Státní veterinární správa··3 min

SVS ukončila mimořádná veterinární opatření v ohniscích katarální horečky

Státní veterinární správa

Státní veterinární správa

Státní veterinární správa je organizací zřízenou na základě zákona č. 166/1999 Sb., o veterinární péči a o změně souvisejících zákonů (veterinární zákon), ve znění pozdějších předpisů, jako správní úřad v resortu Ministerstva zemědělství a nejvyšší orgán veterinární správy s celorepublikovou působností.

Tisková zpráva

Státní veterinární správa (SVS) ke konci ledna ukončila mimořádná veterinární opatření vyhlášená v ohniscích katarální horečky (KHO) v ČR. Těch bylo v průběhu loňského roku v ČR vyhlášeno postupně 115. Od konce ledna dochází také k určitému zjednodušení podmínek k přemístění zvířat do zahraničí. Do některých zemí, které takové přemístění umožňují, bude nyní možno přemísťovat zvířata bez povinného vyšetření na KHO.

V ČR je již od 29. listopadu v platnosti takzvané období sezónně prosté KHO, tedy období bez aktivity hmyzu, který toto onemocnění přenáší (tiplíků rodu Culicoides). Podle odborných údajů mohou být zvířata infekční maximálně po dobu 60 dnů od nakažení. Jelikož 29. ledna uplynulo 60 dní, od něhož oficiálně nejsou přenašeči KHO aktivní, bylo možné ohniska KHO v ČR ukončit.

Za účelem určení doby trvání období bez aktivity přenašeče KHO provádí a vyhodnocuje SVS v rámci všech krajů ČR entomologický monitoring (odchyt a laboratorní vyšetření hmyzu). V aktuálním zimním období k šíření nákazy mezi zvířaty prostřednictvím hmyzu nedochází. Očekává se, že hmyz začne být opět aktivní zhruba koncem dubna, dočasný status pak bude muset být opět ukončen.

Na přelomu loňského a letošního roku se v oblastech ČR, kde byla KHO loni potvrzena, začaly objevovat v chovech skotu ve vyšší míře potraty, porody života neschopných mláďat, případně mláďat s malformacemi. Jedná se velice pravděpodobně o důsledek nákazy KHO z podzimního období. Dle odborné literatury může totiž docházet k přenosu viru z matky na plod prostřednictvím placenty a následně způsobovat výše popsané komplikace.

„SVS v tomto období doporučuje chovatelům skotu a ovcí zvážit využití možnosti preventivní vakcinace svých chovů proti katarální horečce ovcí, sérotypu 3. Vakcinace v zimním či brzkém jarním období je totiž účinnou ochranou chovů před pozdějším rozšířením nákazy do chovů a rozvojem klinických příznaků onemocnění,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. V ČR je registrovaná vakcína proti sérotypu 3 katarální horečky ovcí pro skot a ovce (výrobce Bioveta a.s.). Vakcinace je dobrovolná a je hrazena chovatelem.

Vzhledem k šíření KHO v Evropě v minulých letech se dá očekávat i v ČR během léta a podzimu letošního roku opětovný výskyt nákazy. I přes vyhlášené období země sezónně prosté KHO, se jedná pouze o dočasný stav a není to oficiální mezinárodní status země prosté nákazy. SVS připomíná, že přes zrušení opatření v zasažených chovech v ČR stále platí celostátní mimořádné veterinární opatření ke katarální horečce ovcí, v němž jsou stanoveny podmínky k vakcinaci zvířat proti sérotypu 3 KHO.

