Ministerstvo spravedlnosti··4 min

Sněmovna schválila zřízení funkce dětského ombudsmana. Dochází tak k významnému posílení ochrany práv dětí

Ministerstvo spravedlnosti

Ministerstvo spravedlnosti

Ministerstvo spravedlnosti České republiky je ústředním orgánem státní správy v justiční oblasti. Ministerstvo bylo zřízeno zákonem č. 2/1969 Sb., o zřízení ministerstev a jiných ústředních orgánů státní správy České republiky. Tento kompetenční zákon (ve znění pozdějších předpisů) vymezuje základní působnost ministerstva, další kompetence jsou zahrnuty v jednotlivých zákonech.

Tisková zpráva

Poslanecká sněmovna dnes na svém jednání schválila vládní návrh novely zákona o Veřejném ochránci práv. Návrh si klade za cíl zřídit národní lidskoprávní instituci a institut ochránce práv dětí na půdorysu současné Kanceláře veřejného ochránce práv. V obou případech půjde o nezávislou instituci.

„Návrh zákona reaguje na dlouhodobý deficit v oblasti ochrany práv dětí. Může tak přispět nejen k prosazování jejich práv, ale také ke včasnému řešení domácího násilí páchaného na dětech a prevenci jeho eskalace. Zároveň novela směřuje k potřebnému vyplnění stávajících mezer v systému pomoci dětem,“ vysvětlil podstatu návrhu ministr spravedlnosti Pavel Blažek.

Zřízení funkce dětského ombudsmana významně posílí ochranu práv dětí v ČR. „Jsme jednou z posledních zemí EU, která funkci dětského ombudsmana nemá,“ doplňuje ministr spravedlnosti Pavel Blažek.

  • Návrh novely ustavuje postavení a nezávislost budoucího dětského ombudsmana a také rozsah jeho pravomocí.
  • Mezi pravomoci dětského ombudsmana by mělo patřit tradiční vyřizování stížností proti postupu úřadů a dalších orgánů veřejné moci a vzdělávací a osvětová činnosti o právech dítěte,“ doplňuje ministr spravedlnosti.
  • Výraznou změnou, kterou novela přináší, je pravomoc dětského ombudsmana ve striktně vymezených případech vstupovat v pozici vedlejšího účastníka do některých zvláštních řízení soudních týkajících se ochrany práv dětí.
  • Navrhuje se multi-ombudsmanský model dvou samostatně působících ombudsmanů – dětského a stávajícího veřejného ochránce práv, a to v rámci současné Kanceláře veřejného ochránce práv.
  • V návrhu novely je dále řešen způsob výběru vhodného kandidáta na ochránce práv dětí. Mohla by se jím stát osoba starší 35 let s právnickým vzděláním, která se v průběhu předchozích 10 let nejméně 5 let věnovala ochraně či prosazování práv dětí.
  • Novela nově umožní ucházet se o funkci veřejného ochránce práv, ochránce práv dětí nebo jejich zástupce také soudkyním a soudcům.

Cílem novely je především rozhýbat procesy tam, kde váznou, což má značný dopad na život dětí. Tyto případy lze odhadnout počtem na nižší jednotky desítek za rok a jsou to případy nejzávažnějších porušení práv dětí.

Na tvorbě návrhu novely se podílela pracovní skupina, v níž zasedla bývalá i současná zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková a Helena Válková, předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová a místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Olga Richterová. Samozřejmě s námi spolupracovali také další kolegové z Ministerstva práce a sociálních věcí, poslankyně a senátorky, veřejný ochránce práv a mnozí další. Všem bych tímto rád poděkoval za odvedenou precizní práci,“ uvedl Pavel Blažek.

Vladimír Řepka, tiskový mluvčí Ministerstva spravedlnosti

22. ledna 2025

Zdroj: msp.gov.cz

Další články

Další články od Ministerstvo spravedlnosti

Ministr spravedlnosti se zúčastnil kolaudace opravené budovy Okresního soudu v Olomouci

Ministr spravedlnosti se zúčastnil kolaudace opravené budovy Okresního soudu v Olomouci

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek spolu se svým náměstkem Radomírem Daňhelem dnes zavítali do Olomouce, aby se zúčastnili slavnostní kolaudace dokončené rekonstrukce historické budovy Okresního soudu.
| Ministerstvo spravedlnosti
Městský soud v Praze připustil první hromadnou žalobu

Městský soud v Praze připustil první hromadnou žalobu

V minulém roce vstoupil v účinnost zákon č. 179/2024 Sb., o hromadném občanském soudním řízení (dále jen „z. h. ř.“), který do českého právního řádu zavedl institut tzv. hromadných žalob. Městský soud v Praze usnesením, které dnes nabylo právní moci, rozhodl o připuštění první takové žaloby, která byla podána v listopadu 2024 žalobcem OnlineADR.cz, z. ú. proti žalované Postýlkov s. r. o. V rámci tzv. certifikační fáze řízení, která předchází fázi věcného projednání, soud shledal, že podmínky přípustnosti hromadné žaloby byly v uvedeném případě naplněny.
| Ministerstvo spravedlnosti
Evropský soud pro lidská práva dnes zveřejnil rozhodnutí ve věci Brož proti České republice

