Ministerstvo spravedlnosti··5 min

Reakce Ministerstva spravedlnosti na zprávu Transparency International ohledně protikorupčních opatření

Ministerstvo spravedlnosti

Ministerstvo spravedlnosti

Ministerstvo spravedlnosti České republiky je ústředním orgánem státní správy v justiční oblasti. Ministerstvo bylo zřízeno zákonem č. 2/1969 Sb., o zřízení ministerstev a jiných ústředních orgánů státní správy České republiky. Tento kompetenční zákon (ve znění pozdějších předpisů) vymezuje základní působnost ministerstva, další kompetence jsou zahrnuty v jednotlivých zákonech.

Tisková zpráva

Ministerstvo spravedlnosti odmítá tvrzení Transparency International, že současná vláda a ministr spravedlnosti Pavel Blažek selhávají v boji proti korupci. Vládní protikorupční politika stojí na jasném plánu a konkrétních opatřeních, která přinášejí dlouhodobé a systémové změny. Vláda schválila „Vládní koncepci boje proti korupci na léta 2023–2026“, jejímž cílem je prosazení klíčových a dlouho diskutovaných protikorupčních opatření, jakými jsou zákon o ochraně oznamovatelů, novela zákona o státním zastupitelství nebo zákon o regulaci lobbování.

Koncepce stojí na účinné spolupráci Ministerstva spravedlnosti se Sociologickým ústavem Akademie věd ČR, relevantními stakeholdery zastoupenými v Radě vlády pro koordinaci boje s korupcí a mezinárodními organizacemi aktivními v oblasti boje proti korupci.

1. Zákon o ochraně oznamovatelů

Jedním z významných úspěchů protikorupční politiky vlády v uplynulém roce je přijetí zákona o ochraně oznamovatelů, který nabyl účinnosti 1. srpna 2023.

  • Po více než dekádě diskuzí a řadě neúspěšných legislativních pokusů předchozích vlád mohou nyní zaměstnanci a další pracovníci oznamovat závažná protiprávní jednání, ke kterým u jejich zaměstnavatele došlo, mimo jiné prostřednictvím vnitřního oznamovacího systému v dané organizaci. Pro tento případ jsou pak oznamovatelé chráněni před odvetnými opatřeními ze strany zaměstnavatele i dalších osob.
  • Česká republika tak díky úsilí současné vlády dosáhla transpozice evropské směrnice do národní právního řádu, přičemž v některých ohledech oznamovatelům zajistila ve srovnání se směrnicí ještě výhodnější postavení.
  • Protože však nejde pouze o kvalitní legislativu, ale také o její uplatňování v praxi, Ministerstvo spravedlnosti realizovalo široké spektrum vzdělávacích aktivit zaměřených na zaměstnavatele (povinné subjekty) jejich příslušné osoby i potenciální oznamovatele, které byly laickou i odbornou veřejností velmi oceňovány.

2. Posílení nezávislosti státního zastupitelství

Díky schválené novele zákona o státním zastupitelství se postavení nejvyššího státního zástupce stalo silnější a nezávislejší, mimo jiné jej bude možné odvolat pouze na základě taxativně stanovených závažných důvodů.

  • Novela v tomto ohledu, jakož i v otázce zavedení výběrových řízení pro vedoucí státní zástupce, naplňuje mezinárodní doporučení a celkově posiluje odolnost státního zastupitelství a státních zástupců vůči vnějším vlivům.
  • Rovněž byla přijata novela zákona o řízení ve věcech soudců, státních zástupců a soudních exekutorů. Jejím cílem je posílení odpovědnosti soudců, státní zástupců a soudních exekutorů i posílení práva na spravedlivý proces, a to zavedením instančního přezkumu na základě opravného prostředku – odvolání.
  • Dále je cílem zvýšení efektivity kárných řízení ve věcech soudců, státních zástupců a soudních exekutorů.

