to reagovat a připravit v různých organizacích i na školách další opatření,“ říká Michal Kormaňák, analytik Ipsos.

Aktualizaci přístupu k problematice nenávistných projevů online prosazuje i Klára Kalibová, advokátka a ředitelka In IUSTITIA. „Každý mladý člověk z LGBT+ komunity se v uplynulém roce setkal s nenávistnými projevy – pětina z nich dokonce denně. A to je jen špička ledovce. Výzkum ukazuje, že předsudky vůči menšinám je běžnou součástí života v Česku. Výzkumný panel s ohledem na zastoupení menšin má své limity – nereflektuje například reálný počet Romů a Ukrajinců v Česku. Lze s jistotou předpokládat, že počet těch, kteří se setkali s nenávistnými projevy online, bude ve skutečnosti ještě vyšší.“

„Česká republika v současnosti dohání implementaci evropského nařízení zvaného Digital Services Act. To posiluje mimo jiné důvěryhodnost nahlašujících specializovaných organizací, jejichž upozornění na škodlivý obsah musí ČTÚ přednostně řešit. Z pohledu našeho úřadu, i pro efektivní ochranu zranitelných skupin včetně dětí a mládeže je klíčové, aby se pravidla mohla co nejdříve aktivně uplatňovat,“ říká Marek Vrbík, člen Rady Českého telekomunikačního úřadu.

„Pro zajištění skutečně účinné ochrany obětí nenávistných projevů nejen online, případně i kyberšikany, je zásadní, aby je zákon rozeznal a uměl na ně reagovat. V rámci trestního práva jde o rozšiřování pohnutek u trestných činů spáchaných z nenávisti a jejich přísnější trestání,“ říká Karel Dvořák, náměstek ministra spravedlnosti.

Průzkum potvrdil vysoký výskyt kyberšikany. Zde platí, že 67 % adolescentů jí přímo čelilo – nejčastěji šlo o rozšiřování pomluv a lží (34 %) nebo o urážky (31 %). Pouze 6 z 10 obětí kyberšikany se někomu svěřilo. Nejméně se svěřovali chlapci – jejich ochota svěřovat se klesá s věkem.

Co se týče nenávistných projevů online, mladí na ně často nijak nereagují a ignorují je. 49 % všech mladých lidí bylo v posledních 12 měsících vystaveno nenávistným projevům jednou týdně nebo častěji. Více jde o členy ohrožených skupin – 59 %, a konkrétně mezi LGBT+ mladými lidmi dokonce nebyl nikdo, kdo by se s nenávistnými projevy online nikdy nesetkal. Nejčastěji byly namířeny proti Ukrajincům (50 %) a LGBT+ lidem (43 %). Na takové projevy pak 45 % mladých lidí reaguje aktivně a 35 % pouze pasivně – často si dotyčného člověka zablokují na sociální síti. Zároveň to jsou právě členové ohrožených skupin, kteří v 66 % případů reagují aktivně, tj. oznámili nenávistný obsah sociální síti, přidali komentáře s fakty či podpořili komentář, který nenávistnému projevu odporoval. Ve 42 % případů je k tomu motivuje potřeba zastat se dotčeného člověka.

„Nenávist ve veřejném prostoru někdy překračuje hranice zákona, vždy ale hranice obyčejné lidské slušnosti. V posledních měsících jsme i v médiích viděli řadu případů mezi školáky, kdy zůstává člověku rozum stát nad jednáním některých studentů. Čísla nyní máme. Ta veřejnosti předkládáme a pevně věříme, že se odborná veřejnost zamyslí i nad příčinami a další možnou prevencí. I my v T-Mobilu se dlouhodobě zaměřujeme na budování bezpečného a respektujícího online prostředí. Průzkum pomůže nejen specializovaným organizacím problém efektivněji řešit – edukací, prevencí, ale věřím, že i školám může pomoci zaměřit se na prevenci a ochranu těch nejzranitelnějších z nás,“ říká Martin Orgoník, ředitel vnějších vztahů a udržitelnosti T-Mobile.

