Lesy ČR··3 min

Tisíce ptačích budek udržují v Jizerských horách Lesy České republiky

Lesy ČR

Lesy ČR

Lesy České republiky, s.p., (LČR) je státní podnik se sídlem v Hradci Králové založený 1. ledna 1992 ministerstvem zemědělství. Hlavní činností LČR je obhospodařování většiny lesů (1,17 milionu ha), které jsou v majetku státu. Dále má podnik na starost necelých 20 tisíc kilometrů drobných vodních toků.

Tisková zpráva

Více než 5 300 budek pro dutinové pěvce a dravce i menší sovy nechávají v Jizerských horách za půl milionu korun každoročně vyčistit, opravit a monitorovat Lesy České republiky. Projekt spolufinancuje Liberecký kraj i Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.

Ptačí budky jsou dnes vyvěšené v celých Jizerských horách včetně území chráněné krajinné oblasti. Lesy ČR s tím ve větší míře začaly po imisní kalamitě, k níž došlo v 80. a 90. letech minulého století. Ptáci tehdy neměli v porostech dostatek hnízdních příležitostí. Budky se každoročně čistí, aby v nich nezůstávaly zbytky hnízd, potrava nebo parazité. Také se opravují a monitorují, zda jsou obsazené, a jakými druhy ptáků.

Například pro dutinové pěvce, jako je sýkora koňadra, sýkora modřinka, lejsek, brhlík lesní, sýkora uhelníček nebo rehek zahradní je v oblasti 4 500 budek. Ty byly podle ornitologů v posledních třech letech obsazené ze 70 procent. „Přirozených hnízdních příležitostí je v současných smíšených lesích už podstatně víc, takže pěvci stále častěji hnízdí v přirozených dutinách a prasklinách doupných stromů, které tam lesníci záměrně ponechávají,“ řekla Eva Kajzarová z Oblastního ředitelství Lesů ČR pro východní Čechy. Počet budek se proto podle místních podmínek postupně snižuje, což lesníci konzultují i se správci chráněné krajinné oblasti. Projekt za 345 tisíc korun spolufinancuje 132 tisíci korunami Liberecký kraj.

Lesy ČR také v oblasti monitorují a udržují dalších 821 budek pro menší druhy sov a dutinové dravce. Patří mezi ně třeba kulíšek nejmenší, kalous ušatý, puštík obecný či poštolka nebo sýc rousný. „Likvidují hlodavce, kteří poškozují zejména kořeny sazenic stromů. Jsou tedy důležitou součástí biologické ochrany lesa,“ vysvětluje Kajzarová každoroční podporu ptačí populace přesahující 200 tisíc korun stoprocentně dotovanou Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR.

Budky se v rámci zvyšování biodiverzity vyvěšují v lesích v celé republice. Lesníci spolupracují s ornitology a zástupci ochrany přírody. Amatérským nadšencům vzkazují: „Důležitá je i následná péče o budky, takže jejich případné umístění vždycky navrhněte majiteli či správci lesa,“ dodala Kajzarová. Lesy ČR spravují necelou polovinu lesů v zemi a kontakty na lesní správy a závody jsou zveřejněné na www.lesycr.cz.

Celkové náklady projektu „Hnízdní podpora dutinových ptáků v Jizerských horách v roce 2024“ činí 345 000 Kč, Liberecký kraj přispěl ze svého dotačního fondu v rámci programu 8.2. Podpora ochrany přírody a krajiny částkou 132 461 Kč.

Autor snímků: honzasvorc.com

KONTAKT: Eva Jouklová – tisková mluvčí; tel.: +420725257900; e-mail: [email protected]

Zdroj: lesycr.cz

Další články

Další články od Lesy ČR

Lesní semenáři připravují osivo na letošní sezónu a expedují ho do školek

Lesní semenáři připravují osivo na letošní sezónu a expedují ho do školek

Jarní předosevní příprava semen a jejich expedice do lesních školek jsou nyní v Semenářském závodě Lesů ČR v Týništi nad Orlicí v plném proudu. Sazenice vypěstované z tohoto osiva využívá většina vlastníků a správců lesů v zemi.
| Lesy ČR
Obory jsou zase otevřené, státní veterinární správa zmírňuje opatření kvůli slintavce a kulhavce

Obory jsou zase otevřené, státní veterinární správa zmírňuje opatření kvůli slintavce a kulhavce

Veřejnost může od 29. dubna opět vstupovat do všech obor v České republice uzavřených koncem března v příhraničních regionech s Rakouskem a Slovenskem. Státní veterinární správa upravila mimořádná opatření související s možným přenosem slintavky a kulhavky na zvěř.
| Lesy ČR
Nejen počasí, ale i věda: Nové metody ochrany lesa drží kůrovce na uzdě