Evropský soud pro lidská práva dnes zveřejnil rozhodnutí ve věci Brož proti České republice

Štrasburský soud jednomyslně shledal, že stěžovatel neutrpěl podstatnou újmu na právech, konkrétně právu na ústní slyšení a na ochraně dobré pověsti, v důsledku zproštění výkonu funkce insolvenčního správce v jedné konkrétní věci pro nerespektování pokynů insolvenčního soudu.
| Ministerstvo spravedlnosti
Umělá inteligence na Ministerstvu spravedlnosti

Umělá inteligence na Ministerstvu spravedlnosti

Ministerstvo spravedlnosti nově využívá umělou inteligenci (AI) při plnění každodenních povinností. Tento nový nástroj pomáhá úředníkům s rutinními úkoly, analyzuje data, usnadňuje tvorbu prezentací a zjednodušuje komunikaci s občany. Jedná se o umělou inteligenci Copilot Chat. Copilot Chat je chatovací nástroj AI, který je součástí licence Microsoft 365.
| Ministerstvo spravedlnosti
Česká republika byla v roce 2024 před ESLP opět úspěšná

Česká republika byla v roce 2024 před ESLP opět úspěšná

Kancelář vládního zmocněnce udržela i v roce 2024 silnou bilanci před Evropským soudem pro lidská práva („ESLP“). V posledních třech letech se jí podařilo úspěšně odvrátit nároky ve výši 514 milionů korun a přispět k posílení práv dětí díky významným legislativním změnám.
Dětský ombudsman významně posílí ochranu práv dětí

Dětský ombudsman významně posílí ochranu práv dětí

Senátorky a senátoři ve středu 26. února 2025 schválili vládní návrh novely zákona o Veřejném ochránci práv.
Senát dnes schválil novelu zákona o advokacii

Senát dnes schválil novelu zákona o advokacii

„Schválený zákon o advokacii mimo jiné zvyšuje ochranu důvěrnosti komunikace mezi advokátem a klientem a řeší problematiku advokátních úschov tak, aby se minimalizovala možnost jejich zneužívání či zpronevěr, jako se to bohužel v minulosti několikrát stalo. Dojde také k vytvoření garančního fondu pro případné poškozené, aby bylo možné odškodnit oběti trestných činů spáchaných při advokátních úschovách “ uvedl ministr spravedlnosti Pavel Blažek.
Jednotnou definici domácího násilí, která posiluje práva a ochranu obětí dnes podpořil Senát

Jednotnou definici domácího násilí, která posiluje práva a ochranu obětí dnes podpořil Senát

Senát dnes schválil vládní návrh zákona, kterým se mění občanský zákoník. Dochází tak k zajištění lepší ochrany obětí sexuálního a domácího násilí.
Druhá aktivita bilaterálního projektu FutureStep: Czech-Norwegian Correctional Innovation Project

Druhá aktivita bilaterálního projektu FutureStep: Czech-Norwegian Correctional Innovation Project

V týdnu od 17. 2. do 21. 2. 2025 proběhla ve spolupráci s Vězeňskou službou ČR druhá aktivita bilaterálního projektu FutureStep: Czech-Norwegian Correctional Innovation Project, financovaného z Fondu pro bilaterální spolupráci na programové úrovni (Programme Bilateral Ambitions) v rámci programu Spravedlnost, Norské fondy 2014–2021. Tato aktivita s názvem Workshop v České republice zahrnovala návštěvy dvou českých věznic – středně velké věznice Oráčov a malé věznice Hradec Králové – objekt Pouchov a navazující konference, jejichž předmětem bylo sdílení mezinárodních zkušeností. Výstupem projektu bude policy paper of reccomendations obsahující soubor odborných doporučení zahrnujících doporučení mezinárodních partnerů, kteří se aktivity v České republice účastnili – jednalo se konkrétně o expertku z Rady Evropy (Tanja Rakusic-Hadzic), experta na vězeňství a zároveň ředitele věznice z Belgie (Jurgen Van Poecke), norské experty na vězeňství v různých oblastech (Kim Ekhaugen, Roger Nilsen, Eirik Bergstedt) a expertku na tvorbu odborných doporučujících dokumentů z Irska (Liene Abrama).
Nejsme bezmocní: Evropský den obětí trestných činů

Nejsme bezmocní: Evropský den obětí trestných činů

22. února si každoročně připomínáme Evropský den obětí trestných činů. „Nejsme bezmocní“ je motto, jež poukazuje na sílu a energii, kterou profesionálové pomáhají obětem trestných činů znovu najít a ve svém životě uplatnit. Pomoc obětem trestných činů je pro justici důležité téma a je nezbytné se v maximální možné míře na toto téma na poli trestní politiky zaměřit.