3. Návrh zákona o regulaci lobbování

Dalším zásadním protikorupčním opatřením v působnosti Ministerstva spravedlnosti je návrh zákona o regulaci lobbování, kterým se aktuálně ve 3. čtení zabývá Poslanecká sněmovna. Ačkoliv lobbing je potřeba považovat za činnost v moderních demokraciích nejenom legitimní, ale také potřebnou pro kvalifikovanou tvorbu veřejné politiky, platí to pouze tehdy, pokud je podroben jasným pravidlům a probíhá transparentně.

  • Návrh zákona proto cílí na prevenci zákulisního lobbování, nad nímž v současnosti není vykonávána veřejná kontrola, a to za zachování legitimních zájmů skupin organizovaných zájmů. Společně s tím návrh zákona cílí na předcházení negativním jevům někdy s takovým lobbováním spojených, jako jsou korupce či klientelismus.

Výše zmíněné body jasně ukazují, že vláda i Ministerstvo spravedlnosti podnikají konkrétní kroky v boji proti korupci. Navíc lze díky přijatým legislativním opatřením Ministerstva spravedlnosti v příštích letech očekávat zlepšení hodnocení České republiky v mezinárodních protikorupčních žebříčcích, jako je například GRECO nebo Index vnímání korupce (CPI). Což je nespornou zásluhou systematické práce současné vlády a jmenovitě pak ministra spravedlnosti Pavla Blažka.

Ministerstvo spravedlnosti

Praha 17. prosince 2024

Pomohla Vám tato stránka?

Zdroj: msp.gov.cz

Další články

Další články od Ministerstvo spravedlnosti

V Ostravě vznikne nový justiční areál

V Ostravě vznikne nový justiční areál

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek, ministr financí Zbyněk Stanjura a primátor Ostravy Jan Dohnal dnes společně představili projekt výstavby nového justičního areálu v Ostravě. Moderní komplex vznikne v úzké spolupráci s městem, které vyčlení dostatečně velký pozemek na umístění areálu. Ten přinese lepší zázemí pro soudy, státní zastupitelství i další instituce.
Ministerstvo získalo ocenění ve dvou kategoriích Úřednického činu roku

Ministerstvo získalo ocenění ve dvou kategoriích Úřednického činu roku

Dva nominanti Ministerstva spravedlnosti získali prestižní ocenění Úřednický čin roku. V kategorii Naděje veřejné správy pro talentované jednotlivce do 35 let uspěla Apolena Kretschmerová z odboru dohledu a kárné agendy za zpracování složité stížnosti pro porušení zákona v závažné trestní kauze Anička, se kterou ministr spravedlnosti u Nejvyššího soudu uspěl. Kancelář vládního zmocněnce získala tuto cenu v kategorii Analytická práce za svůj unikátní webový portál mezisoudy.cz. Ten pomáhá soudům, úřadům i jednotlivcům se snadno zorientovat v mezinárodním právu lidských práv.
Problematika zadávání znaleckých posudků v řízení o svéprávnosti

Problematika zadávání znaleckých posudků v řízení o svéprávnosti

Ministerstvo spravedlnosti, odbor soudních znalců a tlumočníků, ve spolupráci s předsedou Okresního soudu ve Vsetíně JUDr. Pavlem Kotradym a legislativní specialistkou Mgr. Barborou Brozovou Rittichovou připravilo materiál s názvem Problematika zadávání znaleckých posudků v řízení o svéprávnosti.
Ministerstvo spravedlnosti jednalo s delegací Ministerstva spravedlnosti Vietnamu

Ministerstvo spravedlnosti jednalo s delegací Ministerstva spravedlnosti Vietnamu

Náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák a další experti Ministerstva spravedlnosti ČR dnes jednali s delegací Ministerstva spravedlnosti Vietnamu. Mezi projednávanými agendami byla na prvním místě digitalizace, včetně elektronizace vnitrostátních soudních a právních systémů či přeshraniční justiční spolupráce. Vietnamskou stranu dále zajímalo řešení výkonu soudních rozhodnutí v České republice, neboť sami zvažují změnu stávajícího režimu a zavedení exekutorů do svého právního řádu. V neposlední řadě vyjádřila vietnamská delegace přání v dohledné době uzavřít memorandum o porozumění mezi oběma úřady, a navázat tak na strategické partnerství, které bylo nedávno sjednáno a uzavřeno mezi premiéry obou zemí. Viz:
Ministr spravedlnosti jednal s vedením České advokátní komory o dalším směřování justice

Ministr spravedlnosti jednal s vedením České advokátní komory o dalším směřování justice

V úterý 8. dubna se v Kaňkově paláci, sídle České advokátní komory, uskutečnilo jednání ministra spravedlnosti Pavla Blažka, jeho náměstků Radomíra Daňhela, Viléma Anzenbachera a Karla Dvořáka s vedením Komory v čele s předsedou Robertem Němcem.
Ministerstvo spravedlnosti úspěšně spustilo datový sklad

Ministerstvo spravedlnosti úspěšně spustilo datový sklad

Ministerstvo spravedlnosti úspěšně spustilo nový datový sklad (Data Warehouse – DWH), který bude sloužit jako centrální zdroj reportů, statistik i otevřených dat pro celý resort justice. Tento klíčový krok znamená zásadní posun směrem k efektivnějšímu využívání dat v rámci celého resortu.
Štrasburský soud: pacient má právo odmítnout život zachraňující léčbu, ale stát musí pro tyto případy zavést náležité pojistky

Štrasburský soud: pacient má právo odmítnout život zachraňující léčbu, ale stát musí pro tyto případy zavést náležité pojistky

Evropský soud pro lidská práva v nedávném rozsudku konstatoval porušení práva na respektování soukromého života u osoby, které byla v nemocnici provedena krevní transfuze, byť tento postup odmítla ve svém dříve vysloveném přání. Více informací naleznete v aktuálním čísle Zpravodaje KVZ k rozsudkům z oblasti lidských práv.
Převod zdravotnických středisek pod Zdravotnická zařízení Ministerstva spravedlnosti

Převod zdravotnických středisek pod Zdravotnická zařízení Ministerstva spravedlnosti

Dne 1. dubna 2025 došlo k převzetí zdravotnických středisek vězeňské služby pod správu příspěvkové organizace Zdravotnická zařízení Ministerstva spravedlnosti (ZZMS). Tento krok představuje významný posun v poskytování zdravotní péče v rámci resortu spravedlnosti a přináší efektivnější řízení, větší možnosti v náboru a udržení kvalifikovaných zaměstnanců.
Lenka Bradáčová byla uvedena do funkce nejvyšší státní zástupkyně, Gabriela Slováková povede Probační a mediační službu

Lenka Bradáčová byla uvedena do funkce nejvyšší státní zástupkyně, Gabriela Slováková povede Probační a mediační službu

S účinností od 1. dubna 2025 nastupují do funkce dvě významné osobnosti české justice. Premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek dnes uvedli do funkce nejvyšší státní zástupkyně Lenku Bradáčovou a Gabrielu Slovákovou do funkce ředitelky Probační a mediační služby.
Ministerstvo představilo koncepci vzdělávání zvláštních insolvenčních správců

Ministerstvo představilo koncepci vzdělávání zvláštních insolvenčních správců

Dne 27. 3. 2025 se sešli zástupci Ministerstva spravedlnosti a České národní banky s insolvenčními správci se zvláštním povolením, kteří řeší úpadek ekonomicky významných dlužníků, jako jsou velké podniky s více než 100 zaměstnanci, případně obratem vyšším než 100 mil. Kč a finanční instituce, včetně bank, aby s nimi projednali novou koncepci jejich vzdělávání.
| Ministerstvo spravedlnosti