Siemens AG··7 min

Siemens rozšířil možnosti asistenta Industrial Copilot. Nově ho globálně zavede společnost thyssenkrupp.

Siemens AG

Siemens AG

Siemens AG (NYSE: SI) je konglomerátní společnost, která patří mezi největší výrobce elektroniky na světě. Její mezinárodní vedení sídlí v Berlíně a Mnichově. Akcie Siemens AG se obchodují na Frankfurtské burze a od 12. března 2001 také na Newyorské burze.

Tisková zpráva
  • Asistent Siemens Industrial Copilot urychluje projektování a výrobní provoz
  • thyssenkrupp Automation Engineering zavede řešení Industrial Copilot ve svých globálních provozech
  • Budoucí verze Industrial Copilot nabídne multimodalitu, agenty a lokální přístup

Siemens Industrial Copilot je první asistent využívající generativní umělou inteligenci pro účely projektování v průmyslovém prostředí. Firma Siemens dnes oznámila další nové funkcionality tohoto řešení mj. s tím, že globálním zákazníkem se stala společnost thyssenkrupp Automation Engineering.

Siemens Industrial Copilot pro projektování (Siemens Industrial Copilot for Engineering) je aktuálně jediný kopilot na trhu, který dokáže psát kód pro projektování automatizace. Do budoucna by měl nabídnout i multimodalitu a koncepty agentů, což projektantům ještě více usnadní jejich práci. Pro zajištění kompletní suverenity dat se plánuje verze přímo pro výrobní provozy (Siemens Industrial Copilot for Operations) jako balíček hardwarových a softwarových řešení.

Rainer Brehm, generální ředitel Factory Automation, Siemens, uvedl: „Díky našim odborným znalostem a zkušenostem měníme možnosti generativní umělé inteligence v řešení, která lze nasadit v průmyslovém prostředí bez nutnosti speciálních znalostí AI programování. Siemens Industrial Copilot je první produkt pro projektování automatizace podporovaný generativní umělou inteligencí, který je supervýkonným řešením pro průmyslovou automatizaci a který urychlí cestu našich zákazníků směrem k větším inovacím, produktivitě a konkurenceschopnosti.“

thyssenkrupp Automation Engineering a Siemens Electronics Factory zavedou Siemens Industrial Copilot

Průmyslové podniky musí dnes čelit nejen konkurenčním tlakům, ale řeší především nedostatek kvalifikovaných pracovních sil. Využití generativní umělé inteligence v průmyslu a výrobních provozech nabízí obrovské možnosti, jak překonat současné problémy průmyslu a zlepšit produktivitu. Podle nedávné zprávy agentury Gartner bude do roku 2028 pravidelně používat generativní umělou inteligenci jako pomoc při tvorbě kódů na 75 % vývojářů oproti téměř deseti procentům z počátku roku 2023.

Společnost thyssenkrupp Automation Engineering, která se zabývá výrobou a výstavbou speciálních strojů a zařízení, začlenila kopilota pro projektování do stroje používaného ke kontrole kvality baterií do elektromobilů. Plánuje ho nasadit ve velkém měřítku k projektování strojů ve svých globálních provozech již od roku 2025. Asistent pomáhá projektantům společnosti při vytváření projektů v inženýrském prostředí TIA Portal. S jeho pomocí vyvíjejí kód jazyka SCL pro programovatelné automaty (PLC) mnohem rychleji. Následně je tento kód začleněn do prostředí TIA Portal a v systému WinCC Unified se vytvoří vizualizace stroje. Týmy projektantů tak nemusí věnovat tolik času opakujícím se a monotónním úlohám, jako je například automatizace správy dat nebo konfigurace senzorů. Mohou pak pracovat efektivněji, optimalizovat procesy a podporovat inovace.

