Siemens AG··6 min

Siemens posiluje přední postavení v oblasti průmyslového softwaru a AI akvizicí Altair Engineering

Siemens AG

Siemens AG

Siemens AG (NYSE: SI) je konglomerátní společnost, která patří mezi největší výrobce elektroniky na světě. Její mezinárodní vedení sídlí v Berlíně a Mnichově. Akcie Siemens AG se obchodují na Frankfurtské burze a od 12. března 2001 také na Newyorské burze.

Tisková zpráva
  • Akvizice předního světového poskytovatele v oblasti informatiky a AI softwaru - Altair Engineering Inc. - posiluje postavení společnosti Siemens jako vedoucí technologické firmy
  • Spojením vznikne nejucelenější portfolio v oblasti návrhu a simulace podporovaného umělou inteligencí na světě
  • Akcionáři Altair obdrží 113 amerických dolarů za akcii, což celkově představuje hodnotu deset miliard dolarů. Nabídková cena za akcii je oproti závěrečnému kurzu obchodování ze dne 21. října 2024 o 19 % vyšší
  • Akvizice by měla společnosti Siemens přinést významné synergie v oblasti nákladů a tržeb
  • Růst výnosu na akcii (před úpravami alokace kupní ceny /PPA/) se očekává do dvou let od uzavření transakce

Siemens podepsal dohodu o akvizici Altair Engineering Inc., předního poskytovatele softwaru v oblasti průmyslové simulace a analýzy trhu. Za jednu akcii získají akcionáři Altair 113 dolarů, což představuje celkovou hodnotu podniku ve výši přibližně deset miliard dolarů. Tato cena je o 19 % vyšší oproti závěrečnému kurzu z posledního dne obchodování 21. října 2024, než se zpráva o možném uzavření transakce objevila v médiích. Siemens touto akvizicí posiluje své postavení vedoucí technologické společnosti a poskytovatele průmyslového softwaru.

„Akvizice společnosti Altair pro nás představuje významný milník. Tato strategická investice je v souladu s naším závazkem urychlit digitální transformaci a cestu k udržitelnosti našich zákazníků díky propojování reálného a digitálního světa. Rozšíření naší platformy Siemens Xcelerator o možnosti, které Altair nabízí v rámci simulace, výkonného programování, datové vědy a umělé inteligence, vytvoří nejucelenější portfolio řešení v oblasti návrhu a simulací podporovaných umělou inteligencí na světě,“ uvedl Roland Busch, předseda představenstva a generální ředitel koncernu Siemens AG.

„Jedná se o logický krok – během posledních 15 let pracujeme na budování vedoucího postavení v oblasti průmyslového softwaru, nejnověji vedeni mj. snahou o demokratizaci výhod dat a umělé inteligence ve všech průmyslových odvětvích.“ „Akvizice Altair je vysoce synergická a vychází z přísné alokace kapitálu a opatření na vyvážení investic a výnosů pro akcionáře na základě silné účetní rozvahy. Akcionářům by měla přinést růst výnosu na akcii do dvou let od uzavření transakce,“ dodal finanční ředitel Siemens AG Ralf P. Thomas.

„Tato akvizice završuje téměř 40letou historii, během níž se Altair vypracoval z detroitského startupu na špičkovou světovou softwarovou a technologickou společnost. Po celém světě máme na tisíce zákazníků působících v oblasti výroby, přírodních věd, energetiky a finančnictví, a podařilo se nám vybudovat skvělý tým pracovníků a inovativní firemní kulturu,“ uvedl zakladatel a generální ředitel firmy Altair James Scapa. „Věříme, že toto sloučení dvou silných a vzájemně se doplňujících lídrů v oblasti softwaru pro projektování spojí široké portfolio společnosti Altair zaměřené na simulace, datovou vědu a HPC a silné postavení koncernu Siemens v oblasti mechanického návrhu a EDA. Prvotřídní technologie Siemens, strategické vztahy se zákazníky a přímá technická kultura dokonale stvrzuje náš závazek podporovat inovace pomocí výpočetní inteligence.“

Portfolio simulačních řešení Altair ve spojení s robustní pozicí v oblasti mechanických a elektromagnetických schopností obohatí naši komplexní nabídku digitálního dvojčete a vytvoří ucelené simulační portfolio založené na fyzice v rámci platformy Siemens Xcelerator. Díky datové vědě a simulacím podporovaných umělou inteligencí získá kdokoli – od projektantů až po pracovníky ve všeobecných funkcích – přístup k odborným znalostem v oblasti simulací. Mohou tak zkrátit dobu potřebnou po uvedení na trh a urychlit opakování v oblasti návrhu. Schopnosti společnosti Altair v rámci datové vědy navíc upevní odborné znalosti firmy Siemens týkající se životního cyklu produktu a výrobních procesů.

