Státní veterinární správa··3 min

Odebrání prasat a drůbeže z nevhodných podmínek na Plzeňsku

Státní veterinární správa

Státní veterinární správa

Státní veterinární správa je organizací zřízenou na základě zákona č. 166/1999 Sb., o veterinární péči a o změně souvisejících zákonů (veterinární zákon), ve znění pozdějších předpisů, jako správní úřad v resortu Ministerstva zemědělství a nejvyšší orgán veterinární správy s celorepublikovou působností.

Tisková zpráva

Inspektoři Státní veterinární správy (SVS) z Plzeňského kraje ve spolupráci s Policií ČR a tamním městským úřadem zasahovali v polovině ledna u problematického chovatele v Nýřanech na severním Plzeňsku. Ten choval ve zcela nevhodných podmínkách šest domácích prasat a několik kusů drůbeže, prasata z nedostatečně oploceného chovu opakovaně utíkala. Díky spolupráci výše zmíněných subjektů se podařilo všechna zvířata na místě odebrat a přemístit k náhradnímu chovateli, kde budou mít zajištěnu odpovídající péči. Obec s rozšířenou působností i Krajská veterinární správa pro Plzeňský kraj (KVS) s chovatelem povedou správní řízení o pokutě.

Společnou kontrolu inicioval Městský úřad Nýřany. Ten upozorňoval na opakované úniky prasat z nezabezpečeného chovu a nevhodné chovné prostory. Krajská veterinární správa chovatele v minulosti již opakovaně kontrolovala a při těchto kontrolách zjišťovala nedostatky. V minulosti na základě jejího návrhu byla stejnému chovateli zvířata odebrána.

Vzhledem k akutnosti situace a zkušenostem z minulých kontrol proběhla kontrola za přítomnosti zástupců městského úřadu i policistů. Přesto museli úředníci během kontroly čelit četným verbálním atakům, urážkám i pokusům o fyzické napadení. Chovatel spolupracoval jen velmi neochotně a některé prostory odmítl zpřístupnit.

V prostorách chovu se nacházelo velké množství nebezpečných předmětů, o něž se mohla zvířata poranit. Zcela nevyhovující byly ustájovací prostory, které neposkytovaly zvířatům ochranu před nepřízní počasí ani čisté místo na ležení s řádným odtokem tekutých odpadů. Napájecí voda byla zamrzlá. Nesouvislé a poničené oplocení umožňovalo opakované úniky zvířat.

Vše výše uvedené bylo důvodem, proč byl KVS na místě vyhlášen návrh na předběžnou náhradní péči. Město na něj okamžitě zareagovalo a zajistilo odvoz zvířat k náhradnímu chovateli, který jim zajistil důstojné podmínky.

Petr Majer

zástupce tiskového mluvčího SVS

Nebezpečné předměty na dvořeNevhodné podmínky v chovu prasatChov prasat v nevhodných podmínkách

Zdroj: www.svscr.cz

Další články

Další články od Státní veterinární správa

Česká republika od května přestává být sezónně prostá katarální horečky ovcí

Česká republika od května přestává být sezónně prostá katarální horečky ovcí

K 1. květnu 2025 končí v ČR tzv. období sezónně prosté katarální horečky ovcí (KHO). Tato skutečnost souvisí se znovu začínající aktivitou krevsajícího hmyzu, který nákazu přenáší (tiplíků rodu Culicoides). Státní veterinární správa (SVS) proto k 1. květnu stanovuje pásmo katarální horečky, které zahrnuje zhruba dvě třetiny ČR. V pásmu budou platit mimořádná veterinární opatření (MVO) upravující zejména podmínky přemísťování zvířat vnímavých k nákaze (skotu, ovcí a koz) v rámci ČR z hospodářství v této oblasti do hospodářství mimo pásmo. Cílem opatření je zamezit šíření KHO v rámci ČR.
Státní veterinární správa upravuje mimořádná veterinární opatření kvůli slintavce a kulhavce

Státní veterinární správa upravuje mimořádná veterinární opatření kvůli slintavce a kulhavce

Státní veterinární správa (SVS) od zítřka upravuje mimořádná veterinární opatření související s výskytem slintavky a kulhavky (SLAK) v Maďarsku a na Slovensku. Kontroly a dezinfekce vozidel na slovenských hranicích poběží i nadále. Platný zůstává také zákaz dovozu živých zvířat vnímavých na SLAK, sena, slámy a zelené píce ze Slovenska i Maďarska. Naopak končí kontroly na hranicích s Rakouskem a ruší se zákaz vstupu do obor v příhraničních regionech. SVS rozšíří testování mléka z Jihomoravského kraje také na další regiony.
SVS zahájila monitoring výskytu SLAK u volně žijící zvěře u hranic se Slovenskem

SVS zahájila monitoring výskytu SLAK u volně žijící zvěře u hranic se Slovenskem

Státní veterinární správa (SVS) v uplynulých dnech zahájila preventivní monitoring výskytu slintavky a kulhavky (SLAK) u vnímavé volně žijící zvěře ve vybraných honitbách v okresech Břeclav a Hodonín, které se nacházejí v blízkosti slovenských hranic. V žádném z dosud vyšetřených vzorků nebyl zjištěn virus SLAK.
Zrušení zákazu dovozu zvířat z části Rakouska, umožnění dovozu některých živočišných produktů ze Slovenska a Maďarska

Zrušení zákazu dovozu zvířat z části Rakouska, umožnění dovozu některých živočišných produktů ze Slovenska a Maďarska