„Společnosti thyssenkrupp Automation Engineering a Siemens mají za sebou mnoho let úspěšné spolupráce,“ uvedl dr. Rolf-Günther Nieberding, generální ředitel thyssenkrupp Automation Engineering. „Zavedení řešení Siemens Industrial Copilot v našich strojích nám – a tedy i našim zákazníkům – pomůže realizovat náročné projekty v mnohem kratším čase.“

Závod Siemens na výrobu elektroniky v německém Erlangenu již zavedl kopilota pro provoz u svých pájecích strojů. Pracovníkům obsluhy a údržby pomáhá porozumět chybnému kódu stroje a příslušné zprávy překládá do přirozeného jazyka. Na základě podrobných informací a historie stroje získaných z nejrůznějších dokumentů, manuálů nebo seznamů náhradních dílů navrhuje řešení. Tím se zkracují prostoje strojů, je možné rychleji řešit slabá místa ve výrobě a dochází k efektivnější předávce jednotlivých směn.

Siemens Industrial Copilot bude ještě výkonnější díky multimodalitě, konceptům agentů a lokálnímu přístupu

K získání obou společností jako zákazníků přispěl i vývoj rozšířených a výkonnějších funkcí pro Siemens Industrial Copilot.

S asistentem Industrial Copilot for Operations mohou pracovníci ve výrobních provozech komunikovat přímo se stroji. Pomáhá jim řešit chyby a úkony v oblasti údržby, asistuje při výměně směn a optimalizaci výkonu. Do budoucna bude mít navíc multimodální funkce pro analýzu a interpretaci obrázků a k dalšímu růstu produktivity přispěje automatizace řady úloh založená na agentech. Za účelem zabezpečení dat zákazníků a skutečnosti, že data neopustí výrobní provoz, by měl být Industrial Copilot for Operations v budoucnu nabízen jako balíček hardwaru a softwaru pro lokální využití s průmyslovým PC Simatic (IPC 1047E). Softwarová sada pro průmyslová PC je podporována mikroslužbami NVIDIA NIM, takže pracovníci automatizace a údržby mohou pokládat dotazy v reálném čase ohledně provozních a dokumentačních dat, což urychluje rozhodování a zkracuje prostoje strojů. Tato konfigurace nevyžaduje internetové připojení a data ukládá na lokální hardwarové přístroje. Bezpečnost dat je zajištěna zpracováním všech dat přímo ve výrobním provozu. Data zákazníka jsou tak zabezpečená, uložená a dostupná kdekoli a kdekoli jsou potřeba.

Industrial Copilot for Engineering podpoří multimodální vstupy – například tím, že zjistí a převede manuální změny v dokumentu ECAD, který se používá k plánování elektrorozvodů. Tyto změny jsou automaticky zvýrazněny, opatřeny anotací a následně realizovány v projektu TIA Portal.

Vysoce komplexní automatizační projekty budou částečně automatizovány pomocí konceptů agentů. Tyto koncepty jdou nad rámec jednoduché komunikace typu ‚otázka-odpověď‘ a automatizují procesy rozdělením velkých a komplexních úloh na podúkoly. Všechny relevantní informace jsou posléze shromážděny z celé řady zdrojů (včetně informací z ECAD), aby bylo možné porozumět cíli uživatele. Agenty lze také připojit na externí systémy a zdroje, což vytváří uzavřenou smyčku s různými, vzájemně propojenými nástroji. Následně vytvoří plán, jak cílů dosáhnout, a samostatně provedou potřebné kroky – od zaslání zpráv a přístupu do externích systémů po aktualizaci datových souborů. Projektanti mohou také agenty použít k řízení a nasměrování všech výrobních procesů a zachovat zároveň úplnou transparentnost. Mají tak přehled o datech a vědí, jaké kroky by měly následovat.

