Siemens AG··5 min

Siemens a Spinnova spolupracují při zavádění inovací a zvyšování udržitelnosti v textilním průmyslu

Siemens AG

Siemens AG

Siemens AG (NYSE: SI) je konglomerátní společnost, která patří mezi největší výrobce elektroniky na světě. Její mezinárodní vedení sídlí v Berlíně a Mnichově. Akcie Siemens AG se obchodují na Frankfurtské burze a od 12. března 2001 také na Newyorské burze.

Tisková zpráva
  • Díky společnosti Siemens může Spinnova vyvíjet udržitelná vlákna ve větším měřítku.
  • Při výrobě vláken Spinnova vznikají minimální emise CO2, spotřebuje se minimální množství vody a nepoužívají se žádné škodlivé chemikálie. Vyráběná vlákna jsou plně recyklovatelná.
  • Automatizační a softwarové portfolio Siemens Xcelerator umožnilo rychlý rozběh výroby ve společném podniku firem Spinnova a Suzano – v závodě Woodspin.

Koncern Siemens oznámil zahájení inovativní spolupráce s firmou Spinnova, která se zabývá vývojem udržitelných technologií pro textilní průmysl. Cílem je podpořit transformaci textilního průmyslu díky udržitelné výrobě textilních vláken. Tato spolupráce je dalším důkazem strategického závazku koncernu Siemens podporovat udržitelnost a digitalizaci ve výrobních odvětvích.

Společnost Spinnova vyvíjí průlomové technologie v oblasti výroby textilních vláken s minimálním dopadem na životní prostředí. Základem spolupráce s koncernem Siemens je především snaha o globální transformaci způsobu výroby textilií. Automatizační technologie, software a služby nabízené v rámci portfolia Siemens Xcelerator pomohly společnosti Spinnova zejména zkrátit dobu uvedení na trh.

Siemens Xcelerator: Vyšší udržitelnost textilní výroby

Při výrobě textilního vlákna pomocí patentované technologie Spinnova se využívá mechanický proces, který napodobuje způsob, jakým pavouk souká vlákno pavučiny. Na základě této metody lze vyrobit vlákno z nejrůznějších surovin – například ze dřeva, kůže, látek nebo například ze zemědělského odpadu. Vlákno SPINNOVA® pak může být zpracováno na přízi a tkaniny podobně jako jiná běžná vlákna.

Eryn Devola, ředitelka pro udržitelnost v Siemens Digital Industries, ke spolupráci uvedla: „Unikátní technologie společnosti Spinnova založená na cirkularitě vytváří nový standard ekologické udržitelnosti v textilním průmyslu. Naše portfolio Siemens Xcelerator, know-how a globální síť jim mj. umožní technologie dále rozšiřovat, zkrátit dobu uvedení výrobku na trh a zvýšit provozní efektivitu.“

Podle společnosti Spinnova vzniká při výrobě vláken SPINNOVA® o 74 % méně emisí CO2 a spotřebuje se o 98 % méně vody než při produkci běžné bavlny. Během výrobního procesu nevzniká žádný odpad a nepoužívají se žádné škodlivé chemikálie.

Siemens Xcelerator umožňuje udržitelnou výrobu vláken ve velkém průmyslovém měřítku

Názornou ukázkou transformační síly této spolupráce zaměřené na výrobu udržitelných textilií je závod Woodspin ve finském Jyväskylä, který je společným podnikem firmy Spinnova a výrobce buničiny Suzano. Siemens zde umožnil další rozšiřování technologických inovací pomocí digitálních dvojčat na optimalizaci výrobků a výrobních procesů, konvergenci informačních a provozních technologií (IT/OT) pro vyšší transparentnost a spolehlivých opatření na ochranu kybernetické bezpečnosti. To vše přispělo k dalšímu zvyšování spolehlivosti a zkrátilo dobu uvedení na trh, což jsou v dnešním zrychleném tržním prostředí klíčové faktory úspěšného podnikání.

„Spolupráce s koncernem Siemens zásadně změnila náš přístup k výrobě. Jejich odborné technologické znalosti a zkušenosti přispěly k rychlému nárůstu výroby, a navíc dodávají našemu poslání důvěryhodnost,“ uvedl generální ředitel společnosti Spinnova Tuomas Oijala. „V této spolupráci nejde jen o podporu technologie – vznikají zde rovněž základy udržitelné budoucnosti textilního průmyslu.“

Simulace a virtuální zprovoznění závodu Woodspin probíhalo v prostředí Plant Simulation a pomocí digitálního dvojčete z portfolia Tecnomatix®. Součástí celého procesu byly simulace provozního prostředí, materiálových toků, scénáře možných situací (‚co kdyby‘) a identifikace kritických míst. Díky tomu se ušetřil čas, zachovala kvalita a zvýšila efektivita provozu. Pro urychlení, optimalizaci a koordinaci výzkumu a vývoje surovinové báze využili digitální dvojče a software Siemens Opcenter™, který pomáhá zajistit neměnnou úroveň kvality – od suroviny až po vyráběné vlákno.