Významné synergie a růst výnosu na akcii

Transakce posílí tržby koncernu Siemens v oblasti digitálních služeb a řešení o osm procent, což představuje navýšení o zhruba 600 milionů eur v celkových tržbách tohoto segmentu, které ve fiskálním roce 2023 činily 7,3 miliardy eur. Siemens zde očekává výrazné synergie v tržbách, zejména v rámci prodeje vzájemně se doplňujících portfolií. Společnost Altair získá mj. přístup ke globální bázi zákazníků Siemens a průmyslových podniků s potenciálním dopadem na tržby přes 500 milionů dolarů ročně ve střednědobém horizontu a více než jedné miliardy dolarů ročně v dlouhodobém horizontu. Siemens navíc počítá s krátkodobými synergiemi v oblasti nákladů a dopadem na zisk před zdaněním (EBITDA) více než 150 milionů dolarů ročně do dvou let od uzavření transakce.

Transakce by měla přinést růst výnosu na akcii (před zohledněním alokace kupní ceny /PPA/) do dvou let od jejího uzavření. Akvizice bude kompletně financována ze stávajících zdrojů díky silné účetní rozvaze podpořené výjimečným ratingem, který si Siemens hodlá nadále udržet. Preventivní snižování zadlužení je podpořeno významnými hotovostními příjmy z již uzavřeného prodeje divize Innomotics. Další významné možnosti financování jsou spojeny s prodejem akcií v obchodovaných subjektech. Uzavření transakce je podmíněno splněním obvyklých regulačních podmínek a mělo by být dokončeno do druhé poloviny roku 2025.

Altair Engineering je přední světová firma zabývající výpočetní vědou a umělou inteligencí (AI), která poskytuje softwarová a cloudová řešení v oblasti simulace a analýzy, datové vědy a umělé inteligence a výkonného programování. Firmám z nejrůznějších odvětví pomáhá zvyšovat konkurenceschopnost a s lepším rozhodováním ve stále propojenějším světě. Byla založena v roce 1985 a sídlo má ve městě Troy ve státě Michigan. V roce 2017 byla uvedena na burzu (Nasdaq). Zhruba 1 400 z více než 3 500 zaměstnanců společnosti pracuje ve výzkumu a vývoji.

Zdroj: www.siemenspress.cz

Další články

Další články od Siemens AG

ÖBB objednávají dalších 30 jednotek Mireo od Siemens Mobility

ÖBB objednávají dalších 30 jednotek Mireo od Siemens Mobility

Rakouské spolkové dráhy (ÖBB) objednaly dalších 30 vozidel Mireo pro příměstskou a regionální dopravu od společnosti Siemens Mobility. Objednávka, která je součástí stávající rámcové smlouvy až na 540 vozidel, doplní 70 jednotek z předchozího roku a flotila vozidel Mireo u rakouského dopravce tímto dosáhne počtu už 100 jednotek. S postupným nasazením nových vozidel se počítá od roku 2029.
| Siemens AG
Siemens Media Award 2025: Siemens oceňuje novináře a tvůrce obsahu

Siemens Media Award 2025: Siemens oceňuje novináře a tvůrce obsahu

Společnost Siemens vyhlašuje výzvu k podávání přihlášek do regionální soutěže Siemens Media Award 2025, která se koná v devíti zemích střední a východní Evropy (Rakousko, Chorvatsko, Maďarsko, Polsko, Srbsko, Slovensko, Česká republika, Bulharsko a Slovinsko). Soutěž je určena novinářům z tištěných a digitálních médií a také tvůrcům obsahu pro sociální sítě.
| Siemens AG
TIA Portal V20 přináší špičkový výkon a efektivitu

TIA Portal V20 přináší špičkový výkon a efektivitu

Společnost Siemens představuje nejnovější verzi svého inženýrského ekosystému pro průmyslovou automatizaci Totally Integrated Automation Portal (TIA Portal). Zjednodušuje pracovní postupy a zvyšuje efektivitu, a tím umožňuje rychlejší vývoj projektů.
| Siemens AG
Pozvánka na online keynote pro média o průmyslové umělé inteligenci

