ESET··7 min

Přehled hrozeb pro Android: Neoficiální verze her mohou ohrozit bankovní účty v Česku

ESET

ESET

ESET spol. s r.o. je slovenská softwarová firma, která se specializuje na kybernetickou bezpečnost. ESET vyvíjí a poskytuje bezpečnostní software ve více než 200 zemích světa. Společnost vznikla formálně v roce 1992 v Bratislavě v Československu, nicméně první antivirový program vyvinuli její později spoluzakladatelé Miroslav Trnka a Peter Paško již v roce 1987. V současnosti je ESET pravidelně oceňován jako nejúspěšnější slovenská firma roku.

Tisková zpráva

Statistiku kybernetických hrozeb pro platformu Android v Česku v červenci vedl opět adware Andreed, který se dlouhodobě šíří prostřednictvím falešných mobilních her. Objem jeho detekcí ale mírně klesl. Na předních příčkách zůstává také nebezpečný spyware. Vyplývá to z pravidelné analýzy detekčních dat společnosti ESET. Bezpečnostní experti varují před stahováním aplikací a her mimo oficiální obchody s aplikacemi.

Nejčastěji detekovanou hrozbou v Česku zůstává malware Andreed. Jedná se o adware, který v zařízení uživatele zobrazuje nevyžádanou reklamu. Na druhé a třetí příčce se umístily spyware Cerberus a malware Agent.HQS, který dokáže šířit další škodlivé kódy. Uživatelé si škodlivý kód nejčastěji stáhli nevědomky sami, a to v aplikacích z neoficiálních zdrojů.

„Adware uživatelé často nepovažují za příliš závažný problém. Já bych jej ale nepodceňoval. Malware jako je Andreed zahltí váš telefon nevyžádanou reklamou. Telefon bude pomalý a prakticky nepoužitelný. Navíc inzeráty, které adware zobrazuje, často odkazují na phishingové stránky nebo ke stažení dalšího, mnohem nebezpečnějšího škodlivého kódu,“ vysvětluje Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské pobočce společnosti ESET.

Detekce adwaru Andreed v červenci oproti předchozímu období mírně oslabily. Podle expertů to není překvapivé. Reklamní škodlivý kód se držel na předních příčkách od začátku roku, je tedy pravděpodobné, že už je pro jeho tvůrce velmi složité obcházet se současnou verzí adwaru bezpečnostní aplikace. Ještě v červnu byl tento adware přitom na svém maximu. Důvodem může být i to, že si uživatelé před prázdninami stahovali hry na dovolené. Nejčastěji se šíří v neoficiálních verzích her, především pak ve hře Car Factory Simulator.

Útočníci šíří škodlivé kódy i přes sociální sítě

V červenci vzrostl objem detekcí v případě malwaru Agent.HQS. Na začátku roku byl přitom detekován v menším počtu případů, větší aktivitu zachytili analytici až v březnu, a také předešlý měsíc. Útočníci jej šíří v pirátské kopii aplikace MX Player, a to pravděpodobně prostřednictvím sociálních platformy Telegram. Jedná se o tzv. dropper. Tento typ malwaru funguje jako obálka: když si uživatelé nainstalují infikovanou aplikaci, obálka se rozbalí a s ní se nainstaluje i nějaký další škodlivý kód.

Podoba dropperů se rychle proměňuje a útočníci mohou škodlivý kód vydávat prakticky za jakoukoli aplikaci. Běžné jsou například škodlivé kódy, které z telefonu sbírají přihlašovací údaje, které je možné na černém trhu velmi lukrativně prodat.

Místo závodní hry si uživatel stáhne malware, který vybílí účet

Dlouhodobě patří mezi nejvážnější rizika pro mobilní zařízení s platformou Android bankovní malware Cerberus. V detekční datech se co do počtu případů stabilně drží na stálých hodnotách. Objem jeho detekcí nicméně od června mírně slábne.

