Poslanci schválili ve třetím čtení novelu energetického zákona LEX Plyn, která výrazně usnadní a zrychlí výstavbu plynových elektráren. Návrh nyní míří k projednání do Senátu. Novela reaguje na potřebu zajistit bezpečnost dodávek elektřiny a stabilní provoz elektrizační soustavy v době postupného útlumu uhelných zdrojů. LEX Plyn je výsledkem široké shody napříč politickým spektrem i odbornou veřejností.
„Schválením této novely jsme udělali zásadní krok k zajištění spolehlivých dodávek elektřiny v příštích dekádách. Plyn bude sloužit jako přechodný, ale nezbytný zdroj při odchodu od uhlí a přechodu k jádru a obnovitelným zdrojům,“ říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček a dodává: „Díky tomu zajistíme stabilní dodávky energií pro domácnosti a firmy a zvýšíme naši energetickou bezpečnost.“
Novela zjednodušuje povolovací procesy pro nové plynové elektrárny s výkonem nad 100 MW a vytváří předvídatelné podmínky pro investory. Současně obsahuje pojistné mechanismy, které umožňují Energetickému regulačnímu úřadu (ERÚ) ve spolupráci s provozovatelem přenosové soustavy ČEPS zasáhnout v případě ohrožení bezpečného provozu elektrizační soustavy.
„LEX Plyn není jen o zrychlení stavebního procesu, ale také o odpovědném řízení rizik. Novela počítá s mimořádnými situacemi a zajišťuje, že případná opatření budou podložena odborným vyhodnocením,“ říká vrchní ředitel sekce energetiky René Neděla.
Plynové elektrárny představují důležitý pilíř transformující se energetiky, protože poskytují flexibilitu nezbytnou pro integraci obnovitelných zdrojů. Společně s technologiemi akumulace a agregace pomáhají vyrovnávat výkyvy mezi výrobou a spotřebou a přispívají k bezpečnému provozu sítě.
K novele LEX Plyn načetl ministr Vlček také pozměňovací návrh, který navrhuje legislativní úpravu zákazu „mařičů“ elektřiny. „Děkuji poslancům, že jsme se shodli na tom, že zařízení, která pálí elektřinu bez užitku, nemají v energetice místo. Není přijatelné, aby někdo záměrně plýtval energií, a natož z toho ještě profitoval. Schválením mého návrhu jasně říkáme, že tudy cesta nevede,“ říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.
Pozměňovací návrh se zaměřuje na vyloučení z poskytování podpůrných služeb či flexibility elektrická zařízení, která dalším způsobem efektivně nevyužívají spotřebovávanou elektrickou energii. Zařízení, která elektrickou energii dále využívají, budou moci i nadále poskytovat podpůrné služby provozovatelům přenosové nebo distribuční soustavy, konkrétně tzv. zápornou flexibilitu, což znamená službu, kdy dočasně zvýší spotřebu elektřiny, aby vyrovnaly rozdíl mezi výrobou a spotřebou.
Zdroj: mpo.gov.cz