Průzkum je součástí dlouhodobé mise T-Mobilu – v rámci ní probíhá například kampaň No Hate nebo grantová výzva Česko bez předsudků, zaměřená na podporu projektů zabývajících se předsudečným násilím.

O společnosti

T-Mobile je největší operátor v ČR, který poskytuje mobilní služby již 6,5 milionům zákazníků. Neustále inovuje a rozšiřuje mobilní infrastrukturu a jako digitální leader T-Mobile zásadně přispívá digitalizaci Česka budováním a rozvojem optické infrastruktury s cílem naplnit svou dlouhodobou vizi o Propojené zemi.

Na průmyslovém využití 5G sítí T-Mobile spolupracuje s předními českými a moravskými technickými univerzitami, na nichž buduje privátní kampusové sítě. Společné projekty v podobě inovačních hubů a testbedů pak cíleně podporují digitalizaci firem, startupy a rozvoj inovačního prostředí v ČR.

T-Mobile je stabilním a silným partnerem malých i velkých firem, kterým nabízí nejmodernější datacentra a pokročilá řešení pro bezpečnou a spolehlivou správu dat. Služby v oblasti kybernetické bezpečnosti či cloudová a systémová řešení využívají nejen korporace a státní správa, ale také drobní živnostníci.

Jednou ze strategických priorit společnosti je ohleduplné a udržitelné podnikání. V rámci ESG agendy se T-Mobile dlouhodobě zaměřuje na opatření vedoucí ke zmírnění klimatických změn a zvyšování digitální gramotnosti české populace. Operátor cíleně podporuje neziskové organizace a znevýhodněné skupiny a pomáhá při mimořádných událostech.

Více informací o společnosti najdete na www.t-mobile.cz.

Kontakt na tiskové oddělení: [email protected]

Zdroj: www.t-press.cz

Další články

Další články od T-Mobile

Unikátní průzkum přináší závažná zjištění: 67 % adolescentů bylo oběťmi kyberšikany a 73 % mladých lidí z menšin zase nenávistných projevů online

Unikátní průzkum přináší závažná zjištění: 67 % adolescentů bylo oběťmi kyberšikany a 73 % mladých lidí z menšin zase nenávistných projevů online

Praha, 20. května 2025 – Až 94 % adolescentů bylo za posledních 12 měsíců vystaveno nenávistným projevům online. 63 % dětí a mladých lidí z ohrožených skupin je těmto projevům na internetu vystaveno dokonce jednou týdně a častěji. Zároveň 67 % adolescentů zažilo na vlastní kůži kyberšikanu – více než čtvrtina se s tím ale nikomu nesvěřila. Vyplývá to z unikátního šetření agentury Ipsos, zaměřeného na nenávistné projevy online a kyberšikanu. Účastnilo se ho 816 respondentů ve věku 11–21 let. T-Mobile, zadavatel výzkumu, se dlouhodobě zaměřuje na boj proti kyberšikaně a ve spolupráci s organizací In IUSTITIA i proti nenávistným projevům on-line.
| T-Mobile
První čtvrtletí u T-Mobile: Investice do infrastruktury, ocenění za nejlepší mobilní síť, signál šířený dronem i 1,4 milionů uživatelů programu Magenta Moments

První čtvrtletí u T-Mobile: Investice do infrastruktury, ocenění za nejlepší mobilní síť, signál šířený dronem i 1,4 milionů uživatelů programu Magenta Moments

