Siemens AG··5 min

Siemens a Microsoft rozšiřují možnosti využití umělé inteligence v průmyslu

Siemens AG

Siemens AG

Siemens AG (NYSE: SI) je konglomerátní společnost, která patří mezi největší výrobce elektroniky na světě. Její mezinárodní vedení sídlí v Berlíně a Mnichově. Akcie Siemens AG se obchodují na Frankfurtské burze a od 12. března 2001 také na Newyorské burze.

Tisková zpráva
  • Siemens a Microsoft posouvají možnosti asistenta Siemens Industrial Copilot na další úroveň – zejména v náročných průmyslových prostředích
  • Asistenta Siemens Industrial Copilot již využívá přes 100 zákazníků v Evropě a USA ke zlepšování efektivity, zkrácení prostojů a k řešení problému s nedostatkem pracovních sil
  • Společnost thyssenkrupp Automation Engineering plánuje globální nasazení Copilota ve svých provozech začátkem roku 2025
  • Copilot je nyní k dispozici více než 120 tisícům techniků a specialistům i dalším pracovníkům pomáhá prohlubovat dovednosti v oblasti programování pomocí generativní umělé inteligence (AI)

Společnosti Siemens a Microsoft přinášejí revoluci do prostředí průmyslové automatizace. Výsledkem jejich spolupráce je další úroveň využití asistenta Siemens Industrial Copilot, který lze nově ve větším měřítku nasadit i v náročných průmyslových provozech. Copilot díky spojení unikátního průmyslového know-how firmy Siemens a platformy Microsoft Azure OpenAI Service dále zlepšuje řešení náročných požadavků ve výrobě a automatizaci.

Asistenta Siemens Industrial Copilot aktuálně využívá přes 100 firem včetně společnosti Schaeffler nebo thyssenkrupp Automation Engineering k zefektivnění procesů, řešení nedostatku pracovních sil a rozvoji inovací. Asistent podporovaný generativní umělou inteligencí nyní může pomoci zlepšit práci více než 120 tisícům uživatelů inženýrského softwaru TIA Portal.

Prvním podnikem, který plánuje Copilota nasadit globálně ve svých provozech, je jeden z partnerů, jenž stál za jeho vznikem – společnost thyssenkrupp Automation Engineering. Počátkem roku 2025 začne tento asistent zajišťovat inženýring a projektování jejich strojů. Firma naplno využije jeho potenciál v celé produktové řadě a na globální úrovni. Siemens je jednou z prvních společností, jež nabízejí využití generativní umělé inteligence při projektování průmyslové automatizace. Tuto službu nabízí na své otevřené digitální obchodní platformě Siemens Xcelerator.

„Spolupráce společností Siemens a Microsoft představuje důležitý mezník pro celé průmyslové odvětví – nyní se transformace využívající umělou inteligenci stává základním kamenem pro posílení inovací a provozní účinnosti,“ uvedl Judson Althoff, výkonný viceprezident a obchodní ředitel firmy Microsoft. „Začlenění Microsoft Azure OpenAI Service do průmyslových řešení Siemens nabízí podnikům cloudové AI nástroje, aby dokázaly zvládnout a zjednodušit komplexní výzvy, posílily produktivitu a zůstaly konkurenceschopné ve stále dynamičtějším prostředí.“

„Společně s Microsoftem podporujeme další rozšiřování umělé inteligence v průmyslu, a zákazníkům z nejrůznějších odvětví tak pomáháme zvyšovat jejich odolnost, konkurenceschopnost a udržitelnost. Firma thyssenkrupp Automation Engineering je důkazem, jak mohou podniky využít Siemens Industrial Copilot i ve vysoce náročných prostředích a zlepšit efektivitu,“ uvedl Cedrik Neike, člen management boardu koncernu Siemens AG a generální ředitel Digital Industries.

Asistenta Siemens Industrial Copilot pro projektování využívají podniky z nejrůznějších sektorů ke zvýšení efektivity již od jeho uvedení na trh v červenci 2024. Projektanti si tak mohou vytvořit vizualizaci panelu během 30 sekund a vygenerovat si kód, který vyžaduje pouze 20 % změn. Asistent zefektivňuje pracovní procesy, snižuje nároky na lidský zásah a řeší nedostatek kvalifikovaných pracovních sil. Funkce chatu nabízí okamžité a přesné odpovědi, čímž odpadá potřeba zdlouhavého vyhledávání. Copilot pomáhá podnikům zvyšovat produktivitu a zavádět inovace.

