Ministerstvo spravedlnosti··3 min

Trestní politika: Současnost a budoucnost

Ministerstvo spravedlnosti

Ministerstvo spravedlnosti

Ministerstvo spravedlnosti České republiky je ústředním orgánem státní správy v justiční oblasti. Ministerstvo bylo zřízeno zákonem č. 2/1969 Sb., o zřízení ministerstev a jiných ústředních orgánů státní správy České republiky. Tento kompetenční zákon (ve znění pozdějších předpisů) vymezuje základní působnost ministerstva, další kompetence jsou zahrnuty v jednotlivých zákonech.

Tisková zpráva
Ilustrační obrázek

Dne 6. února 2025 se v areálu CEELI Institut, ve vile Grébovka, uskutečnila významná konference „Trestní politika: Současnost a budoucnost“. Konferenci pořádalo Ministerstvo spravedlnosti ve spolupráci s nevládní neziskovou organizací CEELI Institut.

Tato akce, které se zúčastnily desítky odborníků z řad soudců, státních zástupců, akademiků, poslanců, výzkumníků a dalších relevantních profesí, vytvořila jedinečnou platformu pro diskusi o současných výzvách české trestní politiky a o jejím dalším rozvoji.

Chceme se tímto zaměřit nejen na oblast trestání, ale i na aktuální problematiku vězeňství, probace a mediace. Na konferenci jsme se věnovali klíčovým otázkám, jakými jsou účinné trestání, zacházení s pachateli, ochrana společnosti před recidivou a zahraniční inspirace pro rozvoj naší trestní politiky. Tento dialog je důležitý nejen pro současnost, ale i pro budoucnost naší trestní politiky, která musí reagovat na nové výzvy a současně respektovat lidská práva a hodnoty právního státu,“ uvedl ministr spravedlnosti Pavel Blažek.

Cíl a klíčová témata konference

Konference byla vyvrcholením více než roční práce pracovní skupiny pro trestní politiku, která v rámci Ministerstva spravedlnosti diskutovala nad aktuálním stavem trestní politiky a vizí jejího dalšího směřování v následujících letech.

Pracovní skupina se shodla, že základy dalšího rozvoje trestní politiky stojí na čtyřech klíčových pilířích:

  • Zacházení s oběťmi trestných činů
  • Práce s pachateli
  • Fungování justice
  • Sankční politika

V průběhu programu zazněly příspěvky na téma účinného trestání a zacházení s pachateli, ochrany společnosti před recidivou a zahraniční inspirace využitelná pro nastavení správného směru dalšího vývoje trestní politiky v ČR.

Při formulaci vize trestní politiky byly využity nejnovější domácí a zahraniční poznatky a analytické podklady týkající se vývojových trendů v oblasti trestání a trestní politiky jako takové,“ vysvětluje náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák a dodává: „Jsem rád, že na konferenci mohly tyto názory nejen zaznít, ale mohli jsme společně diskutovat, sdílet své postoje a ty pak dále rozvíjet.“

Konference podtrhla význam spolupráce mezi státními institucemi a neziskovým sektorem. CEELI Institut, jako dlouholetý partner Ministerstva spravedlnosti, zajišťuje odborné zázemí, podporu inovativních školicích programů a budování sítě profesionálů.

„Díky své práci napříč střední a východní Evropou vidíme, že justice často řeší podobné výzvy. Jsme rádi, že jsme mohli přispět k budování konsenzu ohledně revize trestní politiky v ČR v široké spolupráci státních i nestátních aktérů,“ uvedl programový ředitel CEELI Marek Svoboda.

Výstupy z konference budou sloužit jako podklad pro další úpravy trestních předpisů a strategické směřování v oblasti trestní politiky.

Děkuji všem, kdo se zapojili do diskuse. Účastníkům, odborníkům i partnerům. Vaše názory a aktivní přístup pomáhají posouvat trestní politiku kupředu tak, aby byla spravedlivější a účinnější,“ dodal na závěr ministr spravedlnosti.

Vladimír Řepka, tiskový mluvčí Ministerstva spravedlnosti

7. února 2025

Zdroj: msp.gov.cz

Další články

Další články od Ministerstvo spravedlnosti

Ministr spravedlnosti se zúčastnil kolaudace opravené budovy Okresního soudu v Olomouci

Ministr spravedlnosti se zúčastnil kolaudace opravené budovy Okresního soudu v Olomouci

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek spolu se svým náměstkem Radomírem Daňhelem dnes zavítali do Olomouce, aby se zúčastnili slavnostní kolaudace dokončené rekonstrukce historické budovy Okresního soudu.
| Ministerstvo spravedlnosti
Městský soud v Praze připustil první hromadnou žalobu

Městský soud v Praze připustil první hromadnou žalobu

V minulém roce vstoupil v účinnost zákon č. 179/2024 Sb., o hromadném občanském soudním řízení (dále jen „z. h. ř.“), který do českého právního řádu zavedl institut tzv. hromadných žalob. Městský soud v Praze usnesením, které dnes nabylo právní moci, rozhodl o připuštění první takové žaloby, která byla podána v listopadu 2024 žalobcem OnlineADR.cz, z. ú. proti žalované Postýlkov s. r. o. V rámci tzv. certifikační fáze řízení, která předchází fázi věcného projednání, soud shledal, že podmínky přípustnosti hromadné žaloby byly v uvedeném případě naplněny.
| Ministerstvo spravedlnosti
Evropský soud pro lidská práva dnes zveřejnil rozhodnutí ve věci Brož proti České republice