Celá automatizační architektura je založena na konceptu plně integrované automatizace, kde v rámci inženýrského ekosystému postaveného na prostředí Siemens TIA Portal dochází k integraci řízení výrobních linek, bezpečnostních technologií, kompletní diagnostiky, pohonů a provozních přístrojů v jedné sjednocené platformě. Díky řešení Siemens Industrial Edge může společnost Spinnova shromažďovat, zpracovávat a odesílat provozní data do cloudu za účelem analýzy a sledování klíčových ukazatelů výroby, jako je například spotřeba energií, bilance materiálů a produkce a zajistit tak transparentnost provozu vůči svým zákazníkům a partnerům. Systém kybernetické bezpečnosti vychází z konceptu hloubkové obrany (Defense-in-Depth) a využívá řešení kybernetické bezpečnosti společnosti Siemens.

Spolupráce s firmou Spinnova je součástí širší strategie společnosti Siemens zaměřené na podporu udržitelných metod pomocí technologických inovací. Siemens chce utvářet budoucnost průmyslových odvětví, kde se technologie setkávají s udržitelností, a vytvářet tak pozitivní dopad na naši planetu a celou společnost.

Zdroj: www.siemenspress.cz

Další články

Další články od Siemens AG

Siemens Xcelerator: Drivetrain Analyzer Cloud ušetří až 20 % energie díky optimalizaci pohonů

Siemens Xcelerator: Drivetrain Analyzer Cloud ušetří až 20 % energie díky optimalizaci pohonů

Průmyslové podniky dnes čelí rostoucímu tlaku na zvyšování energetické účinnosti provozů a snižování uhlíkové stopy. Hnací soustavy, jejichž součástí jsou pohony o proměnlivých rychlostech, motory, čerpadla a další komponenty, spotřebují velké množství energie. Drivetrain Analyzer Cloud je účinné řešení z portfolia Siemens Xcelerator, které podnikům pomáhá výrazně snížit spotřebu energie pohonových systémů díky údržbě zaměřené na úspory energie.
| Siemens AG
Siemens a Audi posouvají díky využití umělé inteligence automatizaci výrobního provozu na novou úroveň

Siemens a Audi posouvají díky využití umělé inteligence automatizaci výrobního provozu na novou úroveň

Společnosti Siemens a Audi přinášejí díky využití softwarem definované automatizace a umělé inteligence (AI) revoluci do oblasti výrobních procesů. Jejich dlouhodobé partnerství urychluje zavádění inovací v automobilovém průmyslu, které jsou založeny na integraci virtuálních a hardwarových řídicích systémů, pokročilých bezpečnostních funkcích a zefektivňování výrobních procesů.
| Siemens AG
Ceny Wernera von Siemense uděleny nejlepším studentům, mladým vědcům a pedagogům

Ceny Wernera von Siemense uděleny nejlepším studentům, mladým vědcům a pedagogům

Český Siemens udělil Ceny Wernera von Siemense za rok 2024 nejlepším studentům, mladým vědcům a pedagogům. Vítězné práce z oblastí technických a přírodovědných oborů vybraly odborné poroty v těchto kategoriích: Nejlepší výsledek základního výzkumu, Nejlepší diplomová práce, Nejlepší disertační práce a Nejlepší pedagogický pracovník. V kategorii diplomových a disertačních prací spolu se studenty získávají odměnu i vedoucí a školitelé jejich prací. Ocenění byla udělena za vynikající kvalitu ženské vědecké práce a za absolventské práce na téma Průmysl 4.0 a chytrá infrastruktura a energetika.
| Siemens AG
Siemens oznámil akvizici společnosti Dotmatics