Pozvánka na online keynote pro média o průmyslové umělé inteligenci

Keynote speaker: Rainer Brehm, ředitel pro oblast průmyslové automatizace Siemens Digital industries
| Siemens AG
TIA Portal V.20 přináší špičkový výkon a efektivitu

TIA Portal V.20 přináší špičkový výkon a efektivitu

Společnost Siemens představuje nejnovější verzi svého inženýrského ekosystému pro průmyslovou automatizaci Totally Integrated Automation Portal (TIA Portal). Zjednodušuje pracovní postupy a zvyšuje efektivitu, a tím umožňuje rychlejší vývoj projektů.
| Siemens AG
Zlatá medaile MSV 2024 pro soustruh DynaTurn 102 CNC s řídicím systémem Sinumerik 828D

Zlatá medaile MSV 2024 pro soustruh DynaTurn 102 CNC s řídicím systémem Sinumerik 828D

Zlatou medaili MSV 2024 získal soustruh DynaTurn 102 CNC vybavený řídicím systémem Sinumerik 828D, který jako jediný ve své třídě nabízí nativní digitální dvojče. „Jsme moc rádi, že ocenění získal projekt, který propojuje český obráběcí stroj a nejnovější technologie Siemens,“ uvedla Elvíra Zajícová, ředitelka obchodní jednotky Siemens Motion Control.
| Siemens AG
Siemens představuje portfolio Industrial Operations X a novou řadu průmyslových PC na bázi rychlých procesorů NVIDIA

Siemens představuje portfolio Industrial Operations X a novou řadu průmyslových PC na bázi rychlých procesorů NVIDIA

Společnost Siemens dnes oznámila uvedení nové řady průmyslových PC (IPC) vybavených grafickými procesory NVIDIA. Společně s rozšířenou nabídkou řešení umělé inteligence (AI), která je součástí portfolia Industrial Operations X, urychlí zavádění aplikací umělé inteligence a představuje tak další milník v rámci strategického partnerství firem Siemens a NVIDIA zahájeného v červnu 2022.
| Siemens AG
Řídicí systémy a pohony Siemens zvyšují produktivitu výroby hliníkových nádobek na spreje

Řídicí systémy a pohony Siemens zvyšují produktivitu výroby hliníkových nádobek na spreje

Společnost Siemens dodala decentralizované pohony a řídicí systémy firmě Moravia Cans, která vyrábí hliníkové nádobky na aerosolové přípravky pro mnoho významných výrobců a značek kosmetiky. Technologie Siemens zajišťují manipulaci s hotovými nádobkami, jejich balení a intralogistiku.
| Siemens AG
Siemens rozšířil možnosti asistenta Industrial Copilot. Nově ho globálně zavede společnost thyssenkrupp.

Siemens rozšířil možnosti asistenta Industrial Copilot. Nově ho globálně zavede společnost thyssenkrupp.

Siemens Industrial Copilot je první asistent využívající generativní umělou inteligenci pro účely projektování v průmyslovém prostředí. Firma Siemens dnes oznámila další nové funkcionality tohoto řešení mj. s tím, že globálním zákazníkem se stala společnost thyssenkrupp Automation Engineering.
| Siemens AG
Distribuovaný řídicí systém Siemens pomohl výrobci viskózových vláken zvýšit bezpečnost provozu

Distribuovaný řídicí systém Siemens pomohl výrobci viskózových vláken zvýšit bezpečnost provozu

Společnost Indorama Ventures Mobility Bohemia, přední výrobce vysokopevnostních viskózových vláken pro výrobu pneumatik, instalovala ve svém lovosickém závodě distribuovaný řídicí systém. Zásadní byla výměna lokálních řídicích systémů celého závodu za centrální řídicí systém na platformě SIMATIC PCS7, zavedení nového řídicího systému navíc umožnilo vybudovat centrální velín, který sleduje celý proces výroby. Zvýšila se také dostupnost a bezvýpadkovost výroby, a to díky redundanci na úrovni automatizačních stanic, vizualizačních serverů a komunikace. Projekt navrhla a realizovala společnost SIDAT, Siemens Solution Partner.
| Siemens AG