Řešení Engineering Copilot TIA Essential je k dostání na tržišti Siemens Xcelerator od července 2024. Automatizační prvky asistenta Industrial Copilot poskytuje společnost Siemens, zatímco zpracování přirozeného jazyka provádí jeden z nejvýkonnějších GPT modelů s využitím služby Azure OpenAI Microsoft Cloud. Tím se zajistí výkon, ochrana dat a spolehlivost na podnikové úrovni. Řešení Siemens v oblasti generativní umělé inteligence pro průmysl jsou spolehlivá, bezpečná a důvěryhodná. Průmyslová umělá inteligence je tak dostupná každému – kdekoli a kdykoli.

Zdroj: www.siemenspress.cz

Další články

Další články od Siemens AG

Siemens Xcelerator: Drivetrain Analyzer Cloud ušetří až 20 % energie díky optimalizaci pohonů

Siemens Xcelerator: Drivetrain Analyzer Cloud ušetří až 20 % energie díky optimalizaci pohonů

Průmyslové podniky dnes čelí rostoucímu tlaku na zvyšování energetické účinnosti provozů a snižování uhlíkové stopy. Hnací soustavy, jejichž součástí jsou pohony o proměnlivých rychlostech, motory, čerpadla a další komponenty, spotřebují velké množství energie. Drivetrain Analyzer Cloud je účinné řešení z portfolia Siemens Xcelerator, které podnikům pomáhá výrazně snížit spotřebu energie pohonových systémů díky údržbě zaměřené na úspory energie.
| Siemens AG
Siemens a Audi posouvají díky využití umělé inteligence automatizaci výrobního provozu na novou úroveň

Siemens a Audi posouvají díky využití umělé inteligence automatizaci výrobního provozu na novou úroveň

Společnosti Siemens a Audi přinášejí díky využití softwarem definované automatizace a umělé inteligence (AI) revoluci do oblasti výrobních procesů. Jejich dlouhodobé partnerství urychluje zavádění inovací v automobilovém průmyslu, které jsou založeny na integraci virtuálních a hardwarových řídicích systémů, pokročilých bezpečnostních funkcích a zefektivňování výrobních procesů.
| Siemens AG
Ceny Wernera von Siemense uděleny nejlepším studentům, mladým vědcům a pedagogům

Ceny Wernera von Siemense uděleny nejlepším studentům, mladým vědcům a pedagogům

Český Siemens udělil Ceny Wernera von Siemense za rok 2024 nejlepším studentům, mladým vědcům a pedagogům. Vítězné práce z oblastí technických a přírodovědných oborů vybraly odborné poroty v těchto kategoriích: Nejlepší výsledek základního výzkumu, Nejlepší diplomová práce, Nejlepší disertační práce a Nejlepší pedagogický pracovník. V kategorii diplomových a disertačních prací spolu se studenty získávají odměnu i vedoucí a školitelé jejich prací. Ocenění byla udělena za vynikající kvalitu ženské vědecké práce a za absolventské práce na téma Průmysl 4.0 a chytrá infrastruktura a energetika.
| Siemens AG
Siemens oznámil akvizici společnosti Dotmatics

Siemens oznámil akvizici společnosti Dotmatics

Koncern Siemens AG oznámil, že podepsal smlouvu o akvizici bostonské společnosti Dotmatics od firmy Insight Partners v hodnotě 5,1 miliardy dolarů. Dotmatics je předním poskytovatelem softwaru v oblasti výzkumu a vývoje přírodních věd. Tento kontrakt představuje pro Siemens strategický milník a rozšiřuje možnosti využití technologie komplexního digitálního dvojčete a softwaru na bázi umělé inteligence i na tomto rychle rostoucím komplementárním trhu. Americká firma provozuje špičkovou platformu s vysoce ziskovým portfoliem vědeckých aplikací a řízením multimodálních dat ve výzkumu a vývoji v oblasti přírodních věd. Její nabídka pomáhá zákazníkům urychlit zavádění inovací, podporuje spolupráci příští generace a poskytuje kontextualizovaná data pro multimodální vývoj léčiv s využitím umělé inteligence.
| Siemens AG
Siemens dominuje mezi evropskými společnostmi v počtu patentových přihlášek