Siemens oznámil akvizici společnosti Dotmatics

Koncern Siemens AG oznámil, že podepsal smlouvu o akvizici bostonské společnosti Dotmatics od firmy Insight Partners v hodnotě 5,1 miliardy dolarů. Dotmatics je předním poskytovatelem softwaru v oblasti výzkumu a vývoje přírodních věd. Tento kontrakt představuje pro Siemens strategický milník a rozšiřuje možnosti využití technologie komplexního digitálního dvojčete a softwaru na bázi umělé inteligence i na tomto rychle rostoucím komplementárním trhu. Americká firma provozuje špičkovou platformu s vysoce ziskovým portfoliem vědeckých aplikací a řízením multimodálních dat ve výzkumu a vývoji v oblasti přírodních věd. Její nabídka pomáhá zákazníkům urychlit zavádění inovací, podporuje spolupráci příští generace a poskytuje kontextualizovaná data pro multimodální vývoj léčiv s využitím umělé inteligence.
| Siemens AG
Siemens dominuje mezi evropskými společnostmi v počtu patentových přihlášek

Siemens dominuje mezi evropskými společnostmi v počtu patentových přihlášek

Společnost Siemens podala v roce 2024 k Evropskému patentovému úřadu (EPO) celkem 1 830 patentových přihlášek, a umístila se tak nejlépe ze všech evropských společností. Přední místa žebříčku žadatelů o patent obsadily společnosti Samsung, Huawei a LG. Mezi deseti nejlepšími žadateli má Německo hned několik zástupců – Siemens AG, BASF SE a Robert Bosch GmbH.
| Siemens AG
Společnost OPmobility zavede PLM řešení z platformy Siemens Xcelerator pro optimalizaci procesu návrhu

Společnost OPmobility zavede PLM řešení z platformy Siemens Xcelerator pro optimalizaci procesu návrhu

Společnost OPmobility zavede software Teamcenter® X v oblasti řízení životního cyklu výrobku (PLM). Součástí stále komplexnějšího produktového portfolia OPmobility je nově elektronika a software zaměřené na výrobu inteligentních exteriérových a komplexních světelných systémů, a dále systémy pro ukládání energie, jako jsou baterie a řešení pro vodíkovou elektromobilitu.
| Siemens AG
Řešení Siemens Electrification X zvýší efektivitu a bezpečnost dobíjecí infrastruktury Aral pulse

Řešení Siemens Electrification X zvýší efektivitu a bezpečnost dobíjecí infrastruktury Aral pulse

Společnosti Siemens Smart Infrastructure a Aral pulse podepsaly pětiletý kontrakt na zavedení řešení Electrification X z portfolia Siemens Xcelerator pro značku Aral v oblasti elektromobility. Díky tomuto řešení může Aral pulse zajistit centrální provoz, optimalizaci a zabezpečení dobíjecích stanic Aral pomocí rychlodobíjecí technologie pro elektrická vozidla.
| Siemens AG
Siemens a Guofu Hydrogen spolupracují na urychlení globální výroby zeleného vodíku

Siemens a Guofu Hydrogen spolupracují na urychlení globální výroby zeleného vodíku

Technologický koncern Siemens, čínský dodavatel integrovaných řešení pro vodíkovou energetiku Guofu Hydrogen a německý dodavatel vodíkových systémů a služeb RCT GH Hydrogen podepsaly memorandum o spolupráci na podporu dalšího rozvoje výroby vodíku. Toto partnerství představuje významný pokrok v globálním rozšiřování technologií zeleného vodíku. Zaměřuje se především na vývoj a výrobu elektrolyzérů a výrobu zeleného vodíku.
| Siemens AG
ORLEN Unipetrol Doprava dokončil nákup jedenácti lokomotiv Siemens Vectron MS

ORLEN Unipetrol Doprava dokončil nákup jedenácti lokomotiv Siemens Vectron MS

Společnost ORLEN Unipetrol Doprava, přední český železniční nákladní dopravce, zařadila do své flotily poslední, v pořadí již jedenáctou lokomotivu Siemens Vectron MS, čímž završila rozsáhlý program obnovy svého vozového parku, který začal v roce 2017. Cílem této modernizace bylo zvýšit efektivitu a udržitelnost železniční dopravy a posílit konkurenceschopnost společnosti na evropském trhu.
| Siemens AG
ÖBB objednávají dalších 30 jednotek Mireo od Siemens Mobility

ÖBB objednávají dalších 30 jednotek Mireo od Siemens Mobility

Rakouské spolkové dráhy (ÖBB) objednaly dalších 30 vozidel Mireo pro příměstskou a regionální dopravu od společnosti Siemens Mobility. Objednávka, která je součástí stávající rámcové smlouvy až na 540 vozidel, doplní 70 jednotek z předchozího roku a flotila vozidel Mireo u rakouského dopravce tímto dosáhne počtu už 100 jednotek. S postupným nasazením nových vozidel se počítá od roku 2029.
| Siemens AG