Lesy ČR··7 min

Představujeme novou verzi mobilní aplikace Klíšťapka

Lesy ČR

Lesy ČR

Lesy České republiky, s.p., (LČR) je státní podnik se sídlem v Hradci Králové založený 1. ledna 1992 ministerstvem zemědělství. Hlavní činností LČR je obhospodařování většiny lesů (1,17 milionu ha), které jsou v majetku státu. Dále má podnik na starost necelých 20 tisíc kilometrů drobných vodních toků.

Tisková zpráva

Tisková zpráva České zemědělské univerzity v Praze

V Praze dne 28. dubna 2025 – Lesy České republiky ve spolupráci s Fakultou lesnickou a dřevařskou a Provozně ekonomickou fakultou České zemědělské univerzity v Praze podporují veřejné zdraví prostřednictvím moderních technologií. Aplikace Klíšťapka čerpá data a poznatky z rozsáhlého výzkumu, který je výsledkem spolupráce významných českých vědeckých institucí – Fakulty lesnické a dřevařské ČZU v Praze, Provozně ekonomické fakulty ČZU v Praze, Státního zdravotního ústavu, VŠB – Technické univerzity Ostrava, Parazitologického ústavu Biologického centra Akademie věd ČR, Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti a České lesnické společnosti. Výsledkem této spolupráce je nová verze mobilní aplikace Klíšťapka, která přináší uživatelům detailní informace o výskytu a aktivitě klíšťat na území České republiky. Nově se k aplikaci také připojil projekt “Klíšťata ve městě”, který nabízí veřejnosti možnost aktivního nahlašování nalezených klíšťat.

Vědci spouští novou verzi mobilní aplikace Klíšťapka pro veřejnost. Výzkum klíšťat v ČR patří mezi světovou špičku. Změny klimatu vedou nejen k vyššímu počtu případů nákazy, ale také k prodloužení aktivity klíšťat během roku. Nově se objevují i nepůvodní druhy a šíří se více infekcí. „Aplikace je nově rozšířena o data z let 2023 a 2024. Celkem bylo analyzováno přes 67 tisíc klíšťat odchycených v lesích po celé ČR. Při vlajkování, tedy metodě sběru klíšťat, jsme během čtyř let urazili přes 46 tisíc kilometrů, což je více než obvod Země. Výsledky ukazují výrazný nárůst početnosti klíšťat – v loňském roce jsme zaznamenali o 75 % více jedinců než v roce 2021. Při predikci aktivity klíšťat jsme se nově v aplikaci detailně zaměřili na druhové složení porostů, charakter stanovišť, sezónní dynamiku výskytu a počasí. Klíšťata jsou aktivní prakticky po celý rok. Například v minulém týdnu už jejich aktivita výrazně přesáhla maximum, které jsme zaznamenali v loňském roce,“ uvedl vedoucí vědeckého týmu a hlavní řešitel projektu doc. Ing. Zdeněk Vacek, Ph.D., z Fakulty lesnické a dřevařské ČZU v Praze.

Zásadní novinkou je rozšíření sledování i na městskou zeleň. „Kromě údajů o aktuální aktivitě a infikovanosti klíšťat v lesních porostech přináší aplikace informace o klíšťatech v městské zeleni ve všech krajských městech. Tato předpověď vychází z testování odchycených klíšťat v posledních dvou letech v rámci projektu ‚Klíšťata ve městě‘,“ uvedl hlavní řešitel partnerského projektu Mgr. Václav Hönig, Ph.D., z Biologického centra Akademie věd ČR.

„Klíšťapka nyní ve městech ukazuje nejen infikovanost klíšťat borreliemi, ale i dalšími bakteriemi způsobujícími závažná onemocnění jako anaplasmóza, rickettsióza, neoehrlichióza či návratná horečka. V dalších letech budeme pracovat na rozšíření dat o další klíšťaty přenášené infekce, jako je klíšťová encefalitida, tularemie či Q horečka, a také o analýzu klíšťat z městských parků dalších menších měst. Můžeme tedy slíbit, že Klíšťapka se bude dále ve spolupráci s našimi partnery vyvíjet a obohacovat v rámci dalších projektů, jako jsou např. evropský projekt ‚One Health Vector Surveillance‘,” vysvětlila spoluřešitelka projektu RNDr. Kateřina Kybicová, Ph.D., ze Státního zdravotního ústavu.

Díky partnerskému projektu “Klíšťata ve městě” je možné nově také zapojit aktivně do výzkumu i širokou veřejnost. „Nově se také Klíšťapka rozšiřuje o možnost hlášení nalezených i přisátých klíšťat širokou veřejností (prostřednictvím portálu Klíšťata ve městě). Je možné nejen zaznamenat data, ale i nahrát fotografii klíštěte. Všechny záznamy hlášených klíšťat jsou následně zobrazeny na mapě,“ zdůraznil doc. RNDr. Pavel Švec, Ph.D., z VŠB – Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO).

