ESET··9 min

Průzkum ESET: Třetina Čechů nemá přehled o obsahu smartphonu, pětina si není jistá jeho zabezpečením

ESET

ESET

ESET spol. s r.o. je slovenská softwarová firma, která se specializuje na kybernetickou bezpečnost. ESET vyvíjí a poskytuje bezpečnostní software ve více než 200 zemích světa. Společnost vznikla formálně v roce 1992 v Bratislavě v Československu, nicméně první antivirový program vyvinuli její později spoluzakladatelé Miroslav Trnka a Peter Paško již v roce 1987. V současnosti je ESET pravidelně oceňován jako nejúspěšnější slovenská firma roku.

Tisková zpráva

Třetina českých uživatelů a uživatelek nemá přehled o nainstalovaných aplikacích ve svém chytrém telefonu a pětina z nich nijak neomezuje jejich oprávnění. Vyplývá to z nového průzkumu společnosti ESET. Bezpečnostní řešení pro ochranu svých dat využívá necelá polovina dotázaných. Pětina přitom vůbec netuší, zda je takový program v jejich mobilních telefonech nainstalovaný. Nejčastěji se při stahování aplikací setkáváme s jejich nefunkčností a s příliš velkým množstvím reklam. I škodlivá reklama přitom může podle kyberbezpečnostních expertů představovat rizika pro naše soukromí a data.

Třetina českých uživatelů a uživatelek (27 %) nekontroluje, jaké aplikace mají předinstalované ve svých chytrých mobilních telefonech. Pětina (22 %) pak svým aplikacím neomezuje kvůli možným problémům s funkčností oprávnění. Zatímco předinstalované aplikace nekontrolují spíše vysokoškolsky vzdělaní lidé, oprávnění neřeší oproti tomu spíše lidé se základním vzděláním.

„V každém chytrém telefonu mají uživatelé a uživatelky řadu aplikací. Každá aplikace přitom požaduje vlastní soubor oprávnění k přístupu k našim datům a nějak s nimi nakládá. V případě renomovaného výrobce a značky máme sice větší jistotu bezpečného nakládání s našimi daty, musíme si ale uvědomit, že řada aplikací je v telefonech i od třetích stran. Hrozby pro naše data přitom nemusí být jen v podobě škodlivých kódů. Ohrozit je mohou i bezpečnostní incidenty či úniky dat na straně výrobců a poskytovatelů,“ vysvětluje Jindřich Mičán, technický ředitel pražské pobočky společnosti ESET. „U řady aplikací, především těch sloužícím pro naši zábavu, není nutné, aby měly přístup ke všem funkcionalitám našeho telefonu. Čím větší přístup jim povolíme, tím více dat jim dovolíme o nás sbírat. A uživatelská data mají dnes velkou hodnotu nejen pro poskytovatele různých legitimních služeb, ale i pro hackery. Proto bych uživatelům vždy doporučoval projít v novém telefonu dostupné aplikace, zvážit jaké potřebujeme a jaké ne a povolit jim jen nezbytná oprávnění pro jejich správné fungování,“ doporučuje Mičán.

Většina z nás (87 %) stahuje aplikace pouze z oficiálních obchodů, jako je Google Play pro platformu Android nebo App Store v případě platformy iOS. Pouze 4 % dotázaných uvedla, že aplikace stahují odkudkoliv. Nejvíce tuto odpověď volili lidé s vyučením.

„Oficiální obchody s aplikacemi jsou pro stahování aplikací tou největší sázkou na jistotu. Není to tak, že se těmto místům škodlivý kód úplně vyhýbá, ale vlastní bezpečnostní týmy těchto obchodů je pravidelně kontrolují na přítomnost škodlivých kódů – spywaru, bankovních trojských koní a dalších hrozeb. Osobně mě těší, že Češi si již rizika při stahování mimo oficiální zdroje uvědomují,“ dodává Mičán.

Nefungují správně a zobrazují hodně reklamy

Na otázku, zda se setkali po stažení aplikací s nějakými problémy, uživatelé uváděli nejčastěji to, že aplikace nefungovala správně (31 %), zobrazovala hodně reklam (25 %) a požadovala přístup k údajům, které ale uživatelé zpřístupnit nechtěli (22 %). Se škodlivým kódem se setkala 2 % dotázaných.

