Ministerstvo průmyslu a obchodu··3 min

Rada pro energetiku: ministři jednali o zajištění cenově dostupné a bezpečné energie

Ministerstvo průmyslu a obchodu

Ministerstvo průmyslu a obchodu

Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky (MPO) je ústřední orgán státní správy pro státní politiku v oblasti průmyslu, obchodu, surovin a ekonomických vztahů vůči zahraničí.

Tisková zpráva

Ministři členských států Evropské unie jednali v Bruselu o prioritách pro zvýšení energetické bezpečnosti a konkurenceschopnosti Evropy. Hlavními tématy jednání byly zajištění cenově dostupné energie, rozvoj jaderné energetiky, výstavba nové infrastruktury, dekarbonizace a podpora geotermální energie. Česká republika spolu s dalšími členskými státy také zdůraznila negativní dopady německého poplatku za export plynu. Českou delegaci vedl náměstek ministra průmyslu a obchodu Štěpán Hofman.

„Abychom zajistili dostatek energií za dostupné ceny pro naše domácnosti a firmy, je potřeba pokračovat v rozvoji obnovitelných zdrojů, podpoře rozvoje jádra a modernizaci infrastruktury. Zároveň musíme zintenzivnit spolupráci mezi členskými státy a odstranit zbytečnou byrokracii povolovacích procesů. Jenom tak budeme schopní dostatečně konkurovat ostatním kontinentům. Jsem rád, že jsme se na těchto hlavních tématech se zástupci členských států a novým komisařem Danem Jørgensenem shodli,“ říká náměstek Štěpán Hofman a dodává: „Zároveň jsme společně s Rakouskem a Slovenskem připomněli negativní dopady německého poplatku za export plynu. Německo nám potvrdilo, že dělá v tamním parlamentu vše pro to, aby zrušení poplatku od 1. ledna 2025 schválilo již tento týden.“

Jedním z hlavních cílů jednání bylo dohodnout se s novým komisařem pro energetiku Jørgensenem na opatření, která zajistí dostupné ceny energií pro domácnosti i podniky. Ministři se shodli na potřebě omezit byrokracii, urychlit povolovací procesy pro obnovitelné zdroje energie (OZE) a vytvořit stabilnější prostředí pro investice. Tato opatření mají pomoci snížit náklady na energie a posílit konkurenceschopnost evropského průmyslu.

Energetická bezpečnost zůstává klíčovou výzvou pro Unii, zejména s ohledem na zimní období. Ministři zdůraznili význam diverzifikace dodavatelů i přepravních tras. EU tak pokračuje v úsilí o snížení závislosti na ruských energetických zdrojích a o zajištění stabilních dodávek pro všechny členské státy.

Pro zajištění energetické bezpečnosti je také důležité posílení propojení elektroenergetických soustav mezi členskými státy. Investice do rozšíření a flexibility sítí umožní lepší využití obnovitelných zdrojů, zajistí stabilitu dodávek a podpoří konkurenceschopnost evropské ekonomiky.

Dekarbonizace zůstává klíčovou prioritou politiky EU. Ministři zdůraznili význam technologické neutrality a rovných podmínek pro všechny nízkoemisní zdroje, včetně jaderné energie. Spolupráce členských států v rámci jaderné Aliance byla označena jako zásadní pro dosažení klimatických cílů Unie. Členské státy jaderné Aliance rovněž přijaly společné prohlášení z dnešního setkání před začátkem Rady. Více informací je na tomto odkazu. Pozornost byla věnována také geotermální energii na jejíž podporu schválili ministři závěry Rady.

Zdroj: mpo.gov.cz

Další články

Další články od Ministerstvo průmyslu a obchodu

Jak regulovat AI i nové technologie a nebrzdit inovace?

Jak regulovat AI i nové technologie a nebrzdit inovace?

Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví (ÚNMZ) a Česká agentura pro standardizaci (ČAS) obnovily tradici a uspořádaly Den ÚNMZ a ČAS. Letos byl tento event zaměřený na roli standardizace, metrologie a zkušebnictví v oblastech AI, zdravotnických prostředků a udržitelných technologií ve stavebnictví a energetice. Tři panelové diskuse, moderované Janou Peroutkovou z České televize, propojily pohledy státní správy, akademického i soukromého sektoru. Panelisty byli primárně odborníci a odbornice na inovace, bezpečnost výrobků, technologií zaváděných na český trh, příslušná evropská nařízení a konkurenceschopnost ČR.
Snižování byrokracie a nová strategie pro zlepšení vnitřního trhu. Náměstek Frélich jednal v Bruselu o posilování konkurenceschopnosti průmyslu EU

Snižování byrokracie a nová strategie pro zlepšení vnitřního trhu. Náměstek Frélich jednal v Bruselu o posilování konkurenceschopnosti průmyslu EU

