Ministerstvo průmyslu a obchodu··6 min

Snazší a rychlejší výstavba solárních a větrných elektráren. Pomohou akcelerační zóny

Ministerstvo průmyslu a obchodu

Ministerstvo průmyslu a obchodu

Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky (MPO) je ústřední orgán státní správy pro státní politiku v oblasti průmyslu, obchodu, surovin a ekonomických vztahů vůči zahraničí.

Tisková zpráva

Na návrh Ministerstva průmyslu a obchodu a ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí a Ministerstvem pro místní rozvoj schválila vláda zákon o urychlení využívání obnovitelných zdrojů energie (OZE). Nová legislativa přináší další zjednodušení povolovacích procesů pro výstavbu solárních a větrných elektráren, zejména prostřednictvím vymezení oblastí pro urychlení využívání OZE tzv. akceleračních oblastí. Díky zefektivnění schvalovacího procesu tyto zóny umožní rychlejší realizaci projektů. Vymezení oblastí bude probíhat na třech úrovních podle jejich významu a každá akcelerační zóna bude mít územní opatření, které stanoví podrobné podmínky a kritéria pro výstavbu.

„Jde o důležitý krok k posílení energetické bezpečnosti a k plnění našich klimatických závazků. Vznik akceleračních oblastí umožní rychlejší rozvoj obnovitelných zdrojů a poskytne stabilní podmínky pro investory. Půjde o lokality, které mají vysoký potenciál generovat elektřinu s minimálním negativním dopadem na životní prostředí. Díky tomu budeme mít více energie z obnovitelných zdrojů a můžeme tak přispět ke snížení výdajů za elektřinu pro české domácnosti a firmy,“ říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček s tím, že na vytipování těchto zón a přípravě konkrétních projektů budou spolupracovat státní orgány, místní samosprávy a místní veřejnost.

Hlavní novinkou zákona je zavedení akceleračních oblastí, ve kterých budou projekty fotovoltaických a větrných elektráren, schvalovány ve zjednodušeném režimu. V těchto zónách nebudou projekty splňující podmínky směrnice o podpoře využívání obnovitelných zdrojů energie mimo jiné podléhat posouzení vlivu na životní prostředí (EIA), což významně urychlí celý proces. Neznamená to ale, že budou projekty schvalovány automaticky. Potenciální dopady větrných a solárních elektráren se budou posuzovat už ve fázi vymezování akceleračních oblastí na základě požadavků na ochranu jiných veřejných zájmů, a dále biologického posouzení, a komplexního hodnocení vlivů návrhů akceleračních oblastí na životní prostředí (tzv. SEA). V akceleračních oblastech bude možné povolovat nejen nové výrobny elektřiny, ale i související infrastrukturu, například připojení k distribuční a přenosové soustavě, systémy pro ukládání energie, dopravní a technickou infrastrukturu či opatření ke zmírnění dopadů na území, jako jsou hlukové bariéry.

Vymezení akceleračních oblastí bude probíhat na třech úrovních – místní význam bude stanoven v územních plánech obcí, nadmístní význam v zásadách územního rozvoje krajů a celostátní význam v územním rozvojovém plánu. Návrh legislativy určuje další úkoly pro jednotlivé subjekty, včetně gesční resorty, tedy Ministerstvo průmyslu a obchodu, Ministerstvo životního prostředí a Ministerstvo pro místní rozvoj.

„Vymezení oblasti v územních plánech, zásadách územního rozvoje a územním rozvojovém plánu bude znamenat, že se jedná i o plochu vhodnou pro výstavbu projektů pro využívání OZE, kde budou platit zjednodušující postupy při povolování výroben energie z OZE stavebním úřadem. Zároveň zákon u menších projektů fotovoltaických elektráren do 100kW stanoví nepřekročitelné lhůty pro povolení těchto projektů. Po jejich uplynutí se budou považovat za povolené. Tím jenom podtrhujeme důležitost rozvoje šetrných zdrojů energie pro Česko jak z pohledu životního prostředí, tak z pohledu cesty k větší energetické nezávislosti,” doplnil ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek.