„Pouze necelá polovina dotázaných, 46 %, uvedla, že využívá ve svém chytrém telefonu nějaký bezpečnostní software. Nejvíce mají nějakou formu antivirového programu lidé s výučním listem a starší uživatelé. Pětina, 17 %, pak uvedla, že žádný takový program nevyužívá a pětina, 18 %, dodatečné zabezpečení neřeší, protože má iPhone s platformou iOS. Další pětina lidí netuší, zda má v telefonu nějakou takovou formu ochrany,“ komentuje výsledky průzkumu Mičán. „Bezpečnostní software přitom uživatele nechrání jen před škodlivými kódy určenými k zašifrování souborů nebo ke kyberšpionáži, ale také před adwarem. Jedná se o škodlivý kód zobrazující agresivní reklamu, která dokáže zařízení zahltit a může ho zpomalovat. Škodlivá reklama, kterou útočníci dokáží spustit přes legitimní marketingové nástroje a zobrazí ji tak na běžných webových stránkách, může uživatele odvést na nebezpečné weby a vylákat z nich například bankovní údaje. Rozhodně doporučuji uživatelům, aby zvážili pořízení kvalitního bezpečnostního softwaru i pro svůj chytrý telefon a pravidelně všechny aplikace i software zařízení aktualizovali kvůli opravám zjištěných chyb,“ doporučuje Mičán.

Uživatelé a uživatelky aktualizují své aplikace nejčastěji poté, co je systém sám vyzve (35 %). Třetině uživatelů (31 %) se aktualizace stahují automaticky a čtvrtina dotázaných (25 %) si aktualizace kontroluje proaktivně sama – jedná se spíše o muže (31 %) než o ženy (18 %).

Útočníci rádi těží ze jmen populárních aplikací i trendů

Nejčastěji do svých chytrých mobilních telefonů stahujeme aplikace e-shopů (49 %), finanční a bankovní aplikace (44 %), aplikace sociálních sítí (42 %) a dopravní aplikace (40 %). Zatímco aplikace e-shopů stahují především ženy a lidé na Moravě, finanční a bankovní aplikace pak více stahují muži, lidé z Prahy a s vysokoškolským vzděláním. Muži a Pražané také daleko více stahují dopravní aplikace.

„Díky průzkumu vidíme, že hry a aplikace určené k zábavě nejvíce stahují uživatelé se základním vzděláním. Lidé žijící v Praze zase více stahují aplikace pro osobní produktivitu, vzdělávání a fitness. Útočníci tyto trendy také sledují a připravují podle toho své útočné kampaně obětem na míru. Na platformě Android se tak dlouhodobě setkáváme s případy falešných verzí různých trendy aplikací, které útočníci nabízejí mimo oficiální obchody zdarma nebo ve výhodných balíčcích. V minulém roce jsme také odhalili propracovaný útočný scénář využívající technologii progresivních webových aplikací, které jsou hrozbou jak pro Android, tak platformu iOS,“ dodává Mičán.

Při rozhodování, jakou aplikaci si stáhneme, se řídíme především recenzemi (61 %), hodnocením v podobě hvězdiček (59 %) či doporučením od přátel a rodiny (40 %). Uživatelé a uživatelky také sledují počet stažení aplikace (31 %) nebo zda neměla v nedávné době bezpečnostní problémy (16 %). Necelá pětina uživatelů, především z Prahy, se pak obrátí i na články a doporučení odborných magazínů a webů (16 %).

„Sledování zkušeností jiných uživatelů prostřednictvím hodnocení a recenzí bychom měli dělat vždy, když si chceme nějakou aplikaci stáhnout. Aplikace, které využívají pro zvýšení své atraktivity jména seriálů nebo jiné trendy, mohou mít celou řadu různých verzí, z nichž některé mohou být i rizikové. A špatné zkušenosti si druzí uživatelé většinou nenechají pro sebe a upozorní na ně. Obecně bych pak uživatelům doporučil, aby ještě před stažením zvážili, zda danou aplikaci opravdu potřebují. Aplikace, které potřebujeme jen k nějaké časově omezené aktivitě, je vhodné následně odinstalovat,“ uzavírá Mičán z ESETu.

Sběr dat byl realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos ve dnech od 16. do 18. prosince 2024 na 1 039 respondentech v České republice.

Více informací

Více informací o trendech v kyberbezpečnosti pro širokou veřejnost najdete například v online magazínu Dvojklik.cz nebo v online magazínu o IT bezpečnosti pro firmy Digital Security Guide. Nejčastějším rizikům pro děti na internetu se věnuje iniciativa Safer Kids Online, která má za cíl pomoci nejen jejich rodičům, ale také například učitelům či vychovatelům zorientovat se v nástrahách digitálního světa.

Vysvětlení aktuálních kyberbezpečnostních pojmů a trendů najdete dále na stránkách Slovníku ESET, v podcastu TruePositive a na našich sociálních sítích Facebook, Instagram, LinkedIn a X.