„Menší počet detekcí bankovního trojského koně Cerberus nemusí být dobrá zpráva. Je zcela běžné, že během letních měsíců se pozornost útočníků zaměří na jiný typ malwaru, zkoušejí nové kampaně a postupy, jak obcházet bezpečnostní aplikace. Situaci monitorujeme a vývoj tohoto škodlivého kódu ukáží další měsíce,“ dodává Jirkal.

Trojský kůň Cerberus se v červenci šířil prostřednictvím falešných mobilních her, například v závodním simulátoru Fast Car Driving – Street City. Představuje riziko především pro internetové bankovnictví, nikoli pro samotné bankovní aplikace. Má několik funkcionalit typických pro tento typ hrozby. V napadeném zařízení dokáže kontrolovat SMS zprávy a zaznamenávat stisky kláves na klávesnici. Sbírá informace o kontaktech, poloze, aplikacích a další údaje z chytrého telefonu.

Malware šíří aplikace z neoficiálních zdrojů

Všechny uvedené hrozby si většinou do zařízení stáhne uživatel nevědomky sám. Zdrojem malwaru jsou totiž převážně aplikace z neoficiálních zdrojů, typicky ze sociálních sítí, fór nebo z neoficiálních a pochybných internetových obchodů s aplikacemi. Často si je ale stáhneme i my sami po kliknutí na nějakou reklamu.

„Uživatelům bych na tomto místě poradil, aby si své aplikace vybírali pečlivě a stahovali je jen na Google Play. To je totiž pro platformu Android jediný oficiální zdroj. Tento obchod všechny aplikace kontroluje a aktivně v nich škodlivé prvky vyhledává, to se samozřejmě o diskuzních fórech nebo veřejných úložištích nedá říct. Nenechte se zlákat tím, že je drahá aplikace někde ke stažení zdarma nebo že je na internetu v beta verzi nová hra. To vše bývají triky podvodníků, jak vás ke stažení infikované aplikace nalákat,“ radí Jirkal z ESETu.

Přítomnost malwaru v chytrém telefonu nemusíme na první pohled poznat. Někdy falešná hra skutečně funguje, jen v pozadí běží škodlivý kód, který například začne s odstupem času zobrazovat reklamu nebo sbírat vaše hesla. Proto bezpečnostní experti doporučují nainstalovat si i do chytrého telefonu bezpečnostní program, který podezřelé chování odhalí. Moderní řešení nabízejí i řadu dalších funkcí, které v důsledku chrání vaše data. Jedním z nich je například správce hesel, který poskytuje bezpečné a šifrované uchovávání přihlašovacích údajů a automaticky hesla doplňuje při přihlášení do našich online účtů.

Nejčastější kybernetické hrozby v České republice pro platformu Android za červenec 2024

  1. Android/Andreed trojan (13,44 %)
  2. Android/TrojanDropper.Agent.HQS trojan (8,06 %)
  3. Android/Spy.Cerberus trojan (5,11 %)
  4. Android/TrojanDropper.Agent.LPT trojan (4,84 %)
  5. Android/TrojanDropper.Agent.GKE trojan (4,57 %)
  6. Android/Spy.Coe trojan (4,30 %)
  7. Android/TrojanDownloader.Agent.KE trojan (2,69 %)
  8. Android/Hiddad.SJ trojan (2,69 %)
  9. Android/Agent.CZB trojan (2,69 %)
  10. Android/Agent.ELC trojan (2,69 %)

Uživatelé řešení ESET jsou před těmito hrozbami chráněni.

Více informací

Více informací o trendech v kyberbezpečnosti pro širokou veřejnost najdete například v online magazínu Dvojklik.cz nebo v online magazínu o IT bezpečnosti pro firmy Digital Security Guide. Nejčastějším rizikům pro děti na internetu se věnuje iniciativa Safer Kids Online, která má za cíl pomoci nejen jejich rodičům, ale také například učitelům či vychovatelům zorientovat se v nástrahách digitálního světa.