T-Mobile pokračoval v prvním čtvrtletí v masivních investicích do síťové infrastruktury (0,8 mld z plánovaných 4,7 pro 2025), otestoval v ostrém provozu šíření signálu dronem (bezpilotním letounem), v rámci experimentu dosáhl u 5G 11,598 Gbit/s v downlinku a získal ocenění za nejlepší mobilní síť v ČR. Představil novinky pro byznysové zákazníky i domácnosti a do nabídky MAGENTA TV, která překročila 304 tisíc registrovaných uživatelů, zařadil Netflix. I přes dynamický vývoj zahraničních politik se díky efektivnímu hospodaření daří firmě růst – meziroční nárůst ziskovosti v prvním kvartále činil 4,8 %, tržeb pak 2,3 %. Spotřeba dat stále roste, v Q1 jde o meziroční nárůst o 17 %.
| T-Mobile
Podpůrná skupina Safe Space pomáhá LGBTQ+ lidem i jejich blízkým, T-Mobile organizaci podpořil v rámci grantové výzvy Česko bez předsudků

Podpůrná skupina Safe Space pomáhá LGBTQ+ lidem i jejich blízkým, T-Mobile organizaci podpořil v rámci grantové výzvy Česko bez předsudků

Praha, 14. května 2025 – LGBTQ+ lidé jsou často terčem předsudečného násilí a je třeba, aby našli podporu v místě svého bydliště. Proto je důležité, aby podpůrné skupiny a organizace působily nejen v Praze, ale i přímo v regionech. T-Mobile v rámci grantové výzvy Česko bez předsudků, na které spolupracuje s Nadací VIA a organizací In IUSTITIA, podpořil osm neziskových projektů – mezi nimi i podpůrnou skupinu Safe Space, která v Ústeckém kraji pomáhá nejen mladým LGBTQ+ lidem, ale i jejich rodinám a pedagogům.
| T-Mobile
T-Mobile vybudoval v Tanvaldu optickou síť pro domácnosti i firmy

T-Mobile vybudoval v Tanvaldu optickou síť pro domácnosti i firmy

Společnost T-Mobile vybudovala ve městě Tanvald novou optickou síť s bezmála 1 800 přípojkami. Nejrychlejší internetové připojení může nyní využívat většina tanvaldských domácností a řada firem. Stabilní a rychlý internet může také pomoci zvýšit bezpečnost ve městě díky připojení Městské policie, dále může napomoci rozvoji městských služeb, podpořit vzdělávání i zdravotnictví a celkově připravit obec na budoucí digitální trendy. Řada pokrytých měst a obcí se snaží zlepšit tímto krokem kvalitu života svých obyvatel – díky zavádění chytrých technologií do veřejného prostoru přibývají kamerové systémy nebo infrastruktura pro chytré město.
| T-Mobile
Novou ředitelkou právního oddělení T-Mobile a Slovak Telekom se stala Karolina Helebrantová

Novou ředitelkou právního oddělení T-Mobile a Slovak Telekom se stala Karolina Helebrantová

Ředitelkou právního oddělení T-Mobile Czech Republic a Slovak Telekom se 1. května stala Karolina Helebrantová. Ve své nové federální pozici bude zodpovědná za právní agendu obou společností. Zároveň se od 1. 5. právní oddělení stává součástí divize lidských zdrojů, která se přejmenuje na divizi People, Law & Integrity.
| T-Mobile
Operátoři společně chrání zákazníky proti podvodným hovorům v pevné i mobilní síti. Vylepšený firewall je zdarma

Operátoři společně chrání zákazníky proti podvodným hovorům v pevné i mobilní síti. Vylepšený firewall je zdarma

Praha, 15. dubna 2025 – Ochrana proti podvrženým hovorům, kdy volající falšuje čísla a vydává se za někoho jiného, je nově v Česku mnohem silnější. Proti takzvanému spoofingu vybudovali operátoři Vodafone, T-Mobile a O2 vzájemně propojené zabezpečení, které podvodníkům zabraňuje schovávat se za čísla jiných lidí nebo institucí, jako jsou banky a policie. Ochrana před spoofingem je pro zákazníky všech tří operátorů zdarma, ať už jde o mobilní čísla nebo pevné linky.
| T-Mobile
ROMEA pomáhá romským studentům na cestě ke kvalitnímu vzdělání. T-Mobile organizaci podpořil v rámci grantové výzvy Česko bez předsudků

