Ministerstvo průmyslu a obchodu··5 min

Silnější vnitřní trh a jednodušší pravidla. V Bruselu jednali evropští ministři pro konkurenceschopnost

Ministerstvo průmyslu a obchodu

Ministerstvo průmyslu a obchodu

Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky (MPO) je ústřední orgán státní správy pro státní politiku v oblasti průmyslu, obchodu, surovin a ekonomických vztahů vůči zahraničí.

Tisková zpráva

Směřování unijní konkurenceschopnosti, podpora udržitelného průmyslu, plán pro vnitřní trh se službami a zjednodušování pravidel. To byla hlavní témata zasedání Rady pro konkurenceschopnost (COMPET), které se uskutečnilo ve středu 12. března v Bruselu. Ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka na jednání zastupoval náměstek Martin Frélich.

Diskuze se nejprve zaměřila na nově zveřejněné iniciativy Evropské komise – Kompas konkurenceschopnosti a Dohodu o čistém průmyslu. „Obě tato Sdělení Komise vítáme, avšak měli jsme od nich podstatně vyšší očekávání, zejména pak opětovná zmínka o cíli 90% snížení emisí do roku 2040 je zkrátka pro naši ekonomiku a průmysl nerealistická,“ konstatoval náměstek Martin Frélich. „Změníme současnou nerovnováhu v prioritách mezi průmyslovými, klimatickými, sociálními i energetickými politikami,“ dodal. Zároveň apeloval na snížení cen energií: „Energie je kritickou složkou výrobních nákladů v EU, musíme proto hledat cesty, jak její cenu nadále snižovat.“ Současně náměstek Frélich zdůraznil, že je nezbytné důsledně upřednostňovat konkurenceschopnost a vnitřní trh.

Právě vnitřnímu trhu se věnoval další bod na programu zasedání. Zástupci členských států diskutovali o opatřeních, která by podle nich neměla chybět v Akčním plánu pro služby, jenž má být součástí nové horizontální Strategie pro vnitřní trh. „Nová Strategie pro vnitřní trh musí být jedním slovem ambiciózní. Ambiciózní v odstraňování překážek, ambiciózní ve vymáhání pravidel – a to zejména v sektoru služeb,“ podotknul náměstek Frélich a shrnul hlavní priority, které by měly být v Akčním plánu obsaženy: „Akční plán pro služby by se měl zaměřit na snižování zátěže pro podniky a zjednodušování stávající legislativy, správnou implementaci pravidel a lepší dostupnost informací,“ uvedl. Podpořil rovněž snahu polského předsednictví definovat jasné a měřitelné cíle pro sledování pokroku v této oblasti. Později na jednání finský ministr představil také poziční dokument, který obsahuje návrh konkrétních opatření pro novou Strategii pro vnitřní trh. Tento dokument společně připravily Česká republika, Finsko, Nizozemsko a Švédsko a podpořilo jej až 16 členských států.

Členské státy se také vyjádřily k balíčkům zjednodušujícím unijní pravidla (tzv. simplifikačním omnibusům). Evropská komise již dva představila, třetí má v plánu zveřejnit v dubnu tohoto roku. „Zjednodušování existujících pravidel je pro nás naprosto stěžejní prioritou. Očekáváme další zjednodušující inciativy, zároveň je ale důležité, abych Evropská komise nenavrhovala další nová pravidla přinášející zbytečnou novou zátěž,“ upozornil náměstek Frélich.

Ministři diskutovali rovněž o nedávno zveřejněném Akčním plánu pro automobilový průmysl. „Konkurenceschopnost evropského automobilového průmyslu je pro nás zásadní, vítáme proto flexibilnější přístup k pokutám pro automobilky plynoucích z nízkých prodejů elektromobilů. Domníváme se ale, že pětileté zprůměrování emisních cílů by přineslo větší stabilitu a lepší předvídatelnost než Komisí navržené tříleté období. Čeká na nás ještě hodně práce do nadcházejících vyjednávání,” shrnul náměstek Frélich.

Ministři dále na návrh Itálie jednali o konkurenceschopnosti a dekarbonizaci evropského průmyslu v kontextu mechanismu uhlíkového vyrovnání na hranicích (CBAM). Na program zasedání byly zařazeny také dva poziční dokumenty zaměřené na průmysl v EU.

Tématem pracovního oběda byla bezpečnost a udržitelnost elektronického obchodování. Diskuze se soustředila na opatření, která by v krátkodobém horizontu ochránila spotřebitele před nebezpečnými výrobky. „Klíčovou prioritou by mělo být účinné prosazování stávajících pravidel, spíše než zavádění nových. Zásadní je zacílení opatření na velké online platformy ze třetích zemí, které do EU přivážejí obrovské množství zboží, zejména z Číny,“ řekl náměstek Frélich a přivítal kroky, které v tom ohledu učinila Evropská komise v minulých měsících.

