Mezi malými a středními firmami a podnikateli začíná sílit optimismus. Hned 45 procent z nich očekává pro rok 2025 v tržbách růst a dalších 35 procent zopakování letošního výsledku. Meziroční pokles tržeb předpokládá jen 14 procent, zbylých šest procent se nevyjádřilo, vyplývá z průzkumu ČSOB Index očekávání firem.
Rozrůstá se tak skupina těch podniků a živnostníků, která se otřepala z covidové a energetické krize z minulých let. Na úroveň tržeb před pandemií covid se letos dostane zhruba 40 procent malých a středních firem a podnikatelů. Další čtvrtina z dotazovaných pak předcovidovou úroveň tržeb v letošním roce překoná.
„Ukazuje to, jak různorodý dopad na fungování malých a středních firem v Česku pandemie měla. Zatímco některé firmy dokázaly krizi využít k růstu nebo ji přečkat bez větších problémů, jiné se stále potýkají s jejími dlouhodobými důsledky,” uvádí Pavel Prokop, výkonný ředitel firemního bankovnictví ČSOB.
Firmy a podnikatelé se v příštím roce nejvíce obávají zdražování energií, především elektřiny a plynu. Obavy z růstu cen těchto komodit vyjádřilo 32 procent respondentů. Dalšími strašáky jsou pro 18 procent respondentů pohonné hmoty a s tím související přepravní náklady. Hned 16 procent účastníků pak zmínilo ceny potravin. „Respondenti často specifikovali konkrétní položky jako maso, kakao nebo čokoládu, a to jak z pohledu koncových produktů, tak vstupních surovin pro potravinářský průmysl,“ doplňuje Pavel Prokop.
Vyšších cen papíru, stavebního materiálu nebo plastů, které jsou důležité pro výrobní firmy, se obává 13 procent dotazovaných. Ze zdražení mědi, železa, oceli nebo hliníku má obavy 11 procent respondentů a služeb včetně nájmů, dopravy a lidské práce desetina. „Zajímavým zjištěním je, že přibližně 15 procent firem a podnikatelů uvedlo, že nedokáže vývoj cen vůbec odhadnout. Někteří dokonce vyjádřili očekávání, že k žádnému zdražování nedojde. Dle mého názoru dané velmi trefně ukazuje na složitost predikcí v této době, a to nejen v podnikatelském sektoru. I proto jsem velmi rád, že v ČSOB můžeme našim klientům pomoci se zorientovat a podporovat tak jejich byznys,“ dodává Pavel Prokop.
Nejméně pětiprocentní spotřebitelskou inflaci očekává pro rok 2025 hned 38 procent dotazovaných. Největší skupina (44 procent) předpokládá inflaci od 2,5 procenta do pěti procent. V mírnější dvouprocentní inflaci věří 16 procent firem a podnikatelů a zbytek neví. V říjnu oznámil Český statistický úřad meziroční inflaci 2,8 procenta.
ČSOB je v tuzemsku objemem financování a rozsahem služeb lídrem firemního bankovnictví. Od roku 2022 ČSOB drží primát první banky, která zavedla otevření účtu firemním klientům výhradně online. Firmám slouží specializované internetové bankovnictví CEB a mobilní bankovnictví CEB Mobile. Součástí je i Virtuální pobočka, která umožňuje zabezpečenou komunikaci s bankou. Pro osobní jednání a konzultace je k dispozici moderní síť specializovaných poboček.
Index očekávání firem
Unikátní projekt skupiny ČSOB, pomocí kterého od roku 2013 sleduje vývoj malých a středních firem a podnikatelů na základě monitorování jejich poptávky, investic a rozsahu podnikání. Index sleduje i vnější faktory působící na firmy a jejich vztah k inovacím. Základem projektu je reprezentativní průzkum agentury Datank, kterého se účastní přes 400 respondentů z různých oborů. Poslední dotazování se uskutečnilo v září a říjnu 2024.
Zdroj: www.csob.cz