Ministerstvo průmyslu a obchodu··6 min

Rok digitalizace: české firmy projevily v roce 2024 největší zájem o evropské dotace na digitalizaci

Ministerstvo průmyslu a obchodu

Ministerstvo průmyslu a obchodu

Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky (MPO) je ústřední orgán státní správy pro státní politiku v oblasti průmyslu, obchodu, surovin a ekonomických vztahů vůči zahraničí.

Tisková zpráva

Více než tisíc žádostí o dotace zaměřující se na digitální transformaci a rozvoj digitalizace v podnicích v souhrnné výši přesahující 4,5 miliardy korun podali v loňském roce čeští podnikatelé do dotačních výzev Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK), zprostředkovaných Agenturou pro podnikání a inovace (API).

„Výzvy z Operačního program Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost pomáhají českým podnikatelům rozvíjet výzkum, vývoj a inovace, digitalizovat, automatizovat procesy nebo zavádět energeticky úsporná opatření. Tyto investice zvyšují nejen konkurenceschopnost českého průmyslu, ale také přispívají k jeho dlouhodobé udržitelnosti a připravenosti na výzvy budoucnosti. Těší mě, že společně s Agenturou pro podnikání a inovace hrajeme klíčovou roli v podpoře takto zásadních změn,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.

Celkem API za rok 2024 zadministrovala téměř 3 tisíce žádostí o dotační podporu z OP TAK za 44,3 mld. Kč. Agentura API u těchto dotačních projektů zajišťuje aktivity spojené s jejich administrací v průběhu celého projektového cyklu, a to zejména hodnocení žádostí z hlediska kritérií přijatelnosti a splnění formálních náležitostí, kontrolu velikosti podniku a výběrových řízení, administraci žádostí o platbu a monitorování projektů v době realizace i udržitelnosti. Nedílnou součástí je i metodická podpora žadatelů a příjemců dotací a konzultační servis.

Největší zájem v roce 2024 projevili čeští podnikatelé o výzvy z aktivity Digitální podnik, zaměřených na digitální transformaci firem, nákup výrobních i nevýrobních technologií a zefektivnění podnikových procesů. Celkem 679 žádostí o podporu v celkové hodnotě dotační podpory přesahující 4,2 mld. Kč směřovalo právě do těchto výzev.

„Podniky si dnes uvědomují, že bez digitalizace veškerých výrobních i nevýrobních procesů budou zaostávat a ohrozí si tím do budoucna vlastní konkurenceschopnost. OP TAK jim skrze výzvy, jako jsou Digitální podnik a Technologie pro MAS (CLLD), pomáhá tuto velmi aktuální problematiku řešit finanční podporou právě oné firemní digitalizace, která je pro jejich budoucí konkurenceschopnost a fakticky i existenci zcela nezbytná. Jsem rád, že podniky tuto skutečnost vnímají a žádostí o podporu v těchto výzvách neustále přibývá,“ komentuje loňský zájem o digitalizaci Jan Piskáček, generální ředitel Agentury pro podnikání a inovace.

Nemalý zájem o dotační podporu byl také u výzvy Technologie pro MAS (CLLD), v rámci které mohou malé a střední podniky (MSP) žádat o dotace z OP TAK na pořízení technologií s důrazem na digitalizaci prostřednictvím místních akčních skupin. Díky komunitně vedenému místnímu rozvoji má tato podpora hlubší subregionální dosah, zejména pro MSP na venkově. Celkově bylo do této výzvy zaregistrováno v loňském roce 443 žádostí o podporu za necelých 300 mil. Kč.

Co se proplacených prostředků týče, v roce 2024 API zkontrolovala a předala k proplacení řídicímu orgánu OP TAK, Ministerstvu průmyslu a obchodu (MPO), 850 žádostí o platbu v celkové hodnotě 2,2 mld Kč. Nejvíce finančních prostředků čerpaly firmyv projektech z populárních výzev Aplikace (více než 1 mld. Kč), zaměřených se na podporu průmyslového výzkumu a experimentálního vývoje a Úspory energie (téměř 0,5 mld. Kč), které pomáhají podnikatelům snížit energetickou náročnost budov a tím i jejich náklady na energie.