Cílem celého projektu je vytvořit jednotný, srozumitelný nástroj, který zprostředkuje veřejnosti informace o aktuálních rizicích na základě kombinace výzkumných dat a matematických modelů. „Díky finanční podpoře Lesů ČR a Fakulty lesnické a dřevařské ČZU vznikla nejen nová verze mobilní aplikace Klíšťapka pro OS Android, ale také nově verze aplikace pro iOS (dostupné z Apple Store). Obě aplikace pracují se stejným databázovým serverem, ze kterého načítají jak statická data o rizicích ze strany klíšťat v městských parcích, tak i data pro dynamický výpočet rizik ze strany klíšťat v lesních porostech, se zahrnutím aktuálního počasí. Zajímavostí je tedy kombinace obou výzkumných datasetů. Jedná se o unikátní řešení, které je výsledkem dlouholetého výzkumu ze strany všech zúčastněných výzkumných institucí. Projekt Klíšťapka je projektem typu Citizen Science – věda pro veřejnost a nebo věda pro lidi, lidé pro vědu. Zejména díky zapojení kolegů z VŠB-TUO, kteří přichází s webovým portálem Klíšťata ve městě a nabízí veřejnosti možnost záznamu s nahlášením nalezeného klíštěte,“ uvedl doc. Ing. Jan Bartoška, Ph.D., spoluřešitel projektu z Provozně ekonomické fakulty ČZU v Praze.

Podporu projektu ocenil i zástupce hlavního partnera. „Lesy České republiky dlouhodobě podporují výzkumné a inovativní projekty prostřednictvím své Grantové služby, zaměřené na praktické potřeby lesnictví, vodohospodářství a myslivosti. Tyto projekty financují a jejich výsledky zpřístupňují odborné i široké veřejnosti. Aktuálním příkladem propojení vědeckého poznání a jeho sdílení se širokou veřejností je mobilní aplikace Klíšťapka, která poskytuje informace o výskytu klíšťat na území České republiky,“ řekl ekonomicko-správní ředitel Lesů ČR Ing. Zbyněk Šmída, Ph.D., a poděkoval Fakultě lesnické a dřevařské ČZU v Praze za spolufinancování projektu Klíšťapka a vědeckému týmu za spolupráci a úspěšné dokončení projektu.

Kontakt pro média: Ing. Radim Löwe. Ph.D. – tel.: 607 108 112, [email protected]


Česká zemědělská univerzita v Praze

ČZU je čtvrtou až pátou největší univerzitou v ČR. Spojuje v sobě bezmála stodvacetiletou tradici s nejmodernějšími technologiemi, progresivní vědou a výzkumem v oblasti zemědělství a lesnictví, ekologie a životního prostředí, technologií a techniky, ekonomie a managementu. Moderně vybavené laboratoře se špičkovým zázemím a školní podniky umožňují vynikající vzdělávání s možností osobního růstu, včetně zapojení do vědeckých projektů doma i v zahraničí. ČZU zajišťuje kompletní vysokoškolské studium, letní školy, speciální kurzy, univerzitu třetího věku. Podle mezinárodních žebříčků univerzita patří k nejlepším třem procentům na světě. V žebříčku Academic Ranking of World Universities (tzv. Šanghajský žebříček) se v roce 2024 umístila na 801.–900. místě na světě a na sdíleném 5. místě z hodnocených univerzit v ČR. V roce 2024 se ČZU stala 31. nejekologičtější univerzitou na světě díky umístění v žebříčku UI Green Metric World University Rankings.

Zdroj: lesycr.cz

Další články

Další články od Lesy ČR

Lesní trasy pro hendikepované upravují a vyznačují Lesy ČR

Lesní trasy pro hendikepované upravují a vyznačují Lesy ČR

Vytipovat, upravit a speciálně označit vybrané lesní cesty v celé republice, po kterých mohou bez obav jezdit lidé na invalidním vozíku, imobilní senioři nebo rodiče s kočárky, je cílem Lesů ČR. Dnes podnik za účasti generálního ředitele Dalibora Šafaříka a ministrů zemědělství i životního prostředí Marka Výborného a Petra Hladíka zahájil v Podkomorských lesích nad Brněnskou přehradou nový program LESY BEZ BARIÉR.
| Lesy ČR
Lesní semenáři připravují osivo na letošní sezónu a expedují ho do školek

Lesní semenáři připravují osivo na letošní sezónu a expedují ho do školek

Jarní předosevní příprava semen a jejich expedice do lesních školek jsou nyní v Semenářském závodě Lesů ČR v Týništi nad Orlicí v plném proudu. Sazenice vypěstované z tohoto osiva využívá většina vlastníků a správců lesů v zemi.
| Lesy ČR
Obory jsou zase otevřené, státní veterinární správa zmírňuje opatření kvůli slintavce a kulhavce

Obory jsou zase otevřené, státní veterinární správa zmírňuje opatření kvůli slintavce a kulhavce