Nejen počasí, ale i věda: Nové metody ochrany lesa drží kůrovce na uzdě

Kalamita lýkožrouta smrkového v České republice v posledních několika letech ustupuje a objem smrkového dřeva, které je nutné vytěžit, meziročně významně klesá. Je to nejen díky průběhu počasí, ale také díky zásadním úpravám v postupech ochrany lesa. Na jejich vývoji se podílejí i odborníci z Biologického centra AV ČR (BC AV ČR), kteří dlouhodobě spolupracují s Lesy České republiky a zpřesňují poznatky o chování kůrovců. Nové výzkumné výsledky se uplatňují v lesnické praxi jak v tuzemsku, tak i v zahraničí.
| Lesy ČR
Představujeme novou verzi mobilní aplikace Klíšťapka

Představujeme novou verzi mobilní aplikace Klíšťapka

V Praze dne 28. dubna 2025 – Lesy České republiky ve spolupráci s Fakultou lesnickou a dřevařskou a Provozně ekonomickou fakultou České zemědělské univerzity v Praze podporují veřejné zdraví prostřednictvím moderních technologií. Aplikace Klíšťapka čerpá data a poznatky z rozsáhlého výzkumu, který je výsledkem spolupráce významných českých vědeckých institucí – Fakulty lesnické a dřevařské ČZU v Praze, Provozně ekonomické fakulty ČZU v Praze, Státního zdravotního ústavu, VŠB – Technické univerzity Ostrava, Parazitologického ústavu Biologického centra Akademie věd ČR, Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti a České lesnické společnosti. Výsledkem této spolupráce je nová verze mobilní aplikace Klíšťapka, která přináší uživatelům detailní informace o výskytu a aktivitě klíšťat na území České republiky. Nově se k aplikaci také připojil projekt “Klíšťata ve městě”, který nabízí veřejnosti možnost aktivního nahlašování nalezených klíšťat.
| Lesy ČR
Desítky milionů nových stromů: Lesy ČR sázejí budoucnost

Desítky milionů nových stromů: Lesy ČR sázejí budoucnost

Ideální počasí pro zalesňování přinesl dnešní Den Země. Sazenice se v půdě provlhčené vydatným deštěm snáze ujmou. Lesy ČR letos počítají s obnovou 13 tisíc hektarů lesa, z toho 9,5 tisíc hektarů 52 miliony sazenic listnáčů a jehličnanů. Zbývají plochy obnoví semena ze stojících stromů.
| Lesy ČR
Mimořádné sucho a vítr zvyšují riziko požárů v lesích

Mimořádné sucho a vítr zvyšují riziko požárů v lesích

Volné dny a příjemné teploty o velikonočních svátcích se sluncem nad hlavou doslova zvou na výlet. Proč ne. Vzhledem k mimořádnému suchua lokálnímu větru je ale potřeba předcházet požárům a dodržovat lesní zákon. Takže neodhazovat v lese sirky a nedopalky cigaret, nerozdělávat tam oheň a nechat v batohu i přenosné vařiče. Nejčastější příčinou lesních požárů totiž bývá lidská nedbalost.
| Lesy ČR
Lesníci jsou připravení na rojení kůrovce, objem napadených stromů klesá

Lesníci jsou připravení na rojení kůrovce, objem napadených stromů klesá

Kůrovcem napadených stromů je letos výrazně méně než v předchozích letech. Loni Lesy ČR zpracovaly 555 tisíc metrů krychlových a letos počítají s dalším poklesem objemu. Na první i další rojení jsou státní lesníci připravení.
| Lesy ČR
Lesy ČR preventivně uzavřely zámecký park v Židlochovicích a Roštejnskou oboru na Telčsku

Lesy ČR preventivně uzavřely zámecký park v Židlochovicích a Roštejnskou oboru na Telčsku

Aby Lesy ČR předešly nákaze zvěře slintavkou a kulhavkou, preventivně 2. dubna uzavřely před veřejností zámecký park v Židlochovicích. Ze stejných důvodů nesmí návštěvníci vstupovat od 28. března do Roštejnské obory na Telčsku.
| Lesy ČR
Vodu v lesích v CHKO Železné hory nově zadržuje 92 zemních přehrážek

Vodu v lesích v CHKO Železné hory nově zadržuje 92 zemních přehrážek

Celkem 92 zemních přehrážek vytvořili vodohospodáři z Lesů ČR za 920 tisíc korun na potoce Bystřička v chráněné krajinné oblasti Železné hory v Pardubickém kraji. Brání rychlému odtoku vody z krajiny, erozi půdy a podpoří biodiverzitu.
| Lesy ČR
Mimořádná veterinární opatření zavádějí Lesy ČR v moravských oborách

Mimořádná veterinární opatření zavádějí Lesy ČR v moravských oborách

Ve všech osmi moravských oborách spravovaných Lesy České republiky podnik zavádí od pátku 28. března mimořádná veterinární opatření. Souvisejí s prevencí nákazy zvířat slintavkou a kulhavkou a s rozhodnutím Státní veterinární správy.
| Lesy ČR