Vzpomínkovým shromážděním u příležitosti 175. výročí narození T. G. Masaryka a položením kytic k jeho soše jsme si 7. března připomněli osobnost a odkaz prvního československého prezidenta a hodonínského rodáka. Setkání již tradičně spolupořádá město Hodonín a Masarykova společnost v Hodoníně. S projevy vystoupili starosta města Libor Střecha, Andrea Baumannová z Masarykovy společnosti v Hodoníně a Pavol Masaryk ze Společnosti Milana Rastislava Štefánika v Piešťanech.
T. G. Masaryk zanechal v dějinách nesmazatelnou stopu a jeho hodnoty a ideály nás inspirují dodnes. Byl zastáncem demokracie, pravdy a spravedlnosti. „Toleranci a respekt k druhým považoval za další klíčové hodnoty. V době, kdy byla Evropa zmítána konflikty a nenávistí, prosazoval myšlenku spolupráce, vzájemného porozumění mezi národy. Jeho vize mírové a jednotné Evropy dnes rezonuje silněji než kdy dříve,“ zdůraznil starosta města Libor Střecha. A jak si dnes máme připomínat odkaz T. G. Masaryka? „Buďme odvážní a poctiví k sobě i k ostatním. Podporujme vzdělání i kulturní rozvoj, a především usilujme o toleranci a respekt k druhým,“ řekl v závěru svého proslovu starosta.
V dnešní náročné době máme často pocit, že se ocitáme zcela nově na rozcestí dějin, a obáváme se, že zkoušky, které nám současný svět přináší, nezvládneme. Změnily se kulisy doby, lidé však v zásadě zůstávají stejní. „Prožíváme stejná dilemata, máme podobné obavy o budoucnost a svádíme zápasy o hodnoty, podle nichž žijeme,“ zmínila v projevu místopředsedkyně Masarykovy společnosti v Hodoníně Andrea Baumannová. „Masaryk věřil, že moc by měla být vždy spojena s morálkou. Tvrdil, že „mravnost je poměr člověka k člověku,“ i to, že politika by měla být prováděna na etické principy. Naší občanskou zodpovědností pak je, abychom právě toto od politiků vyžadovali,“ řekla místopředsedkyně.
Odkaz zakladatelů samostatného státu Čechů a Slováků, T. G. Masaryka a M. R. Štefánika, vztah ke Slovensku a jejich přátelské vztahy ve svém projevu zdůraznil i Pavol Masaryk, předseda klubu Společnosti Milana Rastislava Štefánika v Piešťanech. „Vznik Československa znamenal pro Slováky záchranu před zánikem doslova v hodině dvanácté. Bez vzniku Československa by nebylo ani samostatné Slovensko, což si my na Slovensku žel ne vždy uvědomujeme,“ řekl Pavol Masaryk. „V současné době jsme svědky bourání světového řádu a svět stojí na křižovatce. Tak tomu bylo i v době první světové války, kdy měly naše národy v čele dvě vynikající osobnosti, Masaryka a Štefánika, které se uměly v dané situaci zorientovat a velmi rozumnou, pragmatickou politikou dosáhnout uznání velmocí a zabezpečit vznik Československa. Kéž by se našli i dnes v našich národech podobní hrdinové,“ zakončil své vystoupení předseda klubu.
Po položení květinových darů k pomníku T. G. Masaryka zazněly česká a slovenská státní hymna v podání studentského pěveckého sboru Barbastella.
Zdroj: www.hodonin.eu