„Česká republika potřebuje snižovat emise skleníkových plynů a zvyšovat svoji nezávislost na dovozu fosilních paliv. Proto musíme mimo jiné rozvíjet využití obnovitelných zdrojů energie. Akcelerační oblastí řeší potenciální střety výstavby obnovitelných zdrojů s ochranou přírody, kulturních památek, bezpečností státu, dopravní, energetické nebo telekomunikační infrastruktury. A to ještě před tím, než se firmy a obce dohodnou na umístění větrných nebo solárních elektráren v konkrétním místě. Ministerstvo životního prostředí v souvislostí se zákonem také finalizuje konkrétní mapové podklady, na jejichž základě pak kraje a obce mohou vymezit na svém území samotné akcelerační zóny,“ doplňuje ministr životního prostředí Petr Hladík.

Výrobce elektřiny provozující větrnou elektrárnu bude platit poplatek 50 korun/MWh, ze kterého získá místní obec 98 % a zbytek správce, tedy například obecní úřad s rozšířenou působností. Tento poplatek byl stanoven na základě předpokládané doby využití elektrárny 2250 hodin za rok a částky 100 000 korun za instalovanou MW. Hlavním cílem je motivovat investory k výstavbě větrných elektráren v místech s vyšší větrností, což povede k maximalizaci využití instalovaného výkonu. Poplatek také posílí spolupráci mezi investory a místními obcemi. „Dokončení legislativního nastavení zkrácení povolovacího procesu potřebujeme pro všechny obnovitelné zdroje, vládou schválený poplatek z elektřiny z větrných elektráren je vhodný nástroj pro větší zapojení místních, více elektřiny z větru a využívání větrnějších míst,“ uvedl předseda Komory OZE Štěpán Chalupa.

Nový zákon zajišťuje transpozici revidované směrnice o podpoře využívání obnovitelných zdrojů schválené v roce 2023. Česká republika zároveň svými již zavedenými opatřeními a dalšími opatřeními, které připravuje v oblasti zjednodušení povolovacích procesů pro OZE patří v tomto k nejaktivnějším členských státům EU, a je dávána Evropskou komisí za příklad dobré praxe pro ostatní státy.

Zdroj: mpo.gov.cz

Další články

Další články od Ministerstvo průmyslu a obchodu

Jak regulovat AI i nové technologie a nebrzdit inovace?

Jak regulovat AI i nové technologie a nebrzdit inovace?

Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví (ÚNMZ) a Česká agentura pro standardizaci (ČAS) obnovily tradici a uspořádaly Den ÚNMZ a ČAS. Letos byl tento event zaměřený na roli standardizace, metrologie a zkušebnictví v oblastech AI, zdravotnických prostředků a udržitelných technologií ve stavebnictví a energetice. Tři panelové diskuse, moderované Janou Peroutkovou z České televize, propojily pohledy státní správy, akademického i soukromého sektoru. Panelisty byli primárně odborníci a odbornice na inovace, bezpečnost výrobků, technologií zaváděných na český trh, příslušná evropská nařízení a konkurenceschopnost ČR.
Snižování byrokracie a nová strategie pro zlepšení vnitřního trhu. Náměstek Frélich jednal v Bruselu o posilování konkurenceschopnosti průmyslu EU

Snižování byrokracie a nová strategie pro zlepšení vnitřního trhu. Náměstek Frélich jednal v Bruselu o posilování konkurenceschopnosti průmyslu EU

Zvyšování konkurenceschopnosti, lepší fungování vnitřního trhu, menší byrokracie pro firmy či efektivnější veřejné zakázky. To byla hlavní témata zasedání Rady pro konkurenceschopnost, které se uskutečnilo ve čtvrtek 22. května v Bruselu. Ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka na jednání zastupoval náměstek Martin Frélich.
Ministr Vlček jednal s eurokomisařem Séjourném a francouzským ministrem Ferraccim

Ministr Vlček jednal s eurokomisařem Séjourném a francouzským ministrem Ferraccim

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček dnes jednal prostřednictvím videokonferencí s francouzským ministrem energetiky Marcem Ferraccim a eurokomisařem Stéphanem Séjourném. Hlavním tématem byla výstavba nových jaderných bloků v Dukovanech a postup francouzské státní společnosti EdF.
Ministr Vlček z Vysočiny: Pojízdná učebna inspiruje žáky ke studiu technických oborů