Evropský soud pro lidská práva dnes zveřejnil rozhodnutí ve věci Brož proti České republice

Štrasburský soud jednomyslně shledal, že stěžovatel neutrpěl podstatnou újmu na právech, konkrétně právu na ústní slyšení a na ochraně dobré pověsti, v důsledku zproštění výkonu funkce insolvenčního správce v jedné konkrétní věci pro nerespektování pokynů insolvenčního soudu.
| Ministerstvo spravedlnosti
Umělá inteligence na Ministerstvu spravedlnosti

Umělá inteligence na Ministerstvu spravedlnosti

Ministerstvo spravedlnosti nově využívá umělou inteligenci (AI) při plnění každodenních povinností. Tento nový nástroj pomáhá úředníkům s rutinními úkoly, analyzuje data, usnadňuje tvorbu prezentací a zjednodušuje komunikaci s občany. Jedná se o umělou inteligenci Copilot Chat. Copilot Chat je chatovací nástroj AI, který je součástí licence Microsoft 365.
| Ministerstvo spravedlnosti
Česká republika byla v roce 2024 před ESLP opět úspěšná

Česká republika byla v roce 2024 před ESLP opět úspěšná

Kancelář vládního zmocněnce udržela i v roce 2024 silnou bilanci před Evropským soudem pro lidská práva („ESLP“). V posledních třech letech se jí podařilo úspěšně odvrátit nároky ve výši 514 milionů korun a přispět k posílení práv dětí díky významným legislativním změnám.
Dětský ombudsman významně posílí ochranu práv dětí

Dětský ombudsman významně posílí ochranu práv dětí

Senátorky a senátoři ve středu 26. února 2025 schválili vládní návrh novely zákona o Veřejném ochránci práv.
Senát dnes schválil novelu zákona o advokacii

Senát dnes schválil novelu zákona o advokacii

„Schválený zákon o advokacii mimo jiné zvyšuje ochranu důvěrnosti komunikace mezi advokátem a klientem a řeší problematiku advokátních úschov tak, aby se minimalizovala možnost jejich zneužívání či zpronevěr, jako se to bohužel v minulosti několikrát stalo. Dojde také k vytvoření garančního fondu pro případné poškozené, aby bylo možné odškodnit oběti trestných činů spáchaných při advokátních úschovách “ uvedl ministr spravedlnosti Pavel Blažek.
Jednotnou definici domácího násilí, která posiluje práva a ochranu obětí dnes podpořil Senát

Jednotnou definici domácího násilí, která posiluje práva a ochranu obětí dnes podpořil Senát

Senát dnes schválil vládní návrh zákona, kterým se mění občanský zákoník. Dochází tak k zajištění lepší ochrany obětí sexuálního a domácího násilí.
Druhá aktivita bilaterálního projektu FutureStep: Czech-Norwegian Correctional Innovation Project

Druhá aktivita bilaterálního projektu FutureStep: Czech-Norwegian Correctional Innovation Project

V týdnu od 17. 2. do 21. 2. 2025 proběhla ve spolupráci s Vězeňskou službou ČR druhá aktivita bilaterálního projektu FutureStep: Czech-Norwegian Correctional Innovation Project, financovaného z Fondu pro bilaterální spolupráci na programové úrovni (Programme Bilateral Ambitions) v rámci programu Spravedlnost, Norské fondy 2014–2021. Tato aktivita s názvem Workshop v České republice zahrnovala návštěvy dvou českých věznic – středně velké věznice Oráčov a malé věznice Hradec Králové – objekt Pouchov a navazující konference, jejichž předmětem bylo sdílení mezinárodních zkušeností. Výstupem projektu bude policy paper of reccomendations obsahující soubor odborných doporučení zahrnujících doporučení mezinárodních partnerů, kteří se aktivity v České republice účastnili – jednalo se konkrétně o expertku z Rady Evropy (Tanja Rakusic-Hadzic), experta na vězeňství a zároveň ředitele věznice z Belgie (Jurgen Van Poecke), norské experty na vězeňství v různých oblastech (Kim Ekhaugen, Roger Nilsen, Eirik Bergstedt) a expertku na tvorbu odborných doporučujících dokumentů z Irska (Liene Abrama).
Nejsme bezmocní: Evropský den obětí trestných činů

Nejsme bezmocní: Evropský den obětí trestných činů

22. února si každoročně připomínáme Evropský den obětí trestných činů. „Nejsme bezmocní“ je motto, jež poukazuje na sílu a energii, kterou profesionálové pomáhají obětem trestných činů znovu najít a ve svém životě uplatnit. Pomoc obětem trestných činů je pro justici důležité téma a je nezbytné se v maximální možné míře na toto téma na poli trestní politiky zaměřit.