Transformace v oblasti zajištění jakosti baterií díky Siemens Industrial Copilot

Příkladem využití transformačního potenciálu Siemens Industrial Copilot ve velkém měřítku se stala společnost thyssenkrupp Automation Engineering, která ho nasadila zejména v komplexních řídicích úlohách, například ve vývoji automatizačních systémů pro výrobu montážních linek pro baterie a vodíkové články. Jeden ze strojů pomáhá zabezpečit jakost baterií pro elektrovozidla, což je klíčový faktor v oblasti udržitelné transformace energetiky a zajištění 100 % spolehlivosti baterií pro elektromobilitu. Kvalitu bateriového článku v různých stadiích výroby sledují senzory, kamery a měřicí systémy, které provádějí komplexní hodnocení, aby zjistily případné výboje nad rámec nastavených mezí.

Siemens Industrial Copilot urychluje vývoj a provoz tohoto stroje na baterie tím, že automatizuje opakující se úlohy, jako je řízení dat, konfigurace senzorů a důležitý reporting ke každému kroku, který je nezbytný pro splnění přísných požadavků na kontrolu baterií. V obecné rovině Copilot podporuje projektování vyřizováním rutinních a základních dokumentačních úloh. Projektanti se pak mohou soustředit na komplexní práci s přidanou hodnotou. Díky schopnosti řešit problémy v reálném čase pomáhá asistent minimalizovat prostoje a zajistit hladký průběh výroby.

„Siemens Industrial Copilot nám v blízké budoucnosti sníží množství práce a pomůže řešit palčivý problém s nedostatkem pracovních sil a rostoucí komplexitou testování baterií. Toto řešení podporované umělou inteligencí představuje pro naše odvětví zásadní změnu, a proto ho chceme aktivně nasadit u našich strojních zařízení,“ uvedl dr. Volkmar Dinstuhl, člen výkonné rady koncernu thyssenkrupp AG a generální ředitel thyssenkrupp Automotive Technology.

Zdroj: www.siemenspress.cz

Další články

Další články od Siemens AG

Siemens Xcelerator: Drivetrain Analyzer Cloud ušetří až 20 % energie díky optimalizaci pohonů

Siemens Xcelerator: Drivetrain Analyzer Cloud ušetří až 20 % energie díky optimalizaci pohonů

Průmyslové podniky dnes čelí rostoucímu tlaku na zvyšování energetické účinnosti provozů a snižování uhlíkové stopy. Hnací soustavy, jejichž součástí jsou pohony o proměnlivých rychlostech, motory, čerpadla a další komponenty, spotřebují velké množství energie. Drivetrain Analyzer Cloud je účinné řešení z portfolia Siemens Xcelerator, které podnikům pomáhá výrazně snížit spotřebu energie pohonových systémů díky údržbě zaměřené na úspory energie.
| Siemens AG
Siemens a Audi posouvají díky využití umělé inteligence automatizaci výrobního provozu na novou úroveň

Siemens a Audi posouvají díky využití umělé inteligence automatizaci výrobního provozu na novou úroveň

Společnosti Siemens a Audi přinášejí díky využití softwarem definované automatizace a umělé inteligence (AI) revoluci do oblasti výrobních procesů. Jejich dlouhodobé partnerství urychluje zavádění inovací v automobilovém průmyslu, které jsou založeny na integraci virtuálních a hardwarových řídicích systémů, pokročilých bezpečnostních funkcích a zefektivňování výrobních procesů.
| Siemens AG
Ceny Wernera von Siemense uděleny nejlepším studentům, mladým vědcům a pedagogům

Ceny Wernera von Siemense uděleny nejlepším studentům, mladým vědcům a pedagogům

Český Siemens udělil Ceny Wernera von Siemense za rok 2024 nejlepším studentům, mladým vědcům a pedagogům. Vítězné práce z oblastí technických a přírodovědných oborů vybraly odborné poroty v těchto kategoriích: Nejlepší výsledek základního výzkumu, Nejlepší diplomová práce, Nejlepší disertační práce a Nejlepší pedagogický pracovník. V kategorii diplomových a disertačních prací spolu se studenty získávají odměnu i vedoucí a školitelé jejich prací. Ocenění byla udělena za vynikající kvalitu ženské vědecké práce a za absolventské práce na téma Průmysl 4.0 a chytrá infrastruktura a energetika.
| Siemens AG
Siemens oznámil akvizici společnosti Dotmatics