Zdroj: mpo.gov.cz

Další články

Další články od Ministerstvo průmyslu a obchodu

MPO zve na seminář ke stavebním výrobkům a jejich uvádění na trh

MPO zve na seminář ke stavebním výrobkům a jejich uvádění na trh

Odborný seminář, který bude zaměřen na problematiku stavebních výrobků, jejich uvádění a dodávání na evropský trh v souvislosti s aktuálními legislativními změnami, pořádá Svaz zkušeben pro výstavbu, z.s. ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu.
Česko a Korea posilují spolupráci v oblasti jaderné energetiky, baterií, automobilového průmyslu a robotiky

Česko a Korea posilují spolupráci v oblasti jaderné energetiky, baterií, automobilového průmyslu a robotiky

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček a další zástupci vlády podepsali ve středu v Praze s Jižní Koreou sérii strategických dokumentů zaměřených na posílení spolupráce v oblastech moderního průmyslu, výzkumu a energetiky. Zásadní byl podpis řady dohod a ujednání včetně smluv o smlouvách budoucích, které představují klíčový krok v přípravě výstavby nového jaderného zdroje v Dukovanech a výrazně posilují zapojení českého průmyslu. Vedle toho byly uzavřeny další dokumenty o spolupráci v oblasti bateriového průmyslu a robotiky.
Registr živnostenského podnikání slaví 20 let. Klíčový nástroj digitalizace státní správy pomáhá živnostníkům i úřadům

Registr živnostenského podnikání slaví 20 let. Klíčový nástroj digitalizace státní správy pomáhá živnostníkům i úřadům

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) v pondělí v Kaiserštejnském paláci slavnostně oslavilo 20 let fungování Informačního systému Registru živnostenského podnikání (IS RŽP). Od svého vzniku v roce 2005 prošel IS RŽP výraznou modernizací a stal se jedním z pilířů digitalizace veřejné správy v oblasti podnikání. Zástupci MPO na akci také ocenili osm osobností za jejich přínos IS RŽP.
Náměstek Frélich podpořil české průmyslníky na strojírenském veletrhu v Číně a jednal o hospodářské spolupráci v Kazachstánu

Náměstek Frélich podpořil české průmyslníky na strojírenském veletrhu v Číně a jednal o hospodářské spolupráci v Kazachstánu

V Pekingu se konal 19. ročník strojírenského veletrhu China International Machine Tool Show. České strojírenské firmy na něm doposud ještě nikdy nechyběly. Čína je v sektoru strojírenství pro české výrobce obráběcích a tvářecích strojů 3. nejdůležitějším exportním trhem. Jejich exportní záměry na čínském trhu podpořil náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Frélich účastí na zahájení veletrhu a v rámci setkání s obchodními partnery. O podpoře českých nejen strojírenských zájmů v teritoriu jednal také s náměstkem ministra obchodu ČLR Ling Ji.
Stát kupuje 80% podíl ve společnosti Elektrárna Dukovany II

Stát kupuje 80% podíl ve společnosti Elektrárna Dukovany II

Stát koupí 80 % akcií ve společnosti Elektrárna Dukovany II, která realizuje projekt výstavby dvou nových jaderných bloků v lokalitě Dukovany. Tento krok je klíčovým milníkem v projektu, který má zásadní význam pro energetickou bezpečnost a soběstačnost České republiky.
9 z 10 starostů chce oživit brownfieldy. Ministerstvo průmyslu a obchodu připravuje program na jejich podporu

9 z 10 starostů chce oživit brownfieldy. Ministerstvo průmyslu a obchodu připravuje program na jejich podporu

Zájem o revitalizaci brownfieldů ze strany obcí a měst neklesá, právě naopak. Z aktuálního průzkumu Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) vyplývá, že toto téma aktivně řeší 89 % dotázaných starostů. Na projektovou přípravu i samotnou realizaci stavby jim ale mnohdy chybí finance. MPO proto chystá nový dotační titul, který bude požadavky starostů reflektovat.
Ministr Vlček: Moderní dřevostavby mají v Česku zelenou

Ministr Vlček: Moderní dřevostavby mají v Česku zelenou

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček se zúčastnil semináře Velké dřevostavby, který se konal ve Žďáru nad Sázavou pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). Hlavním tématem akce bylo širší využití dřeva ve stavebnictví, zejména v kontextu připravovaných změn stavebních norem a podpory udržitelného rozvoje. Součástí programu byla také exkurze čtyřpodlažních bytových domů ze dřeva.
Úspěšná mise českých med-tech start-upů do Spojených arabských emirátů

Úspěšná mise českých med-tech start-upů do Spojených arabských emirátů

Ve dnech 16.-18. dubna 2025 proběhla podnikatelská mise českých AI med-tech start-upů do Spojených arabských emirátů. Mise se uskutečnila ve spolupráci s Velvyslanectvím České republiky v Abú Dhabí a zahraniční kanceláří CzechTrade v Dubaji pod vedením náměstka ministra průmyslu a obchodu pana Jana Kavalírka.
Rychlejší povolování plynových elektráren pro bezpečné dodávky elektřiny. Klíčová novela LEX Plyn prošla třetím čtením

Rychlejší povolování plynových elektráren pro bezpečné dodávky elektřiny. Klíčová novela LEX Plyn prošla třetím čtením

Poslanci schválili ve třetím čtení novelu energetického zákona LEX Plyn, která výrazně usnadní a zrychlí výstavbu plynových elektráren. Návrh nyní míří k projednání do Senátu. Novela reaguje na potřebu zajistit bezpečnost dodávek elektřiny a stabilní provoz elektrizační soustavy v době postupného útlumu uhelných zdrojů. LEX Plyn je výsledkem široké shody napříč politickým spektrem i odbornou veřejností.
Nezmeškejte URBIS v Brně 10. – 12. 6. 2025: klíčové setkání měst a obcí s inovátory se blíží

Nezmeškejte URBIS v Brně 10. – 12. 6. 2025: klíčové setkání měst a obcí s inovátory se blíží

Česko ukázalo, že může být světové – a udávat směr v městských inovacích. Během loňského roku se Češi dostali mezi významné hráče na mezinárodní Smart City scéně. Přispěly k tomu zejména dvě velké události: restart a proměna brněnského veletrhu URBIS a historicky první česká oficiální účast na Smart City Expo World Congress v Barceloně. Té se zúčastnilo rekordních třicet inovativních firem a univerzitních pracovišť, za podpory deseti institucí a měst Prahy, Brna a Plzně.