Kromě OP TAK v loňské roce API ještě dokončovala administraci projektů z předchozího Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK). Konkrétně první polovina roku byla ve znamení kontroly posledních žádostí o platbu a jejich následného proplácení. Celkem API zkontrolovala a předala MPO k proplacení 402 žádostí o platbu za 4,4 mld. Kč.

V roce 2025 se bude API ve spolupráci s MPO primárně soustředit na splnění cíle N+3. Toto pravidlo stanovuje lhůtu, do kdy je potřeba vyčerpat přidělené finanční prostředky, a tím zajistit plynulost čerpání finančních prostředků z fondů EU.

Jan Piskáček dále doplňuje: „Plnění pravidla N+3 je klíčové pro průběžné čerpání prostředků z evropských fondů. Jeho případné nesplnění představuje pro financování jednotlivých OP velký problém a tato skutečnost tak vytváří velký tlak na nás jako implementační agenturu OP TAK, abychom administrované žádosti o platbu dokázali včas vypořádat a předat k proplacení. Plán čerpání na rok 2025 zahrnuje dostatek projektů, ale jeho úspěšnost závisí na kvalitě žádostí o platbu. Vyzýváme proto podnikatele, aby své žádosti předkládali v co nejvyšší kvalitě, včas a kompletní. Jen tak společně dokážeme nejen splnit pravidlo N+3, ale i zkrátit onu pomyslnou cestu finančních prostředků k jejich příjemcům.“

Agentura pro podnikání a inovace (API) je státní příspěvková organizace s celostátní působností zřizovaná Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR. Je zprostředkujícím subjektem pro OP TAK, jenž je největším dotačním programem v ČR pro podporu českých podnikatelů v oblasti výzkumu, vývoje a inovací, digitalizace, rozvoje podnikání, úspor energií, chytré a udržitelné energetiky a cirkulární ekonomiky.

Více informací na: apiagentura.gov.cz

API má svá zastoupení ve všech krajských městech České republiky, zájemci o dotace z OP TAK zde mohou konzultovat své podnikatelské záměry a dotační projekty. Informace je možné získat i telefonicky prostřednictvím Zelené informační linky API na čísle 800 800 777 nebo e-mailem [email protected].

Veškeré služby poskytované API zájemcům o dotace jsou zcela zdarma.

Zdroj: mpo.gov.cz

Další články

Další články od Ministerstvo průmyslu a obchodu

Jak regulovat AI i nové technologie a nebrzdit inovace?

Jak regulovat AI i nové technologie a nebrzdit inovace?

Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví (ÚNMZ) a Česká agentura pro standardizaci (ČAS) obnovily tradici a uspořádaly Den ÚNMZ a ČAS. Letos byl tento event zaměřený na roli standardizace, metrologie a zkušebnictví v oblastech AI, zdravotnických prostředků a udržitelných technologií ve stavebnictví a energetice. Tři panelové diskuse, moderované Janou Peroutkovou z České televize, propojily pohledy státní správy, akademického i soukromého sektoru. Panelisty byli primárně odborníci a odbornice na inovace, bezpečnost výrobků, technologií zaváděných na český trh, příslušná evropská nařízení a konkurenceschopnost ČR.
Snižování byrokracie a nová strategie pro zlepšení vnitřního trhu. Náměstek Frélich jednal v Bruselu o posilování konkurenceschopnosti průmyslu EU

Snižování byrokracie a nová strategie pro zlepšení vnitřního trhu. Náměstek Frélich jednal v Bruselu o posilování konkurenceschopnosti průmyslu EU

Zvyšování konkurenceschopnosti, lepší fungování vnitřního trhu, menší byrokracie pro firmy či efektivnější veřejné zakázky. To byla hlavní témata zasedání Rady pro konkurenceschopnost, které se uskutečnilo ve čtvrtek 22. května v Bruselu. Ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka na jednání zastupoval náměstek Martin Frélich.
Ministr Vlček jednal s eurokomisařem Séjourném a francouzským ministrem Ferraccim

Ministr Vlček jednal s eurokomisařem Séjourném a francouzským ministrem Ferraccim