Petr Vorlíček

tiskový mluvčí SVS

Zdroj: www.svscr.cz

Další články

Další články od Státní veterinární správa

Mražené kuře z Polska obsahovalo salmonely

Mražené kuře z Polska obsahovalo salmonely

Státní veterinární správa (SVS) informuje, že se na českém trhu distribuovalo mražené kuře z Polska, v němž byl zjištěn obsah salmonel. Menší část zásilky se podařilo stáhnout z oběhu, větší část se již prodala. Kuřata byla distribuována především do stravovacích zařízení, část se prodala koncovým zákazníkům v maloobchodních prodejnách v Moravskoslezském a Olomouckém kraji. Datum spotřeby mraženého výrobku vyprší až za 19 měsíců. Dá se předpokládat, že někteří zákazníci jej mohou mít ještě v mrazáku. Neměli by kuře konzumovat a mohou je vrátit v místě nákupu.
Česká republika od května přestává být sezónně prostá katarální horečky ovcí

Česká republika od května přestává být sezónně prostá katarální horečky ovcí

K 1. květnu 2025 končí v ČR tzv. období sezónně prosté katarální horečky ovcí (KHO). Tato skutečnost souvisí se znovu začínající aktivitou krevsajícího hmyzu, který nákazu přenáší (tiplíků rodu Culicoides). Státní veterinární správa (SVS) proto k 1. květnu stanovuje pásmo katarální horečky, které zahrnuje zhruba dvě třetiny ČR. V pásmu budou platit mimořádná veterinární opatření (MVO) upravující zejména podmínky přemísťování zvířat vnímavých k nákaze (skotu, ovcí a koz) v rámci ČR z hospodářství v této oblasti do hospodářství mimo pásmo. Cílem opatření je zamezit šíření KHO v rámci ČR.
Státní veterinární správa upravuje mimořádná veterinární opatření kvůli slintavce a kulhavce

Státní veterinární správa upravuje mimořádná veterinární opatření kvůli slintavce a kulhavce

Státní veterinární správa (SVS) od zítřka upravuje mimořádná veterinární opatření související s výskytem slintavky a kulhavky (SLAK) v Maďarsku a na Slovensku. Kontroly a dezinfekce vozidel na slovenských hranicích poběží i nadále. Platný zůstává také zákaz dovozu živých zvířat vnímavých na SLAK, sena, slámy a zelené píce ze Slovenska i Maďarska. Naopak končí kontroly na hranicích s Rakouskem a ruší se zákaz vstupu do obor v příhraničních regionech. SVS rozšíří testování mléka z Jihomoravského kraje také na další regiony.
SVS zahájila monitoring výskytu SLAK u volně žijící zvěře u hranic se Slovenskem

SVS zahájila monitoring výskytu SLAK u volně žijící zvěře u hranic se Slovenskem

Státní veterinární správa (SVS) v uplynulých dnech zahájila preventivní monitoring výskytu slintavky a kulhavky (SLAK) u vnímavé volně žijící zvěře ve vybraných honitbách v okresech Břeclav a Hodonín, které se nacházejí v blízkosti slovenských hranic. V žádném z dosud vyšetřených vzorků nebyl zjištěn virus SLAK.
Zrušení zákazu dovozu zvířat z části Rakouska, umožnění dovozu některých živočišných produktů ze Slovenska a Maďarska

Zrušení zákazu dovozu zvířat z části Rakouska, umožnění dovozu některých živočišných produktů ze Slovenska a Maďarska

Státní veterinární správa (SVS) od zítřka ruší zákaz vozit do ČR zvířata vnímavá ke slintavce a kulhavce (SLAK) ze dvou spolkových zemí Rakouska (Burgenlandska a Dolního Rakouska). Zároveň umožní dovoz některých tepelně neopracovaných živočišných produktů ze Slovenska a Maďarska. Podmínkou bude, že musí být vyrobeny před výskytem nákazy SLAK v těchto zemích, a také musí být doprovázeny veterinárním osvědčením vydaným slovenskými či maďarskými veterinárními autoritami o nezávadnosti těchto potravin.
SVS upravuje pravidla pro vjezd vozidel ze Slovenska do ČR