Společnost ESET ve spolupráci s kyberbezpečnostními odborníky dále připravuje podcast True Positive. Vysvětlení aktuálních kyberbezpečnostních pojmů a trendů najdete dále na stránkách Slovníku ESET.

O společnosti ESET

Společnost ESET již od roku 1987 vyvíjí bezpečnostní software pro domácí i firemní uživatele. Drží rekordní počet ocenění a díky jejím technologiím může více než miliarda uživatelů bezpečně objevovat možnosti internetu. Široké portfolio řešení od ESET pokrývá všechny populární platformy, včetně mobilních, a poskytuje neustálou proaktivní ochranu při minimálních systémových nárocích.

ESET dlouhodobě investuje do vývoje. Jen v České republice nalezneme tři výzkumná a vývojová centra, a to v Praze, Jablonci nad Nisou a Brně. Společnost ESET má lokální zastoupení v Praze, celosvětovou centrálu v Bratislavě a disponuje rozsáhlou sítí partnerů ve více než 200 zemích světa.

Zdroj: www.eset.com

Další články

Další články od ESET

Hrozby pro Android: Lidé nechtějí platit za prémiové služby, zneužívají toho hackeři

Hrozby pro Android: Lidé nechtějí platit za prémiové služby, zneužívají toho hackeři

V březnu se na první příčce statistiky kyberhrozeb pro platformu Android objevil trojský kůň Agent.GKE. Počet jeho detekcí od minulého měsíce výrazněji narostl a podle bezpečnostních expertů máme co do činění s velmi úspěšnou útočnou kampaní. Útočníci jej vydávají za škodlivou modifikaci pro aplikaci Spotify, která slibuje možnost bezplatné aktualizace na prémiovou verzi. Nejvíce se v březnu objevoval ve Španělsku, Polsku a v České republice. Vyplývá to z pravidelné analýzy detekčních dat pro platformu Android v zemích EU od společnosti ESET.
| ESET
ESET: Snake Keylogger nebo Infostealer Formbook? Kyberhrozby se v Česku každý měsíc rychle střídají

ESET: Snake Keylogger nebo Infostealer Formbook? Kyberhrozby se v Česku každý měsíc rychle střídají

Pořadí nejčastěji detekovaných škodlivých kódů pro operační systém Windows v Česku se aktuálně mění z měsíce na měsíc. Zatímco ještě v únoru byl největším rizikem malware Agent.AES, známý také jako Snake Keylogger, v březnu jej se stejným počtem zachycených detekcí opět vystřídal infostealer Formbook. Bezpečnostní experti tak situaci stále monitorují, a to v prostředí, ve kterém před několika měsíci došlo k útlumu dlouhodobě dominantního infostealeru Agent Tesla. Podle nich útočníci škodlivé kódy velmi dynamicky vyvíjejí a o to větší nebezpečí mohou představovat pro uživatele a uživatelky. Vyplývá to z pravidelné statistiky kybernetických hrozeb od společnosti ESET.
| ESET
Průzkum ESET: Češi chtějí nakupovat kryptoměny, podceňují ale kybernetická rizika

Průzkum ESET: Češi chtějí nakupovat kryptoměny, podceňují ale kybernetická rizika

Zhruba polovina Čechů a Češek plánuje nákup kryptoměn, necelá třetina je už vlastní nebo někdy vlastnila. Kromě složitosti a finanční rizikovosti se bojí také kybernetických rizik, třetina však netuší, jaká rizika by to měla být. Vyplývá to z nového průzkumu společnosti ESET. Podle bezpečnostních expertů se můžeme v Česku aktuálně setkávat s podvodem, při kterém útočníci využívají různé techniky manipulace, včetně falešného obsahu, který vydávají za články ve známých médiích. Cílem je oběť kontaktovat a přimět ji k nákupu falešných služeb, zboží nebo k investicím.
| ESET
Hrozby pro macOS: Rizikem byl v prvním čtvrtletí 2025 adware zneužívající SEO, posílil i zloděj kryptoměn