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček dnes jednal prostřednictvím videokonferencí s francouzským ministrem energetiky Marcem Ferraccim a eurokomisařem Stéphanem Séjourném. Hlavním tématem byla výstavba nových jaderných bloků v Dukovanech a postup francouzské státní společnosti EdF.
Ministr Vlček z Vysočiny: Pojízdná učebna inspiruje žáky ke studiu technických oborů

Ministr Vlček z Vysočiny: Pojízdná učebna inspiruje žáky ke studiu technických oborů

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček navštívil základní školu ve Ždírci nad Doubravou na Vysočině, kde si prohlédl unikátní kamion Pojízdné učebny techniky. Ten v rámci projektu Technika do škol přiváží moderní technologie přímo za žáky základních škol a inspiruje je k zájmu o technické a řemeslné obory.
Historie a inovace pod jednou střechou: MPO přivítalo návštěvníky a poprvé uspořádalo Gaming Day

Historie a inovace pod jednou střechou: MPO přivítalo návštěvníky a poprvé uspořádalo Gaming Day

Více než dva a půl tisíce návštěvníků o víkendu zavítalo do historických prostor sídla Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) v ulici Na Františku, a to v rámci již 11. ročníku festivalu otevřených budov Open House Praha. Letošní ročník byl výjimečný i tím, že MPO vůbec poprvé představilo Gaming Day – akci věnovanou českému videohernímu průmyslu.
Veřejná konzultace k protiopatřením EU v reakci na americká cla

Veřejná konzultace k protiopatřením EU v reakci na americká cla

Evropská komise na svých stránkách 8. května 2025 spustila veřejnou konzultaci k balíčku možných protiopatření v reakci na cla na dovozy automobilů a automobilových dílů a plošná cla, která USA zavedly na řadu zemí, včetně EU.
MPO v rámci OP TAK uspořádalo již pátý ročník konference Cirkulární ekonomika v praxi

MPO v rámci OP TAK uspořádalo již pátý ročník konference Cirkulární ekonomika v praxi

Podnikání v kruhu, zisk, který dává smysl. To bylo motto již pátého ročníku konference Cirkulární ekonomika v praxi, kterou uspořádalo Ministerstvo průmyslu a obchodu v rámci OP TAK. Odborníci i široká veřejnost diskutovali o jednom z klíčových témat současné ekonomiky, udržitelném podnikání. V prostředí industriálního areálu Dolních Vítkovic, v objektu bývalé výklopny a mlýnice černého uhlí FUTUREU, se ve dnech 13.–14. května 2025 setkali zástupci státní správy, samosprávy, podnikatelského i finančního sektoru, včetně hostů ze Švédska, partnerů a řečníků konference.
Ministr Vlček v Bruselu: Transatlantické vztahy, ekonomická bezpečnost a zájmy českých exportérů

Ministr Vlček v Bruselu: Transatlantické vztahy, ekonomická bezpečnost a zájmy českých exportérů

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček se v Bruselu zúčastnil jednání Rady EU pro zahraniční věci ve formátu ministrů obchodu. Hlavními tématy byly obchodní vztahy mezi EU a USA, evropská ekonomická bezpečnost a probíhající jednání s obchodními partnery.
Výbor pro umělou inteligenci jednal o dalším rozvoji AI v Česku

Výbor pro umělou inteligenci jednal o dalším rozvoji AI v Česku

Neformální zasedání Výboru pro umělou inteligenci se uskutečnilo 5. května 2025 na Ministerstvu průmyslu a obchodu. Setkání spojilo zástupce státní správy, podnikatelského sektoru, akademické sféry i odborné veřejnosti s cílem posunout vpřed klíčová témata spojená s umělou inteligencí.
Vyjádření ke zdvořilostnímu dopisu eurokomisaře Séjourného

Vyjádření ke zdvořilostnímu dopisu eurokomisaře Séjourného

Jak dnes potvrdil také mluvčí Evropské komise, zdvořilostní dopis zaslaný panu ministru Vlčkovi panem francouzským eurokomisařem Séjourném není právně závazný. Pan ministr na dopis odpověděl do 4 pracovních dní od jeho přijetí, po vyhodnocení závaznosti zdvořilostního dopisu a ověření tvrzení pana francouzského eurokomisaře u dotčených společností a úřadů. Společnost KHNP odpověděla na dotazy Evropské komise 27. 2. a od té doby nedostala žádnou reakci.