SVS upravuje pravidla pro vjezd vozidel ze Slovenska do ČR

Státní veterinární správa (SVS) od zítřka mírně upravuje pravidla (mimořádná veterinární opatření ke slintavce a kulhavce) podle nichž mohou vstupovat vozidla nad 3,5 tuny ze Slovenska do České republiky. Vzhledem k technickým omezením neumožňujícím provádět dezinfekci vozidel v požadovaném rozsahu, nebude přechod Bílá-Bumbálka – Makov nadále určen vozidlům k přepravě veterinárně kontrolovaných komodit. Využít jej budou moci přepravci veškerého jiného zboží, podobně jako je tomu u přechodu Hodonín – Holič. Pro vozidla sloužící k přepravě zvířat, živočišných produktů či krmiv, budou nadále určeny tři místo dosavadních čtyř přechodů.
SVS: Všechna vozidla nad 3,5 tuny bez rozdílu nákladu projdou na hranici se Slovenskem dezinfekcí

SVS: Všechna vozidla nad 3,5 tuny bez rozdílu nákladu projdou na hranici se Slovenskem dezinfekcí

Státní veterinární správa (SVS) od zítřka zpřísňuje podmínky vjezdu vozidel nad 3,5 tuny do České republiky ze Slovenska. Nákladní vozidla bez rozdílu vezeného nákladu budou moci pro vjezd na území ČR použít pouze pět hraničních přechodů se Slovenskem. Všechna vozidla nad 3,5 tuny zde budou podrobena dezinfekci. Vozidlům k přepravě veterinárně kontrolovaných komodit budou jako doposud určeny čtyři z pěti přechodů. Na nich budou podrobovány důkladnější dezinfekci než ostatní nákladní vozidla.
Zákaz návštěv externích ošetřovatelů kopyt a stříhačů vlny na farmách

Zákaz návštěv externích ošetřovatelů kopyt a stříhačů vlny na farmách

Státní veterinární správa (SVS) v reakci na vývoj nákazové situace dnes upravila mimořádná veterinární opatření (MVO) s cílem ochránit území ČR před zavlečením slintavky a kulhavky. Zakázala mimo jiné v chovech vnímavých hospodářských zvířat návštěvy externích osob upravujících zvířatům (zejména skotu) paznehty a stříhající jim vlnu (v případě ovcí). Návštěvy osob poskytujících tyto služby, které často pendlují mezi řadou hospodářství, představují aktuálně velké riziko rozšíření nákazy. MVO také zakazují do ČR dovoz masokostní moučky a dalších rizikových komodit ze Slovenska a Maďarska.
Zákaz přepravy krmiv s steliv pro hospodářská zvířata ze Slovenska a Maďarska

Zákaz přepravy krmiv s steliv pro hospodářská zvířata ze Slovenska a Maďarska

Státní veterinární správa (SVS) dnes aktualizovala mimořádná veterinární opatření s cílem zabránit zavlečení slintavky a kulhavky na území České republiky ze Slovenska a Maďarska, kde se tato nebezpečná nákaza vyskytuje. S okamžitou platností zakázala vozit ze Slovenska a Maďarska přes české hranice seno, slámu a zelenou píci určené pro hospodářská zvířata. Zároveň upřesnila pravidla pro provádění dezinfekce vozidel na hranicích.
Zákaz přepravy zvířat vnímavých ke SLAK z části Rakouska, zákaz vstupu do obor v regionech sousedících se Slovenskem

Zákaz přepravy zvířat vnímavých ke SLAK z části Rakouska, zákaz vstupu do obor v regionech sousedících se Slovenskem

Státní veterinární správa (SVS) dnes vydala nová mimořádná veterinární opatření s cílem zabránit zavlečení slintavky a kulhavky na území České republiky. Nově zakázala dovoz zvířat vnímavých ke slintavce a kulhavce (SLAK) ze dvou spolkových zemí Rakouska – Burgernlandsko a Dolní Rakousko. Nákladní vozidla vezoucí živá zvířata či produkty z nich, která projíždějí skrze zmíněné spolkové země, budou moci na území ČR z Rakouska vstupovat pouze na dvou určených hraničních přechodech a zde projít dezinfekcí. Ve třech krajích ČR sousedících se Slovenskem začne od zítřejšího dne platit zákaz vstupu nepovolaných osob do obor.