Hrozby pro macOS: Rizikem byl v prvním čtvrtletí 2025 adware zneužívající SEO, posílil i zloděj kryptoměn

Adware MaxOfferDeal se stal v prvním čtvrtletí letošního roku nejčastějším škodlivým kódem pro počítače od firmy Apple. Bezpečnostní experti jej přitom na předních místech pravidelné statistiky v minulém období nezaznamenali. Vyplývá to z detekčních dat společnosti ESET pro platformu macOS v Česku a na Slovensku za období od ledna do března 2025. Výrazněji dále klesaly detekce adwaru Pirrit, nicméně o několik procentních bodů posílil infostealer PSW.Agent. Jedná se v současnosti o výrazné riziko pro tuto platformu. Cílem infostealeru jsou mimo jiné také kryptoměny a kryptoměnové peněženky.
| ESET
ESET odhalil nové vazby mezi konkurenčními ransomwarovými gangy, snaží se vypnout obranné technologie

ESET odhalil nové vazby mezi konkurenčními ransomwarovými gangy, snaží se vypnout obranné technologie

Bezpečnostní experti ze společnosti ESET vydali novou, podrobnou analýzu o významných změnách v ekosystému ransomwarových gangů. Analýza se zaměřuje na nově vzniklý a aktuálně dominantní gang RansomHub, který funguje v modelu ransomware-as-a-service (RaaS). Experti v nové analýze sdílí zatím nepublikované informace o organizační struktuře partnerů tohoto gangu. Odkrývají také dosud nezdokumentované spojení mezi tímto gangem a dalšími, již zavedenými ransomwarovými skupinami Play, Medusa a BianLian. Analýza dále nabízí nový pohled na škodlivý kód EDRKillShifter. Jedná se o vlastní nástroj útočníků určený k vypnutí EDR (Detekce a reakce na hrozby pro koncová zařízení). Jak experti zdůrazňují, hrozby v podobě těchto nástrojů jsou v současnosti na vzestupu.
| ESET
ESET aktualizuje platformu ESET PROTECT, nová funkce pomůže s obnovou po útoku ransomwarem

ESET aktualizuje platformu ESET PROTECT, nová funkce pomůže s obnovou po útoku ransomwarem

Společnost ESET, přední světový poskytovatel řešení v oblasti kybernetické bezpečnosti, aktualizovala svou platformu ESET PROTECT, která je součástí nabídky pro zákazníky z řad firem, organizací a institucí. Aktualizovaná nabídka nově obsahuje funkci Obnova po útoku ransomwarem. ESET tak svým zákazníkům poskytne nový způsob řešení této globální kybernetické hrozby. Mimo to aktualizace obsahuje také nové funkcionality pro řešení ESET Cloud Office Security s cílem posílit zabezpečení e-mailové komunikace – ochranu proti spoofingu (technika, při které se útočníci vydávají za jinou osobu nebo zařízení) a před útoky využívajícími tzv. homoglyfy (znaky, které pochází z jiných abeced, ale jsou zaměnitelné s latinským písmem). Aktualizace přináší vylepšení stability a výkonu také pro AI asistenta ESET AI Advisor.
| ESET
Hrozby pro Android: V únoru útočníci lákali své oběti na získání prémiové verze Spotify

Hrozby pro Android: V únoru útočníci lákali své oběti na získání prémiové verze Spotify