Zvyšování konkurenceschopnosti, lepší fungování vnitřního trhu, menší byrokracie pro firmy či efektivnější veřejné zakázky. To byla hlavní témata zasedání Rady pro konkurenceschopnost, které se uskutečnilo ve čtvrtek 22. května v Bruselu. Ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka na jednání zastupoval náměstek Martin Frélich.
Ministr Vlček jednal s eurokomisařem Séjourném a francouzským ministrem Ferraccim

Ministr Vlček jednal s eurokomisařem Séjourném a francouzským ministrem Ferraccim

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček dnes jednal prostřednictvím videokonferencí s francouzským ministrem energetiky Marcem Ferraccim a eurokomisařem Stéphanem Séjourném. Hlavním tématem byla výstavba nových jaderných bloků v Dukovanech a postup francouzské státní společnosti EdF.
Ministr Vlček z Vysočiny: Pojízdná učebna inspiruje žáky ke studiu technických oborů

Ministr Vlček z Vysočiny: Pojízdná učebna inspiruje žáky ke studiu technických oborů

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček navštívil základní školu ve Ždírci nad Doubravou na Vysočině, kde si prohlédl unikátní kamion Pojízdné učebny techniky. Ten v rámci projektu Technika do škol přiváží moderní technologie přímo za žáky základních škol a inspiruje je k zájmu o technické a řemeslné obory.
Historie a inovace pod jednou střechou: MPO přivítalo návštěvníky a poprvé uspořádalo Gaming Day

Historie a inovace pod jednou střechou: MPO přivítalo návštěvníky a poprvé uspořádalo Gaming Day

Více než dva a půl tisíce návštěvníků o víkendu zavítalo do historických prostor sídla Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) v ulici Na Františku, a to v rámci již 11. ročníku festivalu otevřených budov Open House Praha. Letošní ročník byl výjimečný i tím, že MPO vůbec poprvé představilo Gaming Day – akci věnovanou českému videohernímu průmyslu.
Veřejná konzultace k protiopatřením EU v reakci na americká cla

Veřejná konzultace k protiopatřením EU v reakci na americká cla

Evropská komise na svých stránkách 8. května 2025 spustila veřejnou konzultaci k balíčku možných protiopatření v reakci na cla na dovozy automobilů a automobilových dílů a plošná cla, která USA zavedly na řadu zemí, včetně EU.
MPO v rámci OP TAK uspořádalo již pátý ročník konference Cirkulární ekonomika v praxi

MPO v rámci OP TAK uspořádalo již pátý ročník konference Cirkulární ekonomika v praxi

Podnikání v kruhu, zisk, který dává smysl. To bylo motto již pátého ročníku konference Cirkulární ekonomika v praxi, kterou uspořádalo Ministerstvo průmyslu a obchodu v rámci OP TAK. Odborníci i široká veřejnost diskutovali o jednom z klíčových témat současné ekonomiky, udržitelném podnikání. V prostředí industriálního areálu Dolních Vítkovic, v objektu bývalé výklopny a mlýnice černého uhlí FUTUREU, se ve dnech 13.–14. května 2025 setkali zástupci státní správy, samosprávy, podnikatelského i finančního sektoru, včetně hostů ze Švédska, partnerů a řečníků konference.
Ministr Vlček v Bruselu: Transatlantické vztahy, ekonomická bezpečnost a zájmy českých exportérů

Ministr Vlček v Bruselu: Transatlantické vztahy, ekonomická bezpečnost a zájmy českých exportérů

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček se v Bruselu zúčastnil jednání Rady EU pro zahraniční věci ve formátu ministrů obchodu. Hlavními tématy byly obchodní vztahy mezi EU a USA, evropská ekonomická bezpečnost a probíhající jednání s obchodními partnery.
Výbor pro umělou inteligenci jednal o dalším rozvoji AI v Česku

Výbor pro umělou inteligenci jednal o dalším rozvoji AI v Česku

Neformální zasedání Výboru pro umělou inteligenci se uskutečnilo 5. května 2025 na Ministerstvu průmyslu a obchodu. Setkání spojilo zástupce státní správy, podnikatelského sektoru, akademické sféry i odborné veřejnosti s cílem posunout vpřed klíčová témata spojená s umělou inteligencí.
Vyjádření ke zdvořilostnímu dopisu eurokomisaře Séjourného

Vyjádření ke zdvořilostnímu dopisu eurokomisaře Séjourného

Jak dnes potvrdil také mluvčí Evropské komise, zdvořilostní dopis zaslaný panu ministru Vlčkovi panem francouzským eurokomisařem Séjourném není právně závazný. Pan ministr na dopis odpověděl do 4 pracovních dní od jeho přijetí, po vyhodnocení závaznosti zdvořilostního dopisu a ověření tvrzení pana francouzského eurokomisaře u dotčených společností a úřadů. Společnost KHNP odpověděla na dotazy Evropské komise 27. 2. a od té doby nedostala žádnou reakci.