Siemens oznámil akvizici společnosti Dotmatics

Koncern Siemens AG oznámil, že podepsal smlouvu o akvizici bostonské společnosti Dotmatics od firmy Insight Partners v hodnotě 5,1 miliardy dolarů. Dotmatics je předním poskytovatelem softwaru v oblasti výzkumu a vývoje přírodních věd. Tento kontrakt představuje pro Siemens strategický milník a rozšiřuje možnosti využití technologie komplexního digitálního dvojčete a softwaru na bázi umělé inteligence i na tomto rychle rostoucím komplementárním trhu. Americká firma provozuje špičkovou platformu s vysoce ziskovým portfoliem vědeckých aplikací a řízením multimodálních dat ve výzkumu a vývoji v oblasti přírodních věd. Její nabídka pomáhá zákazníkům urychlit zavádění inovací, podporuje spolupráci příští generace a poskytuje kontextualizovaná data pro multimodální vývoj léčiv s využitím umělé inteligence.
| Siemens AG
Siemens dominuje mezi evropskými společnostmi v počtu patentových přihlášek

Siemens dominuje mezi evropskými společnostmi v počtu patentových přihlášek

Společnost Siemens podala v roce 2024 k Evropskému patentovému úřadu (EPO) celkem 1 830 patentových přihlášek, a umístila se tak nejlépe ze všech evropských společností. Přední místa žebříčku žadatelů o patent obsadily společnosti Samsung, Huawei a LG. Mezi deseti nejlepšími žadateli má Německo hned několik zástupců – Siemens AG, BASF SE a Robert Bosch GmbH.
| Siemens AG
Společnost OPmobility zavede PLM řešení z platformy Siemens Xcelerator pro optimalizaci procesu návrhu

Společnost OPmobility zavede PLM řešení z platformy Siemens Xcelerator pro optimalizaci procesu návrhu

Společnost OPmobility zavede software Teamcenter® X v oblasti řízení životního cyklu výrobku (PLM). Součástí stále komplexnějšího produktového portfolia OPmobility je nově elektronika a software zaměřené na výrobu inteligentních exteriérových a komplexních světelných systémů, a dále systémy pro ukládání energie, jako jsou baterie a řešení pro vodíkovou elektromobilitu.
| Siemens AG
Řešení Siemens Electrification X zvýší efektivitu a bezpečnost dobíjecí infrastruktury Aral pulse

Řešení Siemens Electrification X zvýší efektivitu a bezpečnost dobíjecí infrastruktury Aral pulse

Společnosti Siemens Smart Infrastructure a Aral pulse podepsaly pětiletý kontrakt na zavedení řešení Electrification X z portfolia Siemens Xcelerator pro značku Aral v oblasti elektromobility. Díky tomuto řešení může Aral pulse zajistit centrální provoz, optimalizaci a zabezpečení dobíjecích stanic Aral pomocí rychlodobíjecí technologie pro elektrická vozidla.
| Siemens AG
Siemens a Guofu Hydrogen spolupracují na urychlení globální výroby zeleného vodíku

Siemens a Guofu Hydrogen spolupracují na urychlení globální výroby zeleného vodíku

Technologický koncern Siemens, čínský dodavatel integrovaných řešení pro vodíkovou energetiku Guofu Hydrogen a německý dodavatel vodíkových systémů a služeb RCT GH Hydrogen podepsaly memorandum o spolupráci na podporu dalšího rozvoje výroby vodíku. Toto partnerství představuje významný pokrok v globálním rozšiřování technologií zeleného vodíku. Zaměřuje se především na vývoj a výrobu elektrolyzérů a výrobu zeleného vodíku.
| Siemens AG
ORLEN Unipetrol Doprava dokončil nákup jedenácti lokomotiv Siemens Vectron MS

ORLEN Unipetrol Doprava dokončil nákup jedenácti lokomotiv Siemens Vectron MS

Společnost ORLEN Unipetrol Doprava, přední český železniční nákladní dopravce, zařadila do své flotily poslední, v pořadí již jedenáctou lokomotivu Siemens Vectron MS, čímž završila rozsáhlý program obnovy svého vozového parku, který začal v roce 2017. Cílem této modernizace bylo zvýšit efektivitu a udržitelnost železniční dopravy a posílit konkurenceschopnost společnosti na evropském trhu.
| Siemens AG
ÖBB objednávají dalších 30 jednotek Mireo od Siemens Mobility

ÖBB objednávají dalších 30 jednotek Mireo od Siemens Mobility

Rakouské spolkové dráhy (ÖBB) objednaly dalších 30 vozidel Mireo pro příměstskou a regionální dopravu od společnosti Siemens Mobility. Objednávka, která je součástí stávající rámcové smlouvy až na 540 vozidel, doplní 70 jednotek z předchozího roku a flotila vozidel Mireo u rakouského dopravce tímto dosáhne počtu už 100 jednotek. S postupným nasazením nových vozidel se počítá od roku 2029.
| Siemens AG