ROMEA pomáhá romským studentům na cestě ke kvalitnímu vzdělání. T-Mobile organizaci podpořil v rámci grantové výzvy Česko bez předsudků

Praha, 8. dubna 2025 – Romští studenti se na cestě za vzděláním potýkají nejen s ekonomickými bariérami, ale také s předsudky. Přitom právě vzdělání jim může otevřít cestu k co nejlepší kvalifikaci a ideálnímu startu do „dospělého života“. T-Mobile v rámci grantové výzvy Česko bez předsudků, na které spolupracuje s Nadací VIA a organizací In IUSTITIA, podpořil osm neziskových projektů – mezi nimi i organizaci ROMEA. Ta prostřednictvím mediální činnosti a podpory romských žáků přispívá k budování lepšího společenského obrazu Romů.
| T-Mobile
Organizace Trans*parent pomáhá zlepšovat společenskou situaci trans lidí, její činnost podpořil T-Mobile v rámci grantové výzvy Česko bez předsudků

Organizace Trans*parent pomáhá zlepšovat společenskou situaci trans lidí, její činnost podpořil T-Mobile v rámci grantové výzvy Česko bez předsudků

LGBTQ+ lidé jsou ohroženi předsudečným násilím. Zvláště to platí o trans lidech – genderovou identitu jako důvod své diskriminace vnímá neuvěřitelných 96 % trans osob. Společnost T-Mobile v rámci grantové výzvy Česko bez předsudků, na které spolupracuje s Nadací VIA a organizací In IUSTITIA, podpořila osm neziskových projektů zaměřených na osvětu a pomoc ohroženým skupinám. Mezi nimi i organizaci Trans*parent, která pomáhá trans lidem čelit předsudečnému násilí.
| T-Mobile
T-Mobile přináší svým zákazníkům Netflix

T-Mobile přináší svým zákazníkům Netflix

Oblíbenost placených TV a video-on-demand (VOD) služeb roste. Podle průzkumu společnosti G82 z října 2024 už 59 % českých domácností využívá nějakou formu placené TV služby. Radikální změny v užívání TV přinesl ale i superrychlý internet – televizi lze dnes sledovat jednoduše odkudkoli podle toho, jak si sám zákazník přeje. Jednou z nejoblíbenějších streamovacích služeb v ČR je Netflix, a právě tu operátor nyní zavádí do svého portfolia. Nově bude v základní variantě součástí TV tarifu XL Plus & Netflix a mobilního tarifu Next Extra neomezeně 5XL. Navíc ho lze pořídit jako balíček k jakémukoliv tarifu mobilnímu i Magenta TV. Jako dárek si zákazníci mohou vychutnat Netflix Premium na 2 měsíce k nově sjednané TV službě. Nabídka je určena domácnostem a platí pro období 1. 4.–31. 5. 2025.
| T-Mobile
Podcast MeziSvými od T-Mobile chystá 10. díl

Podcast MeziSvými od T-Mobile chystá 10. díl

T-Mobile na sklonku loňského roku spustil vlastní podcast s názvem „MeziSvými“, nyní chystá 10. díl. Každý měsíc přibližuje fascinující a rychle se vyvíjející svět technologií a inovací, které mění každodenní život. Přináší rozhovory se zajímavými hosty nejen z prostředí firmy, ale i hosty veřejně známé – např. pana profesora Pavla Burgeta z katedry řídící techniky ČVUT, experty na bezpečnost či výstavbu sítě, marketing, wellbeing nebo veřejně známé osobnosti jako jsou Nora Fridrichová s Šatníkem, který pomáhá tisícům rodin v nouzi či Martin Veselovský za projekt DVTV. Na výrobě se podílejí ostřílení producenti ze Storylab Audio Hana Němečková a Damian Machaj, podcast uvádí rozhlasová moderátorka, divadelní, filmová a televizní herečka Anita Krausová. Podcast plní primárně edukativní úlohu.
| T-Mobile