Ministr Vlček z Vysočiny: Pojízdná učebna inspiruje žáky ke studiu technických oborů

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček navštívil základní školu ve Ždírci nad Doubravou na Vysočině, kde si prohlédl unikátní kamion Pojízdné učebny techniky. Ten v rámci projektu Technika do škol přiváží moderní technologie přímo za žáky základních škol a inspiruje je k zájmu o technické a řemeslné obory.
Historie a inovace pod jednou střechou: MPO přivítalo návštěvníky a poprvé uspořádalo Gaming Day

Historie a inovace pod jednou střechou: MPO přivítalo návštěvníky a poprvé uspořádalo Gaming Day

Více než dva a půl tisíce návštěvníků o víkendu zavítalo do historických prostor sídla Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) v ulici Na Františku, a to v rámci již 11. ročníku festivalu otevřených budov Open House Praha. Letošní ročník byl výjimečný i tím, že MPO vůbec poprvé představilo Gaming Day – akci věnovanou českému videohernímu průmyslu.
Veřejná konzultace k protiopatřením EU v reakci na americká cla

Veřejná konzultace k protiopatřením EU v reakci na americká cla

Evropská komise na svých stránkách 8. května 2025 spustila veřejnou konzultaci k balíčku možných protiopatření v reakci na cla na dovozy automobilů a automobilových dílů a plošná cla, která USA zavedly na řadu zemí, včetně EU.
MPO v rámci OP TAK uspořádalo již pátý ročník konference Cirkulární ekonomika v praxi

MPO v rámci OP TAK uspořádalo již pátý ročník konference Cirkulární ekonomika v praxi

Podnikání v kruhu, zisk, který dává smysl. To bylo motto již pátého ročníku konference Cirkulární ekonomika v praxi, kterou uspořádalo Ministerstvo průmyslu a obchodu v rámci OP TAK. Odborníci i široká veřejnost diskutovali o jednom z klíčových témat současné ekonomiky, udržitelném podnikání. V prostředí industriálního areálu Dolních Vítkovic, v objektu bývalé výklopny a mlýnice černého uhlí FUTUREU, se ve dnech 13.–14. května 2025 setkali zástupci státní správy, samosprávy, podnikatelského i finančního sektoru, včetně hostů ze Švédska, partnerů a řečníků konference.
Ministr Vlček v Bruselu: Transatlantické vztahy, ekonomická bezpečnost a zájmy českých exportérů

Ministr Vlček v Bruselu: Transatlantické vztahy, ekonomická bezpečnost a zájmy českých exportérů

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček se v Bruselu zúčastnil jednání Rady EU pro zahraniční věci ve formátu ministrů obchodu. Hlavními tématy byly obchodní vztahy mezi EU a USA, evropská ekonomická bezpečnost a probíhající jednání s obchodními partnery.
Výbor pro umělou inteligenci jednal o dalším rozvoji AI v Česku

Výbor pro umělou inteligenci jednal o dalším rozvoji AI v Česku

Neformální zasedání Výboru pro umělou inteligenci se uskutečnilo 5. května 2025 na Ministerstvu průmyslu a obchodu. Setkání spojilo zástupce státní správy, podnikatelského sektoru, akademické sféry i odborné veřejnosti s cílem posunout vpřed klíčová témata spojená s umělou inteligencí.
Vyjádření ke zdvořilostnímu dopisu eurokomisaře Séjourného

Vyjádření ke zdvořilostnímu dopisu eurokomisaře Séjourného

Jak dnes potvrdil také mluvčí Evropské komise, zdvořilostní dopis zaslaný panu ministru Vlčkovi panem francouzským eurokomisařem Séjourném není právně závazný. Pan ministr na dopis odpověděl do 4 pracovních dní od jeho přijetí, po vyhodnocení závaznosti zdvořilostního dopisu a ověření tvrzení pana francouzského eurokomisaře u dotčených společností a úřadů. Společnost KHNP odpověděla na dotazy Evropské komise 27. 2. a od té doby nedostala žádnou reakci.