Siemens dominuje mezi evropskými společnostmi v počtu patentových přihlášek

Společnost Siemens podala v roce 2024 k Evropskému patentovému úřadu (EPO) celkem 1 830 patentových přihlášek, a umístila se tak nejlépe ze všech evropských společností. Přední místa žebříčku žadatelů o patent obsadily společnosti Samsung, Huawei a LG. Mezi deseti nejlepšími žadateli má Německo hned několik zástupců – Siemens AG, BASF SE a Robert Bosch GmbH.
| Siemens AG
Společnost OPmobility zavede PLM řešení z platformy Siemens Xcelerator pro optimalizaci procesu návrhu

Společnost OPmobility zavede PLM řešení z platformy Siemens Xcelerator pro optimalizaci procesu návrhu

Společnost OPmobility zavede software Teamcenter® X v oblasti řízení životního cyklu výrobku (PLM). Součástí stále komplexnějšího produktového portfolia OPmobility je nově elektronika a software zaměřené na výrobu inteligentních exteriérových a komplexních světelných systémů, a dále systémy pro ukládání energie, jako jsou baterie a řešení pro vodíkovou elektromobilitu.
| Siemens AG
Řešení Siemens Electrification X zvýší efektivitu a bezpečnost dobíjecí infrastruktury Aral pulse

Řešení Siemens Electrification X zvýší efektivitu a bezpečnost dobíjecí infrastruktury Aral pulse

Společnosti Siemens Smart Infrastructure a Aral pulse podepsaly pětiletý kontrakt na zavedení řešení Electrification X z portfolia Siemens Xcelerator pro značku Aral v oblasti elektromobility. Díky tomuto řešení může Aral pulse zajistit centrální provoz, optimalizaci a zabezpečení dobíjecích stanic Aral pomocí rychlodobíjecí technologie pro elektrická vozidla.
| Siemens AG
Siemens a Guofu Hydrogen spolupracují na urychlení globální výroby zeleného vodíku

Siemens a Guofu Hydrogen spolupracují na urychlení globální výroby zeleného vodíku

Technologický koncern Siemens, čínský dodavatel integrovaných řešení pro vodíkovou energetiku Guofu Hydrogen a německý dodavatel vodíkových systémů a služeb RCT GH Hydrogen podepsaly memorandum o spolupráci na podporu dalšího rozvoje výroby vodíku. Toto partnerství představuje významný pokrok v globálním rozšiřování technologií zeleného vodíku. Zaměřuje se především na vývoj a výrobu elektrolyzérů a výrobu zeleného vodíku.
| Siemens AG
ORLEN Unipetrol Doprava dokončil nákup jedenácti lokomotiv Siemens Vectron MS

ORLEN Unipetrol Doprava dokončil nákup jedenácti lokomotiv Siemens Vectron MS

Společnost ORLEN Unipetrol Doprava, přední český železniční nákladní dopravce, zařadila do své flotily poslední, v pořadí již jedenáctou lokomotivu Siemens Vectron MS, čímž završila rozsáhlý program obnovy svého vozového parku, který začal v roce 2017. Cílem této modernizace bylo zvýšit efektivitu a udržitelnost železniční dopravy a posílit konkurenceschopnost společnosti na evropském trhu.
| Siemens AG
ÖBB objednávají dalších 30 jednotek Mireo od Siemens Mobility

ÖBB objednávají dalších 30 jednotek Mireo od Siemens Mobility

Rakouské spolkové dráhy (ÖBB) objednaly dalších 30 vozidel Mireo pro příměstskou a regionální dopravu od společnosti Siemens Mobility. Objednávka, která je součástí stávající rámcové smlouvy až na 540 vozidel, doplní 70 jednotek z předchozího roku a flotila vozidel Mireo u rakouského dopravce tímto dosáhne počtu už 100 jednotek. S postupným nasazením nových vozidel se počítá od roku 2029.
| Siemens AG