Veřejnost může od 29. dubna opět vstupovat do všech obor v České republice uzavřených koncem března v příhraničních regionech s Rakouskem a Slovenskem. Státní veterinární správa upravila mimořádná opatření související s možným přenosem slintavky a kulhavky na zvěř.
| Lesy ČR
Nejen počasí, ale i věda: Nové metody ochrany lesa drží kůrovce na uzdě

Nejen počasí, ale i věda: Nové metody ochrany lesa drží kůrovce na uzdě

Kalamita lýkožrouta smrkového v České republice v posledních několika letech ustupuje a objem smrkového dřeva, které je nutné vytěžit, meziročně významně klesá. Je to nejen díky průběhu počasí, ale také díky zásadním úpravám v postupech ochrany lesa. Na jejich vývoji se podílejí i odborníci z Biologického centra AV ČR (BC AV ČR), kteří dlouhodobě spolupracují s Lesy České republiky a zpřesňují poznatky o chování kůrovců. Nové výzkumné výsledky se uplatňují v lesnické praxi jak v tuzemsku, tak i v zahraničí.
| Lesy ČR
Představujeme novou verzi mobilní aplikace Klíšťapka

Představujeme novou verzi mobilní aplikace Klíšťapka

V Praze dne 28. dubna 2025 – Lesy České republiky ve spolupráci s Fakultou lesnickou a dřevařskou a Provozně ekonomickou fakultou České zemědělské univerzity v Praze podporují veřejné zdraví prostřednictvím moderních technologií. Aplikace Klíšťapka čerpá data a poznatky z rozsáhlého výzkumu, který je výsledkem spolupráce významných českých vědeckých institucí – Fakulty lesnické a dřevařské ČZU v Praze, Provozně ekonomické fakulty ČZU v Praze, Státního zdravotního ústavu, VŠB – Technické univerzity Ostrava, Parazitologického ústavu Biologického centra Akademie věd ČR, Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti a České lesnické společnosti. Výsledkem této spolupráce je nová verze mobilní aplikace Klíšťapka, která přináší uživatelům detailní informace o výskytu a aktivitě klíšťat na území České republiky. Nově se k aplikaci také připojil projekt “Klíšťata ve městě”, který nabízí veřejnosti možnost aktivního nahlašování nalezených klíšťat.
| Lesy ČR
Desítky milionů nových stromů: Lesy ČR sázejí budoucnost

Desítky milionů nových stromů: Lesy ČR sázejí budoucnost

Ideální počasí pro zalesňování přinesl dnešní Den Země. Sazenice se v půdě provlhčené vydatným deštěm snáze ujmou. Lesy ČR letos počítají s obnovou 13 tisíc hektarů lesa, z toho 9,5 tisíc hektarů 52 miliony sazenic listnáčů a jehličnanů. Zbývají plochy obnoví semena ze stojících stromů.
| Lesy ČR
Mimořádné sucho a vítr zvyšují riziko požárů v lesích

Mimořádné sucho a vítr zvyšují riziko požárů v lesích

Volné dny a příjemné teploty o velikonočních svátcích se sluncem nad hlavou doslova zvou na výlet. Proč ne. Vzhledem k mimořádnému suchua lokálnímu větru je ale potřeba předcházet požárům a dodržovat lesní zákon. Takže neodhazovat v lese sirky a nedopalky cigaret, nerozdělávat tam oheň a nechat v batohu i přenosné vařiče. Nejčastější příčinou lesních požárů totiž bývá lidská nedbalost.
| Lesy ČR
Lesníci jsou připravení na rojení kůrovce, objem napadených stromů klesá

Lesníci jsou připravení na rojení kůrovce, objem napadených stromů klesá

Kůrovcem napadených stromů je letos výrazně méně než v předchozích letech. Loni Lesy ČR zpracovaly 555 tisíc metrů krychlových a letos počítají s dalším poklesem objemu. Na první i další rojení jsou státní lesníci připravení.
| Lesy ČR
Lesy ČR preventivně uzavřely zámecký park v Židlochovicích a Roštejnskou oboru na Telčsku

Lesy ČR preventivně uzavřely zámecký park v Židlochovicích a Roštejnskou oboru na Telčsku

Aby Lesy ČR předešly nákaze zvěře slintavkou a kulhavkou, preventivně 2. dubna uzavřely před veřejností zámecký park v Židlochovicích. Ze stejných důvodů nesmí návštěvníci vstupovat od 28. března do Roštejnské obory na Telčsku.
| Lesy ČR
Vodu v lesích v CHKO Železné hory nově zadržuje 92 zemních přehrážek

Vodu v lesích v CHKO Železné hory nově zadržuje 92 zemních přehrážek

Celkem 92 zemních přehrážek vytvořili vodohospodáři z Lesů ČR za 920 tisíc korun na potoce Bystřička v chráněné krajinné oblasti Železné hory v Pardubickém kraji. Brání rychlému odtoku vody z krajiny, erozi půdy a podpoří biodiverzitu.
| Lesy ČR