O společnosti ESET

Společnost ESET již od roku 1987 vyvíjí bezpečnostní software pro domácí i firemní uživatele. Drží rekordní počet ocenění a díky jejím technologiím může více než miliarda uživatelů bezpečně objevovat možnosti internetu. Široké portfolio řešení od ESET pokrývá všechny populární platformy, včetně mobilních, a poskytuje neustálou proaktivní ochranu při minimálních systémových nárocích.

ESET dlouhodobě investuje do vývoje. Jen v České republice nalezneme tři výzkumná a vývojová centra, a to v Praze, Jablonci nad Nisou a Brně. Společnost ESET má lokální zastoupení v Praze, celosvětovou centrálu v Bratislavě a disponuje rozsáhlou sítí partnerů ve více než 200 zemích světa.

Zdroj: www.eset.com

Další články

Další články od ESET

ESET: Více než polovina lednových útoků na Česko měla za cíl naše přihlašovací údaje

ESET: Více než polovina lednových útoků na Česko měla za cíl naše přihlašovací údaje

Na základě lednové statistiky kybernetických hrozeb pro operační systém Windows v Česku opět stoupla aktivita škodlivých kódů Formbook a Agent.AES. Oba jsou přitom v posledních měsících v bezpečnostní komunitě skloňovány jako pokračovatelé a nástupci spywaru Agent Tesla, jehož detekční čísla nadále klesají. V lednu se v Česku objevovaly spíše globálně cílené kampaně a české překlady názvů nebezpečných e-mailových příloh byly spíše výjimkou. Vyplývá to z detekčních dat společnosti ESET. Bezpečnostní experti kromě profesionální ochrany v podobě moderního bezpečnostního řešení doporučují pečlivě kontrolovat přípony názvů příloh v e-mailové komunikaci. Uživatele mohou upozornit na to, že otevírají nějaký spustitelný soubor, a ne dokument ve formátu PDF či soubor programu MS Word nebo Excel.
| ESET
Průzkum ESET: Třetina Čechů nemá přehled o obsahu smartphonu, pětina si není jistá jeho zabezpečením

Průzkum ESET: Třetina Čechů nemá přehled o obsahu smartphonu, pětina si není jistá jeho zabezpečením

Třetina českých uživatelů a uživatelek nemá přehled o nainstalovaných aplikacích ve svém chytrém telefonu a pětina z nich nijak neomezuje jejich oprávnění. Vyplývá to z nového průzkumu společnosti ESET. Bezpečnostní řešení pro ochranu svých dat využívá necelá polovina dotázaných. Pětina přitom vůbec netuší, zda je takový program v jejich mobilních telefonech nainstalovaný. Nejčastěji se při stahování aplikací setkáváme s jejich nefunkčností a s příliš velkým množstvím reklam. I škodlivá reklama přitom může podle kyberbezpečnostních expertů představovat rizika pro naše soukromí a data.
| ESET
Michal Červenka marketingovým ředitelem české pobočky ESET

Michal Červenka marketingovým ředitelem české pobočky ESET

Novým ředitelem marketingu v české pobočce společnosti ESET, předního poskytovatele kyberbezpečnostních řešení pro firmy a domácnosti, se stal Michal Červenka. Ze své pozice bude zodpovědný za marketingovou komunikaci, podporu online i offline prodejních kanálů či Public Relations a vedení jednotlivých týmů marketingového oddělení společnosti ESET v Praze.
| ESET
Hrozby pro Android: Útočníci ví, že se chceme bavit – koncem roku vsadili na falešné Spotify a Amazon Prime Video

Hrozby pro Android: Útočníci ví, že se chceme bavit – koncem roku vsadili na falešné Spotify a Amazon Prime Video

Prosincová statistika nejčastějších kybernetických hrozeb nepřinesla žádné větší zvraty a s největším počtem detekcí bezpečnostní experti opět zachytili adware Andreed. Od listopadu pak mírně posílil trojský kůň Agent.GKE a do třetice se v Česku nejvíce vyskytoval škodlivý kód FakeApp.AHS. Škodlivé kódy tentokrát nejvíce šířily hry doplněné falešnou aplikací Spotify a Amazon Prime Video. Vyplývá to z pravidelné analýzy detekčních dat pro platformu Android v České republice od společnosti ESET.
| ESET
Hrozby pro macOS: Škodlivé kódy ukrývá online reklama, cílem jsou kryptopeněženky

Hrozby pro macOS: Škodlivé kódy ukrývá online reklama, cílem jsou kryptopeněženky