Státní veterinární správa (SVS) od zítřka ruší zákaz vozit do ČR zvířata vnímavá ke slintavce a kulhavce (SLAK) ze dvou spolkových zemí Rakouska (Burgenlandska a Dolního Rakouska). Zároveň umožní dovoz některých tepelně neopracovaných živočišných produktů ze Slovenska a Maďarska. Podmínkou bude, že musí být vyrobeny před výskytem nákazy SLAK v těchto zemích, a také musí být doprovázeny veterinárním osvědčením vydaným slovenskými či maďarskými veterinárními autoritami o nezávadnosti těchto potravin.
SVS upravuje pravidla pro vjezd vozidel ze Slovenska do ČR

SVS upravuje pravidla pro vjezd vozidel ze Slovenska do ČR

Státní veterinární správa (SVS) od zítřka mírně upravuje pravidla (mimořádná veterinární opatření ke slintavce a kulhavce) podle nichž mohou vstupovat vozidla nad 3,5 tuny ze Slovenska do České republiky. Vzhledem k technickým omezením neumožňujícím provádět dezinfekci vozidel v požadovaném rozsahu, nebude přechod Bílá-Bumbálka – Makov nadále určen vozidlům k přepravě veterinárně kontrolovaných komodit. Využít jej budou moci přepravci veškerého jiného zboží, podobně jako je tomu u přechodu Hodonín – Holič. Pro vozidla sloužící k přepravě zvířat, živočišných produktů či krmiv, budou nadále určeny tři místo dosavadních čtyř přechodů.
SVS: Všechna vozidla nad 3,5 tuny bez rozdílu nákladu projdou na hranici se Slovenskem dezinfekcí

SVS: Všechna vozidla nad 3,5 tuny bez rozdílu nákladu projdou na hranici se Slovenskem dezinfekcí

Státní veterinární správa (SVS) od zítřka zpřísňuje podmínky vjezdu vozidel nad 3,5 tuny do České republiky ze Slovenska. Nákladní vozidla bez rozdílu vezeného nákladu budou moci pro vjezd na území ČR použít pouze pět hraničních přechodů se Slovenskem. Všechna vozidla nad 3,5 tuny zde budou podrobena dezinfekci. Vozidlům k přepravě veterinárně kontrolovaných komodit budou jako doposud určeny čtyři z pěti přechodů. Na nich budou podrobovány důkladnější dezinfekci než ostatní nákladní vozidla.
Zákaz návštěv externích ošetřovatelů kopyt a stříhačů vlny na farmách

Zákaz návštěv externích ošetřovatelů kopyt a stříhačů vlny na farmách

Státní veterinární správa (SVS) v reakci na vývoj nákazové situace dnes upravila mimořádná veterinární opatření (MVO) s cílem ochránit území ČR před zavlečením slintavky a kulhavky. Zakázala mimo jiné v chovech vnímavých hospodářských zvířat návštěvy externích osob upravujících zvířatům (zejména skotu) paznehty a stříhající jim vlnu (v případě ovcí). Návštěvy osob poskytujících tyto služby, které často pendlují mezi řadou hospodářství, představují aktuálně velké riziko rozšíření nákazy. MVO také zakazují do ČR dovoz masokostní moučky a dalších rizikových komodit ze Slovenska a Maďarska.
Zákaz přepravy krmiv s steliv pro hospodářská zvířata ze Slovenska a Maďarska

Zákaz přepravy krmiv s steliv pro hospodářská zvířata ze Slovenska a Maďarska

Státní veterinární správa (SVS) dnes aktualizovala mimořádná veterinární opatření s cílem zabránit zavlečení slintavky a kulhavky na území České republiky ze Slovenska a Maďarska, kde se tato nebezpečná nákaza vyskytuje. S okamžitou platností zakázala vozit ze Slovenska a Maďarska přes české hranice seno, slámu a zelenou píci určené pro hospodářská zvířata. Zároveň upřesnila pravidla pro provádění dezinfekce vozidel na hranicích.
Zákaz přepravy zvířat vnímavých ke SLAK z části Rakouska, zákaz vstupu do obor v regionech sousedících se Slovenskem

Zákaz přepravy zvířat vnímavých ke SLAK z části Rakouska, zákaz vstupu do obor v regionech sousedících se Slovenskem

Státní veterinární správa (SVS) dnes vydala nová mimořádná veterinární opatření s cílem zabránit zavlečení slintavky a kulhavky na území České republiky. Nově zakázala dovoz zvířat vnímavých ke slintavce a kulhavce (SLAK) ze dvou spolkových zemí Rakouska – Burgernlandsko a Dolní Rakousko. Nákladní vozidla vezoucí živá zvířata či produkty z nich, která projíždějí skrze zmíněné spolkové země, budou moci na území ČR z Rakouska vstupovat pouze na dvou určených hraničních přechodech a zde projít dezinfekcí. Ve třech krajích ČR sousedících se Slovenskem začne od zítřejšího dne platit zákaz vstupu nepovolaných osob do obor.
Zpřísnění MVO kvůli šíření slintavky a kulhavky v Maďarsku a na Slovensku

Zpřísnění MVO kvůli šíření slintavky a kulhavky v Maďarsku a na Slovensku

Vzhledem k šíření slintavky a kulhavky (SLAK) na Slovensku a v Maďarsku zpřísňuje státní veterinární správa mimořádná veterinární opatření (MVO). Určená vozidla nad 3,5 tuny budou moci překračovat hranice ze Slovenska do České republiky výhradně přes čtyři určené hraniční přechody. Před překročením hranic budou vozidla dezinfikována projetím přes dezinfekční pás. SVS zároveň zakazuje prostřednictvím MVO dovoz zvířat vnímavých ke SLAK a tepelně neopracovaných produktů z nich z Maďarska.