Ministerstvo průmyslu a obchodu··5 min

Sdílení know-how a propojení firem. Česká republika posiluje partnerství se Severní Makedonií

Ministerstvo průmyslu a obchodu

Ministerstvo průmyslu a obchodu

Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky (MPO) je ústřední orgán státní správy pro státní politiku v oblasti průmyslu, obchodu, surovin a ekonomických vztahů vůči zahraničí.

Tisková zpráva

Ve dnech 9. až 11. března se uskutečnila série jednání, exkurzí, workshopů, prezentací a dalších společných akcí zástupců českých ministerstev a firem se zástupci makedonských partnerských ministerstev a státních podniků, které zorganizovalo nebo zprostředkovalo Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) ve spolupráci se zastupitelským úřadem ČR ve Skopje. Zájem o prohloubení nejenom ekonomické spolupráce je patrný jak z velikosti makedonské delegace, která čítala 30 osob, tak i z úrovně zastoupení, kdy do České republiky ze Severní Makedonie dorazili vicepremiér a ministr dopravy, ministryně energetiky, hornictví a minerálních zdrojů, náměstci ministrů zemědělství, životního prostředí a státní tajemníci dalších resortů.

Makedonská delegace měla mimo jiné možnost navštívit hnědouhelný důl a elektrárnu v Tušimicích, kde se seznámila s praktickým využitím technologií dodávaných firmami z Asociace Česká dobývací technika. Produkce elektrické energie v Severní Makedonii je stále z více jak 70 % závislá na fosilních palivech a prezentované technologie cílí právě na její ekologizaci a zefektivnění. Zástupci makedonských ministerstev obrany a vnitra pak jednali s ředitelem státního podniku LOM Praha a měli možnost prohlédnout si prostory pro opravy vrtulníků. LOM Praha již s makedonskou stranou úspěšně spolupracuje na opravách vojenských vrtulníků a uvedená jednání tak mohou přispět k jejímu dalšímu prohloubení. Zástupci českého ministerstva zemědělství v rámci exkurze do farmy Hole přiblížili makedonským kolegům využití nejnovějších technologií v rámci zemědělské činnosti. Zemědělství stále patří mezi hlavní sektory ekonomiky Severní Makedonie a český vklad do jeho modernizace má potenciál zlepšit tamní rostlinnou i živočišnou výrobu. V neposlední řadě byla pro delegaci z makedonského ministerstva životního prostředí zorganizována exkurze do zařízení pro energetické využívání odpadu v Malešicích. Zpracování odpadu a jeho propojení s produkcí tepla a elektřiny má v Severní Makedonii velký potenciál a je proto oboustranně výhodné sdílet české zkušenosti a know-how v této oblasti.

Série bilaterálních jednání českých a makedonských představitelů z resortů průmyslu a obchodu, životního prostředí, dopravy, zahraničí a zemědělství vyvrcholila 3. zasedáním česko-makedonského Společného výboru oboustranné hospodářské spolupráce. Tomu spolupředsedali náměstek ministra průmyslu a obchodu Jan Kavalírek a ministryně energetiky, hornictví a nerostných zdrojů Sanja Božinovska. Cílem bylo identifikovat projekty a sektory společného zájmu, v nichž je možné podpořit obchod a vzájemné sdílení zkušeností skrze technickou asistenci. K tomu byly diskutovány i nástroje podpory. „Severní Makedonie je pro české firmy zajímavým trhem, kdy je důležitá nejenom její geografická blízkost, ale i jazykové, kulturní a historické vazby. Není proto překvapením, že vzájemný obchod v poslední dekádě rostl v průměrů o 12 % ročně,“ říká náměstek Jan Kavalírek s tím, že jako důležitou vidí i rovinu přístupového procesu Severní Makedonie do EU. „Přejímání unijního acquis, odstraňování obchodních bariér a postupná integrace Severní Makedonie do některých částí vnitřního trhu jsou z pohledu právní jistoty českých firem vstupujících na makedonský trh výhodné,“ dodává náměstek.

V rámci jednání Společného výboru byla zdůrazněna možnost zapojení českých firem do revitalizace vodních elektráren v Severní Makedonii, které jsou druhým nejdůležitějším zdrojem produkce elektřiny v zemi. Stejně tak české firmy mají potenciál pomoci s budováním kapacit pro solární parky a elektrárny. I proto se do firemních prezentací zapojily Solární asociace a firma MAVEL. Řešení nakládání s elektrickou energií založená na využití vodíku pak prezentovala firma DEVINN. Podobně silný potenciál pomoci s budováním moderní železniční sítě mají firmy sdružené v Asociaci podniků českého železničního průmyslu, jejíž předsedkyně prezentovala produkty a služby svých členů pro makedonskou delegaci vedenou ministrem dopravy. Další firemní prezentace pak poskytly vhled do možnosti podpory logistiky či financování investičních projektů. Jednání se dotkla také podpory ekonomické bezpečnosti Severní Makedonie ze strany Ministerstva průmyslu a obchodu, možností spolupráce v autoškolství či potenciálního zavedení přímé letecké linky Praha-Skopje.

Zdroj: mpo.gov.cz

Další články

Další články od Ministerstvo průmyslu a obchodu

Jak regulovat AI i nové technologie a nebrzdit inovace?

Jak regulovat AI i nové technologie a nebrzdit inovace?

Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví (ÚNMZ) a Česká agentura pro standardizaci (ČAS) obnovily tradici a uspořádaly Den ÚNMZ a ČAS. Letos byl tento event zaměřený na roli standardizace, metrologie a zkušebnictví v oblastech AI, zdravotnických prostředků a udržitelných technologií ve stavebnictví a energetice. Tři panelové diskuse, moderované Janou Peroutkovou z České televize, propojily pohledy státní správy, akademického i soukromého sektoru. Panelisty byli primárně odborníci a odbornice na inovace, bezpečnost výrobků, technologií zaváděných na český trh, příslušná evropská nařízení a konkurenceschopnost ČR.
Snižování byrokracie a nová strategie pro zlepšení vnitřního trhu. Náměstek Frélich jednal v Bruselu o posilování konkurenceschopnosti průmyslu EU

Snižování byrokracie a nová strategie pro zlepšení vnitřního trhu. Náměstek Frélich jednal v Bruselu o posilování konkurenceschopnosti průmyslu EU

Zvyšování konkurenceschopnosti, lepší fungování vnitřního trhu, menší byrokracie pro firmy či efektivnější veřejné zakázky. To byla hlavní témata zasedání Rady pro konkurenceschopnost, které se uskutečnilo ve čtvrtek 22. května v Bruselu. Ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka na jednání zastupoval náměstek Martin Frélich.
Ministr Vlček jednal s eurokomisařem Séjourném a francouzským ministrem Ferraccim

Ministr Vlček jednal s eurokomisařem Séjourném a francouzským ministrem Ferraccim

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček dnes jednal prostřednictvím videokonferencí s francouzským ministrem energetiky Marcem Ferraccim a eurokomisařem Stéphanem Séjourném. Hlavním tématem byla výstavba nových jaderných bloků v Dukovanech a postup francouzské státní společnosti EdF.
Ministr Vlček z Vysočiny: Pojízdná učebna inspiruje žáky ke studiu technických oborů

Ministr Vlček z Vysočiny: Pojízdná učebna inspiruje žáky ke studiu technických oborů

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček navštívil základní školu ve Ždírci nad Doubravou na Vysočině, kde si prohlédl unikátní kamion Pojízdné učebny techniky. Ten v rámci projektu Technika do škol přiváží moderní technologie přímo za žáky základních škol a inspiruje je k zájmu o technické a řemeslné obory.
Historie a inovace pod jednou střechou: MPO přivítalo návštěvníky a poprvé uspořádalo Gaming Day

Historie a inovace pod jednou střechou: MPO přivítalo návštěvníky a poprvé uspořádalo Gaming Day

Více než dva a půl tisíce návštěvníků o víkendu zavítalo do historických prostor sídla Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) v ulici Na Františku, a to v rámci již 11. ročníku festivalu otevřených budov Open House Praha. Letošní ročník byl výjimečný i tím, že MPO vůbec poprvé představilo Gaming Day – akci věnovanou českému videohernímu průmyslu.
Veřejná konzultace k protiopatřením EU v reakci na americká cla

Veřejná konzultace k protiopatřením EU v reakci na americká cla

Evropská komise na svých stránkách 8. května 2025 spustila veřejnou konzultaci k balíčku možných protiopatření v reakci na cla na dovozy automobilů a automobilových dílů a plošná cla, která USA zavedly na řadu zemí, včetně EU.
MPO v rámci OP TAK uspořádalo již pátý ročník konference Cirkulární ekonomika v praxi

MPO v rámci OP TAK uspořádalo již pátý ročník konference Cirkulární ekonomika v praxi

Podnikání v kruhu, zisk, který dává smysl. To bylo motto již pátého ročníku konference Cirkulární ekonomika v praxi, kterou uspořádalo Ministerstvo průmyslu a obchodu v rámci OP TAK. Odborníci i široká veřejnost diskutovali o jednom z klíčových témat současné ekonomiky, udržitelném podnikání. V prostředí industriálního areálu Dolních Vítkovic, v objektu bývalé výklopny a mlýnice černého uhlí FUTUREU, se ve dnech 13.–14. května 2025 setkali zástupci státní správy, samosprávy, podnikatelského i finančního sektoru, včetně hostů ze Švédska, partnerů a řečníků konference.
Ministr Vlček v Bruselu: Transatlantické vztahy, ekonomická bezpečnost a zájmy českých exportérů

Ministr Vlček v Bruselu: Transatlantické vztahy, ekonomická bezpečnost a zájmy českých exportérů

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček se v Bruselu zúčastnil jednání Rady EU pro zahraniční věci ve formátu ministrů obchodu. Hlavními tématy byly obchodní vztahy mezi EU a USA, evropská ekonomická bezpečnost a probíhající jednání s obchodními partnery.
Výbor pro umělou inteligenci jednal o dalším rozvoji AI v Česku

Výbor pro umělou inteligenci jednal o dalším rozvoji AI v Česku

Neformální zasedání Výboru pro umělou inteligenci se uskutečnilo 5. května 2025 na Ministerstvu průmyslu a obchodu. Setkání spojilo zástupce státní správy, podnikatelského sektoru, akademické sféry i odborné veřejnosti s cílem posunout vpřed klíčová témata spojená s umělou inteligencí.
Vyjádření ke zdvořilostnímu dopisu eurokomisaře Séjourného

Vyjádření ke zdvořilostnímu dopisu eurokomisaře Séjourného

Jak dnes potvrdil také mluvčí Evropské komise, zdvořilostní dopis zaslaný panu ministru Vlčkovi panem francouzským eurokomisařem Séjourném není právně závazný. Pan ministr na dopis odpověděl do 4 pracovních dní od jeho přijetí, po vyhodnocení závaznosti zdvořilostního dopisu a ověření tvrzení pana francouzského eurokomisaře u dotčených společností a úřadů. Společnost KHNP odpověděla na dotazy Evropské komise 27. 2. a od té doby nedostala žádnou reakci.