Také v posledním čtvrtletí loňského roku byl největší hrozbou na platformě macOS v Česku a na Slovensku adware Pirrit. Jeho přítomnost opět potvrdila pravidelná statistika kybernetických hrozeb od společnosti ESET za období od října do prosince 2024. Stejně jako v předchozím období jej opět v deseti procentech případů doplnil také infostealer PSW.Agent. Útočníci jej využívají ke krádežím dat pro přístup do kryptoměnových peněženek, dokumentů programů Word či Excel, krádežím přihlašovacích údajů z prohlížečů nebo souborů cookies. Útočníci k jeho šíření využívají reklamy v systému Googlu.
| ESET
ESET: Závěr roku potvrdil změny v rozložení kyberhrozeb v Česku, v čele se nadále drží škodlivý kód Formbook

ESET: Závěr roku potvrdil změny v rozložení kyberhrozeb v Česku, v čele se nadále drží škodlivý kód Formbook

Na poli kybernetických hrozeb v České republice se potvrzují predikce bezpečnostních expertů z konce loňského roku. Spyware Agent Tesla se již několikátý měsíc objevuje pouze v několika jednotkách procent případů a pro následující období se očekává jeho další oslabování a postupné vymizení ze statistik. Škodlivý kód Formbook sice nezopakoval skoro poloviční podíl všech detekcí z loňského listopadu, i s podílem 15 % všech zachycených hrozeb však nadále vede pravidelnou statistiku pro operační systém Windows. Bezpečnostní experti situaci v Česku monitorují a očekávají další možné změny v rozložení škodlivého kódu. Vyplývá to z detekčních dat společnosti ESET.
| ESET
Globální vývoj kyberhrozeb od ESET: Sociální sítě zaplavil nový typ investičního podvodu, jehož součástí je deepfake

Globální vývoj kyberhrozeb od ESET: Sociální sítě zaplavil nový typ investičního podvodu, jehož součástí je deepfake

Společnost ESET vydala svou nejnovější zprávu ESET Threat Report H2 2024. Zpráva shrnuje globální vývoj kybernetických hrozeb na základě dat z telemetrie a odborného pohledu analytiků společnosti, a to od června do listopadu 2024. Během tohoto období výrazně narostl počet investičních podvodů, a to o více než 335 % mezi prvním a druhým pololetím roku 2024. Investiční podvody v popsaném scénáři zaplavují sociální sítě a pomocí nástrojů umělé inteligence zneužívají jména známých osobností či firem. Nejvíce detekcí zachytili experti z ESETu v Japonsku, na Slovensku, v Kanadě, ve Španělsku a v České republice. Zpráva Threat Report H2 2024 se dále věnuje například rostoucím útokům na kryptoměnové peněženky, nástupu infostealeru Formbook či aktuálním proměnám ransomwarové scény.
| ESET
Přehled hrozeb pro Android: Adware doplnil v listopadu dropper v podobě falešné modifikace pro Roblox

Přehled hrozeb pro Android: Adware doplnil v listopadu dropper v podobě falešné modifikace pro Roblox

Ačkoli ještě v říjnu bezpečnostní experti zaznamenali v Česku větší příliv falešných verzí her různých žánrů, v listopadu evidovali na platformě Android v Česku výraznější útlum v počtu škodlivých kódů. Dlouhodobě přítomný adware Andreed se objevil pouze v desetině všech zachycených případů. Tentokrát na sebe spíše upozornil škodlivý kód typu dropper, který útočníci vydávali za herní modifikaci pro platformu Roblox. Ukrýval trojského koně Agent.GKE. Vyplývá to z pravidelné analýzy detekčních dat pro platformu Android v České republice od společnosti ESET.
| ESET
Komentář ESET: Rok 2025 bude ve znamení hrozeb pro platformu iOS a phishingových útoků generovaných AI

Komentář ESET: Rok 2025 bude ve znamení hrozeb pro platformu iOS a phishingových útoků generovaných AI

Experti společnosti ESET reflektují vývoj hrozeb v letošním roce a nabízí výhled do aktuálních kyberbezpečnostních témat pro nadcházející měsíce roku 2025.
| ESET
Průzkum ESET: Polovina Čechů neodkládá telefon ani na Štědrý den

Průzkum ESET: Polovina Čechů neodkládá telefon ani na Štědrý den

Ani na Štědrý den telefon Češi neodkládají, ovšem s výjimkou slavnostní večeře. U štědrovečerní tabule jej po ruce nemá 65 % Čechů, dalších 13 % jej používá pouze pro fotografování. Digitální půst je populární spíše mezi generací Z ve věku 18-24 let. Vánoční zážitky Češi nijak výrazně nesdílí, což chválí experti. Nadměrné sdílení může mít negativní dopady zejména na děti. Vyplývá to z průzkumu společnosti ESET realizovaného agenturou Median ve dnech 18. a 21. listopadu 2024 na 1020 respondentech v České republice.
| ESET