Také únorová statistika kybernetických hrozeb potvrdila, že adware Andreed má zatím dobře nakročeno stát se i letos hlavním kybernetickým rizikem pro platformu Android. Vyplývá to z pravidelné analýzy detekčních dat pro tuto platformu v zemích EU od společnosti ESET. Skladba a pořadí nejčastěji detekovaných škodlivých kódů se zatím nemění, útočníci se však v případě trojského koně Agent.GKE rozhodli vyzkoušet novou strategii. Škodlivý kód v únoru maskovali za falešnou modifikaci k získání placené služby Spotify Premium. Desetina všech zachycených případů v Evropě se týkala také České republiky. Bezpečnostní experti varují, že s tím, jak uživatelé a uživatelky hledají cesty k úspoře svých peněz a poohlížejí se po možnostech jak obcházet standardní poplatky u aplikací, může počet případů škodlivého kódu dále růst.
| ESET
ESET: Nejoblíbenější zbraní kyberútočníků byl v únoru keylogger, zaznamenává stisky kláves na klávesnici

ESET: Nejoblíbenější zbraní kyberútočníků byl v únoru keylogger, zaznamenává stisky kláves na klávesnici

Nejčastějším škodlivým kódem pro operační systém Windows v Česku byl v únoru infostealer Agent.AES. Bezpečnostní experti jej detekovali ve čtvrtině všech zachycených případů. V bezpečnostní komunitě je tento malware známý také jako Snake Keylogger, který zaznamenává stisky kláves na klávesnici napadeného počítače. Jak však bezpečnostní experti varují, Snake Keylogger dokáže také odcizit přihlašovací údaje, hesla a uživatelská data stejně jako řada dalších infostealerů. Posilování tohoto škodlivého kódu potvrzuje očekávání expertů, kteří jej označují za jednoho z možných nástupců slábnoucího spywaru Agent Tesla. Vyplývá to z pravidelné statistiky kybernetických hrozeb pro operační systém Windows v České republice od společnosti ESET.
| ESET
Hrozby pro Android: Zdrojem škodlivého kódu byly v lednu verze populárních her a falešná VPN

Hrozby pro Android: Zdrojem škodlivého kódu byly v lednu verze populárních her a falešná VPN

Nejčastěji detekovaným škodlivým kódem pro platformu Android zůstal v lednu adware Andreed. Vyplývá to z pravidelné analýzy detekčních dat pro platformu Android v zemích EU od společnosti ESET. Stejným rizikem jako pro Českou republiku je také pro uživatele a uživatelky v Německu nebo ve Švédsku. V lednu jej útočníci nejvíce šířili prostřednictvím nebezpečných verzí her Vector, Spider Solitaire či Bike Race Pro. Kromě škodlivého kódu Agent.GKE, který se vydával například za Spotify, Minecraft či aplikaci Flightradar, na sebe v lednu upozornil i trojský kůň Agent.EQD. Útočníci jej šířili jako falešnou VPN aplikaci a jeho úkolem bylo zapojit napadené uživatele do DDoS útoku.
| ESET
ESET: Severokorejští útočníci se zaměřili na IT vývojáře, nabízejí falešné pracovní nabídky a cílí na kryptoměny

ESET: Severokorejští útočníci se zaměřili na IT vývojáře, nabízejí falešné pracovní nabídky a cílí na kryptoměny

Výzkumní analytici kyberbezpečnostní společnosti ESET nově popsali aktivity skupiny útočníků, kterou nazvali DeceptiveDevelopment. Útočníci se v těchto případech vydávají za náboráře a své oběti z řad vývojářů softwaru lákají na falešné pracovní nabídky. Obětem se snaží „podstrčit“ soubory s projektem k vypracování v rámci domnělého výběrového řízení, ty ale obsahují škodlivé kódy určené ke krádežím informací a kyberšpionáži. Cílem útočníků je finanční zisk, a to konkrétně získání přístupových údajů do kryptoměnových peněženek obětí. Aktivity skupiny se po technické stránce podobají operacím, za kterými stojí útočné skupiny napojené na Severní Koreu, v tuto chvíli však nejsou připisovány žádné známé skupině útočníků. Své oběti si útočníci vybírají globálně s účelem okrást co nejvíce lidí. Odhalené aktivity pozorovali experti z ESETu také v Česku.
| ESET